Tysiące na Trasie Marszu
Tegoroczna edycja, zgodnie z planem, rozpoczęła się o godzinie 10:30 z ul. Podwale Staromiejskie. Tłumy gdańszczan, rodzin z dziećmi, i gości, dumnie machających biało-czerwonymi flagami , zgromadziły się, by wspólnie kroczyć historycznym szlakiem.
Trasa wiodła przez Podmłyńską, Rajską, Targ Drzewny (gdzie znajduje się pomnik Króla Jana III Sobieskiego), i dalej malowniczymi ulicami: Świętego Ducha, Kołodziejską, i Tkacką, aż do finału na Długim Targu pod Zieloną Bramą. Właśnie tam, w sercu Gdańska, tysiące gardeł odśpiewały wspólnie "Mazurek Dąbrowskiego" i zrobiły tradycyjne rodzinne zdjęcie.
Przekrój Historii i Współczesności
Parada była tradycyjnie mieszanką historii, wojskowości i codziennego patriotyzmu
• Pojazdy Historyczne i Wojskowe: Ulicami przejechały zabytkowe pojazdy wojskowe, w tym popularne Jeepy w barwach historycznych oraz współczesne, opancerzone pojazdy , wzbudzając podziw wśród najmłodszych.
• Żywa Flaga: Imponującym akcentem było niesienie przez uczestników gigantycznej, polskiej flagi.
• Elementy Kulturalne: W korowodzie nie zabrakło również kulturalnych atrakcji, w tym mobilnej wystawy "Iskry Niepodległej" oraz scenek historycznych, a nawet starszych klasycznych samochodów prowadzonych przez uczestników.
Patriotyzm, który Łączy
Obchody w Gdańsku od lat podkreślają uniwersalny sens Święta Niepodległości, przypominając, że 11 listopada 1918 roku – po 123 latach zaborów – Polska odzyskała wolność.
Jak podkreślali organizatorzy: "Parada Niepodległości w Gdańsku to piękny przykład tego, że patriotyzm może łączyć, a nie dzielić." Dziś patriotyzm to nie tylko pamięć o odwadze przodków, ale i zaangażowanie w życie wspólnoty, co widać było w tłumie, który wyszedł na ulice bez względu na różnice.
Poza marszem, gdańszczanie brali udział w licznych wydarzeniach towarzyszących, w tym w Biegu Niepodległości, koncertach carillonowych z wieży Ratusza oraz historycznych spacerach i grach miejskich.
Święto Niepodległości w Gdańsku raz jeszcze udowodniło, że jest żywą lekcją historii, która inspiruje do troski o teraźniejszość i przyszłość wspólnoty.


































![[AKTUALIZACJA] PILNE: Alarm bombowy na Dworcu Gdańsk Główny. Ruch pociągów wstrzymany [AKTUALIZACJA] PILNE: Alarm bombowy na Dworcu Gdańsk Główny. Ruch pociągów wstrzymany](https://static2.kociewiak.pl/data/articles/sm-4x3-pilne-alarm-bombowy-na-dworcu-gdansk-glowny-ruch-pociagow-wstrzymany-1763998014.jpg)



![[FOTO] PILNE: Pożar budynku wielorodzinnego przy ulicy Jagiełły. Na miejscu liczne siły i środku straży pożarnej [FOTO] PILNE: Pożar budynku wielorodzinnego przy ulicy Jagiełły. Na miejscu liczne siły i środku straży pożarnej](https://static2.kociewiak.pl/data/articles/sm-4x3-foto-pilne-pozar-budynku-wielorodzinnego-przy-ulicy-jagielly-na-miejscu-liczne-sily-i-srodku-str-1763573162.jpg)
![[AKTUALIZACJA] Lena wyszła z domu i nie wróciła. Jeśli posiadasz informacje skontaktuj się z policją! [AKTUALIZACJA] Lena wyszła z domu i nie wróciła. Jeśli posiadasz informacje skontaktuj się z policją!](https://static2.kociewiak.pl/data/articles/sm-4x3-aktualizacja-lena-wyszla-z-domu-i-nie-wrocila-jesli-posiadasz-informacje-skontaktuj-sie-z-policja-1762463366.jpg)



Napisz komentarz
Komentarze