poniedziałek, 26 września 2022 04:42
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Matka i jej konkubent - winni morderstwa 15-letniego Sebastiana

WIELKA BRYTANIA/REGION. „Para z piekła rodem”, „Zgotowali chłopcu piekło”, „Koszmarne morderstwo 15-latka z Polski w Anglii” - to tylko niektóre tytuły polskich i brytyjskich tabloidów i portali, kiedy na światło dzienne wyszła obrzydliwa zbrodnia wyrodnej matki i jej partnera na niewinnym 15-latku. Dokonano jej w 2021 r. w Wielkiej Brytanii, do której to „rodzina” wyjechała. Wyrok z wymiarem kary dla zwyrodniałych opiekunów sąd w Anglii ogłosi w październiku. Chłopiec został pochowany w Kwidzynie, dzięki zaangażowaniu ojca i przyrodniej siostry (w zasadzie całej rodziny i przyjaciół), którzy sprowadzili do Polski jego ciało. Proces rozpoczął się w czerwcu br. przed Sądem Koronnym w Leeds, a para przestępców już usłyszała, że są winni morderstwa.
Matka i jej konkubent - winni morderstwa 15-letniego Sebastiana
Policja Westyorkshire upubliczniła wizerunek pary Agnieszka K. i jej partnera Andrzej L.
Autor: (fot. Policja Westyorkshire)

Zgotowali nastolatkowi piekło, bo im przeszkadzał w wygodnym życiu na emigracji. Bili Sebastiana kablem i przedłużaczem tak długo, aż zmarł. Na jednym z nagrań widać, że jego kat uderza chłopca blisko 100 razy i w pewnym momencie ociera pot z czoła, robiąc sobie przerwę. W tym czasie matka ogląda telewizję i nie wydaje się zainteresowana tym co się dzieje.


Długie, sadystyczne maltretowanie...

Maltretowanie było długotrwałe, a na koniec, w szpitalu, okazało się, że chłopak doznał wielokrotnych złamań żeber. Infekcja związana z tymi urazami była bezpośrednią przyczyną zgonu. Powodem ekstremalnych kar fizycznych miało być niewłaściwe zachowanie Sebastiana w szkole, złe wyniki i wagary. Szkopuł w tym, że przedstawiciele szkoły w North Huddersfield Trust, do której uczęszczał Sebastian, opisywali go jako „wzorowego ucznia”.

 

Kuzynka zamordowanego Sebastiana Kalinowskiego mówi, że jego matka i jej partner to „potwory”, które powinny umrzeć w więzieniu. W ekskluzywnym wywiadzie dla brytyjskiej ITV News, Wiktoria K. opowiedziała o tym, jak czuje się podle z powodu bycia spokrewnioną z Agnieszką K.

 

Agnieszka K. (36 l.) i jej partner Andrzej L. (38 l.) zostali uznani za winnych zabójstwa Sebastiana w piątek, 22 lipca 2022 r. Podczas 6-tygodniowego procesu Sąd Koronny w Leeds usłyszał, jak para torturowała 15-letniego Sebastiana przez kilka miesięcy w ich domu przy Leeds Road w Huddersfield. Sprawa kolejny raz wywołała wstrząs na Wyspach i odbiła się głośnym echem w Polsce oraz w samym Kwidzynie, gdzie w mediach społecznościowych oburzeni mieszkańcy udostępniają informację o uznaniu pary winnej przerażającej zbrodni.

 

Ciepłe słowa przyrodniej siostry

Wiktoria, wspomniana kuzynka, która mieszka w rodzinnym mieście Sebastiana - Kwidzynie, powiedziała: „[K.] jest potworem, który zrobił to wszystko swojemu synowi i nie powstrzymała Andrzeja przed zranieniem go jeszcze bardziej. On [L.] jest jeszcze większym potworem i moim zdaniem powinien gnić w więzieniu za to, co zrobił dziecku, które miało przed sobą całe życie. Powinni spędzić resztę życia w więzieniu” - zakończyła.

 

Rówieśnica ofiary wyrażała się o Sebastianie bardzo ciepło: "Był osobą bardzo miłą i kochającą, ale nieśmiałą i zamkniętą w środku". „Opiekował się nim jego biologiczny ojciec po tym, jak Kalinowska odeszła od nich, gdy miał około trzech lat.”

 

Wiktoria powiedziała, że spędzała czas z Sebastianem, gdy jego ojciec był w pracy.

 

„Zawsze graliśmy w różne gry lub wychodziliśmy na zewnątrz i bawiliśmy się na placu zabaw lub po prostu spacerowaliśmy i rozmawialiśmy o szkole i przyjaciołach” – powiedziała. „Kiedy z nim byłam, zawsze mogłam być sobą, bo wiedziałam, że nie będzie mnie osądzał i zawsze mogłam się z nim śmiać ze wszystkiego”.

 

Cała rodzina Sebastiana, łącznie z jego biologicznym ojcem, mieszka w Polsce.

 

W październiku 2020 r. Sebastian wyjechał do Anglii z mamą i ojczymem, aby rozpocząć nowe życie. Zapewne nie sądził, że nowy dom okaże się dla niego piekłem, a dotychczasowi opiekunowie bezlitosnymi oprawcami. Okrucieństwo wymierzone chłopcu trudno nazwać inaczej, jak niewyobrażalne...
 Sebastian przed przeprowadzką do Wlk. Brytanii. (Fot. Facebook)


 

Chłopiec nie miał szans z osiłkiem

L. tęgi osiłek, mistrz sztuk walki i nadużywający sterydów kulturysta, poddawał 15-latka nieustannemu biciu, kopaniu i uderzaniu, a także używał broni, w tym listwy łóżka i wrzeciona do schodów, by go okładać. Bił kablem i dźgał igłami. Sebastiana zmuszano do wykonywania karkołomnych ćwiczeń fizycznych, w tym setek pompek i przysiadów, a także czasami upokarzano go przez karmienie na siłę i wkładanie... kapci do ust.

 

Para powiedziała podczas procesu, że był karany za rzekome niewłaściwe zachowanie. Wiktoria (kuzynka) powiedziała, że trafiały do niej strzępy informacji o tym, co się działo z brytyjskich mediów, a następnie śledziła sprawę w Internecie. Dowody zbrodni były tak wstrząsające, że po werdyktach, pani sędzia Lambert, podjęła niezwykły krok, mówiąc przysięgłym, że zostaną zwolnieni z konieczności ponownego zasiadania w ławie przysięgłych.

 

Co ciekawe, napady zostały uchwycone na kamerach CCTV, zainstalowanych przez L. we własnym domu. Brytyjska Prokuratura Koronna określiła nagranie jako „przerażające”. Nawet prawnicy oskarżonych przyznali, że sprawa była jedną z najgorszych, z jakimi mieli do czynienia.

 

Wystarczy wspomnieć, że do nieprzytomnego chłopaka pogotowie wezwano dopiero po upływie 2,5 godziny, tym samym nie dając mu w zasadzie szans na przeżycie.

 

Wiktoria powiedziała: „Czytam każdą relację i nie mogę się ogarnąć z tym, co się z nim stało. Myślę o wszystkich wspomnieniach, jakie miałam z Sebastianem ja i moja rodzina."

 

Sebastiana pochowano w Kwidzynie, skąd pochodził. Jego grób stał się kapliczką pokrytą pamiątkami z jego krótkiego życia.

 

Portal ITV.com przytacza słowa Weroniki: „Nie mogliśmy uwierzyć, że to wszystko się wydarzyło i było to bardzo smutne i emocjonalne” – powiedziała.

 

Zapytana, jak się teraz czuje, Wiktoria powiedziała: „Trudno powiedzieć, jak się czuję w środku, bo jest to dla mnie bardzo trudne. Był jedynym kuzynem, z którym miałam świetny związek”.

 

W tej bulwersującej sprawie ostateczny wyrok z wymiarem kary zostanie ogłoszony w październiku br. Podano jednak do publicznej wiadomości, że K. i L. są winni popełnienia morderstwa. Jak podają brytyjskie media matka... płakała w trakcie ogłaszania werdyktu. Zapewne jednak nie nad martwym synem, tylko swoim marnym losem, który sama sobie zgotowała.

 

Przyrodnia siostra Sebastiana i jego tata zorganizowali zbiórkę społeczną i sprowadzili ciało chłopca z Wlk. Brytanii. Jak podają polskie media, nie było to łatwe zadanie, ale zebrano prawie 10 tys. zł z planowanych 8 tys. zł i pogrzeb w Kwidzynie mógł się odbyć.

 Miejsce pochówku 15-letniego Sebastiana. Jak wspomina jego kuzynka, był miłym, przyjaznym chłopcem i miał przed sobą całe życie... (Fot. Facebook)

 

opr. W. Mocny

na podstawie Daily Mail, ITV.com

Fot. Facebook/policja Westyorkshire


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
wisia 10.08.2022 10:11
tylko kara śmierci dla takich zwyrodnialców

Kaśka 09.08.2022 05:36
Za granicą Polski większość Polaków to patole. Wyjechali bo tu nic nie posiadali. Byłam w UK 5lat i widziałam wiele. Wielkie dno. Przyklad w Londynie. Kilku polskich meneli po darmowym obiedzie siedzi na wejsciu do jadlodajni i chleje piwo. Na piwo mają a na jedzenie już nie. I wiele innych zachowań co porządnym Polkom przynoszą wstyd. I sie dziwić ze nas nie poważają.

Ida 01.09.2022 20:12
Bzdura mniejszość Polaków to patole proszę nie obrażać uczciwie pracujących ludzi. Potwory zdarzają się nie tylko za granicą w Polsce też o czym słychać często. Gwałty, rozboje, zabijanie...Przykre że akurat Pani obracała się wśród meneli...

Stachu 08.08.2022 18:55
Tylko pluton egzekucyjny...

kat 08.08.2022 20:30
zero litości dla m***ców !!!

Reklama
Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów wernisaż: 15 września 2022, godz.18:00 wystawa czynna: 16 września - 2 października 2022, w godz. 12.00-18.00 miejsce: Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, Gdańsk Artyści: Badowska Wilga, Bau Jarosław, Bereźnicki Kiejstut, Bielawski Andrzej, Bryzgalski Kuba, Buczkowski Jan, Cybulski Daniel, Czerniawski Józef, Cześnik Henryk, Dobrowolska Alina, Dolega Zuzanna, Florczak Robert, Garczyński Przemysław, Garnowski Michał, Gliszczyński Krzysztof, Gorczyński Maciej, Ignatowicz Filip, Jadczuk Aleksandra, Józefowicz Katarzyna, Józefowicz Piotr, Kalkowski Kazimierz, Karmasz Andrzej, Kornacki Jacek, Krechowicz Dominika, Krechowicz Jerzy, Kucharski Tomasz, Lasecki Hugon, Lejman Dominik, Lipnicki Sławomir, Łajming Włodzimierz, Łopaciński Przemysław, Miszkin Teresa, Model Marek, Modzelewski Jarosław, Nathan Piotr, Nowicka Hanna, Osicki Janusz, Ostrogórski Jerzy, Pela Magdalena, Pęk Mateusz, Plota Janusz, Pieleszek Jakub, Polkowski Krzysztof, Przyżycka Agata, Reinert-Faleńczyk Anna, Sobczyk Marek, Starzec Teresa, Sylwestrowicz Arkadiusz, Świeszewski Maciej, Targońska Maria, Treppa Zbigniew, Waligórska Anna, Widyński Aleksander, Wróblewski Krzysztof, Wrzesiński Marek, Zaremba Wiesław, Zawicki Marcin, Zdybel Jacek Impulsem do stworzenia wystawy, było przekazanie Uczelni przez córkę Profesora Kazimierza Ostrowskiego, Panią Honoratę Pilszyk, podobrazi, jakie pozostawił po sobie Mistrz. Były to płótna zagruntowane przez Artystę osobiście, gotowe do dalszej pracy, niektóre z ledwo zaczętym szkicem lub próbą pozostawionego koloru. Gdy zobaczyłem je w pracowni w Gdyni (a było to w 2015 roku), pomyślałem, że te podkłady mogłyby stać się inspiracją do stworzenia nowych prac, rodzaju symbolicznej kontynuacji, dokończenia dzieła przez innych malarzy. Przygotowanie wystawy prac namalowanych przez innych twórców, na płótnach należących do Kazimierza Ostrowskiego, było ideą intrygującą, wartą zaangażowania. Podobrazia dość szybko powędrowały nie tylko do jego absolwentów i przyjaciół, ale także artystów z innych ośrodków, przyjaciół związanych z Galerią Koło (w której prace Profesora prezentowane były na wystawie inaugurującej działalność galerii w 1995 roku). Gest ten został przyjęty z zainteresowaniem jako duże wyzwanie artystyczne. Ponieważ ilość podarowanych „Kachowych” płócien była ograniczona, wracając ponownie do pomysłu realizacji wystawy, postanowiłem ją rozszerzyć. Zaproponowałem udział w wystawie wszystkim pracownikom Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ważny jest udział w projekcie najmłodszych pracowników Wydziału Malarstwa, którzy nie mieli okazji poznania profesora Kazimierza Ostrowskiego, znają osobę Profesora tylko z opowieści. Celem wystawy jest wyrażenie uznania dla twórczej postawy Kazimierza Ostrowskiego i jego artystycznych zmagań. Jest to także wyzwanie wobec historii i dziedzictwa kultury. Warto przekazywać naszą wspólną historię nowym pokoleniom, które stają się jej symbolicznymi spadkobiercami. Poprzez udział artystów różnych generacji, będziemy mogli przyjrzeć się artystycznym ideom, które mimo pokoleniowych różnic, posiadają wspólny rodowód. Istotny jest także modernistyczny rys w twórczości Profesora i jej relacja z malarstwem współczesnym. W obecnym roku 2022 mija 105 rocznica urodzin Profesora i pewnie gdyby żył, celebrowalibyśmy ją hucznie. Mamy niecodzienną okazję by tak się stało, by na chwilę wrócić do wspólnie spędzonych chwil. W 2002 roku byłem pomysłodawcą utworzenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, którą Zarząd Okręgu ZPAP w Gdańsku przyznaje dorocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. W 2010 roku, pełniąc funkcję Dziekana Wydziału Malarstwa, zainicjowałem wydawnictwo o charakterze dokumentacyjnym, w którym sporo artystów mogło się podzielić swoimi wspomnieniami związanymi z osobą Profesora. Wielu z nich nie ma już wśród z nas. Pozostają nieocenione słowa, które z czasem nabierają szczególnej wymowy. Rozpoczęty dialog wymaga kontynuacji, by mógł rozwijać się w czasie, nabrać impetu. Ważną częścią projektu jest wydawnictwo, które zostanie zrealizowane po wystawie. Biorący udział w tym przedsięwzięciu artyści, będą mogli zaprezentować nie tylko swoje dzieła, ale także wspomnienia związane z Profesorem oraz refleksje odnoszące się do czasów studiów na Wydziale Malarstwa. To niecodzienne spotkanie jest dla nas wszystkich okazją, by oddać hołd Profesorowi oraz docenić Jego wiarę w sztukę i przepełnione pasją oddanie profesji malarza. Krzysztof Gliszczyński Kurator: prof. dr hab. Krzysztof Gliszczyński Współpraca kuratorska: dr Daniel Cybulski Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku Patroni medialni: trójmiasto.pl, Magazyn „Linia”, Magazyn Trójmiejski „Prestiż”, "Notes na 6 tygodni", Radio Gdańs Wydarzenie FB:  https://www.facebook.com/events/422290226552438  Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.08.2022 14:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.10.2022 18:00
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Qwerty Treść komentarza: Typowy skretyniały pisior, żal mi Ciebie .Paliwo podrożało , bo wysyłamy na Ukr, węgla nie ma ale spoko kupimy nasz Polski węgiel powtarzam Polski węgiel!!!od Ukrainy i jakos to będzie . Czy nas Rosja zaatakowała ?? No nie . To dlaczego miałbym iść walczyć dla neobanderowców??? Nie będę się pchał nie w moją wojnę . PiSiorki z Powcami niech idą :):) Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:28Źródło komentarza: Tabletki z jodem trafiły do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. MSWiA: To na wszelki wypadekAutor komentarza: alkomat 2Treść komentarza: a co mom zgłaszać , jak tego nie udowodnię ?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:16Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: Wujek dobra radaTreść komentarza: Wystarczy nie jeździć jak debil i już nie dopierdzieląData dodania komentarza: 21.09.2022, 09:10Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: precz z trolemTreść komentarza: A Ty trolu? Zgłosiłeś?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:30Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: boloTreść komentarza: Masz człowieku mały mózg, a w zasadzie ty nie masz mózgu. Ale nie mam zamiaru żałować takich typów jak Ty i Tobie podobni. Jesteś zły. Ty i Tobie podobni to najgorsze zło dla Polaków i dla Polski.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:29Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: JolaTreść komentarza: To o czym piszesz to patologia. Nie potrafisz zorganizować dziecku życia, to podaruj sobie dzieci. Potem cała Polska musi utrzymywać patoli, którym te policyjne ble, ble, ble też nie pomoże.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:16Źródło komentarza: Dzielnicowi odwiedzili dzieci z przedszkola Aniołek
Reklama
Reklama