czwartek, 29 stycznia 2026 00:29
Reklama
Reklama

PRZYPOMINAMY: Coraz więcej tragicznych wypadków na hulajnogach! Kaski dla dzieci będą obowiązkowe

Na posiedzeniu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD), które odbyło się 14 lipca, jednogłośnie podjęto uchwałę w sprawie wprowadzenia obowiązku noszenia kasku ochronnego przez dzieci i młodzież do 16. roku życia. Przepis ma dotyczyć jazdy na rowerze, hulajnodze elektrycznej oraz innych urządzeniach transportu osobistego. Decyzję ogłosił minister infrastruktury Dariusz Klimczak, który jednocześnie pełni funkcję przewodniczącego KRBRD.
PRZYPOMINAMY: Coraz więcej tragicznych wypadków na hulajnogach! Kaski dla dzieci będą obowiązkowe

– Dostrzegamy rosnącą popularność hulajnóg elektrycznych, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Musimy reagować na tę zmieniającą się rzeczywistość i zapewnić młodym użytkownikom większe bezpieczeństwo – powiedział minister Klimczak. – Dlatego zdecydowaliśmy, że dzieci i młodzież do 16. roku życia będą miały obowiązek jazdy w kasku – dodał.

Obecnie przepisy nie nakazują zakładania kasków, choć ich stosowanie jest zalecane. Jednak statystyki nie pozostawiają wątpliwości – w przypadku wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych najczęstsze są urazy głowy, które stanowią aż jedną trzecią wszystkich obrażeń. Jak podkreślają eksperci, noszenie kasku może zmniejszyć ryzyko poważnych urazów głowy nawet o 44 procent.

Minister przypomniał, że podobne regulacje funkcjonują już w wielu krajach Unii Europejskiej. Różnice dotyczą głównie granicy wieku, do którego obowiązuje przepis o kaskach. 
– Przyjrzeliśmy się tym rozwiązaniom i zbadaliśmy ich wpływ na bezpieczeństwo. W Polsce również musimy stworzyć przepisy mądre, przemyślane i akceptowalne społecznie – zaznaczył Klimczak.

Ministerstwo Infrastruktury chce, aby nowy obowiązek został wprowadzony jak najszybciej. Ma być on częścią nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, gdzie zostanie doprecyzowany wiek oraz środki transportu objęte nowym przepisem.

Wprowadzenie obowiązku jazdy w kasku to część szerszego planu poprawy bezpieczeństwa na drogach, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji najmłodszych uczestników ruchu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mmmTreść komentarza: Problem jest systemowy i nie dotyczy tylko Starogardu. Strażnik miejski w Warszawie wystawia średnio 1,5 mandatu dziennie, gdzie pracownik obsługujący strefę płatnego parkowania w tym samym czasie kilkadziesiąt. Strażnicy działają prawie wyłącznie na wezwanie, sami nie podejmują prawie żadnych działań, a na wezwany patrol czeka się około dwóch dni. W Polsce panuje mit mówiący, że Straż Miejska istnieje tylko po to żeby łatać dziurę w budżecie, a w praktyce mandatów jest tak mało, że nie utrzymaliby się z tego przez miesiąc. Druga sprawa, że wiele osób wciąż chętniej piętnuje zgłaszającego wykroczenie niż kierowcę, który nielegalnym parkowaniem blokuje chodnik, zasłania przejście dla pieszych, czy niszczy trawnik. Nie wiem co musiałoby się stać, żeby zmieniła się nasza mentalność.Data dodania komentarza: 26.01.2026, 09:25Źródło komentarza: [FOTO, WIDEO] Parkują gdzie chcą i jeżdżą po chodnikach między pieszymi! Rynek - wizytówka miasta czy centralny parking Starogardu?Autor komentarza: teraz jaTreść komentarza: Po pierwsze : Ameryka Północna to nie Stany Zjednoczone Po drugie : Na mocy konstytucji duńskiej z 1953 roku Grenlandia jest integralną częścią Królestwa Danii, posiadającą od 1979 roku szeroką autonomię. W kwestii duńskich władz centralnych, które na Grenlandii reprezentuje wysoki przedstawiciel, są: sprawy konstytucji, obrony, polityki zagranicznej i monetarnej. Grenlandia wybiera 2 deputowanych do parlamentu duńskiego (Folketing). Lokalnym organem władzy ustawodawczej jest Landsting (kadencja 4 lata, z wyborów powszechnych), władzy wykonawczej – rząd, odpowiedzialny przed Landstingiem Po trzecie : mam nadzieję , że tym razem opublikujecie ten komentarz . PozdrawiamData dodania komentarza: 25.01.2026, 11:45Źródło komentarza: FELIETON: Grenlandia i Port HallerAutor komentarza: WTreść komentarza: 😉Data dodania komentarza: 24.01.2026, 18:53Źródło komentarza: Bluzy firmowe z logo - jakie wybrać?Autor komentarza: MAŻORETKI ŻANDARMETKI Spółdzielczego Domu Kultury w TczewieTreść komentarza: ŻANDARMETKI to nasza nazwa zespołu, ale dziękujemy za artykuł. 🙂Data dodania komentarza: 24.01.2026, 18:52Źródło komentarza: Mażoretki i Żandarmetki zapraszają do drużyny. Nowa oferta Spółdzielczego Domu Kultury w TczewieAutor komentarza: taka prawdaTreść komentarza: Port Haller -nowy pomysł PIS na ograbienie polskiego podatnika.Data dodania komentarza: 24.01.2026, 17:23Źródło komentarza: FELIETON: Grenlandia i Port HallerAutor komentarza: gratulujęTreść komentarza: Ogródki restauracyjne wśród śmierdzących samochodów. Fantastyczny pomysł.Data dodania komentarza: 23.01.2026, 13:00Źródło komentarza: [FOTO, WIDEO] Parkują gdzie chcą i jeżdżą po chodnikach między pieszymi! Rynek - wizytówka miasta czy centralny parking Starogardu?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama