czwartek, 6 października 2022 06:06
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

FOTO: Wielkie Święto Strażaków. 30-lecie powstania Państwowej Straży Pożarnej

24 maja Komenda Powiatowa PSP w Starogardzie Gdańskim świętowała 30-lecie powstania Państwowej Straży Pożarnej. Uroczystość połączona z obchodami Dnia Strażaka była okazją do wręczenia nagród i awansów zawodowych, a także uhonorowania osób, które w minionym roku w szczególny sposób angażowały się w rozwój ochrony przeciwpożarowej na Kociewiu. Takie wyróżnienie otrzymał m.in. Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.
FOTO: Wielkie Święto Strażaków. 30-lecie powstania Państwowej Straży Pożarnej
Autor: M. Rogala

- W tym roku Państwowa Straż Pożarna obchodziła szczególny jubileusz - 30-lecie powstania. Z dniem 1 lipca 1992 r. narodziła się jako zawodowa, umundurowana i wyposażona w specjalistyczny sprzęt formacja przeznaczona do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Trzy lata później powstał Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, którego do dziś ważnym ogniwem są jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych - mówił witając zebranych na placu przed siedzibą starogardzkiej Straży Pożarnej Komendant PPSP st. bryg. Tomasz Wardyn.

Podczas uroczystego apelu zaprezentowano nowo zakupiony ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania GCBA 8,3/50. Poświęcił go kapelan Straży Pożarnej w naszym mieście ks. dr Grzegorz Weis.

Wyjątkową nagrodę z Miasta otrzymał st. ogn. Grzegorz Gradulewski. Rada Miasta przyznała mu tytuł Najlepszego Strażaka Powiatowej Komendy PSP. Wyróżnienie wręczyli mu prezydent miasta Janusz Stankowiak oraz przewodniczący Komisji Samorządności, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Jan Strzelczyk.

Pan Grzegorz służbę w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim rozpoczął 1 sierpnia 2007 r. na stanowisku stażysty. Obecnie realizuje zadania służbowe jako starszy operator sprzętu w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej. W zakresie realizacji powierzonych zadań i obowiązków cechuje się zdyscyplinowaniem i sumiennością. Chętnie uczestniczy w organizowanych szkoleniach, wykazując przy tym dużą chęć ciągłego doskonalenia zawodowego. Sprawdza się podczas akcji jako profesjonalny i niezawodny ratownik. Ponadto jest dawcą macierzystych komórek krwiotwórczych i w lutym 2022 r. wykazując wzorową postawę jako funkcjonariusz PSP oddał szpik kostny, ratując życie innego człowieka.
- Od najmłodszych lat interesowałem się pożarnictwem. Właściwie dzięki mojemu tacie, dziadkowi i wujkowi. Wszyscy byli ochotnikami w OSP Skarszewy. Czyli z dziadka pradziadka tradycja i pasja rodzinna. Świetna atmosfera panująca w OSP w młodzieżowej drużynie pożarniczej zawody, biwaki, szkolenia, a z biegiem lat kursy i wyjazdy do zdarzeń z OSP zebrały się na doświadczenie, które pomogło mi w osiągnięciu celu, jakim była praca w PSP. Po szkole średniej zgłosiłem się do wojska, gdzie zdobyłem prawo jazdy kat C. Po zasadniczej służbie trwającej rok zostałem żołnierzem nadterminowym, pracując jako kierowca sanitariusz przez dwa lata w 16. Batalionie Saperów w Tczewie. Po drugiej próbie udało mi się przejść nabór do PSP i tak od sierpnia 2007 r. jestem funkcjonariuszem w JRG PSP w Starogardzie Gdańskim. Marzenie się spełniło. Wielki udział w tym mają moi rodzice i żona, którzy bardzo mnie wspierali. Prywatnie uwielbiam przyrodę i pracę w drewnie. Długie spacery z żoną i psem. Wycieczki po kraju do miejsc historycznych. Odpoczywam przy bardzo trudnych puzzlach - opowiedział laureat Nagrody Rady Miasta dla Najlepszego Strażaka Powiatowej Komendy PSP st. ogn. Grzegorz Gradulewski.

 

Awanse i odznaczenia

Podczas uroczystości funkcjonariusze Straży Pożarnej otrzymali także wyróżnienia, nagrody oraz awanse zawodowe. Wręczali je wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim st. bryg. Tomasz Wardyn.


Postanowieniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaczeni zostali:
 

Srebrną Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”:
st. kpt. Karina Stankowska
st. asp. Krzysztof Gapski

Brązową Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”:
st. ogn. Janusz Walendziak

Odznaczenia zostały wręczone podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka w Gdańsku w dniu 17 maja 2022 r.

DYPLOM Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej za wzorową postawę i wysokie osiągnięcia w realizacji zadań służbowych otrzymał:
mł. asp. Jarosław Gacek

Dyplom został wręczony również podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka w Gdańsku w dniu 17 maja 2022 r.


Rozkazem personalnym z dnia 26 kwietnia 2022 roku Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dniem 4 maja 2022 roku stopień otrzymali:

starszego kapitana:
kpt. Justyna Ciara
kapitana:
mł. kpt. Patryk Alfuth
mł. kpt. Łukasz Klak


Rozkazem personalnym z dnia 27 kwietnia 2022 roku Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dniem 4 maja 2022 roku stopień:

młodszego kapitana otrzymali:
asp. Jacek Ciara
asp. Adrian Gełdon
asp. Sebastian Kucharczyk

Awanse zostały wręczone podczas Centralnych Obchodów Dnia Strażaka w Warszawie 6 maja 2022 r.

Rozkazem personalnym z dnia 25 kwietnia 2022 roku Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadał z dniem 4 maja 2022 roku stopień:

aspiranta:
mł. asp. Denisowi Lodko

Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej rozkazem personalnym z dnia 19 kwietnia 2022 roku nadał z dniem 4 maja 2022 roku stopień:

starszego ogniomistrza:
ogn. Wojciechowi Janikowskiemu

ogniomistrza:
mł. ogn. Marcinowi Krzyżanowskiemu

starszego sekcyjnego:
sekc. Mateuszowi Dzikiemu
sekc. Pawłowi Englerowi
sekc. Sławomirowi Lewandowskiemu

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim rozkazem personalnym z dnia 20 kwietnia 2022 roku nadał z dniem 4 maja 2022 roku stopień:

starszego strażaka:
str. Patrykowi Bedli
str. Aleksandrowi Celarkowi
str. Jarosławowi Jóźwiakowi
str. Sewerynowi Kowalczykowi
str. Jakubowi Mahlikowi
str. Patrykowi Rompie

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim decyzją z dnia 16 maja 2022 roku awansował na wyższe stanowiska służbowe:

na stanowisko Zastępcy Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej:
mł. kpt. Sebastiana Kucharczyka

na stanowisko Dowódcy zmiany:
mł. kpt. Jacka Ciarę

na stanowisko Dyżurnego operacyjnego:
mł. kpt. Adriana Gełdona

na stanowisko Zastępcy dowódcy zmiany:
mł. asp. Jarosława Gacka

na stanowisko Dowódcy sekcji:
asp. Adama Kosidowskiego

na stanowisko dowódcy zastępu:
ogn. Bartosza Dudę
ogn. Patryka Bulczaka

na stanowisko starszego operatora sprzętu:
st. ogn. Wojciecha Janikowskiego
ogn. Marka Szwedę

na stanowisko ratownika - kierowcy:
sekc. Kamila Ustowskiego
sekc. Damiana Jońcę
sekc. Rafała Białasa
sekc. Wojciecha Liczmańskiego

na stanowisko ratownika:
sekc. Pawła Cejrowskiego
sekc. Zbigniewa Fiałkowskiego
sekc. Macieja Fryszkę
sekc. Michała Kulpę

Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej za szczególne osiągnięcia i zaangażowanie podczas wykonywania obowiązków służbowych wyróżnił nagrodą pieniężną:
st. bryg. Tomasza Wardyna - Komendanta Powiatowego PSP
mł. bryg. Tomasza Nowaka - Zastępcę Komendanta Powiatowego PSP
mł. bryg. Barbarę Bartoszek - Starszego specjalistę
mł. asp. Jarosława Gacek - dowódcę sekcji
mł. asp. Michała Swobodzińskiego - starszego inspektora sztabowego
st. ogn. Mariusza Drzymalskiego - starszego operatora sprzętu

 Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kociewiak 04.06.2022 22:10
Od ponad miesiąca święto strażaka co tydzień impreza i część kadry nieźle się bawi. Nic nie mam do mundurówek, ale za swoje pracę przechodzą wcześniej na emeryturę- po co ten lans. Cześć włodarzy zrobiło sobie kwity w ochotniczej i poza imprezami nie ma ich widać - jest to żałosne.

tutam 04.06.2022 14:51
Skoro Państwowa Straż Pożarna ma dopiero 30 lat, to tak spytam nieśmiało - co było wcześniej? Nie było straży w ogóle, czy była to jakaś niesłuszna politycznie straż sowiecka?

Le 04.06.2022 09:13
Ciepłe stołki i pieniądze co miesiąc a ludzie w Starogardzie Gdańskim na ulicy Szornaka Le słuchać na cały regulator radia które to radio oferowane jest koniom , aby konina dobrze rosła.Ciepłe stołki w straży miejskiej , komisji porządku publicznego , ciepłe stołki.

Bo 04.06.2022 07:21
Piękne święto strażackie.Gratulacje. Poza uroczystością pytanie do radnych powiatu: jaki zakres czynności ma etatowa Konkolewska ? Czy po to pobiera bardzo wysoką pensję z publicznych środków ,zeby pozować do każdego zdjęcia ? Kazde spotkanie,każdy wyjazd w teren ona jest.W jakim celu ? Po co stworzono ten etat ? JEST OBECNY STAROSTA I WYSTARCZY. Kpina z wyborców.

Le 04.06.2022 09:17
Ludzie na ulicy Szornaka w Starogardzie Gdańskim muszą słuchać radia na cal regulator od rana do wieczora. Konina widocznie lepiej rośnie u koni.

Gość 04.06.2022 10:02
Plus dla Straży. Minus dla lanserów że starostwa. Czy etat Konkolewskiej jest konieczny ? Moim zdaniem to skandal. Chyba powiatowy układ zatracił kontakt z rzeczywistością.Ludzie dobrze wykształceni, ale bez układów stowarzyszeniowo-pratyjnych muszą zasuwać w dyskontach albo dojeżdżać codziennie do pracy do Gdańska.W starostwie króluje raj.Zarabiają krocie m.in za pozowaniem do fotek. Co na to radni ? A no nic. Sami mają co miesiąc diety wyższe od pensji zwykłego śmiertelnika , które bezkrytycznie sobie ustalili.

Reklama
Starogardzki Dzień Seniora 2022 Starogardzki Dzień Seniora 2022 Starogardzkie Centrum Kultury 15 października 2022 o godzinie 17:00 zaprasza na “Starogardzki Dzień Seniora”. Wydarzenie odbędzie się w Miejskiej Hali Sportowej im. Andrzeja Grubby, w Starogardzie Gdańskim. W tym roku dla Starogardzkich Seniorów wystąpią “Skaldowie” oraz Stefano Terrazzino. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiaka.Stefano Terrazzino – włoski tancerz, aktor i wokalista. Od 2005 roku mieszka i pracuje w Polsce. Laureat wielu prestiżowych i międzynarodowych konkursów tanecznych. W polskim programie rozrywkowym „Taniec z Gwiazdami” kilkakrotnie stawał na podium, w tym dwukrotnie na miejscu pierwszym. Również dwie wygrane przyniósł mu program na antenie telewizji Polsat “Dancing with the Stars – Taniec z gwiazdami”. W polskiej edycji tego programu wziął udział aż dziewięć razy, a w niemieckiej trzy razy. Stefano pasjonuje się muzyką. Talentem wokalnym i aktorskim zachwycił jury i publiczność programu „Twoja twarz brzmi znajomo”, zdobywając pierwsze miejsce w III edycji. Chcąc dzielić się radością płynącą z muzyki Stefano Terrazzino w Starogardzie Gdańskim zaprezentuje muzyczno-taneczny wieczór, który z całą pewnością stanie sięniezapomnianym wydarzeniem. Artysta wykona niezapomniane znane i lubiane włoskie przeboje m. in.: Volare, Azzuro, Mambo Italiano, Oblivion, Sara Perche Ti Amo i inne.Skaldowie – grupa pop-rockowa, działająca z przerwami od 1965 do dziś. Jeden z najpopularniejszych polskich zespołów przełomu lat 60 i 70 XX wieku. Ich przeboje: “Kulig”, “Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, “Cała jesteś w skowronkach”, “Króliczek”, “Prześliczna wiolonczelistka”, czy “Medytacje wiejskiego listonosza” na stałe wpisały się w kanon najpopularniejszych utworów w historii polskiej piosenki XX wieku.Podczas koncertów będzie prowadzona kampania informacyjno – profilaktyczna dotycząca uzależnień wśród osób 60+ pd hasłem “Wolny nestor”.Bilety:1 zł – dla seniorów,10 zł – bilet normalny.Bilety do nabycia w recepcji SCK oraz na stronie www.sck.art.plDo biletu zostanie dołączony kupon konkursowy, który weźmie udział w losowaniu atrakcyjnych nagród od sponsorów. Przy zakupie biletu online, kupon konkursowy do odbioru w recepcji SCK za okazaniem potwierdzenia zakupu.Patronat:Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz StankowiakOrganizatorzy:Starogardzkie Centrum KulturyStarogard GdańskiWspółorganizator:OSIRSponsorzy:Stary LasKAZ DystrybucjaPolmetNasz StarogardRezydencja Live Bank SpółdzielczyMedpharmaData rozpoczęcia wydarzenia: 15.10.2022 17:00
Piotr Bałtroczyk Stand-up “Starość nie jest dla mięczaków” Piotr Bałtroczyk Stand-up “Starość nie jest dla mięczaków” Bałtroczyk twierdzi, że początek jest ważny, być może nawet ważniejszy od końca. Choć dobrze, gdy koniec jest równie miły jak początek. Zatem ważne, by dobrze zacząć. Bałtroczyk zaczyna niebanalnie od: ”Dobry wieczór Państwu, nazywam się Piotr Bałtroczyk i jestem atrakcją, a Wy jesteście dla mnie atrakcją, bez Was czułbym się jak w domu, samotny i niepotrzebny”.To właściwie jedyny powtarzalny fragment wieczoru, w którym macie szansę uczestniczyć. Co nastąpi po: „Dobry wieczór Państwu”, jest również zagadką dla Bałtroczyka.Inwigilowany przez nadobną dziennikarkę (a jest na nadobność wrażliwy) przyznał kiedyś, że ma głowie jakieś 7 godzin monologu i nieustanną zagadką jest dla niego, co wybierze z tajemnych szufladek umysłu Bałtroczyk Estradowy.„Są wciąż dla siebie zagadką, Bałtroczyk Estradowy (BE) i Bałtroczyk Zwykły (BZ) i to być może, utrzymuje jednego i drugiego w wysokiej dzielności bojowej, mimo, że każdy z nich z coraz większym przekonaniem może potwierdzić, że starość nie jest dla mięczaków.”Z BE – jak uprzejmy był się wyrazić Janusz Grzywacz – „słowa sypią się jak gó….o z barana”.BZ zazwyczaj milcząc okupuje przytulny kącik w rogu, oddając się lekturze bądź nałogom, lub usiłując bezskutecznie oddać się nadobnej dziennikarce, by w końcu jednak wybrać nałóg, lekturę, czy gitarę.Rządy zmieniają się, rozpada się Unia, a na tym tle Bałtroczyk jawi się jak oaza stabilności.Nie zmienia się od lat jego negatywny stosunek do garniturów, które traktuje jak zawodowe zło konieczne. Stały jest też bałwochwalczy stosunek do ciężkich motocykli, które ujeżdża w długich trasach. Wielbi obrazy Jana Stanisławskiego i akustyczne gitary ze szlachetnego drewna, których twórcy też byli Mistrzami. Wiele jest rzeczy, które Bałtroczyka interesują. Od budownictwa drewnianego na Warmii ukochanej, przez nowe techniki szpachlowania, do przystawekw Telecasterach.Zobaczcie, co się przydarzyło Bałtroczykowi, od czasu Waszego ostatniego z Nim spotkania.Wszystko jest inspiracją …Tak powstają wciąż nowe fragmenty narodowej epopei …Posłuchajcie proszę kolejnej wersji opowieści Piotra Bałtroczyka … .Bilety za pośrednictwem biletyna.pl21.10.2022 o godzinie 18:00 w Kinie "Sokół"Data rozpoczęcia wydarzenia: 21.10.2022
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Qwerty Treść komentarza: Typowy skretyniały pisior, żal mi Ciebie .Paliwo podrożało , bo wysyłamy na Ukr, węgla nie ma ale spoko kupimy nasz Polski węgiel powtarzam Polski węgiel!!!od Ukrainy i jakos to będzie . Czy nas Rosja zaatakowała ?? No nie . To dlaczego miałbym iść walczyć dla neobanderowców??? Nie będę się pchał nie w moją wojnę . PiSiorki z Powcami niech idą :):) Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:28Źródło komentarza: Tabletki z jodem trafiły do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. MSWiA: To na wszelki wypadekAutor komentarza: alkomat 2Treść komentarza: a co mom zgłaszać , jak tego nie udowodnię ?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:16Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: Wujek dobra radaTreść komentarza: Wystarczy nie jeździć jak debil i już nie dopierdzieląData dodania komentarza: 21.09.2022, 09:10Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: precz z trolemTreść komentarza: A Ty trolu? Zgłosiłeś?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:30Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: boloTreść komentarza: Masz człowieku mały mózg, a w zasadzie ty nie masz mózgu. Ale nie mam zamiaru żałować takich typów jak Ty i Tobie podobni. Jesteś zły. Ty i Tobie podobni to najgorsze zło dla Polaków i dla Polski.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:29Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: JolaTreść komentarza: To o czym piszesz to patologia. Nie potrafisz zorganizować dziecku życia, to podaruj sobie dzieci. Potem cała Polska musi utrzymywać patoli, którym te policyjne ble, ble, ble też nie pomoże.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:16Źródło komentarza: Dzielnicowi odwiedzili dzieci z przedszkola Aniołek
Reklama
Reklama