poniedziałek, 29 kwietnia 2024 14:18

Prysły marzenia skarszewian. KPS wygrał w Ustce, Wietcisa zremisowała z Pomorzem Potęgowo

Do minionej soboty kibice Wietcisy mogli sobie jeszcze wyobrazić taki układ wyników, który sprawiłby, że ich zespół awansuje do III ligi. Teraz już wiadomo, że marzenia prysły i historycznego awansu nie będzie.

Jesienią w Potęgowie Wietcisa wygrała 4:1. Piłkarze Pomorza mieli w pamieci tamtejsza porażkę i zamierzali się zespołowi Mariusza Majewskiego  zrewanżować. Mieli ku temu okazję, bo Wietcisa przystąpiła do spotkania osłabiona brakiem czterech zawodników. Nie było miedzy innymi tego, który ma na koncie najwięcej bramek i asyst Mateusza Wenty (kontuzja). Brak jego, a także Adama Litwinko, Grzegorza Bronka i Tomasza Trappa wynagrodzili kibicom inni ci inni piłkarze. Spotkanie miało zacięty przebieg i mogło sie podobać.

Pierwszy remis
Lepiej zaczęli goście. Praktycznie po swojej pierwszej akcji ofensywnej objęli prowadzenie. Piotr Jabłonkę pokonał strzałem z bliska po wcześniejszym dośrodkowaniu i zgraniu głową Łukasz Stasiak. W pierwszej połowie Pomorze grało dobrze, drużyna z Potęgowa zasłużyła na prowadzenie 1:0, chociaż Wietcisa też miała swoje szanse na zdobycie gola. Po przerwie kibice w Skarszewach zobaczyli odmienioną - zmobilizowaną - Wietcisę. Gospodarze osiągnęli przewagę, stwarzali coraz więcej sytuacji strzeleckich, ale pod bramka rywali brakowało zimnej krwi. Dopiero w 64. min. po indywidualnej akcji Karola Cablewskiego, który minął kilku rywali, Wietcisa wyrównała. Końcowe 20 minut to walka i ambitne dążenie gospodarzy do zdobycia zwycięskiego gola. Pomorze też pokazało się z dobrej strony. W końcówce Woietcisa bardzo zaangażowała się w atak, a goście kontrowali. i tylko znakomite interwencje Piotra Jabłonki uchroniły Wietcisę przed porażką. Goście kończyli w dziesiątkę, bo w 89. min. czerwoną kartkę zobaczył zawodnik Pomorza Kamil Gapski.
Remis po ciekawym zaciętym meczu nie krzywdzi żadnej z drużyn. Co ciekawe skarszewski zespół do tej pory grał bezkompromisowo - wygrywał albo przegrywał, to pierwszy remis piłkarzy Majewskiego w tym sezonie, a do zakończenia rozgrywek pozostały tylko trzy kolejki. W sobotę Wietcisa grać będzie po raz ostatni w tym sezonie w Skarszewach - z wiceliderem, pewną awansu do III ligi Polonią Gdańsk.

Pewne zwycięstwo
Im bliżej końca sezonu, tym lepiej prezentuje się KP Starogard Gd. Pod wodzą Jarosława Kotasa ekipa ze stolicy Kociewia spisuje się lepiej niż jesienią, chociaż do połowy kwietnia tylko przegrywała. Ostatnio jednak zdobywa punkty - na pięć meczów 4 wygrane i jedna porażka to imponujący bilans. Szkoda tylko, że ta jedyna przegrana przytrafiła się w najważniejszym z tych wszystkich meczów - z Pogonią Lębork - bezpośrednim rywalu w walce o utrzymanie. W miniona sobotę w Ustce z najsłabszym zespołem IV ligi Jantarem KPS był wyraźnie lepszy i dominował od początku.
W 15 min. Mateusz Dubiela wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem gospodarzy i płaskim strzałem zdobył pierwszego gola. Kwadrans później Mateusz Stanek efektownie podwyższył na 2:0. Piłka po jego silnym strzale z 18 metrów piłka wylądowała w okienku bramki Jantara.
Jeszcze przed przerwą (44. min) piłkarze Kotasa strzelili trzecia bramkę. W polu karnym faulowany był Mateusz Dubiela. Rzut karny pewnie wykorzystał kapitan KPS Łukasz Kaszubowski. W drugiej połowie starogardzianie kontrolowali sytuację na boisku. W 62 min. Kacper Siora po indywidualnej akcji podwyższył na 4:0. Jantar zdołał zdobyć tylko gola honorowego na kwadrans przed końcem meczu. W najbliższą sobotę KP grać będzie z Powiślem w Dzierzgoniu.

Mecze Wietcisy i KPS

Wietcisa Skarszewy - Pomorze Potęgowo 1:1 (0:1)
Bramki: Łukasz Stasiak (5.) - Karol Cablewski (64.)
Wietcisa: Jabłonka - Buchholz, Wołczak, Drews, Prabucki - Lewandowski, Gołuński, Data, (60. Wysiecki), Cablewski, Runowski - Dawidowski.
Jantar Ustka - KP Starogard Gd. 1:4 (0:3)
Bramki dla KPS: Mateusz Dubiela (15.), Mateusz Stanek (30.), Łukasz Kaszubowski (44. - karny), Kacper Siora (64.)
KPS: Gradowski - Romanowski, Łosiński, Kaszubowski, Gołuński - Armatowski, Przybytek, Skórczewski (79. Zieliński), Siora - Stanek, Dubiela.

Wyniki 25. kolejki (12-13 maja)

Wierzyca Pelplin - Chojniczanka Chojnice 2:1, Olimpia Sztum - Murkam Przodkowo 5:2, Wietcisa Skarszewy - Pomorze Potęgowo 1:1, Arka II Gdynia - Orlęta Reda 2:1,
Pomezania Malbork - Polonia Gdańsk 1:5, Powiśle Dzierzgoń - Potok Pszczółki 3:1, Wierzyca Pelplin - Chojniczanka II Jantar 2:1, Jantar Ustka - KP Starogard Gd. 1:4,
Czarni Czarne - Pogoń Lębork 0:0