poniedziałek, 29 kwietnia 2024 10:44

Wygrane na osłodę. Zwycięstwa Wietcisy i KP Starogard Gd.

Kociewscy czwartoligowcy Wietcisa i KP wygrały w minioną sobotę swoje mecze. Pomimo porażek sąsiadów z ligowej tabeli większych szans na osiągnięcie swoich celów nie mają.

Wietcisa ma jeszcze teoretyczne szanse na awans do III ligi. Większe niż KP Starogard na utrzymanie. Wicelider Polonia Gdańsk znowu zgubił punkty - na własnym stadionie przegrał z Powiślem Dzierzgoń. Przed meczem z Olimpią skarszewscy piłkarze znali ten wynik. Zagrali od początku skoncentrowani, z wiarą w zwycięstwo. Olimpia chciała zaskoczyć gości agresywną grą pressingiem. Zaczęła od wysokiego krycia, jednak to korzyści gospodarzom nie przyniosło, a stworzyło piłkarzom Wietcisy szanse na kontrataki. W 15. minucie świetnym prostopadłym podaniem obsłużył Piotra Runowskiego Mateusz Wenta. "Rooney" minął rywala i poradził sobie także w sytuacji sam na sam z bramkarzem Olimpii i było 1:0.

Zasłużone zwycięstwo
- Po pierwszej połowie mogliśmy prowadzić wyżej - mówił o meczu trener Wietcisy Mariusz Majewski. - Nie wykorzystaliśmy kilku szans, mówiłem w przerwie zawodnikom, że podań za plecy rywali na wolne pole powinno być więcej.
Druga połowa zaczęła się po myśli gości. W 53. minucie rajd prawą stroną zakończył dośrodkowaniem Wenta. Wślizgiem interweniował zawodnik gości, ale nie zdołał wybić piłki - dopadł do niej Runowski i zdobył swoją drugą bramkę.
Olimpia nie zdołała skutecznie odpowiedzieć. Sztumianie starali się, ale zagrożenie stwarzali jedynie po stałych fragmentach gry. Zespół Majewskiego mógł strzelić więcej bramek, nieskuteczny był Mateusz Dawidowski. Napastnik Wietcisy nie może tej wiosny się przełamać.
- Graliśmy konsekwentnie i zasłużyliśmy na zwycięstwo - mówił Majewski. - Nie "spinamy się" szczególnie w kontekście awansu, ale zdajemy sobie sprawę, że jeszcze wszystko jest możliwe. Polonia ma trudnych rywali, a przed nami dwa, wydaje się, decydujące mecze - z Pomorzem Potęgowo w Skarszewach (17.00) i wyjazd do Redy (środa 16. maja).

Mogło być wyżej
KP Starogard gra nieźle, ale na uratowanie sie przed spadkiem juz jest za późno. Mecz ostatniej szansy (któryś z kolei) był tydzień wcześniej w Lęborku, niestety KP pechowo przegrał tamto spotkanie. Z Czarnymi Czarne gospodarze (wyjątkowo na sztucznej nawierzchni obiektu przy ulicy Zblewskiej) grali bez presji. Byli od rywali znacznie lepsi. Wygrali, chociaż zawodziła skuteczność. W 17 min. gola dającego prowadzenie KPS zdobył obrońca Mateusz Łosiński. Tuż przed przerwą 44 min. po faulu na Mateuszu Dubieli, sędzia podyktował rzut karny. Skutecznym egzekutorem był Łukasz Kaszubowski. W drugiej połowie KPS dominował i powinien zdobyć więcej goli. M.in. Grzegorz Skórczewski trafił w poprzeczkę, szanse strzeleckie mieli też Kacper Siora i Mateusz Dubiela. Goście z Czarnego w końcówce (87 min.) zdobyli bramkę kontaktową, ale na więcej starogardzianie rywalom nie pozwolili.
W najbliższą sobotę KP grać będzie na wyjeździe z , a w środę (16. maja) w kociewskich derbach podejmować będzie w Starogardzie Wierzycę Pelplin (godz. 17.00).

Mecze KP i Wietcisy

KP Starogard - Czarni Czarne 2:1 (2:0)
Bramki: Mateusz Łosiński (17.), Łukasz Kaszubowski (44. - karny)
KPS: Paszkowski - Romanowski, Łosiński, Kaszubowski, Gołuński - Armatowski, Przybytek, Skórczewski, Siora (80. Zieliński) - Stanek, Dubiela.

Olimpia Sztum - Wietcisa Skarszewy 0:2 (0:1)
Bramki: Piotr Runowski  (15., 53.)
Wietcisa: Jabłonka - Buchholz, Drews, Prabucki, Wołczak - Data (70. Literski), Litwinko, Gołuński (77. Cablewski), Runowski, Wenta (86. Glanert), Dawidowski

24. kolejka (5-6 maja)
Murkam Przodkowo - Pogoń Lębork 0:0, KPS - Czarni Czarne 2:1, Chojniczanka II Jantar - Jantar Ustka 2:0, Potok Pszczółki - Wierzyca Pelplin 2:0, Polonia Gdańsk - Powiśle Dzierzgoń 0:1, Orlęta Reda - Pomezania Malbork 5:1, Pomorze Potęgowo - Arka II Gdynia 4:2, Olimpia Sztum - Wietcisa Skarszewy 0:2