niedziela, 25 września 2022 16:16
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsza Gazeta Kociewska już w Waszych kioskach!

Tematem głównym 22. w tym roku numeru Gazety Kociewskiej jest polityka z ogierami w tle. Tradycyjnie polecamy lekturę wersji papierowej. Kupując Polskie Gazety wspieracie Polskich Wydawców i niezależnych dziennikarzy. MY MYŚLIMY PO POLSKU!
Najnowsza Gazeta Kociewska już w Waszych kioskach!
Autor: Dtp Wydawnictwo Pomorskie w Tczewie

Ciało noworodka zawinięte w plastikowy worek. Zwłoki odnalazł przypadkowy przechodzień. - Prokuratura  i Policja w Starogardzie Gdańskim wyjaśniają okoliczności śmierci noworodka, którego zwłoki znaleziono w niedzielę 24 maja tego roku w Starogardzie Gdańskim.

23 i 39-latek zatrzymani. Wpadli na gorącym uczynku. - Ponad 1,5 kilograma różnych środków odurzających zabezpieczyli kryminalni ze Starogardu Gdańskiego. Funkcjonariusze zatrzymali również dwóch mężczyzn podejrzanych o posiadanie narkotyków. Podejrzani wpadli na gorącym uczynku w czasie kontroli drogowej.

Bez uprawnień i po alkoholu. Spowodował kolizję i... uciekł. - Policjanci zatrzymali mężczyznę, który spowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia. Badanie alkomatem wykazało, że mieszkaniec powiatu tczewskiego miał w organizmie prawie 3,5 promila alkoholu. Dodatkowo okazało się, że 37-latek nie posiada uprawnień do kierowania. 

Bulwersujący zachowanie młodych ludzi. Skandaliczne nagranie trafiło do sieci. - W ubiegłym tygodniu w ręce inspektorów Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Starogardzie Gdańskim trafił materiał na którym widać, jak nastolatek wraz z koleżanką udają, że gwałcą kota. Nastolatkowie pochwalili się swoim „wyczynem” w sieci.

Prezydent: Stadnina została wystawiona na sprzedaż. Jan Kilian: Nie ma tematu sprzedaży Stada Ogierów. - Podczas piątkowej konferencji w Urzędzie Miasta, prezydent Janusz Stankowiak poinformował, że Stado Ogierów zostało wystawione na sprzedaż za kwotę 9 milionów złotych. Po weekendzie konferencję zwołał przewodniczący struktur Prawa i Sprawiedliwości w Starogardzie Jan Kilian, który zapewnił, że nie mam mowy o sprzedaży Stadniny. Jaki los czeka to wspaniałe miejsce z niezwykłą historią?

Radny Marek Jankowski odpowiada. - Komentarz radnego do treści przekazu z konferencji prasowej posła Kacpra Płażyńskiego, 18 maja, podczas której poinformowano o wniosku radnych klubu PiS w sprawie naruszenia zapisów art. 24 f ustawy o samorządzie gminnym.- Chcę jednoznacznie  stwierdzić, że w żaden sposób nie naruszyłem zasad opisanych w ww. przepisach prawa - mówi Jankowski.

Zesłanie Ducha Świętego. - W niedzielę Zesłania Ducha Świętego, przystroimy nasze świątynie i domy gałązkami zielonych brzózek i tatarakiem. Mówimy, że to "Zielone Świątki". Zieleń jest kolorem nadziei i radości. Tylko Duch Święty jest w stanie nas ożywić do nowego lepszego życia.

W lipcu ul. Gimnazjalna będzie jak nowa. - Do połowy lipca Przedsiębiorstwo Budowy Dróg S.A ze Starogardu Gdańskiego wyremontuje ul. Gimnazjalną. Na czas remontu ulica będzie zamknięta.

Nowy sprzęt do parku maszyn. - Urząd Gminy Bobowo kupił kosiarkę do obkaszania poboczy dróg i przyczepę ładowności 2,5 tony, do transportu materiałów. Sprzęt kosztował około 29 tys zł.

Czeka medal, a może coś więcej. - Stowarzyszenie Miłośników Czarnej Wody zaprasza inny niż zwykle IV Rajd pieszo rowerowy, pod hasłem ,,Pieszo i rowerem do lata”.

Inwestycja przy GOPS. - Przed sezonem turystycznym Gmina Osiek zagospodarowuje teren przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej.

Urodziny miasta. - 15 maja przypadła 86. rocznica nadania Skórczowi praw miejskich. 

Na targu. Polskie sadzonki od miejskich ogrodników. - W piątek, 22 maja, ruch na miejskim targowisku był różny: na górnym -  spory, na dolnym – nieduży, choć pogoda dopisywała. Tradycyjnie dobrze sprzedawały się warzywa i owoce oraz rośliny do ogrodu i szklarni. Sadzonkami handlował pan Zbyszek, który wraz z mamą prowadzi jedyne takie w Starogardzie gospodarstwo ogrodnicze. Miejscy ogrodnicy zaczynali od zera, w 1974 r. 

Przystań kajakowa na Wierzycy. - W ramach projektu "Pomorskie Szlaki Kajakowe – Wierzycą przez Kaszuby na Kociewie" w Czarnocinie powstała przystań kajakowa. Projekt, którego liderem jest  Gmina Kościerzyna jest realizowany ze wsparciem unijnym.

Ekspresowe tempo. - W ciągu drogi powiatowej, w okolicy Czarnocina, tczewska firma Want przebudowuje most Czysta Woda 1 na rzece  Wietcisa. Inwestorem zadania jest Powiat Starogardzki. Prace potrwają do sierpnia 2020.

Park Handlowy. - 22 kwietnia 2018 burmistrz Skarszew na fb poinformował mieszkańców, o budowie pierwszego w mieście centrum handlowego, w pobliżu nowej hali sportowej SCS. 23 maja 2020 obiekt został otwarty.  

O sportowcach i sporcie opowiadał godzinami. - Po długiej chorobie, w wieku 64 lat zmarł Andrzej Skóra (ur. 6 września 1955). Pogrzeb odbył się w sobotę, 23 maja.

Spinka wodociągowa Kolincz-Rywałd. - Zakończyła się  budowa spinki wodociągowej łączącej Kolincz z Rywałdem. Warta 188 tys. zł inwestycja zapewni mieszkańcom wodę na wypadek awarii.

Gospodynie z Sucumina. - W tym roku Koło Gospodyń Wiejskich z Sucumina obchodzić będzie 63. urodziny. O kole mówi jego przewodnicząca Urszula Kapałka a historię wspomina Anna Maleszyk.

Wyrobisko. Powstaje tor dla rowerzystów. - BikeUniverse z Myślenic wybuduje na Piekiełkach w Starogardzie Gdańskim rekreacyjny tor dla rowerów górskich i BMX. 20 maja prezydent Janusz Stankowiak podpisał umowę z wykonawcą.

30-lecie samorządu w Starogardzie (2). - 27 maja przypada święto samorządu terytorialnego w Polsce. Mija 30 lat od pierwszych wolnych wyborów w Polsce – po latach sowieckich porządków. 27 maja 1990 roku szliśmy z wielkimi nadziejami do urn wyborczych, by wybrać swojego radnego. Czy dziś, po 30 latach, możemy powiedzieć, że samorządy w Polsce spełniły nasze oczekiwania - pisze Piotr Szubarczyk.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
mefisto 05.06.2020 18:58
STOP pisowi i nawiedzonym kościelnym pisuarom , kolesiom pedofilom...

anastazy 02.06.2020 16:20
nigdy więcej złodziejskich pislamistów !!!

bolek i lolek 31.05.2020 11:42
pedofile kościelne i pisuary ich popierające - sodoma i gomora , jeden szajs !!!

ratownik 28.05.2020 21:43
Znowu ten ratownik Kaczor szczeka. Chłopie znajdź sobie dobrego lekarza bo się kompromitujesz. A prawdę niedługo wszyscy o tobie się dowiedzą. A gdzie twój mentor Ryszard G?

medyk 29.05.2020 09:03
Danielek wycziluj chłopczyku

lebo 27.05.2020 18:46
Myślałem że przestawianie niedawno zamontowanych ławek na Al. Wojska Polskiego z powodu odchodów ptasich to szczyt głupoty i marnotrastwa publicznych pieniędzy, ale się myliłem. Przed tygodniem malowali pasy na pomarańczowo-biało na Al. Jana Pawła II przy szkole, a wczoraj na tym odcinku zdarli asfalt celem nowej wyrównującej wylewki. No gratuluję!!! koszty takich idiotycznych decyzji powinni ponosić osoby odpowiedzialne za taką decyzję, to może by się zastanowili. Cytując A.Einsteina - na świecie są dwie rzeczy nieskończone - wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego to nie jestem przekonany. Natomiast gdyby reżyser Bareja żył to by miał gotowy scenariusz.

gość 27.05.2020 20:41
A Ty uwierzyłeś, że ławki przestawiali ze względu na ptaszki :-) :-) :-)

mans 28.05.2020 05:37
Takich głupich decyzji w mieście jest więcej. Wystarczy popatrzeć na nowo wyremontowane ulice - absurdalne poszerzanie chodników kosztem ulic, nawet jeśli nie ma takiej potrzeby, tak że potem autobusy miejskie ledwo się mieszczą na swoim pasie ruchu - to jeden z takich przykładów głupoty urzędników naszego miasta, a przykłady można mnożyć

STG 28.05.2020 22:55
Zgadza sie tak jak ul.Kopernika w str.Polpharmy,to już jest szczyt głupoty.Idące 2 os.z wózkiem i z nad przeciwka nawet 1 os.to już musi poczekać,bo albo musi wejść na ulicę, albo podeptać ich zasrane trawniczki albo bratki....Przecież oni mają przed i z tyłu domu swoje ogródki to po co jeszcze na chodniku ,gdzie nie można swobodnie chodzić? Zero pomysłu...

stg 27.05.2020 14:27
Dla dobra Stada Ogierów, Kilian nie powinien się wypowiadać. Jego czas na załatwienie sprawy minął.

anty jaśko 27.05.2020 15:25
ten pisowski obiecywacz obwodnicy i nieudacznik w każdym calu nie ma prawa głosu , francyzki...

anty jaśko, gadam ze sobis 27.05.2020 16:12
Każdy ma prawo głosu, dopóki nie rządzi totalna opozycja mamy wolność słowa i chociaż sam nie jestem wyborcą Kiliana to uważam, że ma prawo głosu. Nawet człowiek o kulturze menela spod budki z piwem ma prawo głosu, więc korzystaj, póki możesz

Reklama
Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów wernisaż: 15 września 2022, godz.18:00 wystawa czynna: 16 września - 2 października 2022, w godz. 12.00-18.00 miejsce: Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, Gdańsk Artyści: Badowska Wilga, Bau Jarosław, Bereźnicki Kiejstut, Bielawski Andrzej, Bryzgalski Kuba, Buczkowski Jan, Cybulski Daniel, Czerniawski Józef, Cześnik Henryk, Dobrowolska Alina, Dolega Zuzanna, Florczak Robert, Garczyński Przemysław, Garnowski Michał, Gliszczyński Krzysztof, Gorczyński Maciej, Ignatowicz Filip, Jadczuk Aleksandra, Józefowicz Katarzyna, Józefowicz Piotr, Kalkowski Kazimierz, Karmasz Andrzej, Kornacki Jacek, Krechowicz Dominika, Krechowicz Jerzy, Kucharski Tomasz, Lasecki Hugon, Lejman Dominik, Lipnicki Sławomir, Łajming Włodzimierz, Łopaciński Przemysław, Miszkin Teresa, Model Marek, Modzelewski Jarosław, Nathan Piotr, Nowicka Hanna, Osicki Janusz, Ostrogórski Jerzy, Pela Magdalena, Pęk Mateusz, Plota Janusz, Pieleszek Jakub, Polkowski Krzysztof, Przyżycka Agata, Reinert-Faleńczyk Anna, Sobczyk Marek, Starzec Teresa, Sylwestrowicz Arkadiusz, Świeszewski Maciej, Targońska Maria, Treppa Zbigniew, Waligórska Anna, Widyński Aleksander, Wróblewski Krzysztof, Wrzesiński Marek, Zaremba Wiesław, Zawicki Marcin, Zdybel Jacek Impulsem do stworzenia wystawy, było przekazanie Uczelni przez córkę Profesora Kazimierza Ostrowskiego, Panią Honoratę Pilszyk, podobrazi, jakie pozostawił po sobie Mistrz. Były to płótna zagruntowane przez Artystę osobiście, gotowe do dalszej pracy, niektóre z ledwo zaczętym szkicem lub próbą pozostawionego koloru. Gdy zobaczyłem je w pracowni w Gdyni (a było to w 2015 roku), pomyślałem, że te podkłady mogłyby stać się inspiracją do stworzenia nowych prac, rodzaju symbolicznej kontynuacji, dokończenia dzieła przez innych malarzy. Przygotowanie wystawy prac namalowanych przez innych twórców, na płótnach należących do Kazimierza Ostrowskiego, było ideą intrygującą, wartą zaangażowania. Podobrazia dość szybko powędrowały nie tylko do jego absolwentów i przyjaciół, ale także artystów z innych ośrodków, przyjaciół związanych z Galerią Koło (w której prace Profesora prezentowane były na wystawie inaugurującej działalność galerii w 1995 roku). Gest ten został przyjęty z zainteresowaniem jako duże wyzwanie artystyczne. Ponieważ ilość podarowanych „Kachowych” płócien była ograniczona, wracając ponownie do pomysłu realizacji wystawy, postanowiłem ją rozszerzyć. Zaproponowałem udział w wystawie wszystkim pracownikom Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ważny jest udział w projekcie najmłodszych pracowników Wydziału Malarstwa, którzy nie mieli okazji poznania profesora Kazimierza Ostrowskiego, znają osobę Profesora tylko z opowieści. Celem wystawy jest wyrażenie uznania dla twórczej postawy Kazimierza Ostrowskiego i jego artystycznych zmagań. Jest to także wyzwanie wobec historii i dziedzictwa kultury. Warto przekazywać naszą wspólną historię nowym pokoleniom, które stają się jej symbolicznymi spadkobiercami. Poprzez udział artystów różnych generacji, będziemy mogli przyjrzeć się artystycznym ideom, które mimo pokoleniowych różnic, posiadają wspólny rodowód. Istotny jest także modernistyczny rys w twórczości Profesora i jej relacja z malarstwem współczesnym. W obecnym roku 2022 mija 105 rocznica urodzin Profesora i pewnie gdyby żył, celebrowalibyśmy ją hucznie. Mamy niecodzienną okazję by tak się stało, by na chwilę wrócić do wspólnie spędzonych chwil. W 2002 roku byłem pomysłodawcą utworzenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, którą Zarząd Okręgu ZPAP w Gdańsku przyznaje dorocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. W 2010 roku, pełniąc funkcję Dziekana Wydziału Malarstwa, zainicjowałem wydawnictwo o charakterze dokumentacyjnym, w którym sporo artystów mogło się podzielić swoimi wspomnieniami związanymi z osobą Profesora. Wielu z nich nie ma już wśród z nas. Pozostają nieocenione słowa, które z czasem nabierają szczególnej wymowy. Rozpoczęty dialog wymaga kontynuacji, by mógł rozwijać się w czasie, nabrać impetu. Ważną częścią projektu jest wydawnictwo, które zostanie zrealizowane po wystawie. Biorący udział w tym przedsięwzięciu artyści, będą mogli zaprezentować nie tylko swoje dzieła, ale także wspomnienia związane z Profesorem oraz refleksje odnoszące się do czasów studiów na Wydziale Malarstwa. To niecodzienne spotkanie jest dla nas wszystkich okazją, by oddać hołd Profesorowi oraz docenić Jego wiarę w sztukę i przepełnione pasją oddanie profesji malarza. Krzysztof Gliszczyński Kurator: prof. dr hab. Krzysztof Gliszczyński Współpraca kuratorska: dr Daniel Cybulski Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku Patroni medialni: trójmiasto.pl, Magazyn „Linia”, Magazyn Trójmiejski „Prestiż”, "Notes na 6 tygodni", Radio Gdańs Wydarzenie FB:  https://www.facebook.com/events/422290226552438  Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.08.2022 14:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.10.2022 18:00
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Qwerty Treść komentarza: Typowy skretyniały pisior, żal mi Ciebie .Paliwo podrożało , bo wysyłamy na Ukr, węgla nie ma ale spoko kupimy nasz Polski węgiel powtarzam Polski węgiel!!!od Ukrainy i jakos to będzie . Czy nas Rosja zaatakowała ?? No nie . To dlaczego miałbym iść walczyć dla neobanderowców??? Nie będę się pchał nie w moją wojnę . PiSiorki z Powcami niech idą :):) Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:28Źródło komentarza: Tabletki z jodem trafiły do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. MSWiA: To na wszelki wypadekAutor komentarza: alkomat 2Treść komentarza: a co mom zgłaszać , jak tego nie udowodnię ?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:16Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: Wujek dobra radaTreść komentarza: Wystarczy nie jeździć jak debil i już nie dopierdzieląData dodania komentarza: 21.09.2022, 09:10Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: precz z trolemTreść komentarza: A Ty trolu? Zgłosiłeś?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:30Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: boloTreść komentarza: Masz człowieku mały mózg, a w zasadzie ty nie masz mózgu. Ale nie mam zamiaru żałować takich typów jak Ty i Tobie podobni. Jesteś zły. Ty i Tobie podobni to najgorsze zło dla Polaków i dla Polski.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:29Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: JolaTreść komentarza: To o czym piszesz to patologia. Nie potrafisz zorganizować dziecku życia, to podaruj sobie dzieci. Potem cała Polska musi utrzymywać patoli, którym te policyjne ble, ble, ble też nie pomoże.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:16Źródło komentarza: Dzielnicowi odwiedzili dzieci z przedszkola Aniołek
Reklama
Reklama