Umowa wynajmu samochodu – co warto o niej wiedzieć?

  • 28.12.2018, 15:15
  • artykuł sponsorowany
Umowa wynajmu samochodu – co warto o niej wiedzieć?

Podziel się:

Tak naprawdę ustawy nie precyzują, co powinno znaleźć się w umowie najmu samochodu. Pomaga trochę Kodeks cywilny, określając strony umowy i wyróżniając wynajmującego oraz najemcę. Co poza tym warto wiedzieć? Jak więc stworzyć prawidłową, zgodną z prawem umowę wynajmu samochodu?

Podstawowe informacje dotyczące umowy wynajęcia samochodu

Najważniejsze elementy każdej umowy to oczywiście określenie stron, czyli to, co możemy wyczytać w Kodeksie cywilnym. Mamy więc wynajmującego i najemcę, których najważniejsze dane, spisane z dokumentu tożsamości, powinny znaleźć się w umowie. Jednocześnie, można też zawrzeć inne informacje, jak NIP lub PESEL itd. Kolejnym elementem jest treść, czyli oświadczenie woli. Powinna szczegółowo opisywać, co jest przedmiotem najmu i jakie ustalono warunki umowy. Potwierdzeniem oświadczenia są własnoręczne podpisy stron.

Forma pisemna - oczywiście! Co dodatkowo powinno się w znaleźć w umowie najmu samochodu?

Co ciekawe, chociaż w przypadku najmu samochodu nie trzeba sporządzać umowy na piśmie, to zawsze warto to zrobić, bo dzięki temu łatwiej można dochodzić swoich praw. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na taką spisaną firmę, warto w niej zawrzeć inne elementy.

  • Przede wszystkim data, szczególnie obowiązywania umowy - od przekazania samochodu w celu użytkowania najemcy do dnia jego zwrotu.
  • Równie ważny jest szczegółowy opis przedmiotu najmu, gdzie należy zawrzeć najważniejsze informacje o marce i modelu samochodu, jego roku produkcji, pojemności skokowej silnika. Można też umieścić bardziej szczegółowe dane, przykładowo dotyczące wyposażenia pojazdu, choć nie jest to konieczne.
  • Obowiązkowo trzeba wpisać, jaka jest wysokość czynszu i kiedy wypada termin jego spłaty.
  • Dobrze też załączyć wykaz przedmiotów i dokumentów przekazywanych najemcy wraz z samochodem, czyli klucze do pojazdu, dowód rejestracyjny itd.
  • Jednocześnie warto pamiętać, by na końcu uregulować sprawy związane z rozwiązaniem, wypowiedzeniem bądź odstąpieniem od umowy. Powinny więc się tu znaleźć informacje dotyczące terminów i ewentualnych kar, gdy jedna ze stron nie dostosuje się do tych zapisów.

To szczególnie istotne, by wiedzieć, jak powinna wyglądać taka umowa, ponieważ powstaje coraz więcej wypożyczalni, które oferują nie tylko wynajem krótkoterminowy, ale również średnio- i długoterminowy. Poszukując wypożyczalni aut w Gdańsku warto skorzystać z usług Carfree.pl, którą wyróżnia przejrzysta umowa najmu oraz profesjonalne podejście do klienta.

artykuł sponsorowany

Pozostałe