Są efekty protestów, stacji nie będzie
Wcześniej spółka złożyła do wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku o uzgodnienie lokalizacji stacji przy ul. Prusa 45, na terenie zespołu dworsko – parkowego na starogardzkim Hermanowie. Odpowiedź w tej sprawie była jednoznaczna. Urząd negatywnie opiniuje przedstawioną lokalizację.
„Pomimo, że przedmiotowy teren nie jest wpisany do rejestru zabytków, przedstawia czytelny układ przestrzenny założenia dworsko – parkowego z reliktami dawnego zagospodarowania: budynki, bramy. Wprowadzenie obecnego elementu – stacji bazowej telefonii komórkowej spowoduje jego całkowitą deprecjację na co tyt. Urząd nie może wyrazić zgody.” – można przeczytać w uzasadnieniu.
Choć to nie koniec starań spółki o budowę stacji bazowej mieszkańcy okolicznych domów odetchnęli z ulgą. Przed kilkoma miesiącami ostro oprotestowali pomysł postawienia stacji na pobliskiej łące. Mieszkańcy obawiali się, że stacja, a konkretnie powstałe pole elektromagnetyczne będzie miało negatywny wpływ na ich zdrowie.
- To chyba dobrze, że nie pozwalają na budowę tego masztu, mieszkańcom bardzo się to nie podoba, bo stacja miała powstać niedaleko domostw – mówi pracownik jednego z pobliskich sklepów. – Z tego co wiem, to większość ludzi wypowiadała się na temat masztu bardzo źle.
W sprawę zaangażował się także mieszkający w tej okolicy radny Henryk Kurkowski, które zabrał 36 podpisów przeciwko budowie.
- Przy obsłudze petentów w Urzędzie Gminy i Starostwie punkt pod nazwą konserwator zabytków zawsze budzi duże obawy – mówi Henryk Kurkowski. – Jednak jeżeli taką decyzje podejmuje się dla dobra ogółu to na pewno było to dobre posunięcie. Myślę, że miasto, które ma podjąć decyzję o warunkach zabudowy powinno wziąć to pod uwagę.
Urząd Miasta w Starogardzie Gd. wyśle do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku własną dokumentację w tej sprawie. Jeśli opinia zostanie podtrzymana POLKOMTEL będzie musiał zaskarżyć ją w sądzie. Z informacji uzyskanych od pracowników firmy i starogardzkich urzędników wynika, że na razie spółka jest zdeterminowana w swoich działaniach i nie zamierza rezygnować z budowy. Inwestycja ma poprawić zasięg klientów PLUS w dużej części miasta. Wielkim atutem ma być podpisana niedawno specustawa z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, która zawiera kompleksowe regulacje ułatwiające procesy inwestycyjne w dziedzinie telekomunikacji.
PROTEST SKUTECZNY. Nie ma zgody na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej
STAROGARD GD. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków negatywnie zaopiniował lokalizację stacji bazowej telefonii komórkowej na starogardzkim Hermanowie. Wcześniej projekt budowy głośno oprotestowali okoliczni mieszkańcy. Urząd Miasta jest zdziwiony decyzją i będzie w tej sprawie przedstawiał swoje argumenty.
- Karol Uliczny
- 28.07.2010 00:10 (aktualizacja 18.08.2023 23:17)

Data dodania:
28.07.2010 00:10
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PISTreść komentarza: Putin I SpółkaData dodania komentarza: 20.04.2026, 07:26Źródło komentarza: FELIETON: 21.857! Ka†yń pamiętamy!Autor komentarza: ...Treść komentarza: ... widać byle łajza może teraz mieć doktorat. Pewnie z Żaka.Data dodania komentarza: 19.04.2026, 11:15Źródło komentarza: Trutką na szczury truł gołębie?! Sprawę bada starogardzka policja Autor komentarza: .....Treść komentarza: OsinobusData dodania komentarza: 19.04.2026, 11:10Źródło komentarza: Nowe autobusy elektryczne w StarogardzieAutor komentarza: KKTreść komentarza: A kiedy pojawi się możliwość zapisywania na biegi? Aktualnie widoczne są tylko niektóre biegi, a tylko do dwóch można faktycznie się zapisać.Data dodania komentarza: 16.04.2026, 11:57Źródło komentarza: IX Biegowe Grand Prix Kociewia 2026. Przed wiele fantastycznych wydarzeń sportowychAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Jakiej firmy będą te autobusy?Data dodania komentarza: 14.04.2026, 14:13Źródło komentarza: Nowe autobusy elektryczne w StarogardzieAutor komentarza: .....Treść komentarza: ... to może najpierw podaj swoje nazwisko? Chcemy wiedzieć my "obywatele, mieszkańcy, sąsiedzi".Data dodania komentarza: 14.04.2026, 14:12Źródło komentarza: Stanęła w obronie życia! Skazana przez sąd, ułaskawiona przez prezydenta RP
Reklama
Reklama




























![[POSZUKIWANIA ZAKOŃCZONE] Zaginęła 21-letnia mieszkanka gminy Zblewo [POSZUKIWANIA ZAKOŃCZONE] Zaginęła 21-letnia mieszkanka gminy Zblewo](https://static2.kociewiak.pl/data/articles/sm-4x3-poszukiwania-zakonczone-zaginela-21-letnia-mieszkanka-gminy-zblewo-1775721120.jpg)








Napisz komentarz
Komentarze