środa, 28 stycznia 2026 08:13
Reklama
Reklama

PILNE. Powołano sztab kryzysowy. W leku stwierdzono substancje, które wywołują nowotwór!

Dziś około godziny 10.00 w Ministerstwie Zdrowia zwołano sztab kryzysowy, w którego skład weszli m.in. eksperci Europejskiej Agencji Leków.
PILNE. Powołano sztab kryzysowy. W leku stwierdzono substancje, które wywołują nowotwór!

 Jak się okazało, w leku stosowanym przez blisko 2 miliony Polaków stwierdzono silnie trujący związek chemiczny podawany m.in. szczurom w celu wywołania i nich chorób nowotworowych.

Metformina, bo o ten środek chodzi, przyjmowany jest przez cukrzyków oraz pacjentki leczące się na zespół policystyczny jajników.

Choć nie dotarł do nas żaden oficjalny komunikat z Ministerstwa, radzimy użytkownikom zachować czujność.
- Na razie nie mamy żadnej decyzji. Jeśli będzie już jakiś oficjalny komunikat, otrzymamy go od Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Radzimy jednak powstrzymać się od stosowanie tego leku w najbliższym czasie – mówi jedna z farmaceutek starogardzkiej apteki.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, szkodliwa substancja zawarta jest w lekach:
Avamina (tabletki powlekane), Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu), Etform (tabletki powlekane), Etform 500 (tabletki powlekane), Etform 850 (tabletki powlekane), Formetic (tabletki powlekane), Glucophage 500 (tabletki powlekane), Glucophage 850 (tabletki powlekane), Glucophage 1000 (tabletki powlekane), Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu), Metfogamma 500 (tabletki powlekane), Metfogamma 850 (tabletki powlekane), Metfogamma 1000 (tabletki powlekane), Metformax 500 (tabletki), Metformax 850 (tabletki), Metformax 1000 (tabletki powlekane), Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu), Metformin Bluefish (tabletki powlekane), Metformin Galena (tabletki), Metformin Vitabalans (tabletki powlekane), Metifor (tabletki), Siofor 500 (tabletki powlekane), Siofor 850 (tabletki powlekane), Siofor 1000 (tabletki powlekane) oraz Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu).

Śledźcie nas na bieżąco, wkrótce podamy więcej informacji w tej sprawie.



AKTUALIZACJA: Ministerstwo Zdrowia nie zaleca obecnie przerywania leczenia metforminą.
W dalszym ciągu jednak specjaliści sprawdzają czy leki mogą w jakikolwiek sposób zaszkodzić biorcom.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

d-d 04.12.2019 18:55
To niektóry narkotyki są mniej szkodliwe niż to dziadostwo z aptek..

My 04.12.2019 16:37
Trują ludzi powoli i dokładnie. Czy wracamy do drugiej wojny ? A jednak coś wtym muśi być ?

Helena 04.12.2019 14:13
Straszna wiadomość. Moja mama jest na metforminie od kilku lat. Do tego zmaga się z chorobą nowotworową. Ciekawe kiedy podadzą numer partii

U 04.12.2019 13:12
Z tego co czytam powyżej to plotka zwykła. Żadnych dowodów.

farmaceuta 04.12.2019 14:05
Dlatego zwołano sztab kryzysowy? No pomyśl człowieku.

Michał 04.12.2019 12:01
Jesteśmy dla możnych tego świata królikami doświadczalnymi.Na zwierzętach , gryzoniach nie wolno testować bo to nie humanitarne, lepiej na milionach ludzi.Już od niemowlaka szprycuje się dzieci a potem wychodzą różne kwiatki w postaci autyzmu, alergii i nie wiadomo czego jeszcze, ale najlepiej zwalić wszystko na kopciuchy które zanieczyszczają środowisko.

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mmmTreść komentarza: Problem jest systemowy i nie dotyczy tylko Starogardu. Strażnik miejski w Warszawie wystawia średnio 1,5 mandatu dziennie, gdzie pracownik obsługujący strefę płatnego parkowania w tym samym czasie kilkadziesiąt. Strażnicy działają prawie wyłącznie na wezwanie, sami nie podejmują prawie żadnych działań, a na wezwany patrol czeka się około dwóch dni. W Polsce panuje mit mówiący, że Straż Miejska istnieje tylko po to żeby łatać dziurę w budżecie, a w praktyce mandatów jest tak mało, że nie utrzymaliby się z tego przez miesiąc. Druga sprawa, że wiele osób wciąż chętniej piętnuje zgłaszającego wykroczenie niż kierowcę, który nielegalnym parkowaniem blokuje chodnik, zasłania przejście dla pieszych, czy niszczy trawnik. Nie wiem co musiałoby się stać, żeby zmieniła się nasza mentalność.Data dodania komentarza: 26.01.2026, 09:25Źródło komentarza: [FOTO, WIDEO] Parkują gdzie chcą i jeżdżą po chodnikach między pieszymi! Rynek - wizytówka miasta czy centralny parking Starogardu?Autor komentarza: teraz jaTreść komentarza: Po pierwsze : Ameryka Północna to nie Stany Zjednoczone Po drugie : Na mocy konstytucji duńskiej z 1953 roku Grenlandia jest integralną częścią Królestwa Danii, posiadającą od 1979 roku szeroką autonomię. W kwestii duńskich władz centralnych, które na Grenlandii reprezentuje wysoki przedstawiciel, są: sprawy konstytucji, obrony, polityki zagranicznej i monetarnej. Grenlandia wybiera 2 deputowanych do parlamentu duńskiego (Folketing). Lokalnym organem władzy ustawodawczej jest Landsting (kadencja 4 lata, z wyborów powszechnych), władzy wykonawczej – rząd, odpowiedzialny przed Landstingiem Po trzecie : mam nadzieję , że tym razem opublikujecie ten komentarz . PozdrawiamData dodania komentarza: 25.01.2026, 11:45Źródło komentarza: FELIETON: Grenlandia i Port HallerAutor komentarza: WTreść komentarza: 😉Data dodania komentarza: 24.01.2026, 18:53Źródło komentarza: Bluzy firmowe z logo - jakie wybrać?Autor komentarza: MAŻORETKI ŻANDARMETKI Spółdzielczego Domu Kultury w TczewieTreść komentarza: ŻANDARMETKI to nasza nazwa zespołu, ale dziękujemy za artykuł. 🙂Data dodania komentarza: 24.01.2026, 18:52Źródło komentarza: Mażoretki i Żandarmetki zapraszają do drużyny. Nowa oferta Spółdzielczego Domu Kultury w TczewieAutor komentarza: taka prawdaTreść komentarza: Port Haller -nowy pomysł PIS na ograbienie polskiego podatnika.Data dodania komentarza: 24.01.2026, 17:23Źródło komentarza: FELIETON: Grenlandia i Port HallerAutor komentarza: gratulujęTreść komentarza: Ogródki restauracyjne wśród śmierdzących samochodów. Fantastyczny pomysł.Data dodania komentarza: 23.01.2026, 13:00Źródło komentarza: [FOTO, WIDEO] Parkują gdzie chcą i jeżdżą po chodnikach między pieszymi! Rynek - wizytówka miasta czy centralny parking Starogardu?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama