FOTO, FILM: 99. rocznica powrotu Starogardu do Macierzy

  • 29.01.2019, 15:40 (aktualizacja 31.01.2019, 09:42)
  • redakcja
FOTO, FILM: 99. rocznica powrotu Starogardu do Macierzy

Podziel się:

Oceń:

Dziś, 29 stycznia władze samorządowe oraz delegacje najważniejszych miejskich instytucji złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości przy ul. Paderewskiego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił sekretarz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kociewskiej Ryszard Szwoch. W uroczystościach upamiętniających wkroczenie do Starogardu polskiej armii uczestniczyli mieszkańcy, a także młodzież ze starogardzkich szkół z towarzyszeniem pocztów sztandarowych.

Mimo przejmującego zimna, 29 stycznia 1920 roku starogardzianie z entuzjazmem wylegli na ulice, ciesząc się z odzyskanej wolności. Na zachowanych z tamtego dnia fotografiach widać pięknie udekorowany Rynek na powitanie polskich żołnierzy z Błękitnej Armii generała Józefa Hallera. 1. Pułk Ułanów Krechowieckich wkroczył do Starogardu od strony Pelplina. Na fasadach budynków powiewały biało-czerwone flagi. Mieszkańcy przygotowali bramy powitalne z napisami: „Niech żyje żołnierz polski” oraz „Królowo Korony Polskiej módl się za nami”. Na widok polskiej armii, przejeżdżającej przez Rynek, wykrzykiwali „Niech żyją” i głośno śpiewali „Rotę” Marii Konopnickiej.

Do miasta przybył generał Józef Haller
Polskie wojsko tego dnia uroczyście powitały też nowo mianowane władze miasta i powiatu, duchowieństwo katolickie, przywódcy polskich organizacji i członkowie polskich towarzystw.
Jak czytamy w pierwszym tomie „Dziejów Starogardu”, powstałym pod redakcją Mariana Kallasa: „Ostatnim akcentem uroczystości związanych z przyłączeniem Starogardu do Polski było uroczyste powitanie w mieście 4 lutego 1920 r. gen. Józefa Hallera – dowódcy Frontu Pomorskiego, dużego związku wojskowego, który przejął Pomorze z rąk niemieckich”.

Tożsami z historią
Inkorporacja Starogardu do Polski, która nastąpiła w wyniku zajęcia miasta przez polskie wojsko i przekazanie władzy przedstawicielom ludności polskiej w dniu 29 stycznia 1920 r., zapoczątkowała nowy etap w historii miasta, już w granicach II Rzeczypospolitej. Pamiętamy i czcimy pamięć tych wydarzeń, ponieważ są częścią naszej tożsamości.

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

_redakcja

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Leszek
Leszek 21.02.2019, 18:51
Czy stać nas na odpowiedniego starostę ?
"Leśne dziadki" bezwzględne w kombinacjach do domu.
Niezależny
Niezależny 03.02.2019, 15:14
Cała trójca maszeruje a kto roboty w starostwie pilnuje ?
Ta powiatowa koalicja to gorzej niż cały pis.
mieszkaniec
mieszkaniec 03.02.2019, 13:53
o widzę że epitetowy członek zarządu powiatu już działa
mieszkaniec
mieszkaniec 03.02.2019, 14:06
bardzo proszę o sprostowanie: powinno być:"o widzę że etatowy członek zarządu powiatu już działa" nie wiem dlaczego zostało to zmienione? Być może za pomocą autokorekty pisowni jeżeli tak to przepraszam.
Wyborca
Wyborca 03.02.2019, 14:51
Jakie ma kompetencje ta osoba,ze dostała to stanowisko ? Ciekawe co ona ma w zakresie czynnosci ?
Poparcie niewielkie bo ok.4oo głosów to szału nie ma.
Czy ten etat jest potrzebny ,myslę ze nie.


Pozostałe