100-lecie Związku Harcerstwa Polskiego w Starogardzie Gdańskim

  • 16.09.2021, 14:40
  • redakcja
100-lecie Związku Harcerstwa Polskiego w Starogardzie Gdańskim

Podziel się:

Oceń:

I Starogardzka Drużyna Harcerzy im. gen. Tadeusza Kościuszki powstała już 1921 roku z inicjatywy prof. Stanisława Puppela. Od tamtej pory harcerze kultywują tradycję i historię, przekazując je kolejnym pokoleniom. W weekend 11-12 września starogardzcy harcerze świętowali jubileusz - 100-lecia istnienia Związku Harcerstwa Polskiego w Starogardzie Gdańskim. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji i wydarzeń z tym związanych. Osobom zasłużonym wręczono łącznie 125 medali pamiątkowych. Zwieńczeniem obchodów był koncert Michała Zielenia.

Świętowanie 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego w Starogardzie Gdańskim rozpoczęło się w sobotę, 11 września w Parku Miejskim. Harcerze zorganizowali tam festyn pn. "Harcowanie To Wyzwanie", podczas którego można było poznać tajemnice harcowania oraz drużyny z starogardzkiego hufca. Nie zabrakło również tradycyjnego harcerskiego ogniska.
 W Ratuszu Miejskim otwarto wystawę nawiązująca do historii i tradycji hufca  od czasu jego utworzenia. Jednym z elementów święta był festiwal piosenki "Violinka". Dał on wszystkim drużynom ogromne pole do popisu. Tego dnia na scenie wystąpił również znany w środowisku harcerskim i turystycznym muzyk autor wielu piosenek - Michał Zieleń.
Niedziela rozpoczęła się uroczystą Mszą Święta w kościele pw. św. Mateusza. O godzinie 11.30 odbył się apel
Ostatnim, ale najciekawszym wydarzeniem był apel na starogardzkim Rynku. To właśnie podczas jego trwania starogardzkie drużyny otrzymały miano drużyn 100-lecia.

Rok Harcerstwa Starogardzkiego

W imieniu całego Hufca w Starogardzie Gdańskim phm. Michał Hinc podziękował harcerzom i instruktorom za lata służby, której wyznacznikiem jest prawo i przyrzeczenie harcerskie, przyjaciołom Hufca – za inicjatywy, które tworzą przestrzeń sprzyjającą rozwojowi działalności harcerskiej, władzom miasta i powiatu za ogłoszenie 2021 roku Rokiem Harcerstwa Starogardzkiego i za wielką przychylność dla działań Hufca ZHP.
– To dla nas bardzo ważne, że doceniacie nasz wkład w wychowanie kolejnych pokoleń młodych ludzi, Dziękuję za każdą pomoc, każdy uśmiech i każde dobre słowo. To dzięki wam wszyscy mamy chęć do dalszego działania. Mamy zapał na kolejne 100 lat – powiedział podharcmistrz.
Komendantka Hufca hm. Angelika Siemieńska podziękowała wszystkim za obecność.
– To co robimy razem to wielka rzecz. Tworzymy zespół ludzi, którzy są sobie bardzo bliscy. Myślę, że możemy nazwać się przyjaciółmi. Bardzo wam za to dziękuję. Dziękuję, że jesteście – powiedziała.

Okolicznościowe medale
Podczas weekendowych uroczystości wręczone zostały okolicznościowe medale 100-lecia Harcerstwa Starogardzkiego. Otrzymały je osoby, które współtworzyły historię starogardzkiego harcerstwa, które nadal współpracują z Hufcem, wspierają go i pamiętają o nim. Na Rynku otrzymali je m.in. prezydent miasta Janusz Stankowiak, wiceprezydent Maciej Kalinowski, przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert, wicestarosta Patryk Gabriel, członek zarządu Starostwa Powiatowego Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, hm. Artur Glebko – Komendant Chorągwi Gdańskiej, hm. Rafał Zachmielewski – kapelan harcerzy. Dzień wcześniej przed Ratuszem medale odebrali m.in. phm. Mirosław Kalkowski, phm. Anna Kalkowska, pwd. Sławomir Jankowski, Mariusz Brodnicki dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej oraz wielu zasłużonych dla starogardzkiego harcerstwa, w sumie 125 osób.

 

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe