niedziela, 30 sierpnia 2026 13:26
Reklama

UWAGA! W naszym regionie mogą wystąpić silne burze! Pomorski Alarm Pogodowy wydał ostrzeżenia

W piątek Pomorze znajdzie się pod wpływem zatoki niżowej oraz układu frontów atmosferycznych związanych z niżem Henry, którego centrum ulokuje się nad Skandynawią - informuje Pomorski Alarm Pogodowy, ostrzegając przed silnymi burzami w naszym regionie.
  • Źródło: FB/ Pomorski Alarm Pogodowy
UWAGA! W naszym regionie mogą wystąpić silne burze! Pomorski Alarm Pogodowy wydał ostrzeżenia
Grafika: Pomorski Alarm Pogodowy

W pierwszej części dnia napływać będzie ciepłe powietrze polarnomorskie, co odczujemy poprzez wzrost temperatury do 20–25°C we wczesnych godzinach popołudniowych.
- W późniejszych godzinach przez Pomorze przemieści się chłodny front atmosferyczny, przesuwający się z północnego zachodu na południowy wschód. Przed frontem uformuje się linia zbieżności wiatru, na której prognozowany jest rozwój chmur burzowych - mówi Tomasz Szcząchor z Pomorskiego Alarmu Pogodowego. - Mimo umiarkowanej niestabilności (CAPE na poziomie 400–800 J/kg), obecność mechanizmów wspomagających konwekcję – zatoki niżowej, linii zbieżności oraz wyraźnego ścinania wiatru w warstwie 0–6 km (DLS około 20 m/s) – może prowadzić do rozwoju burz o lokalnie większej sile, organizujących się w struktury wielokomórkowe. Dodatkowo, podwyższona skrętność wiatru w warstwie 0–3 km (SRH rzędu 200–350 m²/s²) wskazuje na możliwość pojawienia się burz superkomórkowych. Obecność suchych warstw powietrza w dolnej troposferze oraz podwyższone wartości DCAPE sugerują możliwość wystąpienia silnych prądów zstępujących typu downburst - tłumaczy. 

Burze mogą mieć miejscami gwałtowny przebieg i powodować lokalne szkody. Głównym zagrożeniem będą silne porywy wiatru osiągające 70–95 km/h. Burze mogą nieść również intensywne opady deszczu (PW do 25–30 mm) oraz grad o średnicy do 1–3 cm. Komórki burzowe będą przemieszczać się głównie z zachodu na wschód.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: radek otwór Treść komentarza: I tym sposobem przepędzono potencjalnie kilkaset miejsc pracy. W Gietrzwaładzie też byli dumni z siebie....przez miesiąc, jak pustka w portfelu i bezrobocie zajrzało do codzienności. Data dodania komentarza: 27.08.2026, 13:32 Źródło komentarza: TYLKO U NAS: Firma Resolve wycofuje się z planowanej budowy zakładu zagospodarowania odpadów na Kochankach! Autor komentarza: Życzliwy Treść komentarza: A mogło być tak pięknie i jak zawsze ludzie się przestraszyli czegoś o czym nie mają pojęcia ;) Data dodania komentarza: 27.08.2026, 13:17 Źródło komentarza: TYLKO U NAS: Firma Resolve wycofuje się z planowanej budowy zakładu zagospodarowania odpadów na Kochankach! Autor komentarza: KOT Treść komentarza: Skarszewy to ciekawa kraina, można ich dymać bez mydła. Data dodania komentarza: 27.08.2026, 07:11 Źródło komentarza: Dojenie mieszkańców za wodę czy wywóz śmieci trwa Autor komentarza: Ja Treść komentarza: Najpierw należy dowiedzieć się u źródła a później cokolwiek pisać . Powtarzanie głupot pewnej redakcji i grupy ludzi a fb nie służy ani wam ani Starogardzianom . Data dodania komentarza: 26.08.2026, 18:10 Źródło komentarza: Zakład zagospodarowania odpadów w mieście?! Mieszkańcy „Kochanek”mają wiele wątpliwości Autor komentarza: Star Treść komentarza: Sygnalista zmień lekarza ten cię oszukuje. Data dodania komentarza: 25.08.2026, 07:47 Źródło komentarza: Dojenie mieszkańców za wodę czy wywóz śmieci trwa Autor komentarza: SYGNALISTA Treść komentarza: CI Z PISU TEZ NIE SĄ LEPSI - JESZCZE BEZCZELNIE PODSŁUCHIWALI ZA POMOCĄ - PEGASUSA KŁAMIĄC ŻE TAK NIE ROBIĄ Data dodania komentarza: 23.08.2026, 13:45 Źródło komentarza: Dojenie mieszkańców za wodę czy wywóz śmieci trwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama