czwartek, 16 maja 2024 11:51

Dramat KP w Pszczółkach. Wygrana Wietcisy, porażka KP Starogard

PIŁKA NOŻNA. W Skarszewach w Wielką Sobotę kibice cieszyli się z pewnego i efektownego zwycięstwa, natomiast KP Starogard, pomimo wyraźnej poprawy w grze, wiosną nie zdołał zdobyć w trzech meczach nawet punktu.

Sytuacja KP Starogard jest coraz trudniejsza. Już tylko najwięksi optymiści wierzą w utrzymanie. Wietcisa wciąż ma szanse na awans do III ligi. W wielkanocnej kolejce Polonia Gdańsk potknęła się na własnym boisku, więc skarszewianie zbliżyli się do miejsca premiowanego awansem.

Pewne zwycięstwo
Wietcisa prezentuje się tej wiosny w kratkę. Po słabym meczu w Pelplinie rozegrała dobre spotkanie w Wielką Sobotę w Skarszewach z Powiślem Dzierzgoń.
Ten mecz dobrze się zaczął dla zespołu Mariusza Majewskiego. Już w 5. minucie po dobrym podaniu z prawej strony piłkę głową skierował do siatki Mateusz Dawidowski i było 1:0. Wietcisa grała pewnie i dużo lepiej od rywali, w 20. minucie było już 2:0. Druga bramka padła po rzucie karnym podyktowanym za faul na Karolu Cablewskim. Jedenastkę na gola zamienił Mateusz Wenta. W drugiej połowie pomocnik Wietcisy dobił dzierzgonian, ustrzelając hat-tricka. najpierws w 68. min. po zagraniu z rzutu wolnego Marcina Drewsa Wenta podwyższył na 3:0. dziesięć minut póxniej Wenta znów był tam gdzie trzeba i dobił strzał Dawidowskiego. Wysokie prowadzenie uspiło gospodarzy, którzy w końcowych minutach spotkania stracili dwie bramki. Wygrana Wietcisy nie była jednak zagrożona.

Presja ciąży
Brak punktu w trzech pierwszych meczach to spełnienie czarnego scenariusza, który był dość prawdopodobny. KPS grało z trudnymi rywalami dwa wyjazdy (Reda i Pszczółki), a u siebie z wiceliderem Polonią Gdańsk.
Zespół KP jechał do Pszczółek na mecz z dobrze spisującym sie beniaminkiem Potokiem z "duszą na ramieniu". To kolejne spotkanie, w którym piłkarze KP muszą radzić sobie z wielką pod presją. To obciążenie psychiczne widoczne było na boisku. Początek meczu był nerwowy. Potok przeważał, ale przez pierwsze 20 minut gospodarze nie potrafili skutecznie wykończyc akcji. W 22. min zdobyli gola po rzucie rożnym. Głową skutecznie uderzył Daniel Niedzielski. Kilka minut później swoje umiejętności strzału z dystansu pokazał Łukasz Kaszubowski. Obrońca KP ładnym uderzeniem z rzutu wolnego zza narożnika pola karnego pokonał Dawida Krawcewicza i był remis 1:1. W 32 minucie najskuteczniejszy napastnik gospodarzy - Niedzielski - w zamieszaniu pod bramką KP po raz drugi pokonał Gradowskiego (12 gol w sezonie).

Dobra gra po przerwie
Trener Jarosław Kotas ostro zmobilizował swój zespół w przerwie. Starogardzianie zdeterminowani i ustawieni bardzo ofensywnie zaczęli przeważać. Potok bronił się momentami rozpaczliwie. Remis wydawał się kwestią czasu. Szybko padły nawet dwa gole dla KP, ale nie zostały uznane, ponieważ sędziowie dopatrzyli się w tych sytuacjach pozycji spalonych. Wreszcie w 68. minucie Sebastian Armatowski zdobył gola wyrównującego. Wydawało się, że starogardzianie pójdą za ciosem, bowiem dominowali na boisku. Gospodarze jednak znów pokazali, że ich wielkim atutem sa stałe fragmenty gry. W 84. min. Kamil Kurs strzałem z rzutu wolnego dał prowadzenie ekipie z Pszczółek 3:2. To rozbiło dobrze grających starogardzian, a ich dekoncentrację wykorzystali rywale - Adrian Piankowski minutę później zadał kolejny cios i było 4:2. KP nie poddawał się - chwilę później Mateusz Dubiela zdobył gola kontaktowego i końcowe 6 minut (razem z doliczonym czasem gry) były bardzo emocjonujące. na wyrównanie zawodnikom Kotasa nie starczyło już jednak czasu i sił.

Odważnie po przerwie
Kwiecień będzie decydującym miesiącem - na pewno dla KPS. Kolejki będą rozgrywane systemem środa-sobota-środa. tylko długa seria zwycięstw dałaby nadzieję na utrzymanie w IV lidze beniaminka ze Starogardu.
W sobotę na zmodernizowanym stadionie im. Kazimierza Deyny zespół KP grać będzie o ligowe punkty z Chojnicznką II. Kilka dni później (środa, 18. kwietnia) drużyna Kotasa powalczy na wyjeździe z liderem Arką II. Wietcisę w sobotę czeka wyjazd do Malborka, a w środę podejmować będzie rezerwy Chojniczanki.

Mecze Wietcisy i KP

Wietcisa Skarszewy - Powiśle Dzierzgoń 4:2 (2:0)
Bramki: Mateusz Dawidowski (5.) , Mateusz Wenta (20., 68., 77.)
Wietcisa: Szczygielski - Prabucki (82. Wołczak), Bronk, Drews, Buchholz (75. Lewandowski),  Litwinko, Runowski, Cablewski (65. Wysiecki), Gołuński (77. Karnat), Wenta, Dawidowski.

Potok Pszczółki - KP Starogard Gd. 4:3 (2:1)
Bramki: Daniel Niedzielski (22., 32.), Kamil Kurs (84.), Adrian Piankowski (85.) - Łukasz Kaszubowski (26.), Sebastian Armatowski (68.), Mateusz Dubiela (87.)
KP: Gradowski - Grzesiak, Kaszubowski, Łosiński, Skórczewski (78. Gołuński), Armatowski, Rzepa, Dubiela, Prokopow (69. Siora), Stanek, Romanowski (56. Radzimski).

Wyniki 20. kolejki
Murkam Przodkowo - Chojniczanka II Jantar 2:1, Potok Pszczółki - KP Starogard Gd. 4:3, Polonia Gdańsk - Pogoń Lębork 1:1, Orlęta Reda - Czarni Czarne 2:1, Pomorze Potęgowo - Jantar Ustka 2:0, Olimpia Sztum - Wierzyca Pelplin 0:0, Wietcisa Skarszewy - Powiśle Dzierzgoń 4:2, Arka II Gdynia - Pomezania Malbork 5:2

Najbliższe mecze
21. kolejka (14-15. kwietnia): Arka II - Murkam, Pomezania - Wietcisa (sobota, 15.00), Powiśle - Olimpia, Wierzyca - Pomorze, Jantar - Orlęta Reda , Czarni - Polonia, Pogoń - Potok, KPS - Chojniczanka II Jantar (sobota, 16.00)

29. kolejka (przełożona na 18 kwietnia - środa): Orlęta Reda - Murkam, Pomorze - Polonia, Olimpia - Potok, Wietcisa - Chojniczanka II Jantar (17.00), Arka II - KPS, Pomezania - Pogoń, Powiśle - Czarni, Wierzyca - Jantar