Każdego dnia do jednostek policji w kraju zgłaszają się osoby, które padły ofiarą oszustów. Szczególnie teraz, w okresie przedświątecznym, gdy zajęci jesteśmy poszukaniem prezentów dla naszych bliskich, funkcjonariusze zauważają wyraźny wzrost aktywności tzw. kieszonkowców oraz oszustów internetowych. Jedni i drudzy wykorzystują nasz pośpiech i zabieganie, a co się z tym wiąże obniżoną czujność i roztargnienie. Nie brakuje również przestępstw popełnionych metodą na fałszywego wnuczka, policjanta, prokuratora czy funkcjonariusza CBŚ.
Mimo licznych policyjnych apeli i ostrzeżeń niemal każdego dnia do starogardzkiej komendy zgłaszają się oszukane osoby, które w wyniku przestępczych działań straciły swoje życiowe oszczędności. Tylko w listopadzie 2023 roku do funkcjonariuszy z tej jednostki zgłosiło się aż 17 pokrzywdzonych, którzy w wyniku transakcji internetowych stracili łącznie prawie 65 tys. zł. W większości przypadków pokrzywdzeni padali ofiarą oszustów podczas nieautoryzowanych transakcji przy użyciu kart płatniczych oraz przelewów Blik. Zdarzały się także sytuacje, w których sprzedawca po otrzymaniu przelewu zrywał kontakt z kupującym. Wśród pokrzywdzonych znalazła się również 81-letnia mieszkanka powiatu starogardzkiego, która po kontakcie z fałszywym policjantem i otrzymaniu informacji o wypadku drogowym swojej córki, przekazała oszustom ponad 20 tys. zł.
Policjanci po raz kolejny apelują o szczególną czujność i rozwagę. Nie klikajmy w żadne przesłane linki i nie logujmy się za ich pośrednictwem do swoich banków. Nie instalujmy na nasze urządzenia programów i aplikacji, o które proszą nas nieznani nam rozmówcy. Pamiętajmy również, że Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy, a tym bardziej pozostawianie ich w śmietniku, czy wyrzucanie przez okno przed budynek. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom obcym, nawet jeśli mają one być dla naszego krewnego. Najpierw skontaktujmy się osobiście, z bliską dla nas osobą, aby potwierdzić czy faktycznie potrzebuje naszej pomocy finansowej. Korzystając z płatności BLIK, zawsze pamiętajmy o weryfikacji przelewanej kwoty, przed podaniem kodu. Pamiętajmy, wystarczy mała chwila nieuwagi, a straty mogą być wielkie!
























![[AKTUALIZACJA] PILNE: Alarm bombowy na Dworcu Gdańsk Główny. Ruch pociągów wstrzymany [AKTUALIZACJA] PILNE: Alarm bombowy na Dworcu Gdańsk Główny. Ruch pociągów wstrzymany](https://static2.kociewiak.pl/data/articles/sm-4x3-pilne-alarm-bombowy-na-dworcu-gdansk-glowny-ruch-pociagow-wstrzymany-1763998014.jpg)



![[FOTO] PILNE: Pożar budynku wielorodzinnego przy ulicy Jagiełły. Na miejscu liczne siły i środku straży pożarnej [FOTO] PILNE: Pożar budynku wielorodzinnego przy ulicy Jagiełły. Na miejscu liczne siły i środku straży pożarnej](https://static2.kociewiak.pl/data/articles/sm-4x3-foto-pilne-pozar-budynku-wielorodzinnego-przy-ulicy-jagielly-na-miejscu-liczne-sily-i-srodku-str-1763573162.jpg)
![[AKTUALIZACJA] Lena wyszła z domu i nie wróciła. Jeśli posiadasz informacje skontaktuj się z policją! [AKTUALIZACJA] Lena wyszła z domu i nie wróciła. Jeśli posiadasz informacje skontaktuj się z policją!](https://static2.kociewiak.pl/data/articles/sm-4x3-aktualizacja-lena-wyszla-z-domu-i-nie-wrocila-jesli-posiadasz-informacje-skontaktuj-sie-z-policja-1762463366.jpg)



Napisz komentarz
Komentarze