WARTO KOCHAĆ
- Warto, warto i jeszcze raz warto kochać - mówi pani Walentyna. - Trzeba głośno krzyczeć o tym aby ludzie się kochali. Tylko wtedy życie ma sens gdy potrafimy kochać. Proszę mi wierzyć, mam już przecież 77 lat. Życie mnie nie rozpieszczało ale nigdy nie przestałam kochać ludzi. Wszystkich ludzi. Dzieciństwo spędziłam w Gnieźnie. Potem przez 50 lat mieszkałam w Gdyni. W samym centrum bo na ulicy Abrahama. Wszystkich moich najbliższych już pochowałam. Nawet moje jedyne dziecko nie żyje. Ale nie jestem sama na tym świecie. 3 marca minie 11 lat jak jestem tutaj, w Domu Pomocy Społecznej. Mam wspaniałych, kochanych sąsiadów. Wszyscy się kochamy i wcale nie musimy tego mówić sobie wzajemnie. To jest oczywiste. Na moje imieniny, nawet jak jeszcze nie było Walentynek to zawsze dostawałam wiele życzeń. Teraz jest ich jeszcze więcej bo jestem jedyną Walentyną w całym naszym domu. Szkoda, ze to imię jest tak mało popularne. Niech pan wykrzyczy tym wszystkim młodym, że muszą kochać prawdziwie i uczciwie. Kochaj bliźniego jak siebie samego. Bez miłości to świat pójdzie na psy. Człowiek nie może być sam. A miłość jest jak magnes. Tylko miłość przyciąga miłość. Niech młodzi pamiętają o tym, że będą tak kochani jak sami kochają.
SZANUJMY SŁOWO „KOCHAM”
- To wcale nie jest takie proste pytanie. Czy warto kochać? Czy opłaca się kochać? Czy to ma sens? - pan Edmund zamyśla się nad odpowiedzią. - Jestem bowiem samotny, od 12 lat mieszkam w domu pomocy społecznej. Pewnie powinienem powiedzieć, że nie warto kochać. Wprost przeciwnie. Powiem, że warto kochać. Bezdyskusyjnie. Mówię to z pełną świadomością jaką daje mi perspektywa mojego, może nieco nietypowego życia. Jestem warszawiakiem. Moje dzieciństwo i młodość przypadły na lata odbudowy Polski. Zaangażowałem się bardzo w rwący nurt prac społecznych. Nie myślało się wtedy o własnych sprawach lecz o wyższych celach. Ani się obejrzałem jak stuknęło mi 30 lat. Przyszedł czas refleksji. Miałem wiele adoratorek ale jakoś nie zdecydowałem się na małżeństwo. Świadomie wybrałem stan wolny. Ale zacząłem chorować. Musiałem mieć stałą opiekę. Opuściłem więc warszawskie mieszkanie i zdecydowałem się na zamieszkanie w Domu Pomocy Społecznej. I tu mi jest dobrze. Tu mogę kochać wszystkich i czuć, że także jestem kochany. Mam wielu przyjaciół. Nawet bardzo młodych. I właśnie młodym chcę powiedzieć, aby szanowali słowo kocham i nie dewaluowali jego znaczenia. Aby w kochaniu wykazywali więcej taktu i elementarnej kultury osobistej.
Reklama
Walentynkowa sonda: Czy warto kochać
Kocham, kocham, kocham. Wypowiadamy je w różnych sytuacjach i z różnych powodów. Walentynki są wspaniałym pretekstem aby słowo kocham powtarzać jeszcze częściej. Ale po co? Czy warto kochać? To pytanie zadaliśmy mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej im. św. Elżbiety w Starogardzie Gdańskim, pani Walentynie i panu Edmundowi.
- Wysłuchał: Stanisław Sierko
- 14.02.2008 00:59 (aktualizacja 20.08.2023 10:34)

Data dodania:
14.02.2008 00:59
POLECANE
Przejdź do kategorii
Aktualności Na sygnale Region Kryminalne Gospodarka Rolnictwo Sport Turystyka Ekologia Edukacja Kultura Kociewski Lajt Historia Polityka Kościół Zdrowie Felieton Ogłoszenia #PomagaMY Video PLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIE Super Pupil ZOBACZ! POLECANE Ważne w kalendarzu Dobre rady Odeszli od Nas
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Y€b@ć upa i bandere
Treść komentarza: Wszyscy ukradlińcy do siebie
Data dodania komentarza: 14.06.2026, 12:43
Źródło komentarza: FELIETON: Koniec ukraińskiego snu
Autor komentarza: Koko
Treść komentarza: Policja LPR i technik ale Karetki to co już nie warto wymienić??? Gdyby nie ratownicy z ZRM w Skarszewch ta dziewczyna by nie żyła , szybka reakcja , podjęte decyzje o przysłaniu LPR to ich zasługa więc te informacje to są beznadziejne
Data dodania komentarza: 14.06.2026, 00:17
Źródło komentarza: 15-latka spadła z hulajnogi elektrycznej i uderzyła głową w beton
Autor komentarza: tutam
Treść komentarza: Mogę spytać po co macie kącik "Napisz do nas", skoro to nie działa? Tak się boicie spamu, że zablokowaliście?
Data dodania komentarza: 14.06.2026, 00:07
Źródło komentarza: [AKTUALIZACJA] Trwa policyjna obława. 75-latek leżał w kałuży krwi. Mundurowi poszukują Mateusza G.
Autor komentarza: kto ma wiedzieć ten wie
Treść komentarza: Każdy mężczyzna ma na sobie kask, tylko nie każdy regularnie ściąga z niego pokrowiec
Data dodania komentarza: 10.06.2026, 12:59
Źródło komentarza: 15-latka spadła z hulajnogi elektrycznej i uderzyła głową w beton
Autor komentarza: em
Treść komentarza: nie miałam nic przeciwko tej fladze, dopóki nie przeczytałam "Wniosek o usunięcie flagi ma związek z niedawną decyzją prezydenta Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który nadał Samodzielnemu Centrum Operacji Specjalnych „Północ” Sił Operacji Specjalnych Ukrainy honorowe imię „Bohaterów UPA”. (...) Ukraińska Powstańcza Armia odpowiadała za antypolskie działania na Wołyniu" - i serio ukraińskie flagi jeszcze u nas wiszą po tym ????
Data dodania komentarza: 10.06.2026, 08:16
Źródło komentarza: Czy ukraińska flaga zniknie sprzed Starostwa? Domagają się tego mieszkańcy oraz radny
Autor komentarza: KATARZYNA
Treść komentarza: SZUKAMY gruntów do wydzierżawienia !!!
Kl. IV, V, VI min. 10 ha w jednym obrębie ewiden.
200 000 zł za turbinę/wiatrak – Czynsz roczny
60 000 zł za ha - Czynsz roczny dla magazynu energii
20 000 zł za ha – Czynsz roczny dla farmy PV
Telefon: 697 863 971
Email: [email protected]
Data dodania komentarza: 8.06.2026, 14:20
Źródło komentarza: Będzie obwodnica - rolnicy czekają na wycenę swoich gruntów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze