Święty Roch zostanie patronem Kociewia?

  • 07.03.2021, 12:20
  • redakcja
Święty Roch zostanie patronem Kociewia?

Podziel się:

Trzy powiaty - starogardzki, tczewski i świecki - podjęły uchwałę w sprawie woli ustanowienia świętego Rocha patronem Kociewia. Już wkrótce sprawę rozpatrzy Stolica Apostolska. Inicjatorem patronatu jest ksiądz dr Zdzisław Ossowski.

Przywołanie św. Rocha jako patrona regionu kociewskiego jest niczym innym, jak nawiązanie do tradycji istniejących w innych regionach Polski. Każdy z nich ma swojego patrona, zarówno miasta, jak i dzielnice. Takim przykładem może być Kraków z patronatem św. Stanisława, czy ostatnio województwo kujawsko-pomorskie z patronatem św. Jana Pawła II, a także pobliski Tczew z patronatem św. Jadwigi.

Wspólnie ponad podziałami
Rada powiatu starogardzkiego 27 stycznia 2021 roku jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie woli ustanowienia świętego Rocha patronem Kociewia. Taką samą uchwałę przyjęły także dwa sąsiednie powiaty - tczewski oraz świecki.
- Cieszę się, że Rada podjęła tę decyzję ponad podziałami - przyznał starosta starogardzki Kazimierz Chyła. -  W tej sprawie kontaktowałem się również z władzami wspomnianych wcześniej powiatów. Pomysł ten został odebrany bardzo dobrze. Uważam, że jest to wspaniała inicjatywa, szczególnie w tych trudnych dla Kościoła czasach. Powinniśmy jednoczyć się przy Kościele, a nie przeciw Kościołowi - zaznaczył Kazimierz Chyła.

Relikwie świętego Rocha
Jak mówi nam ksiądz dr Zdzisław Ossowski, inicjator ustanowienia św. Rocha patronem Kociewia, pomysł zrodził się z potrzeby chwili.
- Święty, o którym mowa, znany jest na Kociewiu od wielu wieków - zauważa ks. Ossowski.
Niewątpliwie kult św. Rocha upowszechnił się na Kociewiu w XIX wieku, kiedy to w miejscowości Osiek powstał nowy kościół pod jego patronatem (1865 r.). Do tej pory jest to jedyny tytularny kościół w całej diecezji pelplińskiej. W 2011 roku dekretem ówczesnego biskupa Jana Bernarda Szlagi podniesiony został do rangi sanktuarium.
Co ważne, w Osieku znajdują się relikwie św. Rocha - kość oraz płótno, w które zawinięte zostało po śmierci ciało świętego.
- Z grupą pielgrzymów jechaliśmy po relikwie do Wenecji. Tam spotkaliśmy się z arcybiskupem oraz arcybractwem św. Rocha. Podczas uroczystej ceremonii zostały nam one przekazane. Po powrocie mieszkańcy Osieka uroczyście witali je w blasku pochodni - wspomina ks. Zdzisław Ossowski.

Procedura ruszyła
Starostowie trzech powiatów wystąpią do biskupa pelplińskiego o wszczęcie procedury ustanowienia przez Stolicę Apostolską świętego Rocha patronem Kociewia. Jak się dowiedzieliśmy, oficjalne stanowisko Watykanu możemy poznać za około półtora roku.

Folk Roch Festiwal
Tytułowy święty przyczyni się do popularyzacji  regionu. Będą mogły powstać nowe ścieżki turystyczne (jak np. szlak cysterski), wydarzenia kulturalne, czy festiwale.
 - Być może wkrótce na Kociewiu usłyszymy o Festiwalu Folk Roch. Z pewnością z pomocą przyjdzie ksiądz Ossowski, który jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej Gospel, który nieprzerwanie organizowany od 1997 roku urósł do imprezy o międzynarodowej randze - podsumowuje starosta Chyła.

_redakcja

Komentarze (0)


Pozostałe