niedziela, 25 września 2022 07:46
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Starogardzka fabryka z tradycjami otrzyma nowe życie [FOTO]

Nowy właściciel starogardzkiej destylarni przedstawił władzom miasta koncepcję modernizacji zakładu. Fabryka ma być nie tylko jedną z prężnie działających wytwórni alkoholi w Polsce, ale też piękną wizytówką miasta i powodem do dumy dla swoich pracowników. Modernizację planuje wykonać w przyszłym roku. Jej koszt szacuje na kilka milionów złotych.
  • Źródło: UM Starogard
Starogardzka fabryka z tradycjami otrzyma nowe życie [FOTO]

Starogardzka Destylarnia od 21 października 2020 roku ma nowego właściciela. Firmę kupiła Spółka United Beverages S.A. Nazwa MBWS Polska została zmieniona na Premium Distillers i jest obecnie spółką w 100% zależną od United Beverages Group, jednego z największych dystrybutorów alkoholi w Polsce. Jak zapowiedział nowy właściciel w ciągu dwóch lat zamierza zainwestować kilka milionów złotych w odnowę, modernizację i unowocześnienie zakładu. Dla potwierdzenia tych słów w środę, 7 lipca Sławomir Mikos członek Zarządu i dyrektor ds Operacyjnych spółki Premium Distillers oraz Jakub Talaśka dyrektor Zakładu przedstawili władzom miasta wizję modernizacji starogardzkiej fabryki alkoholi.


Wizualizacja modernizacji zakładu Premium Distillers Sp. z o.o.


– Koncepcja, którą przygotowaliśmy architektonicznie nawiązuje do historii destylarni i jest spójna z miejskim designem. W pierwszej kolejności odnowiony zostanie główny budynek fabryki. Zachowamy jego kształt i planujemy zastosować ceglaną elewację. Na szczytowej ścianie umieścimy mural nawiązujący do historii Zakładu. Zmieni się też wygląd głównej bramy i ogrodzenia, które po przebudowie stanowić będzie ważny element dekoracyjny nawiązujący do tradycji starogardzkiej fabryki. Pojawi się na nim galeria starych obrazów, które będzie można podziwiać z drogi. W planach mamy też modernizację sąsiedniego zabytkowego budynku. Zależy nam na tym, aby przywrócić jego historyczny wygląd oraz bardziej otworzyć na miasto – powiedział Sławomir Mikos.


Sławomir Mikos członek Zarządu i dyrektor ds Operacyjnych spółki Premium Distillers prezentuje władzom miasta Starogard  Gdański
wizję modernizacji starogardzkiej fabryki alkoholi

 

Omawiając szczegóły koncepcji zwrócił się do władz miasta z prośbą o wsparcie przy rewitalizacji skarpy wzdłuż płotu okalającego fabrykę. Szczególną uwagę zwrócił na konieczność zainstalowania dodatkowego oświetlenia wzdłuż ogrodzenia, które doświetli stronę zewnętrzną zakładu i chodnik, który będzie wymagał modernizacji.

– Nowy właściciel postawił na Starogard Gdański. Dotychczasowa produkcja wyrobów butelkowanych w Łańcucie, głównie likierów Advokaat oraz Słony Karmel, została wygaszona i przeniesiona na Kociewie. Obecnie skupiamy się także na działaniach rozwojowych mających na celu poprawę stosowanych receptur. W naszych likierach zwiększamy ilość naturalnych składników –  tzw. morsów czyli zalanych spirytusem soków owocowych  tak, aby odzwierciedlały długą polską tradycję sporządzania nalewek. Jesteśmy w trakcie zmian etykiet, które mają poprawić odbiór wyrobów przez klienta. Dalej niezmiennie produkować będziemy  takie wódki, jak Krupnik, Sobieski, Biała Dama, ale w planach mamy także produkcję marek należących do Grupy United Beverages – Distill. No 9 oraz Chłopska. Już teraz produkujemy jedną z marek należącą do naszego właściciela – „Złotą Polską”, którą podobnie jak likiery Krupnik rozwijamy pod względem stosowanych receptur. Poza produkcją i rozwojem istniejących marek mamy zamiar wprowadzać na rynek nowe wyroby. Generalnie produkcja w Starogardzie Gdańskim została wzmocniona i na pewno będziemy ją rozwijać – dodał członek zarządu Premium Distillers.Na nowym ogrodzeniu zawisną obrazy nawiązujące do historii starogardzkiej fabryki

Prezydent Janusz Stankowiak wspólnie z wiceprezydentem Tadeuszem Błędzkim wyrazili gotowość do współpracy. Zachęcili gości do kolejnej wizyty w celu omówienia spraw finansowych dotyczących modernizacji wspólnych przestrzeni w momencie, gdy gotowe będą projekty techniczne i wstępne kosztorysy.


Prezydent Starogardu Janusz Stankowiak zaoferował nowemu właścicielowi Destylarni współprace i pomoc Miasta

– Jesteśmy otwarci i gotowi do współpracy – powiedział prezydent Janusz Stankowiak. – Mamy w mieście opracowany system ulg podatkowych, które ułatwiają działalność nowym przedsiębiorcom. Oczywiście pomożemy też przy zagospodarowaniu i modernizacji terenu miejskiego przylegającego do zakładu. Cieszymy się bardzo, że ta fabryka z wielkimi tradycjami, odzyska swoją dawną świetność. Na pewno na to zasługuje, a przy okazji w nowej odsłonie poprawi wizerunek naszego miasta. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Państwu powodzenia w realizacji tych wszystkich planów i tak jak powiedziałem – służymy pomocą – podsumował włodarz Starogardu.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bobek 23.06.2022 09:05
piekna koncepcja...no to napijmy sie

wanda 23.06.2022 09:18
sam się napij i sam się lecz

bobek 23.06.2022 09:21
zdruuufko Wandziunia

Kaz 19.06.2022 20:14
Jakie wiadomości po roku - czerwiec 2022 ?

hipcio 19.06.2022 20:20
jedno wielkie dziadostwo

Mieszkaniec 08.02.2022 21:45
I zaś coś zamkną,jakąś drogęi kolejny objazd.A może zamiast Starogard Gdański to postawimy tablice Wieczne Korki

tutam 03.09.2021 20:59
Mam wrażenie, że nasza destylarnia się zwija zamiast rozwijać. W sklepach coraz trudniej o wódkę ze Starogardu, poza tym ciągłe zmiany nazwy firmy nie służą rozpoznawalności marki. Gdzie te czasy, gdy Fabryka Wódek Gdańskich produkowała Advocata Gdańskiego (potem produkcja została przeniesiona gdzieś indziej, a w Starogardzie pozostała tylko... licencja na produkt), albo gdy jeszcze Polmos produkował wódkę Jazz. Dzisiaj trudno mi jest wskazać co właściwie teraz z wódek produkuje się w Starogardzie. Produkcja wydaje się niewielka i bardzo słabo wypromowana albo wręcz wcale.

Kaśka 03.09.2021 20:36
CO TO ZA ZDJĘCIA? GDZIE TO JEST? KTO NAM WCISKA KIT? To ja nie mogę się bez opłaty reklamować a Prezydent reklamuje CO?. A. PREZYDENT REKLAMUJE FABRYKĘ, ZAKŁAD PRODUKCJI ALKOHOLU.. BRAWO. PAN PREZYDENT JEST ABSTYNENT. KOCHAM GO BO NIE PIJE. I TAKIEGO NAM TRZEBA.

jaki 02.08.2021 12:08
"Omawiając szczegóły koncepcji zwrócił się do władz miasta z prośbą o wsparcie przy rewitalizacji" ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha Dla mniej wprawnych tłumaczę: KASĘ PROSIMY O KASĘ !!!! ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha

lolka 02.08.2021 12:00
Bardzo jestem ciekawy czy nowy właściciel, w przeciwieństwie do poprzedników swoje zyski przekaże na zmianę wizerunku tego dzisiejszego syfu ! Widok o pomstę do nieba woła. Fabryka wódy to krociowe zyski. Ludzie pili, piją i bedza pić. A jak patrzę dzis na ta fabrykę, to ręce opadają. Obraz nędzy i rozpaczy. Średniowiecze.

das 03.09.2021 10:44
Śreniowiecze to ty jesteś. Marża producenta i dystrybutorów na półlitrowej butelce wódki za 30 PLN to około 5-6 PLN. Sama akcyza i VAT to kwota 18 PLN.

Były mieszkaniec 13.07.2021 18:45
Starogard Gd. - miasto mem...

didi 13.07.2021 01:32
Śmiechu warte. Kapitał już dawno nie polski, ale betony niewiedzą co to jest. Jakość samej wódki dramat. Pracownicy (niegdyś pracownicy z pokolenia na pokolenie) - dzisiaj z tego co się czyta - ukraincy (bo tanio) Dlaczego mamy być dumni z czegoś co z Polską ma wspólnego jeszcze tylko nazwę ? i dlaczego miasto ma cokolwiek dokładać do prywatnego biznesiku ?

K
tutam 12.07.2021 22:10
Która to już zmiana nazwy i właściciela naszego Polmosu w ostatnich 30 latach? Mi osobiście najbardziej podobała się nazwa "Fabryka Wódek Gdańskich" - dlaczego nie można wrócić do tej nazwy? Pozytywne natomiast, że przenosi się produkcję z innych miast do Starogardu (jeżeli to prawda).

:) 12.07.2021 14:12
Niesamowite w jakim tempie, na przestrzeni kilku lat miasto się rozwinęło, upiększyło. Czystą przyjemnością jest obecnie oprowadzanie przyjaciół po naszym mieście. Oby tak dalej! :)

obi 12.07.2021 15:38
TAK ZWŁASZCZA RYNEK :))))))), I ALEJA WOJSKA POLSKIEGO :))))). Obecny prezydent zastał zieloną stolicę kociewia (tak kilka lat temu się mówiło) , a zostawi betonową miejscowość. A przyjaciół to możesz oprowadzić tam gdzie nic się nie dzieje . Proponuję np. tzw. ratę czyli tereny zielone na około stadionu tuż za rzeką, tam to jest dopiero zapomniane miejsce .

Zastał Starogard zielony, zostawił betonowy 12.07.2021 17:22
Ostatnio w kilku miejscach wycięli stare, ładne drzewa. Niedługo nigdzie nie będzie normalniej przyrody, tylko blokowiska, albo przystrzyżone trawniki

kot 02.08.2021 12:03
co tobie się rozwięło we wiosce Starogard? Chyba tylko ronda i czas przejazdu przez ta wieś ! Kim trzeba być żeby pisać takie bzdury?

młynarczyk 12.07.2021 13:41
Ważne że ogień nie wytrawi gruntów dla potrzeb lokalnego biznesmena. chociaż kto wie z młynami były podobne historie

. 12.07.2021 12:43
Fajnie, ale jak zwykle brak polskiego kapitału

Dumny naród 12.07.2021 17:23
Tyle łapek w dół, widać lemingi się cieszą, kiedy obcy panoszą się w Polsce

kk 12.07.2021 21:40
gdyby nie ten zagraniczny kapitał to u tych krajowych januszy biznesu ludzie pracowaliby na czarno i za miskę ryżu ! Tak było w latach 90-tych , kto wtedy pracował u naszych tzw prywaciarzy ten wie . Druga sprawa ilu to Starogardzkich biznesmenów dorobiło się z PFRON-u , gdy zakładali tzw. Zakłady Pracy chronionej , dostawali dofinansowania a ludzie za miskę ryżu pracowali, a biznesmeni się bogacili !

K
tutam 12.07.2021 22:12
Dokładnie, choćby taki Abimel - książkę mógłbym napisać o łajdactwach jakich tam się dopuszczano.

Leon 13.07.2021 00:01
Dodajcie do tej grupy Pracowników Młodocianych którzy zasuwali w latach 90-tych za 40-50 zł miesięcznie uczniowskiego a pracowali jak etatowy pracownik 8 albo więcej godzin.Wszyscy o tym wiedzieli ale nikt nie reagował no cóż jak sie ma znajomości to można.Rodzinki się bogaciły na ludzkiej krzywdzie i rozbijały sprowadzonymi autami.

Kociewski janusz biznesu 13.07.2021 14:07
kk, jednym słowem tylko dziękować niemcom, że przyszli i wykupili pół polski, wykończyli tę polską konkurencję, która jeszcze wtedy istniała i masę małych nowych polskich firm. Ważne, że jakiś Polak się nie dorobi, bo tego wy cebulaki nie możecie znieść, kiedy komuś się powodzi, a wam nie. Każdy mógł zostać tym "januszem biznesu", każdy miał i ma nadal szansę sam i swoim kapitałem budować polską gospodarkę, zamiast robić na majątku u Niemca. A tak poza tym, to u obcych nie pracowało się kiedyś za miskę ryżu i na czarno? Pewnie nie odpowiesz, bo musiałbyś zaprzeczyć swojej wcześniejszej wypowiedzi

K
tutam 13.07.2021 23:11
Już tak nie marudź. Dla odmiany - jest wiele firm rdzennie polskich, które inwestują za granicą. Też źle, że nie dają pracy w Polsce? Dają pracę - źle, nie dają pracy - też źle. Wkurza mnie takie ględzenie. Jednak teraz jest lepiej - ostatni raz na umowie śmieciowej pracowałem w okolicach 2000 roku. Teraz za każde nadgodziny mam płacone i to nie pod stołem. 20-30 lat temu nie zawsze tak było.

kawida 14.07.2021 06:40
chcesz mieć płacone pod stołem? łatwo znaleźć takiego starogardzkiego tygrysa biznesu co tak płaci i ciągle szuka ludzi do pracy i jest zdziwiony że już tylko barany i przerażone panienki bojące się zmiany i jego własna żona u niego pracują dłużej niż kilka miesięcy

Kociewski janusz biznesu 14.07.2021 06:58
Płacenie pod stołem wynika po części z cwaniactwa, ale i z ogromnych kosztów zatrudnienia pracownika, kto nie prowadził firmy nigdy tego nie zrozumie. Z resztą pracy jest dość, także jak komuś nie pasują warunki pracy, to zawsze może zmienić miejsce zatrudnienia, ale najłatwiej siedzieć tam, gdzie jest źle i narzekać.

K
tutam 17.07.2021 23:35
Chyba wiem o kogo chodzi.

Reklama
Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów wernisaż: 15 września 2022, godz.18:00 wystawa czynna: 16 września - 2 października 2022, w godz. 12.00-18.00 miejsce: Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, Gdańsk Artyści: Badowska Wilga, Bau Jarosław, Bereźnicki Kiejstut, Bielawski Andrzej, Bryzgalski Kuba, Buczkowski Jan, Cybulski Daniel, Czerniawski Józef, Cześnik Henryk, Dobrowolska Alina, Dolega Zuzanna, Florczak Robert, Garczyński Przemysław, Garnowski Michał, Gliszczyński Krzysztof, Gorczyński Maciej, Ignatowicz Filip, Jadczuk Aleksandra, Józefowicz Katarzyna, Józefowicz Piotr, Kalkowski Kazimierz, Karmasz Andrzej, Kornacki Jacek, Krechowicz Dominika, Krechowicz Jerzy, Kucharski Tomasz, Lasecki Hugon, Lejman Dominik, Lipnicki Sławomir, Łajming Włodzimierz, Łopaciński Przemysław, Miszkin Teresa, Model Marek, Modzelewski Jarosław, Nathan Piotr, Nowicka Hanna, Osicki Janusz, Ostrogórski Jerzy, Pela Magdalena, Pęk Mateusz, Plota Janusz, Pieleszek Jakub, Polkowski Krzysztof, Przyżycka Agata, Reinert-Faleńczyk Anna, Sobczyk Marek, Starzec Teresa, Sylwestrowicz Arkadiusz, Świeszewski Maciej, Targońska Maria, Treppa Zbigniew, Waligórska Anna, Widyński Aleksander, Wróblewski Krzysztof, Wrzesiński Marek, Zaremba Wiesław, Zawicki Marcin, Zdybel Jacek Impulsem do stworzenia wystawy, było przekazanie Uczelni przez córkę Profesora Kazimierza Ostrowskiego, Panią Honoratę Pilszyk, podobrazi, jakie pozostawił po sobie Mistrz. Były to płótna zagruntowane przez Artystę osobiście, gotowe do dalszej pracy, niektóre z ledwo zaczętym szkicem lub próbą pozostawionego koloru. Gdy zobaczyłem je w pracowni w Gdyni (a było to w 2015 roku), pomyślałem, że te podkłady mogłyby stać się inspiracją do stworzenia nowych prac, rodzaju symbolicznej kontynuacji, dokończenia dzieła przez innych malarzy. Przygotowanie wystawy prac namalowanych przez innych twórców, na płótnach należących do Kazimierza Ostrowskiego, było ideą intrygującą, wartą zaangażowania. Podobrazia dość szybko powędrowały nie tylko do jego absolwentów i przyjaciół, ale także artystów z innych ośrodków, przyjaciół związanych z Galerią Koło (w której prace Profesora prezentowane były na wystawie inaugurującej działalność galerii w 1995 roku). Gest ten został przyjęty z zainteresowaniem jako duże wyzwanie artystyczne. Ponieważ ilość podarowanych „Kachowych” płócien była ograniczona, wracając ponownie do pomysłu realizacji wystawy, postanowiłem ją rozszerzyć. Zaproponowałem udział w wystawie wszystkim pracownikom Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ważny jest udział w projekcie najmłodszych pracowników Wydziału Malarstwa, którzy nie mieli okazji poznania profesora Kazimierza Ostrowskiego, znają osobę Profesora tylko z opowieści. Celem wystawy jest wyrażenie uznania dla twórczej postawy Kazimierza Ostrowskiego i jego artystycznych zmagań. Jest to także wyzwanie wobec historii i dziedzictwa kultury. Warto przekazywać naszą wspólną historię nowym pokoleniom, które stają się jej symbolicznymi spadkobiercami. Poprzez udział artystów różnych generacji, będziemy mogli przyjrzeć się artystycznym ideom, które mimo pokoleniowych różnic, posiadają wspólny rodowód. Istotny jest także modernistyczny rys w twórczości Profesora i jej relacja z malarstwem współczesnym. W obecnym roku 2022 mija 105 rocznica urodzin Profesora i pewnie gdyby żył, celebrowalibyśmy ją hucznie. Mamy niecodzienną okazję by tak się stało, by na chwilę wrócić do wspólnie spędzonych chwil. W 2002 roku byłem pomysłodawcą utworzenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, którą Zarząd Okręgu ZPAP w Gdańsku przyznaje dorocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. W 2010 roku, pełniąc funkcję Dziekana Wydziału Malarstwa, zainicjowałem wydawnictwo o charakterze dokumentacyjnym, w którym sporo artystów mogło się podzielić swoimi wspomnieniami związanymi z osobą Profesora. Wielu z nich nie ma już wśród z nas. Pozostają nieocenione słowa, które z czasem nabierają szczególnej wymowy. Rozpoczęty dialog wymaga kontynuacji, by mógł rozwijać się w czasie, nabrać impetu. Ważną częścią projektu jest wydawnictwo, które zostanie zrealizowane po wystawie. Biorący udział w tym przedsięwzięciu artyści, będą mogli zaprezentować nie tylko swoje dzieła, ale także wspomnienia związane z Profesorem oraz refleksje odnoszące się do czasów studiów na Wydziale Malarstwa. To niecodzienne spotkanie jest dla nas wszystkich okazją, by oddać hołd Profesorowi oraz docenić Jego wiarę w sztukę i przepełnione pasją oddanie profesji malarza. Krzysztof Gliszczyński Kurator: prof. dr hab. Krzysztof Gliszczyński Współpraca kuratorska: dr Daniel Cybulski Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku Patroni medialni: trójmiasto.pl, Magazyn „Linia”, Magazyn Trójmiejski „Prestiż”, "Notes na 6 tygodni", Radio Gdańs Wydarzenie FB:  https://www.facebook.com/events/422290226552438  Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.08.2022 14:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.10.2022 18:00
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Qwerty Treść komentarza: Typowy skretyniały pisior, żal mi Ciebie .Paliwo podrożało , bo wysyłamy na Ukr, węgla nie ma ale spoko kupimy nasz Polski węgiel powtarzam Polski węgiel!!!od Ukrainy i jakos to będzie . Czy nas Rosja zaatakowała ?? No nie . To dlaczego miałbym iść walczyć dla neobanderowców??? Nie będę się pchał nie w moją wojnę . PiSiorki z Powcami niech idą :):) Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:28Źródło komentarza: Tabletki z jodem trafiły do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. MSWiA: To na wszelki wypadekAutor komentarza: alkomat 2Treść komentarza: a co mom zgłaszać , jak tego nie udowodnię ?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:16Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: Wujek dobra radaTreść komentarza: Wystarczy nie jeździć jak debil i już nie dopierdzieląData dodania komentarza: 21.09.2022, 09:10Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: precz z trolemTreść komentarza: A Ty trolu? Zgłosiłeś?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:30Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: boloTreść komentarza: Masz człowieku mały mózg, a w zasadzie ty nie masz mózgu. Ale nie mam zamiaru żałować takich typów jak Ty i Tobie podobni. Jesteś zły. Ty i Tobie podobni to najgorsze zło dla Polaków i dla Polski.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:29Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: JolaTreść komentarza: To o czym piszesz to patologia. Nie potrafisz zorganizować dziecku życia, to podaruj sobie dzieci. Potem cała Polska musi utrzymywać patoli, którym te policyjne ble, ble, ble też nie pomoże.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:16Źródło komentarza: Dzielnicowi odwiedzili dzieci z przedszkola Aniołek
Reklama
Reklama