czwartek, 29 stycznia 2026 22:01
Reklama
Reklama

KIEROWCO! Zmień styl jazdy z letniego na zimowy - zadbaj o swój samochód przed zimą!

Zbliżająca się zimowa aura, zapowiadana na najbliższe dni przez synoptyków powinna zmobilizować wszystkich do odpowiedniego przygotowania pojazdu do najtrudniejszego okresu w roku do jazdy samochodem. Śliska nawierzchnia, śnieg i gołoledź – z takimi warunkami musi liczyć się każdy kierowca podróżujący w tym czasie. Bez odpowiedniego przygotowania pojazdu i wiedzy wyruszanie w trasę może być niebezpieczne.
  • Źródło: KPP Starogard
KIEROWCO! Zmień styl jazdy z letniego na zimowy - zadbaj o swój samochód przed zimą!

Autor: KPP Starogard

Zima na drogach wiąże się z charakterystycznymi dla tej pory roku kategoriami zagrożeń. Na drogach jest ślisko, wcześniej zapada zmrok, pada deszcz, śnieg, grad, jest mgła. Poruszając się w takich warunkach, kierujący pojazdem obowiązany jest zachować szczególną ostrożność.

Przede wszystkim kierowcy powinni pamiętać o obowiązku jazdy na światłach mijania przez cały rok. Podczas opadów, oprócz świateł mijania, należy używać również świateł przeciwmgielnych przednich; jeżeli zaś zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów – należy również włączyć tylne światła przeciwmgielne.

Opony, światła, akumulator, płyny, a także wycieraczki szyb, to elementy, mające ogromne znaczenie dla sprawności pojazdu, a co za tym idzie bezpieczeństwa podczas jazdy. Należy pamiętać, że śliskie drogi potrafią boleśnie obnażyć wszelkie braki w wyposażeniu samochodu. Pamiętajmy, sprawny samochód to Twoje bezpieczeństwo!

Kierowcy zazwyczaj ignorują delikatne przymrozki. Potrzebują zbyt wiele czasu, aby w pełni przystosować się do pierwszych oznak nadchodzącej zimy. Doświadczenie pokazuje, że taka nieostrożność może się zakończyć niebezpiecznym poślizgiem. Warto zatem przygotować pojazd, by uniknąć przykrej „niespodzianki” na drodze. Przydałoby się więc zrobić przegląd pojazdu: sprawdzić, czy płyny eksploatacyjne są na odpowiednim poziomie, sprawdzić gęstość płynu chłodniczego, wymienić płyn w zbiorniku spryskiwaczy, oczyścić i zabezpieczyć przed utlenianiem klemy akumulatora. Nie zaszkodzi wymiana na nowe pióra wycieraczek oraz sprawdzenia działanie dmuchawy, ogrzewania wnętrza oraz działania ogrzewania szyby tylnej. Każdy kierowca dla własnego bezpieczeństwa i komfortu jazdy powinien wymienić ogumienie z letniego na zimowe. Przed zimą należ sprawdzić hamulce w samochodzie. W tym miejscu trzeba pamiętać, że kiedy mamy śliską nawierzchnię najlepiej jest hamować silnikiem. Warto także zachować większy odstęp między pojazdami, ponieważ śliska nawierzchnia wydłuża drogę hamowania. Wszystkie te rady w połączeniu z rozważną jazdą pozwolą bezpiecznie dotrwać do wiosny.

O czym pamiętać podczas jazdy w zimowych warunkach?

  • Temperatury są niskie? Nie czekaj, zmień opony na zimowe.
  • Czyść reflektory. Czysty reflektor to dobra widoczność.
  • Ruszasz w daleką trasę? Sprawdź pogodę i informacje o stanie dróg. Mogą być bardzo ważne.
  • Przed wyjazdem w trasę, przygotuj auto. Oczyść szyby z zewnątrz i od środka, dolej płynu do spryskiwaczy.
  • Pamiętaj o światłach: dziennych, mijania i przeciwmgłowych.
  • Noga z gazu. Auto wolniej reaguje, a więc jedź wolniej.
  • Pamiętaj o odstępie od poprzedzającego auta.
  • Pamiętaj o tym, że na śliskiej nawierzchni auto gorzej reaguje na ruchy kierownicą.
  • Nawierzchnia jest śliska? Pamiętaj, że w takich warunkach droga hamowania jest dłuższa.
  • Warunki na drodze są złe, przygotuj się na to, że inne auto może zachlapać ci szybę i ograniczyć chwilowo widoczność.

Listę tych zasad można uzupełnić chyba tylko jednym stwierdzeniem. Pomijając wszystkie wskazówki, kierowca powinien... zachować szczególną ostrożność. To podstawa zasad prawa o ruchu drogowym. Szczególna ostrożność czasami to zdjęcie nogi z gazu, czasami uważniejsze obserwowanie otoczenia, a czasami zwiększenie uwagi i dostosowanie zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze. Szczególna ostrożność to przede wszystkim rozsądek za kierownicą.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mmmTreść komentarza: Problem jest systemowy i nie dotyczy tylko Starogardu. Strażnik miejski w Warszawie wystawia średnio 1,5 mandatu dziennie, gdzie pracownik obsługujący strefę płatnego parkowania w tym samym czasie kilkadziesiąt. Strażnicy działają prawie wyłącznie na wezwanie, sami nie podejmują prawie żadnych działań, a na wezwany patrol czeka się około dwóch dni. W Polsce panuje mit mówiący, że Straż Miejska istnieje tylko po to żeby łatać dziurę w budżecie, a w praktyce mandatów jest tak mało, że nie utrzymaliby się z tego przez miesiąc. Druga sprawa, że wiele osób wciąż chętniej piętnuje zgłaszającego wykroczenie niż kierowcę, który nielegalnym parkowaniem blokuje chodnik, zasłania przejście dla pieszych, czy niszczy trawnik. Nie wiem co musiałoby się stać, żeby zmieniła się nasza mentalność.Data dodania komentarza: 26.01.2026, 09:25Źródło komentarza: [FOTO, WIDEO] Parkują gdzie chcą i jeżdżą po chodnikach między pieszymi! Rynek - wizytówka miasta czy centralny parking Starogardu?Autor komentarza: teraz jaTreść komentarza: Po pierwsze : Ameryka Północna to nie Stany Zjednoczone Po drugie : Na mocy konstytucji duńskiej z 1953 roku Grenlandia jest integralną częścią Królestwa Danii, posiadającą od 1979 roku szeroką autonomię. W kwestii duńskich władz centralnych, które na Grenlandii reprezentuje wysoki przedstawiciel, są: sprawy konstytucji, obrony, polityki zagranicznej i monetarnej. Grenlandia wybiera 2 deputowanych do parlamentu duńskiego (Folketing). Lokalnym organem władzy ustawodawczej jest Landsting (kadencja 4 lata, z wyborów powszechnych), władzy wykonawczej – rząd, odpowiedzialny przed Landstingiem Po trzecie : mam nadzieję , że tym razem opublikujecie ten komentarz . PozdrawiamData dodania komentarza: 25.01.2026, 11:45Źródło komentarza: FELIETON: Grenlandia i Port HallerAutor komentarza: WTreść komentarza: 😉Data dodania komentarza: 24.01.2026, 18:53Źródło komentarza: Bluzy firmowe z logo - jakie wybrać?Autor komentarza: MAŻORETKI ŻANDARMETKI Spółdzielczego Domu Kultury w TczewieTreść komentarza: ŻANDARMETKI to nasza nazwa zespołu, ale dziękujemy za artykuł. 🙂Data dodania komentarza: 24.01.2026, 18:52Źródło komentarza: Mażoretki i Żandarmetki zapraszają do drużyny. Nowa oferta Spółdzielczego Domu Kultury w TczewieAutor komentarza: taka prawdaTreść komentarza: Port Haller -nowy pomysł PIS na ograbienie polskiego podatnika.Data dodania komentarza: 24.01.2026, 17:23Źródło komentarza: FELIETON: Grenlandia i Port HallerAutor komentarza: gratulujęTreść komentarza: Ogródki restauracyjne wśród śmierdzących samochodów. Fantastyczny pomysł.Data dodania komentarza: 23.01.2026, 13:00Źródło komentarza: [FOTO, WIDEO] Parkują gdzie chcą i jeżdżą po chodnikach między pieszymi! Rynek - wizytówka miasta czy centralny parking Starogardu?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama