wtorek, 23 czerwca 2026 13:38
Reklama

Kto jest trutniem, a kto królową?

STAROGARD GD. Opłaty za działki pójdą w górę. Przyjemnie odpocząć na własnym kawałku ziemi. Nawet, jeżeli to tylko działka ogrodnicza. Niestety, niebawem przestanie istnieć ogród “Kociewie” znajdujący się na zapleczu Urzędu Miejskiego.
Prawdopodobnie jego los podzieli ogród im. Jana Kasprowicza. Hierarchia w Polskim Związku Działkowców przypomina pasiekę. Sęk w tym, że siedzą w niej także trutnie.
Cisza i bezsensowne wydatki
W starogardzkiej restauracji Galedo spotkali się ze swoimi władzami prezesi siedemnastu starogardzkich ogrodów działkowych zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców.
Konkluzja tego spotkania musi być smutna .Zarząd Okręgowy tej organizacji nie ma pieniędzy. Działkowcy psioczą na coraz większe opłaty a gdańska “czapka” psioczy na “czapkę warszawską”. Co z tego wynika dla użytkownika działek tzw. ogrodów rodzinnych w stolicy Kociewia? Ano to, że muszą płacić coraz więcej. Polski Związek Działkowców nieco bezsensownie wydaje ich pieniądze. Na przykład na druki , których prawie nikt nie czyta.
Działkowcy są przymuszani do kupowania “Działkowca”- pisma wydawanego przez spółkę zarządzaną przez prezesa PZD.
- A książek do rozliczeń dla księgowych brakuje- upominał się Jan Filipiak, prezes ROD “Wierzyca”- A ja wcale nie zalegam z żadnymi opłatami na rzecz OZD.
 Wiele z wydawnictw masowo wysłanych działkowcom straszy ich,że Prawo i Sprawiedliwość uwłaszczy działki. Pomysł prywatyzacji ogrodów krytykują zajadle działacze PZD, który jest postrzegany jako bastion Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Leszek Kruzel, wieloletni działacz PZD twierdzi, że całkiem niesłusznie.
- Mamy w naszych szeregach zarówno bezpartyjnych jak i członków różnych ugrupowań- mówił- Potrafimy się porozumieć i chyba nikt nie myśli o likwidacji ogrodów.
Czekanie na “czapkę”
Na działaczy z Gdańska trzeba było poczekać. Spóźnili się, bo jechali z Chojnic, gdzie uczestniczyli w podobnym spotkaniu.
- Chcemy omówić nadchodzący w zjazd. Wybory nowych władz. Okręgowych – mówił prezes gdańskiego OZD Stanisław Szczepanik- Sytuacja polityczna, jaka jest każdy widzi. Projekty uwłaszczeniowe autorstwa PiS nie zostaną uchwalone. Propozycja ministra Barszcza zakłada odrolnienie gruntów w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców z urzędu. Dlaczego w Gdańsku tak a w Starogardzie nie? Mam nadzieję, że tego też nie zrobią. Związek nie jest niestety zarejestrowany w KRS. Towarzystwo z Bydgoszczy wniosło o udział w procesie rejestracji. Sąd Rejestrowy to oddalił ,ale zaraz podobny wniosek założyła inna organizacja z Olsztyna. Zjazd Krajowy PZD odbędzie się w grudniu. Ciągle mamy pod górkę. Związek, jednak może działać, a osobowość prawną dała mu ustawa o ogrodach działkowych.
Przypomnijmy, że ta ustawa została uchwalona głosami Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który liczy teraz na rewanż.
Problem zrzeszonych to obrona ogrodów. W Starogardzie zostanie zlikwidowany ogród im. J. Kasprowicza, bo się znalazł właściciel.
- Myśmy przyjęli ogród w dobrej wierze tłumaczył prezes- To ewidentne zaniedbania władz. Postępowanie w było w sądzie. Prawo do uczestnictwa w procesie miał organ państwowy, ale z niego nie skorzystał. Sąd ogłosił nabycie praw przez nowego właściciela. Zaczęliśmy od zmuszenia starosty, wojewody, ministra o ustalenie własności. Nasz był pomysł, żeby starosta wystąpił do sądu o zasiedzenie. Rzekomo właściciel był szykanowany przez poprzedni system. I zrobiła się prawa społeczna. Ludzie zostali pokrzywdzeni przez sąd. Jeżeli udowodniona zostanie ich rzeczywista strata, to zwrócimy się do Skarbu Państwa o jej wyrównanie. Jest jeszcze  Rodzinny Ogród Działkowy Kociewie. (ogródki za Urzędem Miejskim- red.) Tu się miasto się włączyło i zaproponowało 6 gruntów zamiennych. Ten pan się nie zgadza. Bez sądu się nie obędzie.
Spiskowa teoria dziejów
Kłopoty PZD datują się od 2000 roku. Miasto Gdynia żąda za bezumowne korzystanie bezumowne z gruntu 2 razy po ponad 800 tys. z odsetkami. Kaszubianka w Kartuzach to 2 razy po 60 arów kościelnej działki. Do tego Sobieskiego-  Gdańsk. Politechnika Gdańska bez likwidacji ogrodu dostała grunty. Panuje bałagan w rejestrach, księgach wieczystych. Spiskiem nazwał prezes umowę byłych działkowców, którym nie podobała się oligarchia bonzów z PZD w Kolbudach, gdzie podpisali umowę z Radą Gminy, która sprzedała im grunty. PZD uwikłany jest w sprawy sądowe o zasiedzenie na działkach Mickiewicza w Gdyni. W Gdańsku 2 ogrody będą likwidowane pod budowę stadionu, a 7 rodzin jest na nich  zameldowanych. Miast da im mieszkania socjalne. Wojewoda uchyla decyzje władz miasta o odmowie meldunku w Gdańsku. PZD złożył skargą kasacyjną do NSA.
Trzy tysiące porzuconych
3 tys. działek w okręgu gdańskim jest porzuconych. To 115 hektarów gruntu. Prezes porównywał tę sytuację z innymi okręgami.
- Na ich tle nie wypadamy najgorzej- twierdził- W Chojnicach jest duże zapotrzebowanie na działki. Tak duże, że możemy od nowych działkowców żądać opłaty inwestycyjnej. Ustalono ją na 850 zł. Gdyby tak było w Gdańsku.
-Mam problem , bo 15 osób czeka w kolejce na działki –mówił Jan Filipiak-  Nielegalnie została zagospodarowana droga. 28 osób nie płacono za działki, przez rok . Potraktowałem dłużników rochę jak komornik: 3 lata nie płacisz-  zakaz wstępuA numer działki – w gabloty. Ludzie mnie pochwalili. Uczciwi mówią, że nareszcie jest porządek. Za poprzedniego prezesa tylko 2 razy w tygodniu była woda, bo były dług. Wczoraj sprzedałem za 450 zł. Ostatnią działkę, której już nikt nie chcaiał, bo w takim była złym stanie. Za 10- 20 lat działki się samoczynnie rozpadną.
Wystarczy popatrzeć na średnią wieku na tej sali.
-Nie można inaczej traktować młodych i starych- odpowiadał prezes Filipiakowi- Nie trafił pan na cwaniaka, bo miałby pan tylko kłopoty. Tylko przestrzeganie prawa może nam być pomocne. Żandarmem czasem być musi prezes. Na nich ciąży cała organizacja. 60 proc. majątku na ogrodach to urządzenia stare. Mają po 25- 30 lat – już są zamortyzowane. Skąd wziąć pieniądze? Dawniej  dawały zakłady pracy, były  dotacje z budżetu państwa. Mamy pieniądze z likwidacji i  za parę bilboardów po 400 zł. Miesięcznie. Z tego połowa idzie na fundusz rozwoju. A druga do okręgu. Nie możemy prowadzić działalności gospodarczej.
Biuro
Każdy ogród oprowadza składkę. Jest 17 ogrodów w Starogardzie. 80 proc. wpisowego idzie do Zarządu Wojewódzkiego a 30 zostaje.
- Utrzymujemy biuro ze składek.- tłumaczył prezes- Macie prawo powiedzieć, ze biuro działa niedobrze. Nie mamy pieniędzy na zatrudnienie urzędników. W latach 86-88 bylo 13 etatów. Po reformie doszedł nam Malbork i Chojnice. Nie mamy na dotacje na inwestycje, nie ma na inspektorów. Musicie sobie sami dawać rade. Księgowość Krajowej Rady  mówi , że musimy mieć technika do spraw inwestycji. Nie stać nas na wynagrodzenie dla inspektorów terenowo- prawnych. Nie mamy i nie będziemy mieć.
 Krajowa rada PZD  wypowiedziała a prezesowi umowę o pracę. Był dyrektorem biura. Wiceprezes został zatrudniony na dwie trzecie etatu. Za zaległy urlop- trzeba było prezesowi  wypłacić. Została zwolniona główna księgowa, ktorej nie lubiano. Wzięła zwolnienie lekarskie. Musiała dostać za 40 dni  urlopu ekwiwalent. Druga księgowa 30 września idzie na wcześniejszą emeryturę. Odprawę też jej trzeba dać.
- Mieliśmy ponad 100 tys. zł oszczędności, a KR zarzuciła, że za biuletyny zapłaciliśmy z funduszu oświatowego- dodał prezes- Popłacimy wszystko i zorganizujemy zjazd. Te 20 tys. nam zabraknie, z ogrodów nie dostaniemy więcej. Zostawimy naszym następcom problemy całkiem ładne.
Podwyżki i prenumerata
Za socjalizmu za działkę składka była w stosunku do pensji wyższa. W przyszłym roku działkowców czeka 2 grosze podwyżki od metra działki. Ponadto dodatkowo 2 grosze trzeba będzie dopłacić za koszty eksploatacyjne. Zarządy Okręgowe muszą prenumerować “Działkowca”. Prezesem spółki wydawniczej jest prezes Kondracki . Doataje z tego tytułu 4 tys. zł miesięcznie. Życzymy każdemu takiej pensji.
Przewodniczący Kolegium Prezesów Bogdan Grzela powiedział, że duże ogrody w dużych miastach mają łatwiej dyktowane ceny. Małe ogrody, jego zdaniem powinny mieć mniejsze opłaty. Marian Łukaszewski, prezes ogrodów im. Jana Kasprowcza chciał wiedzieć ile kosztuje rocznie Zarząd Okręgi prenumerata “Działkowca”. Zaznaczył, że sam kupuje go w kiosku.
 Prezes powiedział, że 2,5 tys. razy 72 zł. To daje 180 tys. zł. Ładny kawałek grosza.
Na pytanie Gazety Kociewskiej dotyczące uwłaszczenia prezes odpowiedział tak:
- Nie mówiłem, że PIS  chce zabrać działki. Były cztery projekty uwłaszczenia pod wieloma warunkami za 5 proc ceny. PIS chciał dać to, co nie jego. Nie ma regulaminu, statutu, ale jest zespół prywatnych właścicieli. Powinna powstać wspólnota, która odziedziczyłaby majątek, dobro. Muszą powstać spółki do obsługi właścicieli. Trzeba płacić za amortyzację, podatki. Nie będzie altanek, ale domek letniskowy, od którego płaci się po 6 zł za metr miesięcznie. Do tego podatek od gruntu, wywóz śmieci i za dostawę energii.
W Starogardzie jest tylko jeden ogród, który ma podpisaną umowę na wywóz nieczystości z działek. Może już pora tę regulację? Działkowcy to milionowy elektorat. Dlatego walczą o niego różnej maści trutnie.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

gzbllijaj 30.03.2012 17:34
m87pt3 <a href="http://lgxwvzpwdnmy.com/">lgxwvzpwdnmy</a>, [url=http://shluhekqrmmv.com/]shluhekqrmmv[/url], [link=http://rpydrdwyxpao.com/]rpydrdwyxpao[/link], http://hrbfmbaagjur.com/

Reklama
Reklama
Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty symfoniczne i wydarzenia organizowane przez PFB w czerwcu 2026 r. Sala Koncertowa PFB1/06/2026, poniedziałek, godz. 9:00 i 11:30Bilety w cenie: 26 złKoncert edukacyjny z okazji Dnia Dziecka – Ole! Muzyczna korrida z byczkiem FernandoWystąpią:Kamil Pękala – barytonKwartet Opera w składzie:Michał Rożek – I skrzypcePrzemysław Treszczotka – II skrzypceKrzysztof Szwarc – altówkaBarbara Misiewicz – wiolonczelaZespół taneczny Żucovia DanceNatalia Bigus – choreografiaKarolina Klawitter – scenariusz i prowadzenie koncertuW programie: Georges Bizet – muzyka z opery Carmen Wiek: 4+Czas trwania: ok. 60 min.Zapraszamy Was na niezwykły koncert z okazji Dnia Dziecka, podczas którego poznacie bajkę o najsympatyczniejszym byczku świata – Fernando. Wszystko to przy dźwiękach wspaniałej muzyki z opery Carmen Georges’a Bizeta – pełnej hiszpańskiego ognia, rytmicznego tupania, radosnego klaskania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku2/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej Bacha Wystąpi:Bartosz Jakubczak – organySouthwest German Chamber ChoirJudith Mohr – przygotowanie Chóru W programie:/ Bartosz Jakubczak:Nicolaus Bruhns – Preludium e-moll WielkieJan Sebastian Bach – Preludium chorałowe Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662Allabreve BWV 589Felix Mendelssohn-Bartholdy – Temat z wariacjami D-durWolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja f-moll KV 608/ Chór:Mikołaj Zieleński – Vox in RamaWacław z Szamotuł – In te Domine speraviHeinrich Schütz – Herr, auf dich traue ichJan Sebastian Bach – Ich lasse dich nichtCzas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert organisty Bartosza Jakubczaka oraz Southwest German Chamber Choir, prowadzony przez Judith Mohr.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Dębowa6/06/2026, sobota, godz. 11:00, 13:30Bilety: 16 złWarsztaty muzyczno-integracyjne dla seniorów – Muzyka nie zna wieku Prowadzenie: Eliza LudkiewiczMuzyka nie zna wieku to sobotnie spotkania w niewielkim, kameralnym gronie, w niezobowiązującej atmosferze. Prowadząca Eliza Ludkiewicz (psycholożka, oligofrenopedagożka oraz arteterapeutka) zapozna uczestników z elementami muzykoterapii, ukazując, w jaki sposób muzyka może rozluźniać ciało i umysł, poprawić kondycję psychofizyczną, pobudzić kreatywność i uwolnić endorfiny. Część druga spotkania ma nieformalny charakter integracji przy kawie, herbacie i słodkiej przekąsce.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2026 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala nad Motławą 9/06/2026, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 39 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Czuła muzyka dla SmykaWarsztaty umuzykalniające dla maluszków i ich opiekunówProwadzenie: Ewelina Bronk-MłyńskaWiek: 1-4 latCzas trwania: ok. 45 min.Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach oraz ich opiekunach. Czuła muzyka dla Smyka to przestrzeń wspólnego odkrywania świata dźwięków, rytmu i bliskości. W kameralnej, ciepłej atmosferze dzieci doświadczają różnorodnych brzmień, rozwijają wrażliwość muzyczną i ruchową, uczą się przez zabawę i naturalną ekspresję, budują więź z opiekunem poprzez wspólne muzyczne aktywności.Zajęcia prowadzone są przez Ewelinę Bronk-Młyńską (certyfikowaną instruktorkę I i II st., członkini Polskiego Towarzystwa im. E. E. Gordona, absolwentkę Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na wydziale instrumentalnym i wokalno-aktorskim oraz pedagożkę) w duchu uważności i radości, bez oceniania czy oczekiwań – tu liczy się radość z bycia razem i wspólnego muzykowania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---9/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej BachaWystąpi:Radosław Marzec – organyW programie:Jan Sebastian Bach:- Preludium i fuga Es-dur BWV 552- Trio Sonata C-dur BWV 529: Allegro, Largo, Allegro- Preludium e-moll BWV 548- Andante h-moll BWV 528 z: Trio Sonata e-moll- Fuga e-moll, BWV 548Czas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert znakomitego organisty Radosława Marca.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Koncertowa PFB12/06/2026, piątek, godz. 19:00 Bilety w cenie: 28-100 złKoncert symfoniczny – Pietro de Maria Wystąpią:Orkiestra PFBEugene Tzigane – dyrygentPietro de Maria – fortepianPietro de MariaW programie:Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482 [34’]Przerwa [20']Johannes Brahms – III Symfonia F-dur op. 90 [33’]Świetny włoski pianista Pietro de Maria zagra jeden z najbardziej cenionych koncertów Wolfganga Amadeusza Mozarta – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482. Mozart zastąpił w nim oboje klarnetami, co nadaje brzmieniu orkiestry bardziej miękki, ciepły kolor i podkreśla lekkość stylu klasycznego, połączonego z głęboką ekspresją emocjonalną koncertu. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą japońskiego dyrygenta Eugene’a Tzigane  zagra również jedną z najważniejszych symfonii późnego romantyzmu – III Symfonię F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa PFB19-20/06/2026, piątek-sobota, godz. 19:00 Bilety w cenie: 43-141,50 złZakończenie jubileuszowego 80. sezonu artystycznego 2025-2026Wystąpią:Krzysztof Jakowicz fot. Piotr ŻagiellOrkiestra PFBGeorge Tchitchinadze – dyrygentKrzysztof Jakowicz – skrzypceEwa Tracz – sopranAdam Sobierajski – tenorTomasz Rak – barytonAkademicki Chór Uniwersytetu GdańskiegoMarcin Tomczak, Aneta Majda – przygotowanie chóru UGChór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. TylewskiegoBłażej Połom, Aleksandra Zawada, Hanna Stoszek – przygotowanie chóru GUMedChór dziecięcy Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańskuoraz uczestnicy Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w GdańskuTeresa Pabjańczyk, Anna Borkowska – przygotowanie chóru OSMProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Max Bruch – I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 [24’]Przerwa [20']Carl Orff – Carmina Burana [59’]Wyjątkową atrakcję Polska Filharmonia Baltycka szykuję na zakończenie swojego jubileuszowego sezonu artystycznego. Koncert wieńczący 80 lat istnienia zespołu Orkiestry PFB uświetni obecność aż czterech chórów: Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. Tylewskiego oraz Chóru dziecięcego Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku wspartego uczestnikami Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Wraz z nimi Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą maestro George’a Tchitchinadze i śpiewakami-solistami (Ewa Tracz, Adam Sobierajski  i Tomasz Rak) wykona słynną kompozycję Carla Orffa Carmina Burana. Wcześniej w pierwszej części wieczoru wystąpi wirtuoz skrzypiec Krzysztof Jakowicz, który z Orkiestrą PFB zagra I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26. Koncert wyjątkowo zostanie powtórzony w sobotę 20 czerwca.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski--Archikatedra Oliwska29/06/2026, poniedziałek, godz. 20:00 Bilety w cenie: 28-48 złInauguracja 69. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie Orkiestra PFB fot. Piotr HukałoWystąpią:Orkiestra PFBMirosław Jacek Błaszczyk – dyrygentRoman Perucki – organyŁukasz Długosz – fletAgata Kielar-Długosz – fletŁukasz Długosz i Roman Perucki, fot. Paweł JaremczukProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Enjott Schneider – III Koncert organowy Chopinade (prawykonanie)Mikołaj Piotr Górecki – Sacra conversazione na dwa flety, organy i orkiestrę smyczkową op. 71 (prawykonanie)Krzysztof Penderecki – Adagio z III Symfonii (wersja na smyczki)Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to największe w Polsce i jedno z największych wydarzeń organowych w Europie. Podczas festiwalu przez całe wakacje w zabytkowej Katedrze Oliwskiej grane są recitale w wykonaniu wybitnych organistów z różnych stron świata. Perłą w koronie zawsze jest Inauguracja MFMO w Oliwie, która tym razem będzie wyjątkowo imponująca. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka zagra z wybitnymi solistami: prof. Romanem Peruckim (organy) i flecistami: Agatą Kielar-Długosz i Łukaszem Długoszem. W programie aż dwa prawykonania dedykowane solistom koncertu. Po raz pierwszy usłyszymy III Koncert organowy Chopinade Enjotta Schneidera oraz Koncert na flet, organy i orkiestrę Mikołaja Piotra Góreckiego. Wydarzenie dopełni Adagio z III Symfonii (w wersji na smyczki) Krzysztofa Pendereckiego.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski  Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.06.2026
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Jak zawsze... Treść komentarza: ... "śmietanki towarzyskiej" Starogardu to nie interesuje. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 09:01 Źródło komentarza: Historyczny krok dla Pomorza: Parlament mówi „TAK” dla metropolii. Teraz czas na decyzję Prezydenta Autor komentarza: Y€b@ć upa i bandere Treść komentarza: Wszyscy ukradlińcy do siebie Data dodania komentarza: 14.06.2026, 12:43 Źródło komentarza: FELIETON: Koniec ukraińskiego snu Autor komentarza: Koko Treść komentarza: Policja LPR i technik ale Karetki to co już nie warto wymienić??? Gdyby nie ratownicy z ZRM w Skarszewch ta dziewczyna by nie żyła , szybka reakcja , podjęte decyzje o przysłaniu LPR to ich zasługa więc te informacje to są beznadziejne Data dodania komentarza: 14.06.2026, 00:17 Źródło komentarza: 15-latka spadła z hulajnogi elektrycznej i uderzyła głową w beton Autor komentarza: tutam Treść komentarza: Mogę spytać po co macie kącik "Napisz do nas", skoro to nie działa? Tak się boicie spamu, że zablokowaliście? Data dodania komentarza: 14.06.2026, 00:07 Źródło komentarza: [AKTUALIZACJA] Trwa policyjna obława. 75-latek leżał w kałuży krwi. Mundurowi poszukują Mateusza G. Autor komentarza: kto ma wiedzieć ten wie Treść komentarza: Każdy mężczyzna ma na sobie kask, tylko nie każdy regularnie ściąga z niego pokrowiec Data dodania komentarza: 10.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: 15-latka spadła z hulajnogi elektrycznej i uderzyła głową w beton Autor komentarza: em Treść komentarza: nie miałam nic przeciwko tej fladze, dopóki nie przeczytałam "Wniosek o usunięcie flagi ma związek z niedawną decyzją prezydenta Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który nadał Samodzielnemu Centrum Operacji Specjalnych „Północ” Sił Operacji Specjalnych Ukrainy honorowe imię „Bohaterów UPA”. (...) Ukraińska Powstańcza Armia odpowiadała za antypolskie działania na Wołyniu" - i serio ukraińskie flagi jeszcze u nas wiszą po tym ???? Data dodania komentarza: 10.06.2026, 08:16 Źródło komentarza: Czy ukraińska flaga zniknie sprzed Starostwa? Domagają się tego mieszkańcy oraz radny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama