wtorek, 23 czerwca 2026 21:49
Reklama

Rozbite szyby, zerwane rozkłady i zdewastowane ławki. Wandale coraz śmielej niszczą nasze miasto!

50 tysięcy złotych to spora suma pieniędzy. Za tę kwotę można by postawić m.in. 30 nowych ławek w mieście, zainstalować 8 progów zwalniających w miejscach szczególnie niebezpiecznych, czy wyremontować 100 metrów bieżących dziurawego chodnika. Niestety w ubiegłym roku, w samym tylko Starogardzie, środki te - zamiast na inwestycje - musiały zostać przeznaczone na naprawianie wiat przystankowych, zniszczonych przez bezrozumnych wandali.
Rozbite szyby, zerwane rozkłady i zdewastowane ławki. Wandale coraz śmielej niszczą nasze miasto!

Wandalizm to umyślne niszczenie, bez wyraźnego powodu, cudzego mienia, zwłaszcza publicznego. Ten czyn to niewątpliwie zjawisko wysoce szkodliwe społecznie. Zachowania ukierunkowane na niszczenie cudzego mienia podejmowane są przez sprawców z reguły bez powodu, najczęściej pod wpływem alkoholu i wyłącznie w celu rozładowania negatywnych emocji. Są one często wyrazem rażącego lekceważenia obowiązujących zasad współżycia społecznego, jak i porządku prawnego. 

W 2023 roku wybito 45 szyb… 
W ostatnim czasie wandale przechodzą jednak samych siebie. Przejeżdżając przez Starogard, można odnieść wrażenie, że w mieście odnotowano co najmniej silne trzęsienie ziemi, które pozbawiło oszklenia znaczną część przystanków – w wielu zostały same ramy i nieliczne szyby.
Przestępcy wybierają najczęściej wiaty, które nie są w żaden sposób monitorowane, albo wydaje im się, że nie są monitorowane… 
- Takiego typu zdarzenia występują cyklicznie, a ich intensywność raz jest większa, po czym się uspokaja i po jakimś czasie znów następuje wzmożona aktywność tego typu wandalizmu - wyjaśnia Piotr Pawłowski z Miejskiego Zakładu Komunikacji w Starogardzie. Oczywiście zgłoszenia uszkodzeń przekazywane zostają (do zarządcy przystanków – przyp. red.) przez kierowców, jak i pozostałe służby zajmujące się usuwaniem skutków takich incydentów - dodaje i wylicza, że w roku ubiegłym na terenie miasta wybito około 45 szyb.

- W samym Starogardzie dochodzi do wielu aktów wandalizmu i zniszczeń mienia publicznego, ale na szczęście dzięki stale rozbudowywanemu monitoringowi tych zdarzeń z roku na rok jest coraz mniej - mówi Magdalena Dalecka, rzecznik prezydenta miasta. - Obecnie w mieście mamy ponad 120 kamer. Przy każdej nowej inwestycji nowe kamery pojawiają się na ulicach czy placach. W 2023 roku w trakcie obserwacji kamer ujawniono i zlecono patrolom Straży Miejskiej oraz Policji 726 interwencji, w tym 23 stricte dotyczyły aktów wandalizmu. Większość to były uszkodzenia znaku drogowego, lamp ulicznych, koszy na śmieci, ławek, słupków, półkul parkingowych, barierek, pokryw na kable, ale też wiat przystankowych przy ul. Kolejowej i na Alei Jana Pawła II – wymienia.

Wysokie koszty napraw przystanków
Naprawa zbitej szyby w wiacie przystankowej to koszt ok. 1000 zł. Do tego dochodzą koszty innych uszkodzeń związanych z jej rozbiciem. 
- Oczywiście rzadko udaje się sprawcę ująć na tzw. „gorącym uczynku”, aby można go było obciążyć kosztami naprawy zniszczonego mienia. 
Należy jednak pamiętać, że kamery monitorujące utrwalają wizerunek, który zapamiętany w systemie pozostaje do wykorzystania przez operatorów monitoringu w realizacji dalszej obserwacji, celem ujęcia sprawców i przekazania ich Policji. Złapany sprawca musi się liczyć z karami finansowymi – ostrzega Magdalena Dalecka. 



Wandale niszczą – podatnicy płacą i tracą
O wandalizmie w mieście pisaliśmy wielokrotnie, m.in. przy okazji zniszczenia wiat w Parku Nowe Oblicze, umieszczania wulgarnych rysunków i słów na ławkach, donicach i urządzeniach służących do zabawy i rekreacji, czy zniszczenia nowo położonych płyt chodnikowych w Parku Miejskim. 
- Alarmowaliśmy mieszkańców i prosiliśmy ich o reagowanie na takie zdarzenia. Wiadomo, że sam monitoring, choćby najbardziej rozbudowany, nie wystarczy, by rejestrować każdy chuligański wybryk. Dlatego prosiliśmy, aby świadkowie niewłaściwych zachowań reagowali i informowali natychmiast o takim fakcie straż miejską lub policję. Bądźmy po prostu czujni i nie gódźmy się na zachowania chuliganów, którzy niszczą to, co pojawia się w przestrzeni miejskiej za nasze - czyli podatników - pieniądze i co wszystkim służy, czyniąc nasze miasto atrakcyjniejszym miejscem do życia - apeluje przedstawicielka Urzędu Miasta w Starogardzie. 

Nie wszyscy są bezkarni 
Tylko w 2023 roku na naprawę wiat przystankowych Miejski Zakład Komunikacji wydał ok. 50 tys. zł.
- Te pieniądze można by wydać zdecydowanie korzystniej. Za kwotę 50 tys. zł można by postawić w mieście 30 dodatkowych ławek, albo wyremontować 100 metrów chodnika lub zainstalować 8 progów zwalniających. Każdy, kto dopuszcza się aktu dewastacji mienia publicznego, musi wiedzieć, że szkodzi samemu sobie - podkreśla Magdalena Dalecka. 
Dlatego też, tego rodzaju zachowania muszą spotkać się ze zdecydowaną reakcją nie tylko służb, ale również świadków takich zdarzeń.
- Nie możemy być bierni wobec osób, które demolują lub niszczą elementy przestrzeni publicznej, które służą wszystkim mieszkańcom. Aby skutecznie działać w zakresie zwalczania tego typu przestępczości konieczna jest dobra współpraca mieszkańców z Policją. Najczęściej sprawcami niszczenia mienia są ludzie młodzi, wracający do domu z imprezy i prawie zawsze są to osoby pod wpływem alkoholu. Jak pokazują nasze statystyki, do niszczenia i dewastacji mienia najczęściej dochodzi w nocy z piątku na sobotę oraz z soboty na niedzielę. W 2023 roku na terenie naszego powiatu liczba przestępstw związanych z dewastacją mienia zmalała o 15 zdarzeń. Zatrzymaliśmy również 9 osób na gorącym uczynku popełnienia tego typu przestępstw, wśród których były 2 osoby nieletnie. Na przestrzeni ubiegłego roku, w kategorii uszkodzeń mienia odnotowaliśmy 3 proc. wzrost wykrywalności popełnianych na terenie Starogardu Gdańskiego przestępstw – tłumaczy rzecznik starogardzkiej policji asp. sztab. Marcin Kunka.

Widzisz? Reaguj! 
Niszczenie rzeczy to czyn mogący być wykroczeniem lub przestępstwem. Jego właściwa kwalifikacja jest uzależniona od wartości powstałych strat. I tak w przypadku strat do 800 zł będzie to wykroczenie, natomiast powyżej tej kwoty czyn ten zostanie zakwalifikowany jako przestępstwo. - W przypadku wykroczenia sprawcy grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 5 tys. zł, natomiast w przypadku przestępstwa będzie to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat - ostrzega M. Kunka. - Osoba, która widzi akt wandalizmu oczywiście może na to zareagować i mówimy wówczas o ujęciu obywatelskim sprawcy. Najbezpieczniejszą zaś formą jest natychmiastowe poinformowanie policji. Skuteczne ściganie sprawców uzależnione jest od czasu reakcji. Nie możemy być bierni wobec takich zachowań. Reagujmy, gdy widzimy wandali dewastujących mienie, dzwoniąc na numer 112 lub kontaktując się z najbliższą jednostką policji - apeluje rzecznik starogardzkiej policji.

Przystanki wandaloodporne? 
Coraz więcej miast stawia na infrastrukturę, która nie poddaje się działaniom wandali. Tak też samorządy (np. z miasta Gorlice) coraz częściej wybierają przystanki, które wykonane są z blachy, na powierzchni której wycięto różne, kojarzące się z miastem, symbole, ciekawostki, czy cytaty. Przystanki te nie odbiegają estetyką od tych szklanych, a niekiedy są nawet ładniejsze. Zakup takiej wiaty z pewnością jest droższy od tradycyjnego zadaszenia, jednak należy zadać sobie pytanie, czy taka inwestycja szybko się nie zwróci… Być może i władze Miasta pomyślą o tego rodzaju rozwiązaniach, planując kolejne inwestycje… 

 

Wandale coraz częściej dewastują także poza obszarem miasta. W miejscowości Kokoszkowy, spośród 4 przystanków ustawionych przy drodze wojewódzkiej nr 222, niezniszczony został tylko 1! Pozostałe są regularnie pozbawiane szyb, malowane, a także zaśmiecane. Podobny los spotkał wiatę w miejscowości Jabłowo, gdzie przetrwała tylko jedna szyba boczna…  

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kamaz 22.01.2024 12:26
Tak to jest jak nic gówniarzowi nie możesz zrobić...smutne czarny nastaly

mieszkaniec 19.01.2024 09:38
Przy okazji wnoszę o wiaty przystankowe na ul. Jagiełły (skrzyżowanie ze Ściegiennego i Parkową) gdzie oczekujący na autobusy nie mają żadnej ochrony przed deszczem, śniegiem i wiatrem ! Czyżby decydentom w tej kwestii wydawało się, że nie ma tam nigdy żadnych oczekujących ? A to prawie centrum miasta i niechlubna wizytówka ....

mieszkaniec 19.01.2024 09:36
Przy okazji wnoszę o wiaty przystankowe na ul. Jagiełły (skrzyżowanie ze Ściegiennego i Parkową) gdzie oczekujący na autobusy nie mają żadnej ochrony przed deszczem, śniegiem i wiatrem ! Czyżby decydentom w tej kwestii wydawało się, że nie ma tam nigdy żadnych oczekujących ? A to prawie centrum miasta i niechlubna wizytówka ....

Reklama
Reklama
Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty symfoniczne i wydarzenia organizowane przez PFB w czerwcu 2026 r. Sala Koncertowa PFB1/06/2026, poniedziałek, godz. 9:00 i 11:30Bilety w cenie: 26 złKoncert edukacyjny z okazji Dnia Dziecka – Ole! Muzyczna korrida z byczkiem FernandoWystąpią:Kamil Pękala – barytonKwartet Opera w składzie:Michał Rożek – I skrzypcePrzemysław Treszczotka – II skrzypceKrzysztof Szwarc – altówkaBarbara Misiewicz – wiolonczelaZespół taneczny Żucovia DanceNatalia Bigus – choreografiaKarolina Klawitter – scenariusz i prowadzenie koncertuW programie: Georges Bizet – muzyka z opery Carmen Wiek: 4+Czas trwania: ok. 60 min.Zapraszamy Was na niezwykły koncert z okazji Dnia Dziecka, podczas którego poznacie bajkę o najsympatyczniejszym byczku świata – Fernando. Wszystko to przy dźwiękach wspaniałej muzyki z opery Carmen Georges’a Bizeta – pełnej hiszpańskiego ognia, rytmicznego tupania, radosnego klaskania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku2/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej Bacha Wystąpi:Bartosz Jakubczak – organySouthwest German Chamber ChoirJudith Mohr – przygotowanie Chóru W programie:/ Bartosz Jakubczak:Nicolaus Bruhns – Preludium e-moll WielkieJan Sebastian Bach – Preludium chorałowe Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662Allabreve BWV 589Felix Mendelssohn-Bartholdy – Temat z wariacjami D-durWolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja f-moll KV 608/ Chór:Mikołaj Zieleński – Vox in RamaWacław z Szamotuł – In te Domine speraviHeinrich Schütz – Herr, auf dich traue ichJan Sebastian Bach – Ich lasse dich nichtCzas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert organisty Bartosza Jakubczaka oraz Southwest German Chamber Choir, prowadzony przez Judith Mohr.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Dębowa6/06/2026, sobota, godz. 11:00, 13:30Bilety: 16 złWarsztaty muzyczno-integracyjne dla seniorów – Muzyka nie zna wieku Prowadzenie: Eliza LudkiewiczMuzyka nie zna wieku to sobotnie spotkania w niewielkim, kameralnym gronie, w niezobowiązującej atmosferze. Prowadząca Eliza Ludkiewicz (psycholożka, oligofrenopedagożka oraz arteterapeutka) zapozna uczestników z elementami muzykoterapii, ukazując, w jaki sposób muzyka może rozluźniać ciało i umysł, poprawić kondycję psychofizyczną, pobudzić kreatywność i uwolnić endorfiny. Część druga spotkania ma nieformalny charakter integracji przy kawie, herbacie i słodkiej przekąsce.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2026 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala nad Motławą 9/06/2026, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 39 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Czuła muzyka dla SmykaWarsztaty umuzykalniające dla maluszków i ich opiekunówProwadzenie: Ewelina Bronk-MłyńskaWiek: 1-4 latCzas trwania: ok. 45 min.Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach oraz ich opiekunach. Czuła muzyka dla Smyka to przestrzeń wspólnego odkrywania świata dźwięków, rytmu i bliskości. W kameralnej, ciepłej atmosferze dzieci doświadczają różnorodnych brzmień, rozwijają wrażliwość muzyczną i ruchową, uczą się przez zabawę i naturalną ekspresję, budują więź z opiekunem poprzez wspólne muzyczne aktywności.Zajęcia prowadzone są przez Ewelinę Bronk-Młyńską (certyfikowaną instruktorkę I i II st., członkini Polskiego Towarzystwa im. E. E. Gordona, absolwentkę Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na wydziale instrumentalnym i wokalno-aktorskim oraz pedagożkę) w duchu uważności i radości, bez oceniania czy oczekiwań – tu liczy się radość z bycia razem i wspólnego muzykowania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---9/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej BachaWystąpi:Radosław Marzec – organyW programie:Jan Sebastian Bach:- Preludium i fuga Es-dur BWV 552- Trio Sonata C-dur BWV 529: Allegro, Largo, Allegro- Preludium e-moll BWV 548- Andante h-moll BWV 528 z: Trio Sonata e-moll- Fuga e-moll, BWV 548Czas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert znakomitego organisty Radosława Marca.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Koncertowa PFB12/06/2026, piątek, godz. 19:00 Bilety w cenie: 28-100 złKoncert symfoniczny – Pietro de Maria Wystąpią:Orkiestra PFBEugene Tzigane – dyrygentPietro de Maria – fortepianPietro de MariaW programie:Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482 [34’]Przerwa [20']Johannes Brahms – III Symfonia F-dur op. 90 [33’]Świetny włoski pianista Pietro de Maria zagra jeden z najbardziej cenionych koncertów Wolfganga Amadeusza Mozarta – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482. Mozart zastąpił w nim oboje klarnetami, co nadaje brzmieniu orkiestry bardziej miękki, ciepły kolor i podkreśla lekkość stylu klasycznego, połączonego z głęboką ekspresją emocjonalną koncertu. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą japońskiego dyrygenta Eugene’a Tzigane  zagra również jedną z najważniejszych symfonii późnego romantyzmu – III Symfonię F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa PFB19-20/06/2026, piątek-sobota, godz. 19:00 Bilety w cenie: 43-141,50 złZakończenie jubileuszowego 80. sezonu artystycznego 2025-2026Wystąpią:Krzysztof Jakowicz fot. Piotr ŻagiellOrkiestra PFBGeorge Tchitchinadze – dyrygentKrzysztof Jakowicz – skrzypceEwa Tracz – sopranAdam Sobierajski – tenorTomasz Rak – barytonAkademicki Chór Uniwersytetu GdańskiegoMarcin Tomczak, Aneta Majda – przygotowanie chóru UGChór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. TylewskiegoBłażej Połom, Aleksandra Zawada, Hanna Stoszek – przygotowanie chóru GUMedChór dziecięcy Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańskuoraz uczestnicy Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w GdańskuTeresa Pabjańczyk, Anna Borkowska – przygotowanie chóru OSMProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Max Bruch – I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 [24’]Przerwa [20']Carl Orff – Carmina Burana [59’]Wyjątkową atrakcję Polska Filharmonia Baltycka szykuję na zakończenie swojego jubileuszowego sezonu artystycznego. Koncert wieńczący 80 lat istnienia zespołu Orkiestry PFB uświetni obecność aż czterech chórów: Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. Tylewskiego oraz Chóru dziecięcego Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku wspartego uczestnikami Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Wraz z nimi Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą maestro George’a Tchitchinadze i śpiewakami-solistami (Ewa Tracz, Adam Sobierajski  i Tomasz Rak) wykona słynną kompozycję Carla Orffa Carmina Burana. Wcześniej w pierwszej części wieczoru wystąpi wirtuoz skrzypiec Krzysztof Jakowicz, który z Orkiestrą PFB zagra I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26. Koncert wyjątkowo zostanie powtórzony w sobotę 20 czerwca.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski--Archikatedra Oliwska29/06/2026, poniedziałek, godz. 20:00 Bilety w cenie: 28-48 złInauguracja 69. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie Orkiestra PFB fot. Piotr HukałoWystąpią:Orkiestra PFBMirosław Jacek Błaszczyk – dyrygentRoman Perucki – organyŁukasz Długosz – fletAgata Kielar-Długosz – fletŁukasz Długosz i Roman Perucki, fot. Paweł JaremczukProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Enjott Schneider – III Koncert organowy Chopinade (prawykonanie)Mikołaj Piotr Górecki – Sacra conversazione na dwa flety, organy i orkiestrę smyczkową op. 71 (prawykonanie)Krzysztof Penderecki – Adagio z III Symfonii (wersja na smyczki)Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to największe w Polsce i jedno z największych wydarzeń organowych w Europie. Podczas festiwalu przez całe wakacje w zabytkowej Katedrze Oliwskiej grane są recitale w wykonaniu wybitnych organistów z różnych stron świata. Perłą w koronie zawsze jest Inauguracja MFMO w Oliwie, która tym razem będzie wyjątkowo imponująca. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka zagra z wybitnymi solistami: prof. Romanem Peruckim (organy) i flecistami: Agatą Kielar-Długosz i Łukaszem Długoszem. W programie aż dwa prawykonania dedykowane solistom koncertu. Po raz pierwszy usłyszymy III Koncert organowy Chopinade Enjotta Schneidera oraz Koncert na flet, organy i orkiestrę Mikołaja Piotra Góreckiego. Wydarzenie dopełni Adagio z III Symfonii (w wersji na smyczki) Krzysztofa Pendereckiego.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski  Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.06.2026
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Jak zawsze... Treść komentarza: ... "śmietanki towarzyskiej" Starogardu to nie interesuje. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 09:01 Źródło komentarza: Historyczny krok dla Pomorza: Parlament mówi „TAK” dla metropolii. Teraz czas na decyzję Prezydenta Autor komentarza: Y€b@ć upa i bandere Treść komentarza: Wszyscy ukradlińcy do siebie Data dodania komentarza: 14.06.2026, 12:43 Źródło komentarza: FELIETON: Koniec ukraińskiego snu Autor komentarza: Koko Treść komentarza: Policja LPR i technik ale Karetki to co już nie warto wymienić??? Gdyby nie ratownicy z ZRM w Skarszewch ta dziewczyna by nie żyła , szybka reakcja , podjęte decyzje o przysłaniu LPR to ich zasługa więc te informacje to są beznadziejne Data dodania komentarza: 14.06.2026, 00:17 Źródło komentarza: 15-latka spadła z hulajnogi elektrycznej i uderzyła głową w beton Autor komentarza: tutam Treść komentarza: Mogę spytać po co macie kącik "Napisz do nas", skoro to nie działa? Tak się boicie spamu, że zablokowaliście? Data dodania komentarza: 14.06.2026, 00:07 Źródło komentarza: [AKTUALIZACJA] Trwa policyjna obława. 75-latek leżał w kałuży krwi. Mundurowi poszukują Mateusza G. Autor komentarza: kto ma wiedzieć ten wie Treść komentarza: Każdy mężczyzna ma na sobie kask, tylko nie każdy regularnie ściąga z niego pokrowiec Data dodania komentarza: 10.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: 15-latka spadła z hulajnogi elektrycznej i uderzyła głową w beton Autor komentarza: em Treść komentarza: nie miałam nic przeciwko tej fladze, dopóki nie przeczytałam "Wniosek o usunięcie flagi ma związek z niedawną decyzją prezydenta Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który nadał Samodzielnemu Centrum Operacji Specjalnych „Północ” Sił Operacji Specjalnych Ukrainy honorowe imię „Bohaterów UPA”. (...) Ukraińska Powstańcza Armia odpowiadała za antypolskie działania na Wołyniu" - i serio ukraińskie flagi jeszcze u nas wiszą po tym ???? Data dodania komentarza: 10.06.2026, 08:16 Źródło komentarza: Czy ukraińska flaga zniknie sprzed Starostwa? Domagają się tego mieszkańcy oraz radny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama