Dlaczego warto odwiedzić Wirty? Rozmawiamy z leśniczym Jakubem Piechowiakiem

  • 21.08.2019, 11:25 (aktualizacja 21.08.2019, 12:31)
  • redakcja
Dlaczego warto odwiedzić Wirty? Rozmawiamy z leśniczym Jakubem Piechowiakiem

Podziel się:

Oceń:

Arboretum Wirty to niezwykłe miejsce, które swoim urokiem przyciąga każdego roku tysiące turystów. W tym roku miejsce to obchodzi 150-lecie istnienia. O gruszkach na wierzbie, jedynym w Polsce orzechu pośrednim i o drzewie iglastym z liśćmi rozmawiamy z leśniczym leśnictwa Arboretum Wirty – Jakubem Piechowiakiem.

- Arboretum to niezwykłe miejsce. Można w nim odpocząć, spędzić miło czas na łonie natury, z dala od codziennego zgiełku. Co Arboretum ma do zaoferowania mieszkańcom? Co najbardziej warto zobaczyć?
- Wirty to przede wszystkim Arboretum z długą historią, sięgającą roku 1869. W tym roku obchodzimy 150-lecie istnienia i chociażby ten fakt sprawia, że warto odwiedzić nasz ogród. Zwiedzając Wirty ciężko przejść obojętnie obok bardzo starych okazów drzew, pamiętających początki tego fantastycznego miejsca, czy powierzchni doświadczalnych z gatunkami obcych drzew założonych jeszcze przez prof. Schwappacha. Arboretum Wirty zachwyca naszych gości częścią parkową, w której można zobaczyć bardzo ciekawe kolekcje drzew i krzewów, ale także można miło spędzić czas piknikując na trawnikach. Bardziej wytrwali zagłębiają się w część leśną, gdzie można zobaczyć amerykański las, czy spędzić niezapomniane chwile podziwiając uroki Jeziora Borzechowskiego Wielkiego z punktów widokowych.

 

- Podczas oprowadzania, wspominał Pan o kilku gatunkach, które są w tej okolicy prawdziwą perełką. Może chciały się Pan podzielić tą wiedzą z naszymi Czytelnikami?
- W Wirtach zgromadziliśmy ponad 830 gatunków i odmian różnych drzew i krzewów. Dla nas wszystkie są niezwykłe i otaczamy je szczególną opieką i dbałością. Co nie zmienia faktu, że są wśród nich szczególne, którymi lubimy się chwalić i pokazywać naszym gościom. Na szczególną uwagę zasługuje Orzech pośredni „Wirty”. Pośredni dlatego, że jest to mieszaniec orzecha czarnego i włoskiego, a „Wirty” – bo został wyhodowany właśnie u nas. Jest to bardzo stary egzemplarz i w dodatku jedyny w Polsce. Zachwyt wzbudza również ogromna Jodła grecka, która w dodatku jest najstarszą jodłą tego gatunku w naszym kraju. Patrząc w jej koronę dostrzegamy wręcz niespotykanych rozmiarów i formy konary. Mamy też drzewo z dwoma rodzajami liści. Wydaje się to niemożliwe, a jednak można je u nas spotkać. Jest to Grab pospolity odmiana dębolistna. Na uznanie zasługuje również kolekcja klonów. Mógłbym tak wymieniać naprawdę długo, ale Wirty trzeba po prostu odwiedzić i zobaczyć to wszystko samemu. Na koniec może jeszcze wspomnę tylko gruszki na wierzbie, czyli Gruszę wierzbolistną przy której wszyscy się uśmiechają.

- Ogrody są przepiękne i bardzo zadbane. Ile osób codziennie musi je pielęgnować, by wszystko tak ładnie wyglądało?
- Arboretum Wirty to prawie 70 hektarów i aby zapewnić odwiedzającym nasz ogród niesamowite wrażenia mamy pełne ręce roboty każdego dnia. Do prac pielęgnacyjnych należą miedzy innymi: dbałość o trawniki, pielenie rabat czy szereg innych bardzo pracochłonnych zajęć. Musimy również zapewnić bezpieczeństwo turystom poprzez prace przy najstarszych okazach drzew, tak aby ich spróchniałe gałęzie nie stanowiły zagrożenia. Pracy mamy ogrom i ciężko by pewnie o wszystkim opowiedzieć. Wszystkie te czynności wykonywane są przez sześciu pracowników.

- Już w najbliższy weekend w Arboretum odbędzie się kolejna edycja znanej imprezy. Dlaczego warto się wybrać w tym czasie do Wirt?
- W nadchodzącą niedzielę tj. 25 sierpnia w Wirtach odbędą się Walne Plachandry Kociewskie połączone z Jarmarkiem Kociewskim. Jest to impreza przedstawiająca nasz region i jego tradycje. Na licznych stoiskach kół gospodyń wiejskich będzie można spróbować kuchni regionalnej, posłuchać muzyki kociewskiej w wykonaniu przeróżnych zespołów przebranych w tradycyjne barwne stroje. Liczni artyści zaprezentują wytwór pracy własnych rąk w postaci rzeźb, haftów, obrazów i wielu innych ciekawych rzeczy. Ale nasz region to również fantastyczna przyroda z przepięknymi lasami, które przedstawią leśnicy. Na naszych stoiskach będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek i sprawdzić swoją wiedzę leśną w licznych konkursach. Impreza rozpocznie się Mszą Świętą odprawioną na jednym z punktów widokowych przy jeziorze. A w trakcie odbędzie się Turniej Bractw Kurkowych i Turniej Kociewskich Powiatów, a do gotowania zachęcał nas będzie Mariusz Gachewicz z Zamku w Gniewie.

Dalszą część wywiadu z leśnikiem przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej.                                                                            

Walne Plechandry

Już w najbliższy weekend w Wirtach odbędzie się wyjątkowa impreza – Walne Plechandry. Wydarzenie każdego roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców powiatu i nie tylko. Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia wspaniałego miejsca, jakim jest Arboretum.

 

_redakcja

Zdjęcia (28)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Urbanek
Urbanek 09.05.2021, 01:22
A obok arboretum tajemniczy pensjonat pod jeleniem okryty sztuczną legendą i zakłamaniem z długoletnią ok. 30 lat 25 letnią panią domu lekkich
Janusz Urban
Janusz Urban 25.08.2019, 22:34
Plachandry kociewskie to niezwykle udana impreza połączona z wytawami twórczości, jadła i napitku. Rozmach imprezy oraz organizacja zadziwia. Natomiast WESELE KOCIEWSKIE w wykonaniu KGW Pinczyn to majstersztyk TEATRALNY, moim zdaniem wykonanie całkowicie zawodowe. Uznanie dla Nadleśniczego Nadleśnictwa Kaliska ale przede wszystkim LEŚNICZEGO Leśnictwa Wirty i jego współpracowników.
Brawo.
Gość
Gość 22.08.2019, 11:45
Super człowiek, miałam okazję poznać osobiście. To co robi, robi z wielką pasją.
Pioter
Pioter 22.08.2019, 10:40
Czy tu też będą sadzone betonowe drzewa?
pitu pitu
pitu pitu 21.08.2019, 14:45
jak na to patrzę to od razu łażą po mnie kleszcze

Pozostałe