niedziela, 14 grudnia 2025 12:52
Reklama

Świąteczny numer Gazety Kociewskiej trafił już do Waszych kiosków!

Świąteczny numer Gazety Kociewskiej trafił już do Waszych kiosków!

Tysiące osób bez opieki lekarskiej?!
„Będziemy musieli dojeżdżać wiele kilometrów”

Od 1 stycznia 2019 roku tysiące pacjentów ze Skórcza zostanie pozbawionych opieki medycznej w swoim mieście, a wiele osób straci pracę. Z takimi obawami zgłosili się do nas nasi Czytelnicy. Czy to realny scenariusz? Jak najbardziej. To wszystko za sprawą bardzo niekorzystnych warunków umowy i kary umownej, wynoszącej 50 tys. złotych. To bardzo niekorzystna informacja dla mieszkańców Skórcza, którzy będą musieli dojeżdżać wiele kilometrów i czekać w znacznie dłuższych kolejkach do lekarza.


Chcą pozbawić tytułu Honorowego Obywatela Miasta księdza Henryka Jankowskiego - STAROGARD GD. W ostatnim czasie w Internecie i ogólnopolskich mediach głośno zrobiło się o sprawie księdza Henryka Jankowskiego. Po 8 latach od śmierci księdza, jego domniemana ofiara opowiedziała o akcie molestowania. Temat ten podchwyciło również jedno ze starogardzkich stowarzyszeń, które zrobiło ankietę, w której pytano o to, czy Rady Miasta Starogard Gdański powinni podjąć uchwałę pozbawiającą honorowego obywatelstwa miasta ks. Henrykowi Jankowskiemu? Jaki był wynik głosowania?

Paulina Szulc Najfajniejszą Wolontariuszką w Polsce! - POWIAT. W tym roku odbyła się druga edycja konkursu na Najfajniejszych Wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Do finału ogólnopolskiego zakwalifikowało się 16 osób, reprezentujących 16 województw. Województwo pomorskie reprezentowała starogardzianka Paulina Szulc. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 16 grudnia w Warszawie, ogłoszono wyniki. Wspaniały tytuł i statuetkę przyznano… Paulinie Szulc. To ogromny zaszczyt i wyróżnienie. Sama nagrodzona nie kryła zaskoczenia.

Święta mojego dzieciństwa... - POWIAT. Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż. Tymczasem zadaliśmy mieszkańcom naszego powiatu kilka pytań związanych ze świętami. Zobaczcie, jak nasi Czytelnicy wspominają święta swojego dzieciństwa. 

Kociewskie Diabły górą. Na parkiecie rządziło amerykańskie „trio” - STROGARD GD. Zespół Polpharmy pokonał w derbowym pojedynku na własnym parkiecie zawodników Trefla Sopor 100:90. Mecz był bardzo trudny technicznie i emocjonujący. Nie do zatrzymania był znów Justin Bibbins.

Śpiewaj razem z nami. Najpiękniejsze polskie kolędy - KOCIEWIE. Gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda, gdy przełamiemy się opłatkiem i do stołu zasiądziemy, weźmy w dłoń śpiewnik i wspólnie zaśpiewajmy najpiękniejsze polskie kolędy. Niech czas spędzony w gronie bliskich upłynie miło, z dala od kłopotów i waśni.

Zginął 42-letni mężczyzna. Śledczy badają przyczyny wypadku - MALARY (GM. SKARSZEWY). Policjanci ze Skarszew i starogardzkiej drogówki, przedstawiciele Powiatowego Zarządu Dróg w Starogardzie Gdańskim i straży pożarnej spotkali się na miejscu tragicznego w skutkach wypadku drogowego, w którym śmierć poniósł 42-letni kierowca volkswagena. W ramach tego spotkania, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w ruchu drogowym poddały ocenie infrastrukturę oraz oznakowanie drogi w miejscu, w którym doszło do tego tragicznego w skutkach zdarzenia.

Wielki pożar w miejscowości Wycinki. Zagrożone były sąsiednie zabudowania - WYCINKI (GM. OSIEK). 16 grudnia około godziny 1.00 w nocy służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o pożarze budynku letniskowego w miejscowości Wycinki. Na miejsce zadysponowano kilka jednostek z JRG i OSP z powiatu starogardzkiego. Akcja gaśnicza trwała ponad 3 godziny. Ogniem zagrożone były sąsiednie zabudowania.

Przepisy dań na wigilijny stół - KOCIEWIE. Już niespełna tydzień dzieli nas od Wigilii Bożego Narodzenia. Wśród nas są jeszcze osoby, które nie mają pomysłu na przygotowanie świątecznych potraw. To jednak nie powód do zmartwień. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy kilka przepisów, dzięki którym poradzisz sobie z przygotowaniem m.in. barszczu, czy karpia.

Wielki Jarmark Bożonarodzeniowy w Skarszewach - SKARSZEWY. Ostatnie dwa dni weekendu upłynęły w Skarszewach pod znakiem świąt. To wszystko za sprawą corocznego Jarmarku Świątecznego, który z roku na rok przyciąga coraz więcej mieszkańców powiatu. Organizatorzy tego wydarzenia ponownie zadbali, by każdy znalazł coś dla siebie i doskonale się bawił.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

JANAZ 11.02.2019 01:16
I live in United States, help me thank DR. covenant who helped cured me from HERPES SIMPLEX in just one (1) week. I got to know him from a friend who he helped, at first I doubt if his herbal product would work until my friend put her car at stake that if it doesn't work she would give me her car. After which I decided to try, to God be the glory am now a living testimony, all thanks to DR. covenant, if not for him I would not have been healed so easily.. You can reach him via [email protected] or call/whatsapp at +2349057353987, you can also contact him on cure on...... 1. GONORRHEA 2. SYPHILIS 3. ASTHMA 4. STROKE 5. DIABETES MELLIFLUOUS 6. SIMPLEX HERPES 7. RINGING EAR 8.LOW SPERM COUNT 9.SICKLE CELL 10.HIV/AIDS 11.CANCER 12.LYME DISEASE

obywatel 02.01.2019 08:23
i co dalej w temacie księdza - pedofila , ktoś coś wie , coś się dzieje w tym temacie , czy sprawę zamieciono pod dywan ???

Sowa 21.12.2018 19:54
"Gratulacje" dla Skórcza bo to dopiero nowina na nowy rok. Proponuje podwyzkę dla burmistrza i wójta .... Siedzą na tych swoich stołkach ,biorą europejskie pensje a mieszkańcy będą pozbawieni opieki medycznej ?

nemo 20.12.2018 16:58
A na starogardzkich drogach syf jak cholera. Gdzie są służby?

Jaś bankrut. 20.12.2018 17:41
W Smętowie też !!!! " Baba "wygrała i nadal śpi i marzy o niebieskich migdałach ?

Romek 20.12.2018 19:47
Marzy ,żeby byc gospidynią na plebanii ?

Zyga 21.12.2018 08:39
A ona tam już nie mieszka ?

Gość 21.12.2018 12:58
Idà śeięta a w ludziach tyle fałszu i pidłości, Żal wam tyłki ściska że sà dobre relacje

Zyga 21.12.2018 14:52
Co za pisownia z pierwszej klasy ? Gorzej to swiadczy o poziomie intelektualnym !!!! Nie odwracaj kota ogonem bo fałsz jest i podłość w tych fałszywych farbowanych lisach takich jak ty. Od kiedy udajesz szanujacego jakiekolwiek wartosci ? Kit to mozesz wciskać ...... ,ale nie normalnym mieszkańcom. Dobre relacje niech buduje z komornikiem a nie za publiczne pieniadze z plebanem. Dla plebana to tylko kasa sie liczy a nie umizgy "bab".

Kapitan Nemo 21.12.2018 17:06
.Gosciu co ty bredzisz....cyt.żal wam tylki ściska" z powodu relacji z fałszywą i zakłamaną personą jaką jest ten klecha ?

Ja 23.12.2018 21:54
Ciekawe co Ci zrobił że go tak oceniasz? Jest lubianym I szanowanym kapłanem. A

Kapitan Nemo 24.12.2018 00:02
Mów za siebie. A ja sie dziwie,ze tak bezkrytycznie sie podlizujesz ! Fuj -średniowiecze.

Ja 24.12.2018 06:27
Może i Średniowiecze ale taki jest fakt ! A ty pewnie jesteś Nieskazitelny! Zdrowych Pogodnych Świąt Bożego Narodzenia I obyśmy widzieli w ludziach ich dobre cechy !!!

Grazynka 21.12.2018 19:47
Kupione relacje za cięzką kase i to nie swoją. To rzeczywiscie rewelacja ! Judaszowski uklad.

Życzliwy 23.12.2018 19:18
Grażyno życzę twojej ulubienicy.p.Galant aby Duch Bozego Narodzenia sprawił ,zeby zmieniła swoje postępowanie i weszła na dobrą drogę.Dość manipulacji i kłamstwa.

Piotr 23.12.2018 19:14
A w tobie falszu i obłudy najwięcej.

Ja 23.12.2018 11:57
Jutro wigilja opłatek jak miło majàc takich ludzi jak Zyga I Romek prawdziwy świàteczny nastròj. Zdrowych I Radosnych Świàt Bożego Narodzenia !!!!!!!'

Ruda Danka 23.12.2018 12:44
Masz racje jak to "miło" mieć w Smętowie Zyge kitka, Jasia Smętowiaka,rudego Jarka i rudej Ewki i kilku innych.... Wesołych Swiat i zdrowych przrmyśleń.

Ja 22.12.2018 19:25
Baby to masz w nosie .Jak masz uwagi to zgłoś to w urzędzie.!

Jaś bankrut 22.12.2018 22:14
Moze ty masz baby w nosie. bo ja nie. Nadal uwazam ,ze to "baba" wstrętna i kłamliwa.

Zyga 22.12.2018 22:18
I leń śmierdzacy ,lanser jakich mało.

Ja 23.12.2018 13:14
Coś ty ogupiał ,ludzie mają chodzić do gminy i prosić o naprawę dróg ? Galantowa niech sie przyłoży i pilnuje co do niej należy Za to dostaje kase i łaski nie robi .

Pacjent 20.12.2018 09:44
Skórcz ma dwóch wlodarzy ,dwie rady bo oddzielnie gminy i miasta, dwa urzędy i kupe urzędnikow a jest problem z opieką medyczną ? To skandal bo w pierwszej kolejnosci ludziom nalezy zabezpieczyć opiekę medyczną.Pogonić wójta i utworzyć tak jak w innych miasteczkach np.Pelplin ,Skarszewy,Czarna Woda gminę miejsko -wiejską .Będzie taniej i normalnie a budynek po urzędzie gminy przeznaczyć na żlobek lub przedszkole itp.Na zdrowy rozum co to ma być ,jeden urzad gniny obok drugiego urzędu miasta w hednym miasteczku ? A opieka lekarska jak widzicie jak w artykule !

Urzędnik 20.12.2018 11:17
Przewodniczacy rady wsadził swoją synową na etat do urzędu gminy i sie dobrze mają i to jest obraz "beznadziejnej władzy". Jak nie będzie opieki medycznej to ludzie ich "rozniosną".

pacjent 19.12.2018 12:11
Przecież w Skórczu są chyba dwie przychodnie,przynajmniej tak było kiedyś

honor 19.12.2018 08:55
Jaki był wynik ankiety? Czy mieszkańcy chcą odebrania tytułu Honorowego Obywatela Miasta ks.Jankowskiemu?. Jeśli tak, to radni powinni taką uchwałę podjąć. Radni zostali wybrani przez mieszkańców więc ich wola powinna być respektowana.

Kul 19.12.2018 10:46
Ktoś wie czy radny Jankowski spokrewniony z KS ?

KS 19.12.2018 13:21
a kto to jest ten KS?

Borys 19.12.2018 10:50
Hola, hola... taka ankieta jest nic nie warta. Zrobił sobie to jakiś kolo ze stw. na fb i co? Każdy może takie zrobić. To nie było żadne oficjalne stanowisko, a i tak głosowali lewicowi mieszkańcy tego miasta, nie znający historii, tylko słyszący jakieś głupie ploty. ~ Borys

Jjjj 19.12.2018 15:24
Bronisz jankowskiego?ciebie pewnie tez przemolestowal tylko pewnie tobie sie spodobalo.

danuta 19.12.2018 19:46
czy to ty niedoszły szafarzu bronisz obmierzłego pedofila , fuj...

Sisters 19.12.2018 21:34
Czekamy na proces które siostry Jankowskiego zapowiedzieli przeciwko gazecie wyborczej wszystko wyjdzie dopiero jaki był ich kaznodzieja będzie się działo

genia 20.12.2018 09:00
lipa , o jankowskim ludzie wiedzieli już w latach 80 - tych i co zrobiono - nic !!!

m. 19.12.2018 15:54
przecież jeszcze nic nie jest Jankowskiemu udowodnione! spokojnie chyba sa ważniejsze rzeczy w mieście niz zajmowaniem się odbieraniem obywatelstwa w miescie!! może obwodnica się zajmiecie w końcu albo śmierdzącym smogem 1

matka 19.12.2018 17:11
Jakie inwestycje uchwalili w budżecie? Gdzie to można sprawdzić? Obnażymy jak to władza inwestycje robi dla dzieci, uczniów i mieszkańców.

nemo 20.12.2018 17:01
No to masz budżet dla szkół nic nowego. Tylko ta na Kopernika enty rok. Żal.

starogardzianin 19.12.2018 18:42
nie , ten pedofil i TW delegat i TW lubella powinien na zawsze zniknąć z naszej pamięci - jako zboczony gnój , a jego pomniki i tablice zniszczone !!! przeczytajcie książkę "ostatnia bitwa prałata " - tam jest wszystko o tym zboczonym księdzu

radni-bezradni 19.12.2018 18:33
Radni bezradni w kwestiach kościelnych, na kolanach. Gdzie w tym wszystkim są ofiary ja się pytam?

obserwator 19.12.2018 18:46
skandal , katotaliban w starogardzie ma się dobrze , radni-bezradni oddajcie mandaty , jak nie możecie nic zrobić w sprawkach tego pedofila

Mariolka 20.12.2018 08:43
Myślę rze wicepżewodniczący Danielek zainicjuje krócjatę. Liczem na niego.

Reklama
Reklama
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza na koncerty symfoniczne i wydarzenia w grudniu 2025 Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza na koncerty symfoniczne i wydarzenia w grudniu 2025 Koncerty symfoniczne i wydarzenia organizowane i współorganizowane przez PFB w grudniu Sala Koncertowa PFB5/12/2025, piątek, godz. 19:00Bilety wyprzedaneKoncert symfoniczny – Dziadek do orzechówPAWEL JAREMCZUK JAREMCZUK.PLWystąpią:Orkiestra PFBGeorge Tchitchinadze – dyrygentJanusz Zadura – narracjaProgram:Piotr Czajkowski – Dziadek do orzechów (wybrane fragmenty)Czas trwania koncertu: ok. 80’Historię rozsławioną przez balet Piotra Czajkowskiego, zawartą w libretcie Mariusa Petipy według opowiadania Dziadek do orzechów E.T.A. Hoffmanna, zna cały świat. Kilkuletnia Klara w wigilijną noc rozpoczyna magiczną podróż, pełną ożywionych zabawek, mysich armii i Krainy Słodyczy, z niezapomnianym "Walcem Kwiatów" i barwnymi tańcami. Wszystko to znajduje odbicie w pięknej muzyce, którą zagra Orkiestra PFB pod batutą swojego szefa artystycznego George’a Tchitchinadze. Fragmenty baśniowej opowieści przybliży aktor Janusz Zadura.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Presto, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa PFB6-7/12/2025, sobota-niedziela, godz. 12:00Bilety w cenie: 33-90 złKoncert familijny – Dziadek do orzechówWystąpią:Dziadek do orzechów dla dzieci fot. Jacek KlejmentOrkiestra PFBGeorge Tchitchinadze – dyrygentJanusz Zadura – aktor, narracjaW programie:Dziadek do orzechów – Piotr CzajkowskiDziadka do orzechów uwielbiają wszyscy – starzy i młodzi. Ponieważ tytuł ten cieszy się wielką sympatią naszych widzów, w tym roku balet Piotra Czajkowskiego Orkiestra Polskiej Filharmonii zagra aż trzykrotnie, w tym dwa razy jako koncert familijny. Będzie to nieco skrócona wersja muzyki prezentowanej w piątkowy wieczór, z obszerniejszą narracją aktora Janusza Zadury, który przybliży niuanse libretta, które opowiada o fantastycznym świecie, w którym każdy chciałby się znaleźć na kilka chwil. Dziecięca wyobraźnia pozwala kwiatom śpiewać, zwierzętom i zabawkom mówić, a małej Klarze przeżywać niesamowite przygody. Dajmy się im porwać i my!--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Presto, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Kameralna6-7/12/2025, sobota-niedziela, godz. 18:00Bilety wyprzedaneRecital pianistyczny – Piotr Pawlak Piotr Pawlak fot. Agnieszka WiraWystąpi:Piotr Pawlak – fortepian/ półfinalista tegorocznego Konkursu ChopinowskiegoProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Ferenc Liszt – Sonata h-moll S. 178 [31’]Fryderyk Chopin – Sonata h-moll op. 58 [28’]Piotr Pawlak to jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów młodego pokolenia. Zwycięzca i laureat wielu międzynarodowych konkursów (wygrał m.in. V Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Maj Lind w Helsinkach w 2022), jednak paradoksalnie największą popularność przyniósł mu konkurs, w którym nie dostał się do finału, chociaż podczas Konkursu Chopinowskiego 2025 wielu widziało go w gronie finalistów i to na czołowych miejscach. Jurorzy zdecydowali inaczej, jednak ten gdański artysta wieku talentów (oprócz kariery pianistycznej, jest też laureatem konkursów organowych i olimpiad matematycznych, a studiuje dyrygenturę) zyskał gigantyczną popularność. W Gdańsku zagra kompozycje Liszta i Chopina. --Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Presto, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala nad Motławą 9/12/2025, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 39 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Czuła muzyka dla SmykaWarsztaty umuzykalniające dla maluszków i ich opiekunówProwadzenie: Ewelina Bronk-MłyńskaWiek: 1-4 latCzas trwania: ok. 45 min. Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach oraz ich opiekunach. Czuła muzyka dla Smyka to przestrzeń wspólnego odkrywania świata dźwięków, rytmu i bliskości. W kameralnej, ciepłej atmosferze dzieci doświadczają różnorodnych brzmień, rozwijają wrażliwość muzyczną i ruchową, uczą się przez zabawę i naturalną ekspresję, budują więź z opiekunem poprzez wspólne muzyczne aktywności.Zajęcia prowadzone są przez Ewelinę Bronk-Młyńską (certyfikowaną instruktorkę I i II st., członkini Polskiego Towarzystwa im. E. E. Gordona, absolwentkę Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na wydziale instrumentalnym i wokalno-aktorskim oraz pedagożkę) w duchu uważności i radości, bez oceniania czy oczekiwań – tu liczy się radość z bycia razem i wspólnego muzykowania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Presto, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski--- Sala Koncertowa PFB12/12/2025, piątek, godz. 19:00Bilety w cenie: 27-100 złKoncert symfoniczny – Bartłomiej NiziołWystąpią:Bartłomiej NiziołOrkiestra PFBYuta Takahashi – dyrygentBartłomiej Nizioł – skrzypceProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Johannes Brahms – Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 [38']Przerwa [20']Léo Delibes – Coppélia (Suita nr 2) [25']Charles Gounod – Muzyka baletowa z opery Faust [15']Mieszkający w Szwajcarii znakomity polski skrzypek Bartłomiej Nizioł jest bohaterem przedostatniego koncertu symfonicznego naszej Orkiestry w tym roku. Razem z filharmonikami gdańskimi artysta zagra Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 Johannesa Brahmsa. Ponadto usłyszymy Suitę nr 2 z baletu Coppélia Léo Delibes oraz muzykę baletową z opery Faust Charlesa Gounoda. Dyryguje Japończyk Yuta Takahashi. --Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Presto, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Dębowa13/12/2025, piątek, godz. 11:00Bilety w cenie: 16 złWarsztaty muzyczno-integracyjne dla seniorów – Muzyka nie zna wiekuProwadzenie: Eliza LudkiewiczPo raz pierwszy zapraszamy seniorów na zajęcia im dedykowane w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Muzyka nie zna wieku to sobotnie spotkania w niewielkim, kameralnym gronie, w niezobowiązującej atmosferze. Prowadząca Eliza Ludkiewicz (psycholożka, oligofrenopedagożka oraz arteterapeutka) zapozna uczestników z elementami muzykoterapii, ukazując, w jaki sposób muzyka może rozluźniać ciało i umysł, poprawić kondycję psychofizyczną, pobudzić kreatywność i uwolnić endorfiny. Część druga spotkania ma nieformalny charakter integracji przy kawie, herbacie i słodkiej przekąsce.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Presto, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Biała14/12/2025, niedziela, godz. 10:00 i 11:30Bilety w cenie: 19-60 złWarsztaty rodzinnego muzykowania – O Mikołaju, który przybył do FilharmoniiWystąpią:Carlos Peña Montoya – harfaDorota Pawlus – flet, scenariusz i prowadzenieGodz. 10:00 à wiek: do 5 latGodz. 11:30 à wiek: 6-10 latCzas trwania: ok. 50 min.Spotkanie rozpocznie się radosnymi zabawami muzycznymi i wspólną grą na instrumentach. Już po chwili pojawi się jowialny Mikołaj, a wraz z nim piękna muzyka i magia świątecznej atmosfery. Flet i harfa zabiorą dzieci w niezwykłą podróż do krainy elfów i fabryki prezentów, a opowieść dopełni barwna prezentacja multimedialna. Pamiętajcie, by zabrać swoje listy do Mikołaja – elfy muszą zdążyć przygotować wszystkie prezenty przed Świętami! Na zakończenie, podczas warsztatów plastycznych, wykonamy własne harfy, fleciki i muzyczne łańcuchy choinkowe.Warsztaty rodzinnego muzykowania to uczta muzyczna, jaką przygotowaliśmy dla rodzin z dziećmi. Czego możecie się spodziewać w te niedzielne przedpołudnia? Podczas każdego spotkania:• umuzykalnianie, gra na instrumentach, śpiewanie i taniec• bajka muzyczna, czyli część słowno-muzyczna lub słowno-taneczna• warsztaty plastyczne--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Presto, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Kameralna14/12/2025, niedziela, godz. 12:00Bilety w cenie: 20-38 złKlasyka na Ołowiance – Piękno SonatWystąpi:Anna Wandtke – skrzypceDominika Glapiak – fortepian, prowadzenie i kierownictwo artystyczneW programie:Gabriel Fauré – Sonata na skrzypce i fortepian A-dur op. 13 [26’]César Franck – Sonata skrzypcowa A-dur [27’]Czas trwania koncertu: ok. 70'W 1875 roku Fauré skomponował swoją pierwszą Sonatę na skrzypce i fortepian, charakteryzującą się oryginalnością i formą, która zapoczątkowała nową erę francuskiej muzyki kameralnej. Jego język muzyczny dał podwaliny wszystkiemu, co później łatwo wychwycić i zamknąć w banalnym określeniu muzyka francuska. Zwiewność, łatwość osiągania spektakularnych napięć przy użyciu minimalnych środków, pewna nostalgia harmoniczna i dialog z wiekami przeszłymi, wynikające ze specyficznej edukacji odebranej przez Gabriela Faure, mieszającą się z postępowymi rozwiązaniami i powiewem impresjonizmu. Dziewięć lat po Sonacie nr 1 Gabriela Fauré, César Franck – mniej płodny w kameralnym gatunku – skomponował swoją jedyną sonatę, obecnie jedną z najczęściej granych, wielbioną przez wykonawców i odbiorców. Dzieło niebywałej urody, różnorodne i oprawione niesamowitą wręcz historią, której na koncercie w cyklu Klasyka na Ołowiance na pewno nie zabraknie.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Presto, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa PFB19/12/2025, piątek, godz. 19:00Bilety w cenie: 32-131,50 złKoncert symfoniczny – Oratorium MesjaszWystąpią:Małgorzata Trojanowska, fot. M. HellerOrkiestra PFBRubén Silva – dyrygentPolski Chór Kameralny Schola Cantorum GedanensisJan Łukaszewski – przygotowanie chóruMałgorzata Trojanowska – sopranMałgorzata Bartkowska – altJacek Szponarski – tenorTomasz Raff – basProwadzenie: Krzysztof DąbrowskiW programie:Georg Friedrich Händel – Oratorium Mesjasz [120']Skomponowane przez Georga Friedricha Händla w 1741 roku dzieło to najpopularniejsza kompozycja Händla, a słynny chór "Hallelujah" z tego oratorium zalicza się do jego najbardziej rozpoznawalnych kompozycji wszech czasów. Dzieło to przyniosło kompozytorowi światową sławę i niezmiennie w każdej epoce przyjmowane jest z zachwytem. Stawiane bywa na równi z Pasją według św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha. W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej filharmonicy gdańscy pod wodzą Rubéna Silvy zagrają z Polskim Chórem Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis oraz solistami: Małgorzatą Trojanowską, Małgorzatą Bartkowską, Jackiem Szponarskim i Tomaszem Raffem.Sponsor Specjalny--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Presto, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa PFB31/12/2025, środa, godz. 17:00 i 20:30Bilety w cenie: 218-430 złWielka Gala Sylwestrowa – Gary GuthmanGary Guthman , fot. Kinga Karpati, Daniel ZarewiczWystąpią:Orkiestra PFBMassimiliano Caldi – dyrygentGary Guthman – trąbka, flugelhornEwa Łobaczewska – śpiewTrio Wojciecha Gogolewskiego w składzie:Wojciech Gogolewski – fortepianPaweł Pańta – kontrabasAdam Lewandowski – perkusjaProwadzenie: Krzysztof DąbrowskiW programie: przeboje legend muzyki Złotej Ery Swingu; kultowe kompozycje B. Goodmana, D. Ellingtona, H. Jamesa, G. Millera, R. Noble’a, L. Primy, L. Hamptona, wiele wielkich hitów, takich jak Stardust, Bye Bye Blackbyrd, Lush Life oraz utwory Gary’ego GuthmanaTaki koncert jest raz w roku – w Sylwestra! Tym razem proponujemy wyjątkowy sposób spędzenia ostatniego dnia roku, z największymi przebojami muzyki jazzowej. Zadba o to wybitny trębacz (grający też flugelhornie) Gary Guthman. Ponadczasowe szlagiery wykona Ewa Łobaczewska, a z Orkiestrą PFB pod kierunkiem Massimiliano Caldiego zagra także Trio Wojciecha Gogolewskiego. Nie zabraknie też okolicznościowej lampki szampana. Będzie się działo.Główny Sponsor PFB – Mecenas Kultury--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Presto, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.12.2025
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: IcemarkTreść komentarza: Z tego co wiem na prawo w kierunku Putina skręcili tylko Węgrzy i Słowacy, chyba że się mylę?Data dodania komentarza: 9.12.2025, 10:23Źródło komentarza: Dlaczego Europa skręca w prawo?Autor komentarza: Endriu DuduTreść komentarza: Panie Szubarczyk czemu nie napisze pan w prost, że chcecie wyprowadzić Polsce z Unii Europejskiej i zostawić ją na pożarcie przez Ruskich? I zapewne pisząc Bóg, Honor, Ojczyzna ma pan na myśli polityczne szczury, które uciekły na Węgry do największego zwolennika Putinia w Europie? Jak wybuchła II WŚ 3/4 polityków uciekło na zachód a zwykli ludzie zostali i cierpieli przez te wszystkie lata i tu się nic nie zmieni. Patrioci z prawicy już pokazują jacy są bohaterscy, uciekając z kraju. Żałosne.Data dodania komentarza: 9.12.2025, 10:07Źródło komentarza: FELIETON: Francuski dziennikarz: Polska ratuje dziś Europę!Autor komentarza: Upadły AniołTreść komentarza: Wiadomo jak miała na imię ta dziewczyna ?Data dodania komentarza: 8.12.2025, 05:30Źródło komentarza: WAŻNE: Dwa tragiczne wypadki jednej nocy. Nie żyją dwie młode osoby, dwie inne walczą o życieAutor komentarza: Mlisewski590@gmailTreść komentarza: Dzie można odebrać jedzenie Bo ja nie mam nic do jedzenia Proszę odpisaćData dodania komentarza: 1.12.2025, 10:19Źródło komentarza: Nowe lodówki społeczne w Starogardzie! Gdzie się znajdują i co można do nich wkładać?Autor komentarza: CiekawskiTreść komentarza: Czy w autobusie szkolnym są pasy bezpieczeństwa?Data dodania komentarza: 27.11.2025, 12:57Źródło komentarza: Groźne zdarzenie drogowe. Autobus szkolny w rowie. Dzieci bez pomocy medycznej na miejscu stłuczki?!Autor komentarza: Alinkaaa3Treść komentarza: wszesniej czy pozniej wszystko wraca, czasami w najbardziej nieoczekiwanym momencie. takie historie sklaniaja do refleksij i sprawdzania swoich praw na czas, naprzyklad za pomoca materialow na stronie https://consultant.net.pl/, a nie wtedy, gdy jest juz za poznoData dodania komentarza: 26.11.2025, 15:46Źródło komentarza: Lekceważył prawo i sądowe zakazy. Konsekwencje przyszły nocą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama