niedziela, 25 września 2022 07:46
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Starogardzka fabryka z tradycjami otrzyma nowe życie [FOTO]

Nowy właściciel starogardzkiej destylarni przedstawił władzom miasta koncepcję modernizacji zakładu. Fabryka ma być nie tylko jedną z prężnie działających wytwórni alkoholi w Polsce, ale też piękną wizytówką miasta i powodem do dumy dla swoich pracowników. Modernizację planuje wykonać w przyszłym roku. Jej koszt szacuje na kilka milionów złotych.
  • Źródło: UM Starogard
Starogardzka fabryka z tradycjami otrzyma nowe życie [FOTO]

Starogardzka Destylarnia od 21 października 2020 roku ma nowego właściciela. Firmę kupiła Spółka United Beverages S.A. Nazwa MBWS Polska została zmieniona na Premium Distillers i jest obecnie spółką w 100% zależną od United Beverages Group, jednego z największych dystrybutorów alkoholi w Polsce. Jak zapowiedział nowy właściciel w ciągu dwóch lat zamierza zainwestować kilka milionów złotych w odnowę, modernizację i unowocześnienie zakładu. Dla potwierdzenia tych słów w środę, 7 lipca Sławomir Mikos członek Zarządu i dyrektor ds Operacyjnych spółki Premium Distillers oraz Jakub Talaśka dyrektor Zakładu przedstawili władzom miasta wizję modernizacji starogardzkiej fabryki alkoholi.


Wizualizacja modernizacji zakładu Premium Distillers Sp. z o.o.


– Koncepcja, którą przygotowaliśmy architektonicznie nawiązuje do historii destylarni i jest spójna z miejskim designem. W pierwszej kolejności odnowiony zostanie główny budynek fabryki. Zachowamy jego kształt i planujemy zastosować ceglaną elewację. Na szczytowej ścianie umieścimy mural nawiązujący do historii Zakładu. Zmieni się też wygląd głównej bramy i ogrodzenia, które po przebudowie stanowić będzie ważny element dekoracyjny nawiązujący do tradycji starogardzkiej fabryki. Pojawi się na nim galeria starych obrazów, które będzie można podziwiać z drogi. W planach mamy też modernizację sąsiedniego zabytkowego budynku. Zależy nam na tym, aby przywrócić jego historyczny wygląd oraz bardziej otworzyć na miasto – powiedział Sławomir Mikos.


Sławomir Mikos członek Zarządu i dyrektor ds Operacyjnych spółki Premium Distillers prezentuje władzom miasta Starogard  Gdański
wizję modernizacji starogardzkiej fabryki alkoholi

 

Omawiając szczegóły koncepcji zwrócił się do władz miasta z prośbą o wsparcie przy rewitalizacji skarpy wzdłuż płotu okalającego fabrykę. Szczególną uwagę zwrócił na konieczność zainstalowania dodatkowego oświetlenia wzdłuż ogrodzenia, które doświetli stronę zewnętrzną zakładu i chodnik, który będzie wymagał modernizacji.

– Nowy właściciel postawił na Starogard Gdański. Dotychczasowa produkcja wyrobów butelkowanych w Łańcucie, głównie likierów Advokaat oraz Słony Karmel, została wygaszona i przeniesiona na Kociewie. Obecnie skupiamy się także na działaniach rozwojowych mających na celu poprawę stosowanych receptur. W naszych likierach zwiększamy ilość naturalnych składników –  tzw. morsów czyli zalanych spirytusem soków owocowych  tak, aby odzwierciedlały długą polską tradycję sporządzania nalewek. Jesteśmy w trakcie zmian etykiet, które mają poprawić odbiór wyrobów przez klienta. Dalej niezmiennie produkować będziemy  takie wódki, jak Krupnik, Sobieski, Biała Dama, ale w planach mamy także produkcję marek należących do Grupy United Beverages – Distill. No 9 oraz Chłopska. Już teraz produkujemy jedną z marek należącą do naszego właściciela – „Złotą Polską”, którą podobnie jak likiery Krupnik rozwijamy pod względem stosowanych receptur. Poza produkcją i rozwojem istniejących marek mamy zamiar wprowadzać na rynek nowe wyroby. Generalnie produkcja w Starogardzie Gdańskim została wzmocniona i na pewno będziemy ją rozwijać – dodał członek zarządu Premium Distillers.



Na nowym ogrodzeniu zawisną obrazy nawiązujące do historii starogardzkiej fabryki

Prezydent Janusz Stankowiak wspólnie z wiceprezydentem Tadeuszem Błędzkim wyrazili gotowość do współpracy. Zachęcili gości do kolejnej wizyty w celu omówienia spraw finansowych dotyczących modernizacji wspólnych przestrzeni w momencie, gdy gotowe będą projekty techniczne i wstępne kosztorysy.


Prezydent Starogardu Janusz Stankowiak zaoferował nowemu właścicielowi Destylarni współprace i pomoc Miasta

– Jesteśmy otwarci i gotowi do współpracy – powiedział prezydent Janusz Stankowiak. – Mamy w mieście opracowany system ulg podatkowych, które ułatwiają działalność nowym przedsiębiorcom. Oczywiście pomożemy też przy zagospodarowaniu i modernizacji terenu miejskiego przylegającego do zakładu. Cieszymy się bardzo, że ta fabryka z wielkimi tradycjami, odzyska swoją dawną świetność. Na pewno na to zasługuje, a przy okazji w nowej odsłonie poprawi wizerunek naszego miasta. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Państwu powodzenia w realizacji tych wszystkich planów i tak jak powiedziałem – służymy pomocą – podsumował włodarz Starogardu.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bobek 23.06.2022 09:05
piekna koncepcja...no to napijmy sie

wanda 23.06.2022 09:18
sam się napij i sam się lecz

bobek 23.06.2022 09:21
zdruuufko Wandziunia

Kaz 19.06.2022 20:14
Jakie wiadomości po roku - czerwiec 2022 ?

hipcio 19.06.2022 20:20
jedno wielkie dziadostwo

Mieszkaniec 08.02.2022 21:45
I zaś coś zamkną,jakąś drogęi kolejny objazd.A może zamiast Starogard Gdański to postawimy tablice Wieczne Korki

tutam 03.09.2021 20:59
Mam wrażenie, że nasza destylarnia się zwija zamiast rozwijać. W sklepach coraz trudniej o wódkę ze Starogardu, poza tym ciągłe zmiany nazwy firmy nie służą rozpoznawalności marki. Gdzie te czasy, gdy Fabryka Wódek Gdańskich produkowała Advocata Gdańskiego (potem produkcja została przeniesiona gdzieś indziej, a w Starogardzie pozostała tylko... licencja na produkt), albo gdy jeszcze Polmos produkował wódkę Jazz. Dzisiaj trudno mi jest wskazać co właściwie teraz z wódek produkuje się w Starogardzie. Produkcja wydaje się niewielka i bardzo słabo wypromowana albo wręcz wcale.

Kaśka 03.09.2021 20:36
CO TO ZA ZDJĘCIA? GDZIE TO JEST? KTO NAM WCISKA KIT? To ja nie mogę się bez opłaty reklamować a Prezydent reklamuje CO?. A. PREZYDENT REKLAMUJE FABRYKĘ, ZAKŁAD PRODUKCJI ALKOHOLU.. BRAWO. PAN PREZYDENT JEST ABSTYNENT. KOCHAM GO BO NIE PIJE. I TAKIEGO NAM TRZEBA.

jaki 02.08.2021 12:08
"Omawiając szczegóły koncepcji zwrócił się do władz miasta z prośbą o wsparcie przy rewitalizacji" ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha Dla mniej wprawnych tłumaczę: KASĘ PROSIMY O KASĘ !!!! ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha

lolka 02.08.2021 12:00
Bardzo jestem ciekawy czy nowy właściciel, w przeciwieństwie do poprzedników swoje zyski przekaże na zmianę wizerunku tego dzisiejszego syfu ! Widok o pomstę do nieba woła. Fabryka wódy to krociowe zyski. Ludzie pili, piją i bedza pić. A jak patrzę dzis na ta fabrykę, to ręce opadają. Obraz nędzy i rozpaczy. Średniowiecze.

das 03.09.2021 10:44
Śreniowiecze to ty jesteś. Marża producenta i dystrybutorów na półlitrowej butelce wódki za 30 PLN to około 5-6 PLN. Sama akcyza i VAT to kwota 18 PLN.

Były mieszkaniec 13.07.2021 18:45
Starogard Gd. - miasto mem...

didi 13.07.2021 01:32
Śmiechu warte. Kapitał już dawno nie polski, ale betony niewiedzą co to jest. Jakość samej wódki dramat. Pracownicy (niegdyś pracownicy z pokolenia na pokolenie) - dzisiaj z tego co się czyta - ukraincy (bo tanio) Dlaczego mamy być dumni z czegoś co z Polską ma wspólnego jeszcze tylko nazwę ? i dlaczego miasto ma cokolwiek dokładać do prywatnego biznesiku ?

K
tutam 12.07.2021 22:10
Która to już zmiana nazwy i właściciela naszego Polmosu w ostatnich 30 latach? Mi osobiście najbardziej podobała się nazwa "Fabryka Wódek Gdańskich" - dlaczego nie można wrócić do tej nazwy? Pozytywne natomiast, że przenosi się produkcję z innych miast do Starogardu (jeżeli to prawda).

:) 12.07.2021 14:12
Niesamowite w jakim tempie, na przestrzeni kilku lat miasto się rozwinęło, upiększyło. Czystą przyjemnością jest obecnie oprowadzanie przyjaciół po naszym mieście. Oby tak dalej! :)

obi 12.07.2021 15:38
TAK ZWŁASZCZA RYNEK :))))))), I ALEJA WOJSKA POLSKIEGO :))))). Obecny prezydent zastał zieloną stolicę kociewia (tak kilka lat temu się mówiło) , a zostawi betonową miejscowość. A przyjaciół to możesz oprowadzić tam gdzie nic się nie dzieje . Proponuję np. tzw. ratę czyli tereny zielone na około stadionu tuż za rzeką, tam to jest dopiero zapomniane miejsce .

Zastał Starogard zielony, zostawił betonowy 12.07.2021 17:22
Ostatnio w kilku miejscach wycięli stare, ładne drzewa. Niedługo nigdzie nie będzie normalniej przyrody, tylko blokowiska, albo przystrzyżone trawniki

kot 02.08.2021 12:03
co tobie się rozwięło we wiosce Starogard? Chyba tylko ronda i czas przejazdu przez ta wieś ! Kim trzeba być żeby pisać takie bzdury?

młynarczyk 12.07.2021 13:41
Ważne że ogień nie wytrawi gruntów dla potrzeb lokalnego biznesmena. chociaż kto wie z młynami były podobne historie

. 12.07.2021 12:43
Fajnie, ale jak zwykle brak polskiego kapitału

Dumny naród 12.07.2021 17:23
Tyle łapek w dół, widać lemingi się cieszą, kiedy obcy panoszą się w Polsce

kk 12.07.2021 21:40
gdyby nie ten zagraniczny kapitał to u tych krajowych januszy biznesu ludzie pracowaliby na czarno i za miskę ryżu ! Tak było w latach 90-tych , kto wtedy pracował u naszych tzw prywaciarzy ten wie . Druga sprawa ilu to Starogardzkich biznesmenów dorobiło się z PFRON-u , gdy zakładali tzw. Zakłady Pracy chronionej , dostawali dofinansowania a ludzie za miskę ryżu pracowali, a biznesmeni się bogacili !

K
tutam 12.07.2021 22:12
Dokładnie, choćby taki Abimel - książkę mógłbym napisać o łajdactwach jakich tam się dopuszczano.

Leon 13.07.2021 00:01
Dodajcie do tej grupy Pracowników Młodocianych którzy zasuwali w latach 90-tych za 40-50 zł miesięcznie uczniowskiego a pracowali jak etatowy pracownik 8 albo więcej godzin.Wszyscy o tym wiedzieli ale nikt nie reagował no cóż jak sie ma znajomości to można.Rodzinki się bogaciły na ludzkiej krzywdzie i rozbijały sprowadzonymi autami.

Kociewski janusz biznesu 13.07.2021 14:07
kk, jednym słowem tylko dziękować niemcom, że przyszli i wykupili pół polski, wykończyli tę polską konkurencję, która jeszcze wtedy istniała i masę małych nowych polskich firm. Ważne, że jakiś Polak się nie dorobi, bo tego wy cebulaki nie możecie znieść, kiedy komuś się powodzi, a wam nie. Każdy mógł zostać tym "januszem biznesu", każdy miał i ma nadal szansę sam i swoim kapitałem budować polską gospodarkę, zamiast robić na majątku u Niemca. A tak poza tym, to u obcych nie pracowało się kiedyś za miskę ryżu i na czarno? Pewnie nie odpowiesz, bo musiałbyś zaprzeczyć swojej wcześniejszej wypowiedzi

K
tutam 13.07.2021 23:11
Już tak nie marudź. Dla odmiany - jest wiele firm rdzennie polskich, które inwestują za granicą. Też źle, że nie dają pracy w Polsce? Dają pracę - źle, nie dają pracy - też źle. Wkurza mnie takie ględzenie. Jednak teraz jest lepiej - ostatni raz na umowie śmieciowej pracowałem w okolicach 2000 roku. Teraz za każde nadgodziny mam płacone i to nie pod stołem. 20-30 lat temu nie zawsze tak było.

kawida 14.07.2021 06:40
chcesz mieć płacone pod stołem? łatwo znaleźć takiego starogardzkiego tygrysa biznesu co tak płaci i ciągle szuka ludzi do pracy i jest zdziwiony że już tylko barany i przerażone panienki bojące się zmiany i jego własna żona u niego pracują dłużej niż kilka miesięcy

Kociewski janusz biznesu 14.07.2021 06:58
Płacenie pod stołem wynika po części z cwaniactwa, ale i z ogromnych kosztów zatrudnienia pracownika, kto nie prowadził firmy nigdy tego nie zrozumie. Z resztą pracy jest dość, także jak komuś nie pasują warunki pracy, to zawsze może zmienić miejsce zatrudnienia, ale najłatwiej siedzieć tam, gdzie jest źle i narzekać.

K
tutam 17.07.2021 23:35
Chyba wiem o kogo chodzi.