niedziela, 25 września 2022 16:01
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowszy numer Gazety Kociewskiej już w sprzedaży! A w nim...

Najnowszy numer Gazety Kociewskiej już w sprzedaży! A w nim...

Fala przemocy wśród nieletnich - Młodzi ludzie coraz częściej dopuszczają się czynów zabronionych, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, jakie za sobą niosą. Tylko pod koniec października na terenie naszego powiatu doszło do dwóch bardzo niebezpiecznych incydentów. 13-latek napadł z nożem w ręku na 11-letniego chłopca. Kilka dni wcześniej w jednej ze szkół podstawowych trzej koledzy  pobili 14-letniego ucznia, który z trafił do szpitala. Teraz o dalszych losach nieletnich agresorów zadecyduje sąd rodzinny. - To efekt bezstresowego wychowania i braku zainteresowania ze strony rodziców - mówią jednym głosem Czytelnicy.

Zobacz jakie świadczenia z ZUS ci przysługują - Osoba objęta ubezpieczeniem chorobowym w razie konieczności opieki nad chorym dzieckiem ma prawo do zasiłku, także wtedy gdy dziecko zostało poddane izolacji lub kwarantannie. Z zasiłku może również skorzystać rodzic, który musi zaopiekować się zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat, gdy niespodziewanie zamknięto placówkę, do której dziecko uczęszcza.

Jechał pod prąd autostradą A1 - Do niecodziennego i zarazem bardzo niebezpiecznego zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu na autostradzie A1. Kierowca osobowej toyoty podróżował swoim autem w kierunku Torunia, jadąc pod prąd. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Badanie alkomatem wykazało, że 79-latek był trzeźwy. Za spowodowanie realnego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci zatrzymali kierowcy jego prawo jazdy.

Nożownik z Pelplina zatrzymany - Policjanci zatrzymali nietrzeźwego 37-letniego mieszkańca Pelplina, który zaatakował nożem kobietę oraz mężczyznę. Mundurowi ustalili, że sprawca podczas awantury domowej najpierw nożem zaatakował swoją konkubinę, a następnie zranił mężczyznę. Ranna 50-latka oraz 32-latek trafili do szpitala. Stróże prawa dodatkowo ustalili, że zatrzymany 37-latek groził śmiercią pokrzywdzonym. Zatrzymany mieszkaniec Tczewa trafił do policyjnego aresztu, skąd został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty dotyczące narażenia człowieka na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia, uszkodzenia ciała oraz gróźb karalnych.

Nie żyje jedna osoba, dwie są ranne. Z bloku ewakuowano 28 mieszkańców - W czwartek, 28 października, przed godziną 5 nad ranem w budynku wielorodzinnym przy ulicy Niepodległości 9 w Tczewie wybuchł pożar. W chwili przybycia na miejsce służb ratunkowych, z okna na drugim piętrze, wydobywały się płomienie i kłęby dymu. Z bloku ewakuowano łącznie 28 osób. Niestety, jeden z lokatorów poniósł śmierć na miejscu, a dwie osoby zostały poszkodowane i trafiły do szpitala.

Akcja Deratyzacja - Przez cały listopad, w naszym mieście, przeprowadzona zostanie powszechna akcja deratyzacji. Ma ona posłużyć ograniczeniu populacji myszy i szczurów, a także zapobiec związanych z nimi niebezpieczeństwami.

Dofinansowania na modernizację źródeł ciepła - Od 27 października do 5 listopada br. można składać wnioski o dofinansowanie zadania dotyczącego wymiany źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych, położonych na terenie Starogardu Gdańskiego. Kwalifikacja wniosków do dofinansowania odbędzie się na zasadzie pierwszeństwa złożenia wniosku (decyduje data i godzina wpływu wniosku do Urzędu Miasta Starogard Gdański) i uzależniona będzie od planowanych kosztów, określonych we wniosku oraz wysokości środków, jakimi dysponuje gmina na realizację zadania. Wnioski, które wpłyną po terminie, nie będą rozpatrywane.

Świętujmy razem Dzień Niepodległości - 11 listopada obchodzić będziemy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. To jedno z najważniejszych uroczystości państwowych w Polsce. Z tej okazji wadze miasta zapraszają na Marsz ku Wolności oraz uroczystości w Parku Miejskim.

„Wilki zeżarły gospodarzowi 800-kilogramową krowę…” - W drugiej połowie października otrzymaliśmy, od jednego z naszych czytelników, informację o zdarzeniu z udziałem wilków, do jakiego miało dojść niedawno w miejscowości Wilcze Błota. Dotyczyła ona zagryzienia przez wspomniane wyżej drapieżniki 800-kilogramowej krowy jednemu z miejscowych gospodarzy. Informację o ataku udało się potwierdzić w Nadleśnictwie Lubichowo, którego przedstawiciel odesłał nas do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, odpowiadającej za zwierzęta objęte ochronioną, podlegające pod Skarb Państwa.

91. urodziny mieszkanki Wolentala - W piątek 22 października, 91 urodziny obchodziła Pani Regina Szczygielska, które w towarzystwie najbliższych jej osób celebrowała wyjątkowy jubileusz.

Termomodernizacja budynków szkolnych - W czwartek 28 września zakończyła się procedura odbioru ostatniego etapu robót w związku ze zmniejszeniem zapotrzebowania budynków szkolnych na energię cieplną. Etap ten formalnie został sfinalizowany.

Dzień Wszystkich Świętych na naszych cmentarzach - W miniony poniedziałek obchodziliśmy Dzień Wszystkich Świętych. W tym szczególnym dniu mieszkańcy Kociewia zebrali się przy grobach bliskich zmarłych w zadumie i refleksji. Po długiej przerwie spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami, na cmentarzach odbyły się tradycyjne procesje i nabożeństwa. W tym roku dopisała piękna, słoneczna pogoda.

Niepodległość 2021 - Zbliża się Święto Niepodległości. Uwaga całej Polski skupia się na wielkim warszawskim Marszu Niepodległości. Polityczni macherzy z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy – z prezydentem stolicy na czele – to jednak bardzo „ambitni” ludzie. Uparli się, żeby stu tysiącom Polaków, wśród nich licznym młodym rodzinom z dziećmi, które co roku oglądamy z wielkim wzruszeniem na tym Marszu, zabronić obchodów Święta Niepodległości w Warszawie! Jak za okupacji, jak za komuny!

Bezpieczni na drodze - Uwaga, uwaga! Razem z Markiem Konkolewskim, ekspertem w dziedzinie ruchu drogowego i wieloletnim funkcjonariuszem Komendy Głównej Policji w Warszawie przygotowaliśmy kolejny konkurs, skierowany do dzieci. Celem zabawy jest popularyzacja bezpiecznych zachowań i nawyków u najmłodszych uczestników ruchu.

Wysoki poziom zmagań - W czwartek, 28 listopada w Zespole Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim odbył się XV Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej i Metafizycznej im. Karola Wojtyły. Z roku na rok wydarzenie cieszy się coraz większą popularnością wśród młodzieży.

Amatorski Halowy Turniej Piłki Nożnej - W czwartek, 11 listopada Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim zaprasza 12-osobowe reprezentacje do udziału w Halowym Turnieju Piłki Nożnej Zakładów Pracy i Jednostek Budżetowych z okazji Święta Niepodległości.

Bezpłatne zajęcia Nordic Walking - W naszym mieście rusza cykl zajęć Nordic Walking. W środę 3 listopada o godz. 15.00 na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny ruszają pierwsze zajęcia marszu z kijkami. Nie musisz mieć specjalistycznego sprzętu by dołączyć i rozpocząć. Serdecznie zachęcamy do podjęcia tego typu aktywności fizycznej!

Sukces mieszkańca Kręga - Marcin Rybczyński, mieszkaniec Kręga w miniony weekend wziął udział w Mistrzostwach Polski w wyciskaniu sztangi leżąc i zajął I miejsce w kategorii soft EQ do 75 kg, III miejsce w kategorii RAW do 75 kg oraz - jak mówi - najważniejsze III miejsce w kategorii OPEN soft EQ wśród wszystkich zawodników, bez podziału na kategorie wagowe. Dodatkowo ustanowił nowy rekord Polski 200 kg w kategorii wagowej do 74 kg.

 

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Sabina 03.11.2021 16:25
Na Kociewiu coraz większa Patologia, Alkoholizm, Narkomania i zamiatanie poważnych tematów pod dywan. Liczy się sukces i pisanie o inwestycjach oraz pierdołach.

o 03.11.2021 18:58
Ale sama przyznasz Sabina że zaTuska aż takiego syfu nie było.

tutam 03.11.2021 20:41
Za Tuska nic nie było...

Czytelnik 03.11.2021 15:47
O rany.... Wilki zeżarły a mozej lepiej brzmiałoby: wilki zagryzły.

Reklama
Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów wernisaż: 15 września 2022, godz.18:00 wystawa czynna: 16 września - 2 października 2022, w godz. 12.00-18.00 miejsce: Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, Gdańsk Artyści: Badowska Wilga, Bau Jarosław, Bereźnicki Kiejstut, Bielawski Andrzej, Bryzgalski Kuba, Buczkowski Jan, Cybulski Daniel, Czerniawski Józef, Cześnik Henryk, Dobrowolska Alina, Dolega Zuzanna, Florczak Robert, Garczyński Przemysław, Garnowski Michał, Gliszczyński Krzysztof, Gorczyński Maciej, Ignatowicz Filip, Jadczuk Aleksandra, Józefowicz Katarzyna, Józefowicz Piotr, Kalkowski Kazimierz, Karmasz Andrzej, Kornacki Jacek, Krechowicz Dominika, Krechowicz Jerzy, Kucharski Tomasz, Lasecki Hugon, Lejman Dominik, Lipnicki Sławomir, Łajming Włodzimierz, Łopaciński Przemysław, Miszkin Teresa, Model Marek, Modzelewski Jarosław, Nathan Piotr, Nowicka Hanna, Osicki Janusz, Ostrogórski Jerzy, Pela Magdalena, Pęk Mateusz, Plota Janusz, Pieleszek Jakub, Polkowski Krzysztof, Przyżycka Agata, Reinert-Faleńczyk Anna, Sobczyk Marek, Starzec Teresa, Sylwestrowicz Arkadiusz, Świeszewski Maciej, Targońska Maria, Treppa Zbigniew, Waligórska Anna, Widyński Aleksander, Wróblewski Krzysztof, Wrzesiński Marek, Zaremba Wiesław, Zawicki Marcin, Zdybel Jacek Impulsem do stworzenia wystawy, było przekazanie Uczelni przez córkę Profesora Kazimierza Ostrowskiego, Panią Honoratę Pilszyk, podobrazi, jakie pozostawił po sobie Mistrz. Były to płótna zagruntowane przez Artystę osobiście, gotowe do dalszej pracy, niektóre z ledwo zaczętym szkicem lub próbą pozostawionego koloru. Gdy zobaczyłem je w pracowni w Gdyni (a było to w 2015 roku), pomyślałem, że te podkłady mogłyby stać się inspiracją do stworzenia nowych prac, rodzaju symbolicznej kontynuacji, dokończenia dzieła przez innych malarzy. Przygotowanie wystawy prac namalowanych przez innych twórców, na płótnach należących do Kazimierza Ostrowskiego, było ideą intrygującą, wartą zaangażowania. Podobrazia dość szybko powędrowały nie tylko do jego absolwentów i przyjaciół, ale także artystów z innych ośrodków, przyjaciół związanych z Galerią Koło (w której prace Profesora prezentowane były na wystawie inaugurującej działalność galerii w 1995 roku). Gest ten został przyjęty z zainteresowaniem jako duże wyzwanie artystyczne. Ponieważ ilość podarowanych „Kachowych” płócien była ograniczona, wracając ponownie do pomysłu realizacji wystawy, postanowiłem ją rozszerzyć. Zaproponowałem udział w wystawie wszystkim pracownikom Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ważny jest udział w projekcie najmłodszych pracowników Wydziału Malarstwa, którzy nie mieli okazji poznania profesora Kazimierza Ostrowskiego, znają osobę Profesora tylko z opowieści. Celem wystawy jest wyrażenie uznania dla twórczej postawy Kazimierza Ostrowskiego i jego artystycznych zmagań. Jest to także wyzwanie wobec historii i dziedzictwa kultury. Warto przekazywać naszą wspólną historię nowym pokoleniom, które stają się jej symbolicznymi spadkobiercami. Poprzez udział artystów różnych generacji, będziemy mogli przyjrzeć się artystycznym ideom, które mimo pokoleniowych różnic, posiadają wspólny rodowód. Istotny jest także modernistyczny rys w twórczości Profesora i jej relacja z malarstwem współczesnym. W obecnym roku 2022 mija 105 rocznica urodzin Profesora i pewnie gdyby żył, celebrowalibyśmy ją hucznie. Mamy niecodzienną okazję by tak się stało, by na chwilę wrócić do wspólnie spędzonych chwil. W 2002 roku byłem pomysłodawcą utworzenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, którą Zarząd Okręgu ZPAP w Gdańsku przyznaje dorocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. W 2010 roku, pełniąc funkcję Dziekana Wydziału Malarstwa, zainicjowałem wydawnictwo o charakterze dokumentacyjnym, w którym sporo artystów mogło się podzielić swoimi wspomnieniami związanymi z osobą Profesora. Wielu z nich nie ma już wśród z nas. Pozostają nieocenione słowa, które z czasem nabierają szczególnej wymowy. Rozpoczęty dialog wymaga kontynuacji, by mógł rozwijać się w czasie, nabrać impetu. Ważną częścią projektu jest wydawnictwo, które zostanie zrealizowane po wystawie. Biorący udział w tym przedsięwzięciu artyści, będą mogli zaprezentować nie tylko swoje dzieła, ale także wspomnienia związane z Profesorem oraz refleksje odnoszące się do czasów studiów na Wydziale Malarstwa. To niecodzienne spotkanie jest dla nas wszystkich okazją, by oddać hołd Profesorowi oraz docenić Jego wiarę w sztukę i przepełnione pasją oddanie profesji malarza. Krzysztof Gliszczyński Kurator: prof. dr hab. Krzysztof Gliszczyński Współpraca kuratorska: dr Daniel Cybulski Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku Patroni medialni: trójmiasto.pl, Magazyn „Linia”, Magazyn Trójmiejski „Prestiż”, "Notes na 6 tygodni", Radio Gdańs Wydarzenie FB:  https://www.facebook.com/events/422290226552438  Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.08.2022 14:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.10.2022 18:00
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Qwerty Treść komentarza: Typowy skretyniały pisior, żal mi Ciebie .Paliwo podrożało , bo wysyłamy na Ukr, węgla nie ma ale spoko kupimy nasz Polski węgiel powtarzam Polski węgiel!!!od Ukrainy i jakos to będzie . Czy nas Rosja zaatakowała ?? No nie . To dlaczego miałbym iść walczyć dla neobanderowców??? Nie będę się pchał nie w moją wojnę . PiSiorki z Powcami niech idą :):) Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:28Źródło komentarza: Tabletki z jodem trafiły do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. MSWiA: To na wszelki wypadekAutor komentarza: alkomat 2Treść komentarza: a co mom zgłaszać , jak tego nie udowodnię ?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:16Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: Wujek dobra radaTreść komentarza: Wystarczy nie jeździć jak debil i już nie dopierdzieląData dodania komentarza: 21.09.2022, 09:10Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: precz z trolemTreść komentarza: A Ty trolu? Zgłosiłeś?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:30Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: boloTreść komentarza: Masz człowieku mały mózg, a w zasadzie ty nie masz mózgu. Ale nie mam zamiaru żałować takich typów jak Ty i Tobie podobni. Jesteś zły. Ty i Tobie podobni to najgorsze zło dla Polaków i dla Polski.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:29Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: JolaTreść komentarza: To o czym piszesz to patologia. Nie potrafisz zorganizować dziecku życia, to podaruj sobie dzieci. Potem cała Polska musi utrzymywać patoli, którym te policyjne ble, ble, ble też nie pomoże.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:16Źródło komentarza: Dzielnicowi odwiedzili dzieci z przedszkola Aniołek
Reklama
Reklama