Zgubiona karta pojazdu? Kierowco, sprawdź co musisz zrobić

  • 22.06.2020, 14:39
  • redakcja
Zgubiona karta pojazdu? Kierowco, sprawdź co musisz zrobić

Podziel się:

Oceń:

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z dokumentów pojazdu, które obowiązkowo musi posiadać. Oczywiście na myśl przychodzi od razu dowód rejestracyjny, jednak od 1999 roku polscy kierowcy mają jeszcze jeden obowiązkowy element swojej dokumentacji samochodowej. Jest to karta pojazdu, którą musi posiadać każde auto zarejestrowane w naszym kraju. Czym dokładnie jest ten dokument i co oznacza dla kierowcy zagubienie karty pojazdu?

Karta pojazdu – wszystko co musisz wiedzieć

Karta pojazdu to trochę odpowiednik dowodu osobistego dla samochodu. To książeczka przypominająca nieco paszport, którą obowiązkowo musi posiadać każdy zarejestrowany w Polsce samochód. W karcie pojazdu znajdują się informacje dokładnie opisujące dany samochód. Są to m.in.:

  • Marka i model samochodu,

  • Typ i rodzaj auta,

  • Numer VIN, czyli nadwozia,

  • Rok produkcji,

  • Dane właścicieli pojazdu,

  • Data pierwszej rejestracji.

Co istotne, karta pojazdu jest przypisana do konkretnego samochodu od jego pierwszej rejestracji, aż do końca użytkowania. Odróżnia to ją od dowodu rejestracyjnego – nie zmienia się nawet mimo zmiany właściciela pojazdu. Dlaczego jest taka ważna i wymagana? Ujawnia całą prawdę o historii samochodu – wymianach części, naprawach, właścicielach, rejestracjach. 

Zagubiona karta pojazdu. Co musisz zrobić?

Oczywiście, jak to bywa z ludzką naturą i rzeczami martwymi, ważne przedmioty potrafią się zgubić. Czy to za meblami w salonie, czy przy okazji wysiadania z samochodu, kawałek papieru potrafi zniknąć na dobre. Tego drugiego można uniknąć – karta pojazdu nie jest wymagana przy zatrzymaniu przez policję, dlatego bezpiecznie jest po prostu trzymać ją w domu, w bezpiecznym miejscu. Co jednak jeśli rzeczywiście nie możemy jej znaleźć i karta pojazdu naprawdę została zgubiona?

Pierwszym krokiem będzie wizyta w Wydziale Komunikacji danego miasta. Aby wyrobić wtórnik (duplikat karty pojazdu), należy posiadać przy sobie dowód rejestracyjny samochodu. W ten sposób urząd miasta potwierdzi, że jesteś posiadaczem danego auta. Konieczny będzie dowód osobisty, a także potwierdzenie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Wówczas możliwe będzie złożenie wniosku o wyrobienie nowej karty pojazdu w miejsce zagubionej. 

Jak można się domyślić, za swoją pomyłkę należy zapłacić. Nie inaczej jest w tym przypadku. Zgubienie karty pojazdu będzie kosztować 75 złotych. Tyle należy zapłacić za wyrobienie nowej karty. Jak długo będziemy czekać na odbiór dokumentu? Standardowo jest to 30 dni roboczych, ale możliwe jest odebranie we wcześniejszym terminie – zależy to już od danego Wydziału Komunikacji. Czasami karta pojazdu jest gotowa do odbioru nawet po kilkunastu dniach. 

Posiadając nową kartę pojazdu, pamiętaj o obowiązkach związanych z nią. Chodzi głównie o aktualizację informacji zawartych w karcie – przy każdej wymianie elementu samochodu, sprzedaży auta lub numeru rejestracyjnego należy zgłosić się z wnioskiem o wpisanie zmian do dokumentu.

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe