[FOTO] Uratujmy Cmentarz Ewangelicki w Osowie Leśnym

  • 11.05.2022, 14:15
  • AC
[FOTO] Uratujmy Cmentarz Ewangelicki w Osowie Leśnym Magdalena Apostołowicz

Podziel się:

Oceń:

W Osowie Leśnym zorganizowano społeczną akcję sprzątania starego, ewangelickiego cmentarza. Mieszkańcy chcą przywrócić pamięć i należny szacunek tej zapomnianej nekropolii, więc sami zwołali się do wspólnego działania, zakasali rękawy i zabrali się do pracy.

W minioną sobotę (7 maja) pod hasłem „Uratujmy Cmentarz Ewangelicki w Osowie Leśnym” rozpoczęła się akcja ocalenia od zapomnienia ewangelickiego cmentarza w Osowie Leśnym. Celem organizatorów było uporządkowanie i wyrwanie naturze jak największej liczby starych nagrobków, po których ślad z czasem coraz bardziej się zaciera.

Trzeba było m.in. zgrabić liście, wyciąć drobne krzewy, gałęzie oraz samosiejki i wykonać inne prace pielęgnacyjne.
Dawna, zapomniana ewangelicka nekropolia położona jest na północnym skraju wsi Osowo Leśne w gminie Lubichowo, w lesie przy drodze powiatowej prowadzącej do miejscowości Borzechowo (gm. Zblewo), gdzie do 1945 roku był zbór, czyli wspólnota wiernych Kościoła ewangelickiego. Na cmentarzu chowano zmarłych od 1714 do 1947 roku, czyli przez ponad 230 lat. Do dzisiaj na nekropolii zachowało się kilkadziesiąt pomników dawnych mieszkańców Osowa i Ocypla, a na niektórych nagrobkach czytelne są wciąż inskrypcje w języku niemieckim, datowane na przełom XIX i XX wieku.

Jeszcze do niedawna miejsce to było zapomniane na wskroś (dopiero od kilku lat w okolicach święta zmarłych pojawiają się pojedyncze znicze), zniszczone przez miejscową ludność po wojnie i zarośnięte. A pod ziemią już na zawsze spoczywają ludzie, sąsiedzi naszych babć i dziadków, z tym że, mieli inaczej brzmiące nazwiska i mówili w innym języku.
Na internetowy apel zamieszczony w drugiej połowie kwietnia br. w serwisie społecznościowym Facebook odpowiedzieli mieszkańcy, ale też w dużej mierze osoby z pobliskich i nieco odległych miejscowości powiatu starogardzkiego. Pieszo, rowerem i samochodami przybyli mali i duzi, dzieci i osoby starsze, rodziny i pojedyncze osoby, wierzący i niewierzący – każdy z nich chciał dołożyć cząstkę swojej pracy, by zachować to miejsce od zapomnienia.
Społecznicy i wolontariusze ochoczo, ale przede wszystkim z zapałem przystąpili do porządkowania zapomnianego cmentarza. Podczas pierwszej akcji oczyszczono około ¼ części cmentarza. Wyrwane z objęć natury zostało sporo pomników i kilka płyt nagrobnych z dobrze zachowanymi inskrypcjami zmarłych.

Dla strudzonych wolontariuszy zapewniony został poczęstunek przygotowany przez miejscową gospodynię i jej rodzinę. Po zakończeniu akcji sami uczestnicy przyznawali, że jeszcze „duuużo pracy przed nami”, i że „najtrudniej jest zawsze zacząć”, ale robiąc dobrą pracę z ludźmi o szlachetnych sercach, to sukces jest murowany.

Inicjatorzy akcji są wdzięczni wszystkim wolontariuszom uczestniczącym w akcji, wydziałowi Gospodarki Komunalnej lokalnego urzędu gminy i każdej osobie, która choć w minimalnym stopniu dołożyła swoją cegiełkę do przywrócenia godności pochowanym tam ludziom oraz samemu miejscu. Organizatorzy postanowili wskrzesić iskrę i zaprosić wszystkich chętnych do pomocy, aby wspólnymi siłami odmienić to miejsce. Udało się! Już pierwszego dnia po zamieszczeniu relacji z akcji na różnych profilach, grupach i stronach internetowych oprócz słów podziękowań pojawiały się pytania o następną turę akcji.
Kolejny termin porządkowania Cmentarza Ewangelickiego w Osowie Leśnym to sobota 21 maja br. o godz. 9.00. Wszystkie szczegóły znajdują się na stronie Fb: „Cmentarz Ewangelicki w Osowie Leśnym”.

AC

Zdjęcia (7)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe