niedziela, 25 września 2022 16:20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowszy numer Gazety Kociewskiej już w sprzedaży! A w nim...

Najnowszy numer Gazety Kociewskiej już w sprzedaży! A w nim...

Święto Niepodległości - Już jutro, 11 listopada obchodzić będziemy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. To jedno z najważniejszych uroczystości państwowych w Polsce. Z tej okazji w całym kraju odbywać się będą marsze, koncerty i wydarzenia upamiętniające ten niezwykle ważny dla Polaków dzień. W stolicy Kociewia odbędzie się "Marsz ku Wolności" organizowany przez Urząd Miasta w Starogardzie.

Groził śmiercią i podpaleniem domu. Chwilę później został zatrzymany - Policjanci zatrzymali 35-letniego kierowcę renault, który w samochodzie miał marihuanę oraz amfetaminę. Funkcjonariusze zabezpieczyli zakazane substancje, a mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Jak ustalili mundurowi, zatrzymany mieszkaniec powiatu tczewskiego chwilę przed zatrzymaniem groził śmiercią mężczyźnie na terenie jego posesji w gminie Pelplin oraz dodatkowo miał związek z włamaniem do samochodu.

Starszy kapitan Łukasz Kłopotek. Przeszedł na zasłużoną emeryturę - 29 października w Komendzie Powiatowej PSP w Starogardzie Gdańskim odbyła się uroczysta zbiórka w związku z przejściem na zasłużoną emeryturę st. kpt. Łukasza Kłopotka. Decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej wieloletni dowódca JRG Starogard został zwolniony ze służby stałej z dniem 31 października 2021 roku.

Pijany kierowca zatrzymany w Zblewie. 46-latek złamał także sądowy zakaz - Policjanci ze Zblewa zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę forda, który poruszał się wężykiem. Jak się okazało, mężczyzna był nietrzeźwy. Alkomat wykazał w jego organizmie blisko 3 promile. Mężczyzna posiadał sądowy zakazy prowadzenia pojazdów, a auto, którym się poruszał, nie miało aktualnych badań technicznych oraz ubezpieczenia.

Akcja ZIMA. Służby zapewniają o pełnej gotowości - Koordynatorem utrzymania zimowego dróg w Starogardzie Gdańskim jest Miejski Zakład Komunikacji. Odśnieżaniem objęte zostaną wszystkie ulice, chodniki, ścieżki rowerowe, przystanki autobusowe i parkingi. Do wyjazdu na drogi miejskie czeka blisko 20 pojazdów zmechanizowanych. Są przygotowane skrzynie z piaskiem i materiał do posypywania oblodzeń. Pełen stan gotowości potwierdzili też zarządcy dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych oraz służby porządkowe i ratownicze.

Będzie przebudowa drogi krajowej nr 22 na odcinki Zblewo - Czarna Woda - Rozpoczynają się prace nad projektem budowlanym dla rozbudowywanego odcinka drogi krajowej nr 22 z Czarnej Wody do Zblewa. Podpisana umowa przewiduje m.in. zaprojektowanie wzmocnionej konstrukcji i nawierzchni drogi oraz przebudowę skrzyżowań. W ramach inwestycji powstaną też nowe chodniki oraz ścieżka pieszo-rowerowa.

Zaginęła! Ewa FROST - Policjanci poszukują 61-letniej Ewy Frost. Zamieszkująca na terenie starogardzkich ogrodów działkowych kobieta, zaginęła pod koniec sierpnia br. i do chwili obecnej nie nawiązała żadnego kontaktu z bliskimi.

Szpital wstrzymuje odwiedziny pacjentów - W związku z rosnącą liczbą zachorowań i rozpędzającą się czwartą falą Covid-19, Kociewskie Centrum Zdrowia w dniu 5 listopada wprowadziło całkowity zakaz odwiedzin pacjentów.

Upamiętnili miejsce pochówku. Wspólna inicjatywa mieszkańców wsi - 1 listopada, po procesji na parafialną nekropolię odbyło się poświęcenie krzyża na cmentarzu pocholerycznym. Wozem strażackim przywieziono księdza proboszcza Ireneusza Nowaka. Pod krzyżem już czekała grupa wiernych, w tym ci, którzy pomogli zrealizować pomysł księdza. Byli przedstawiciele kilku pokoleń – od dzieci, po osoby starsze. W kilku słowach ksiądz Nowak zwrócił się do zebranych, pobłogosławił i pokropił święconą woda krzyż, po czym pomodlono się za ofiary, których doczesne szczątki spoczywają na cmentarzu pocholerycznym, oraz za ofiary pandemii. Pod krzyżem pojawiły się kwiaty. Zapłonęły znicze.

Uczniowie sadzili las bukowy - Pod koniec października uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Zblewie wzięli udział w akcji sadzenia lasu. Dzieci razem z leśnikami posadzili blisko 500 sadzonek drzew bukowych. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Erasmus+”. Była to już druga taka akcja uczniów zblewskiej szkoły.

Spełniłem jedno ze swoich muzycznych marzeń - W swoim życiu poprowadził ponad 450 wesel. Jak twierdzi, jest to jego pasja, a fakt prowadzenia najważniejszej imprezy w życiu Młodej Pary sprawia, że czuje się wyjątkowo i pełen gotowości, by zabawa była na jak najwyższym poziomie. Krzysztof Gdaniec - wodzirej, prezenter muzyczny, animator i wokalista. Naszej redaktor Marcelinie Gendzierskiej opowiedział o spełnieniu jednego ze swoich muzycznych marzeń, jakim był występ w „Szansie na sukces” oraz o tym, jak doszedł do miejsca, w którym jest obecnie. Serdecznie zachęcamy do lektury.

Dar Niepodległości - W poniedziałek 11 listopada 1918 roku o godzinie 11 zakończyła się I wojna światowa. W wagonie kolejowym, niedaleko Compiègne we Francji, Niemcy podpisały akt kapitulacji.

Sto tysięcy „bandytów”… - Ileż trudu zadali sobie pewni ludzie w Warszawie, by uniemożliwić Polakom tradycyjny, potężny, stutysięczny Marsz Niepodległości z ronda Dmowskiego w kierunku Stadionu Narodowego!

Konkurs Gazety Kociewskiej. Bezpieczni na drodze - W ubiegłym tygodniu ogłosiliśmy kolejną odsłonę konkursu dot. bezpieczeństwa na drodze. Tym razem, zabawa skierowana jest nie tylko do dzieci w wieku szkolnym, ale także przedszkolnym! Kolejną modyfikacją jest możliwość zgłoszenia do konkursu całej grupy przedszkolnej, bądź klasy. Oczywiście zostawiamy wariant zgłoszeń prac indywidualnych . Celem zabawy jest oczywiście popularyzacja bezpiecznych zachowań i nawyków u najmłodszych uczestników ruchu. O nagrody zadbamy razem z Markiem Konkolewskim, ekspertem w dziedzinie ruchu drogowego i wieloletnim funkcjonariuszem Komendy Głównej Policji w Warszawie. A w jakiej formie tym razem można wykonywać i dostarczać swoje prace dowiecie się z poniższego tekstu!

Rajd na Orientację JESIENNE’21 - Już w najbliższy czwartek w Swarożynie (gm. Tczew) odbędzie się Rajd na Orientację „JESIENNE’21” organizowany przez Kociewski Klub Turystyczny. Uczestnicy będą mogli wybrać jedną z czterech tras – dla początkujących, dla młodzieży, dla osób zaawansowanych oraz rowerową. Start imprezy o godzinie 9.30 przy stacji PKP w Swarożynie. Serdecznie zachęcamy do udziału!

Bokserskie zmagania - Przed południem, w ramach Bokserskiej soboty, odbyło się 26 walk sparingowych. O 18.00 rozpoczęła się gala główna - Chojnicki Boxing Show, podczas którego obejrzeliśmy 29 walk. Rywalizowano we wszystkich kategoriach wiekowych (od adeptów do seniorów).

Treningi dla dzieci z niepełnosprawnością - Pomysł narodził się w Klubie Piłkarskim Starogard Gdański. Zarówno dla dzieci, ich rodziców, jak i trenerów jest to sportowa przygoda, ucząca samodyscypliny, cierpliwości, a zarazem pokazująca, że marzenia są po to, by je spełnia.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów wernisaż: 15 września 2022, godz.18:00 wystawa czynna: 16 września - 2 października 2022, w godz. 12.00-18.00 miejsce: Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, Gdańsk Artyści: Badowska Wilga, Bau Jarosław, Bereźnicki Kiejstut, Bielawski Andrzej, Bryzgalski Kuba, Buczkowski Jan, Cybulski Daniel, Czerniawski Józef, Cześnik Henryk, Dobrowolska Alina, Dolega Zuzanna, Florczak Robert, Garczyński Przemysław, Garnowski Michał, Gliszczyński Krzysztof, Gorczyński Maciej, Ignatowicz Filip, Jadczuk Aleksandra, Józefowicz Katarzyna, Józefowicz Piotr, Kalkowski Kazimierz, Karmasz Andrzej, Kornacki Jacek, Krechowicz Dominika, Krechowicz Jerzy, Kucharski Tomasz, Lasecki Hugon, Lejman Dominik, Lipnicki Sławomir, Łajming Włodzimierz, Łopaciński Przemysław, Miszkin Teresa, Model Marek, Modzelewski Jarosław, Nathan Piotr, Nowicka Hanna, Osicki Janusz, Ostrogórski Jerzy, Pela Magdalena, Pęk Mateusz, Plota Janusz, Pieleszek Jakub, Polkowski Krzysztof, Przyżycka Agata, Reinert-Faleńczyk Anna, Sobczyk Marek, Starzec Teresa, Sylwestrowicz Arkadiusz, Świeszewski Maciej, Targońska Maria, Treppa Zbigniew, Waligórska Anna, Widyński Aleksander, Wróblewski Krzysztof, Wrzesiński Marek, Zaremba Wiesław, Zawicki Marcin, Zdybel Jacek Impulsem do stworzenia wystawy, było przekazanie Uczelni przez córkę Profesora Kazimierza Ostrowskiego, Panią Honoratę Pilszyk, podobrazi, jakie pozostawił po sobie Mistrz. Były to płótna zagruntowane przez Artystę osobiście, gotowe do dalszej pracy, niektóre z ledwo zaczętym szkicem lub próbą pozostawionego koloru. Gdy zobaczyłem je w pracowni w Gdyni (a było to w 2015 roku), pomyślałem, że te podkłady mogłyby stać się inspiracją do stworzenia nowych prac, rodzaju symbolicznej kontynuacji, dokończenia dzieła przez innych malarzy. Przygotowanie wystawy prac namalowanych przez innych twórców, na płótnach należących do Kazimierza Ostrowskiego, było ideą intrygującą, wartą zaangażowania. Podobrazia dość szybko powędrowały nie tylko do jego absolwentów i przyjaciół, ale także artystów z innych ośrodków, przyjaciół związanych z Galerią Koło (w której prace Profesora prezentowane były na wystawie inaugurującej działalność galerii w 1995 roku). Gest ten został przyjęty z zainteresowaniem jako duże wyzwanie artystyczne. Ponieważ ilość podarowanych „Kachowych” płócien była ograniczona, wracając ponownie do pomysłu realizacji wystawy, postanowiłem ją rozszerzyć. Zaproponowałem udział w wystawie wszystkim pracownikom Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ważny jest udział w projekcie najmłodszych pracowników Wydziału Malarstwa, którzy nie mieli okazji poznania profesora Kazimierza Ostrowskiego, znają osobę Profesora tylko z opowieści. Celem wystawy jest wyrażenie uznania dla twórczej postawy Kazimierza Ostrowskiego i jego artystycznych zmagań. Jest to także wyzwanie wobec historii i dziedzictwa kultury. Warto przekazywać naszą wspólną historię nowym pokoleniom, które stają się jej symbolicznymi spadkobiercami. Poprzez udział artystów różnych generacji, będziemy mogli przyjrzeć się artystycznym ideom, które mimo pokoleniowych różnic, posiadają wspólny rodowód. Istotny jest także modernistyczny rys w twórczości Profesora i jej relacja z malarstwem współczesnym. W obecnym roku 2022 mija 105 rocznica urodzin Profesora i pewnie gdyby żył, celebrowalibyśmy ją hucznie. Mamy niecodzienną okazję by tak się stało, by na chwilę wrócić do wspólnie spędzonych chwil. W 2002 roku byłem pomysłodawcą utworzenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, którą Zarząd Okręgu ZPAP w Gdańsku przyznaje dorocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. W 2010 roku, pełniąc funkcję Dziekana Wydziału Malarstwa, zainicjowałem wydawnictwo o charakterze dokumentacyjnym, w którym sporo artystów mogło się podzielić swoimi wspomnieniami związanymi z osobą Profesora. Wielu z nich nie ma już wśród z nas. Pozostają nieocenione słowa, które z czasem nabierają szczególnej wymowy. Rozpoczęty dialog wymaga kontynuacji, by mógł rozwijać się w czasie, nabrać impetu. Ważną częścią projektu jest wydawnictwo, które zostanie zrealizowane po wystawie. Biorący udział w tym przedsięwzięciu artyści, będą mogli zaprezentować nie tylko swoje dzieła, ale także wspomnienia związane z Profesorem oraz refleksje odnoszące się do czasów studiów na Wydziale Malarstwa. To niecodzienne spotkanie jest dla nas wszystkich okazją, by oddać hołd Profesorowi oraz docenić Jego wiarę w sztukę i przepełnione pasją oddanie profesji malarza. Krzysztof Gliszczyński Kurator: prof. dr hab. Krzysztof Gliszczyński Współpraca kuratorska: dr Daniel Cybulski Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku Patroni medialni: trójmiasto.pl, Magazyn „Linia”, Magazyn Trójmiejski „Prestiż”, "Notes na 6 tygodni", Radio Gdańs Wydarzenie FB:  https://www.facebook.com/events/422290226552438  Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.08.2022 14:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.10.2022 18:00
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Qwerty Treść komentarza: Typowy skretyniały pisior, żal mi Ciebie .Paliwo podrożało , bo wysyłamy na Ukr, węgla nie ma ale spoko kupimy nasz Polski węgiel powtarzam Polski węgiel!!!od Ukrainy i jakos to będzie . Czy nas Rosja zaatakowała ?? No nie . To dlaczego miałbym iść walczyć dla neobanderowców??? Nie będę się pchał nie w moją wojnę . PiSiorki z Powcami niech idą :):) Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:28Źródło komentarza: Tabletki z jodem trafiły do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. MSWiA: To na wszelki wypadekAutor komentarza: alkomat 2Treść komentarza: a co mom zgłaszać , jak tego nie udowodnię ?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:16Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: Wujek dobra radaTreść komentarza: Wystarczy nie jeździć jak debil i już nie dopierdzieląData dodania komentarza: 21.09.2022, 09:10Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: precz z trolemTreść komentarza: A Ty trolu? Zgłosiłeś?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:30Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: boloTreść komentarza: Masz człowieku mały mózg, a w zasadzie ty nie masz mózgu. Ale nie mam zamiaru żałować takich typów jak Ty i Tobie podobni. Jesteś zły. Ty i Tobie podobni to najgorsze zło dla Polaków i dla Polski.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:29Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: JolaTreść komentarza: To o czym piszesz to patologia. Nie potrafisz zorganizować dziecku życia, to podaruj sobie dzieci. Potem cała Polska musi utrzymywać patoli, którym te policyjne ble, ble, ble też nie pomoże.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:16Źródło komentarza: Dzielnicowi odwiedzili dzieci z przedszkola Aniołek
Reklama
Reklama