czwartek, 9 lipca 2026 14:42
Reklama

Rozpoczyna się długi majowy weekend. Policja apeluje o rozwagę!

Przed nami kolejny długi weekend, podczas którego zwiększona liczba patroli ruchu drogowego będzie dbała o bezpieczeństwo osób przemieszczających się po terenie kraju.
Rozpoczyna się długi majowy weekend. Policja apeluje o rozwagę!

„Majowy weekend” to czas zwiększonego ruchu kołowego zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach lokalnych. W szczególności 30 kwietnia i 5 maja br. przewidywany jest większy ruchu pojazdów na drogach, w związku z wyjazdami i powrotami z odpoczynku.

O bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, w szczególności podróżujących pojazdami oraz niechronionych użytkowników dróg, od dziś do niedzieli będzie dbała większa niż zazwyczaj liczba funkcjonariuszy Policji.

W czasie długiego weekendu należy spodziewać się wzmożonych kontroli na drogach, w tym większej liczby oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami. Policjanci będą nie tylko kontrolować prędkość, ale też zwracać uwagę na stan trzeźwości kierujących. Sprawdzany będzie również stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci. Policjantów należy spodziewać się także w miejscach o największym natężeniu ruchu drogowego, gdzie będą czuwać nad jego płynnością oraz w uzasadnionych przypadkach podejmować ręczne kierowanie ruchem.

Pamiętajmy, że na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego wpływa wiele czynników m.in. sprawność pojazdu, stan psychofizyczny kierujących pojazdami, pogoda, a przede wszystkim respektowanie przepisów przez uczestników ruchu drogowego. Ponadto, bardzo ważna jest kultura jazdy, wzajemny szacunek i brak agresji, które wpływają na poczucie bezpieczeństwa, co w konsekwencji może przełożyć się na mniejszą liczbę zdarzeń w ruchu drogowym.

Zanim wybierzemy się w podróż samochodem sprawdźmy jego stan techniczny i wyposażenie. Obowiązkowo w pojeździe powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa. Dobrą praktyką jest wcześniejsze przygotowanie alternatywnych dróg przejazdu. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze będziemy mogli pojechać inną trasą unikając korków, nerwów i straconego czasu.

Policja apeluje o:

  • rozwagę podczas jazdy i  przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w szczególności stosowanie się do ograniczeń prędkości, respektowanie praw pieszych, a także niewsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu lub środków działających podobnie;
  • odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale także za życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego;
  • wysoką kulturę jazdy i wzajemny szacunek.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ormo 30.04.2019 19:52
a co z pijaną za kółkiem żoną rysia kalisza , zamiecione pod dywan , gdzie tu sprawiedliwość ??? , baba miała 2,6 promila i małe dziecko w samochodzie !!!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Kamil Treść komentarza: niestety ale wszystko poszło w górę. na szczęście dalej w dobrej cenie są sprawdzone noclegi, samochód wypożyczony na urlop z kaizen rent i niektóre atrakcje. da się w dobrej cenie mieć ciekawy urlop! Data dodania komentarza: 5.07.2026, 19:31 Źródło komentarza: Tegoroczne wakacje droższe aż o 16 proc! Autor komentarza: Slawek Treść komentarza: Na pierdy wydajecie kasę a obwodnicy nie ma brawo Data dodania komentarza: 5.07.2026, 12:00 Źródło komentarza: W Starogardzie pojawił się piąty Gwiazdek Autor komentarza: Hmmm Treść komentarza: Zastanawiam się, czy starmed zatrudnia więcej aborterów po wyroku skazującym? Data dodania komentarza: 2.07.2026, 03:40 Źródło komentarza: Matka trojga dzieci nie trafi do więzienia! Lekarz z wyrokiem nie usłyszy przeprosin Autor komentarza: Kartar579 Treść komentarza: Dlaczego rząd nie chce sfinansować budowy s22zElbląga do Gorzowa, tylkobuduje jakąś atrapę drogi 2+1,podpatrzonej u Niemców, ale w polskim wykonaniu z barierkami pośrodku. W razie kolizji drogowej utrudnia to dojazd złużb ratowniczych. W regionach o wysokim bezrobociu, sięgającym 10%, taki szlak komunikacyjn pozwoliłby na rozwój gospodarczy. Kilka lat temu plotkowano, że to Poznań blokuje budowę s22 by Gorzów się za bardzo nie rozwinął. Czy jest w tym ziarno prawdy? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:51 Źródło komentarza: Jest zielone światło dla budowy obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Finał wielomiesięcznego sporu Autor komentarza: Rolnik Treść komentarza: Obecne trwa polityka wyniszczenia tego co zostało z trzody chlewnej obudzą się wszyscy jak nie będą mieli co leczyć i czym handlować Data dodania komentarza: 25.06.2026, 09:35 Źródło komentarza: Spotkanie producentów trzody chlewnej Autor komentarza: obwodnica Treść komentarza: ... może jakieś informacje co z obwodnicą Starogardu. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 11:15 Źródło komentarza: Nowa nawierzchnia drogi w Jabłowie już gotowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama