×
Sobota, 23.03.2019

FOTO, FILM: 99. rocznica powrotu Starogardu do Macierzy

  • 29.01.2019, 15:40 (aktualizacja 31.01.2019 09:42)
  • redakcja
FOTO, FILM: 99. rocznica powrotu Starogardu do Macierzy
Podziel się:
Oceń:
Dziś, 29 stycznia władze samorządowe oraz delegacje najważniejszych miejskich instytucji złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości przy ul. Paderewskiego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił sekretarz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kociewskiej Ryszard Szwoch. W uroczystościach upamiętniających wkroczenie do Starogardu polskiej armii uczestniczyli mieszkańcy, a także młodzież ze starogardzkich szkół z towarzyszeniem pocztów sztandarowych.

Mimo przejmującego zimna, 29 stycznia 1920 roku starogardzianie z entuzjazmem wylegli na ulice, ciesząc się z odzyskanej wolności. Na zachowanych z tamtego dnia fotografiach widać pięknie udekorowany Rynek na powitanie polskich żołnierzy z Błękitnej Armii generała Józefa Hallera. 1. Pułk Ułanów Krechowieckich wkroczył do Starogardu od strony Pelplina. Na fasadach budynków powiewały biało-czerwone flagi. Mieszkańcy przygotowali bramy powitalne z napisami: „Niech żyje żołnierz polski” oraz „Królowo Korony Polskiej módl się za nami”. Na widok polskiej armii, przejeżdżającej przez Rynek, wykrzykiwali „Niech żyją” i głośno śpiewali „Rotę” Marii Konopnickiej.

DZIEŃ OTWARTY POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ
DZIEŃ OTWARTY POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ
DZIEŃ OTWARTY POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ

Do miasta przybył generał Józef Haller
Polskie wojsko tego dnia uroczyście powitały też nowo mianowane władze miasta i powiatu, duchowieństwo katolickie, przywódcy polskich organizacji i członkowie polskich towarzystw.
Jak czytamy w pierwszym tomie „Dziejów Starogardu”, powstałym pod redakcją Mariana Kallasa: „Ostatnim akcentem uroczystości związanych z przyłączeniem Starogardu do Polski było uroczyste powitanie w mieście 4 lutego 1920 r. gen. Józefa Hallera – dowódcy Frontu Pomorskiego, dużego związku wojskowego, który przejął Pomorze z rąk niemieckich”.

Tożsami z historią
Inkorporacja Starogardu do Polski, która nastąpiła w wyniku zajęcia miasta przez polskie wojsko i przekazanie władzy przedstawicielom ludności polskiej w dniu 29 stycznia 1920 r., zapoczątkowała nowy etap w historii miasta, już w granicach II Rzeczypospolitej. Pamiętamy i czcimy pamięć tych wydarzeń, ponieważ są częścią naszej tożsamości.

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

_redakcja

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Leszek
Leszek 21.02.2019, 18:51
Czy stać nas na odpowiedniego starostę ?
"Leśne dziadki" bezwzględne w kombinacjach do domu.
Niezależny
Niezależny 3.02.2019, 15:14
Cała trójca maszeruje a kto roboty w starostwie pilnuje ?
Ta powiatowa koalicja to gorzej niż cały pis.
mieszkaniec
mieszkaniec 3.02.2019, 13:53
o widzę że epitetowy członek zarządu powiatu już działa
mieszkaniec
mieszkaniec 3.02.2019, 14:06
bardzo proszę o sprostowanie: powinno być:"o widzę że etatowy członek zarządu powiatu już działa" nie wiem dlaczego zostało to zmienione? Być może za pomocą autokorekty pisowni jeżeli tak to przepraszam.
Wyborca
Wyborca 3.02.2019, 14:51
Jakie ma kompetencje ta osoba,ze dostała to stanowisko ? Ciekawe co ona ma w zakresie czynnosci ?
Poparcie niewielkie bo ok.4oo głosów to szału nie ma.
Czy ten etat jest potrzebny ,myslę ze nie.


Pozostałe