środa, 28 stycznia 2026 14:07
Reklama
Reklama

Bajkowóz dotarł do Starogardu!

Do Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Starogardzie Gdańskim dotarł Bajkowóz. Czym jest magicznie brzmiący przedmiot i jak bardzo potrzebny jest podopiecznym oraz wychowawcom SOSW?
Bajkowóz dotarł do Starogardu!

„Oddział Bajka – Wędrująca Szpitalna Biblioteka” to projekt realizowany przez Fundację „Serdecznik” z Poznania. W ramach projektu Fundacja buduje, wyposaża i przekazuje nieodpłatnie szpitalom dziecięcym w całej Polsce tzw. Bajkowozy, czyli Wędrujące Szpitalne Biblioteki.

Bajkowóz jak dwie kamieniczki 
Bajkowozy mają kształt dwóch kolorowych kamieniczek wyposażonych w ponad sto starannie wyselekcjonowanych książek i szufladki wypełnione „magicznymi” przedmiotami. Kamieniczki są mobilne (wyposażone w podstawy z kółkami) i zaprojektowane tak, aby bez problemu mogły poruszać się między szpitalnymi łóżkami. Mogą obracać się wokół własnej osi, wyposażone zostały też w duże wyciągane szuflady, które można wykorzystać do pracy bezpośrednio na łóżku chorych dzieci, miejscem na teatrzyk kukiełkowy oraz pulpity do pracy z otwartą książką. Same książki zostały starannie wybrane i wyselekcjonowane w taki sposób, aby zadowoliły zarówno 3-latka jak i 100-latka.

Fala nowych książek 
W oparciu o treść danej książki, opiekunowie będą mogli realizować z dziećmi zajęcia i warsztaty, podczas których w bajkowej konwencji omówią najróżniejsze, czasami trudne tematy. 
Obecnie, dzięki kilku prężnie działającym wydawnictwom na rynku księgarskim pojawiła się „fala” nowych książek, które nie boją się poruszać trudnych tematów. 
- Na półkach mobilnej biblioteki znajdują się również pozycje pop - up, książki z ruchomymi ilustracjami, czy na przykład „najdłuższa książka świata”. Wszystkie one, wraz z bajkowymi gadżetami, takimi jak np. pantofelek Kopciuszka (do przymierzenia), zmieniający kolor pierścień nastroju, klucz otwierający wszystkie bramy, magiczne różowe okulary itd., przyciągać mają dzieci do Bajkowozu, a potem do książek i czytania.  
- I to działa – mówi nam nauczycielka Joanna Jurek. 

Projekt popierany przez znanych
Bajkowóz - Wędrująca Szpitalna Biblioteka w założeniach projektu jest czymś więcej niż tylko mobilną biblioteką. Jest on „narzędziem” lub raczej „zestawem narzędzi” do pracy z dziećmi na oddziałach szpitalnych. Jest on swojego rodzaju „punktem”, wokół którego budujemy „niewidzialną”, wirtualną przestrzeń, w której wszystko jest możliwe. Przestrzeń nieograniczoną ścianami i barierami, w której pacjenci zapominają na chwilę o „tu i teraz” i rozpoczynają bajeczną podróż w nieznane.
- Koordynatorem i dobrym duchem projektu jest pani Anna Bany z Serdecznika, nominowana do nagrody  IBBY w kategorii promocji czytelnictwa. Ambasadorami projektu są znani autorzy książek dla dzieci: Marek Kamiński, Roksana Jędrzejewska -Wróbel, Łukasz Wierzbicki oraz Krystyna Adamczak. Bajkowozy wędrują po oddziałach dziecięcych szpitali w całej Polsce.  
9 października Bajkowóz pojawił się również w Starogarzie Gdańskim – podsumowuje Joanna Jurek. 
Opiekunami są Joanna Leszka i Joanna Jurek. 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bolo 11.11.2018 00:33
TUTAM skąd ty jesteś? Kosmonauta? Dziwne instytucje?

tutam 10.11.2018 23:57
Co to za numer z tymi serduszkami na twarzach? Czego te osoby się boją? Coraz więcej w Polsce różnych dziwnych instytucji typu "Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy", "Dom Dziennego Pobytu", "Ośrodek Opieki Środowiskowej", itp. Ile to kosztuje? Ale jak ja Z ROZPOZNANIEM SZPITALNYM starałem się o rentę, to ZUS stwierdził że jestem zdolny do pracy (czytaj: harówki u prywaciarza za minimum krajowe, 12 godzin dziennie, we wszystkie soboty i niektóre niedziele)...

Ola 11.11.2018 01:35
??bo popelniles blad. Czytaj twoj komentarz jestem pewna, ze jesli staralbys sie o rente z powodu opoznienia umyslowego na pewno bys ja dostal

nie wierze co czytam 12.11.2018 18:56
Osoby przewlekle chore są również ZDOLNE do pracy. Choroba nie wyklucza ze zdolności. W takim wypadku kazdy moglby dostac rente, bo kazdy jest na coś chory

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mmmTreść komentarza: Problem jest systemowy i nie dotyczy tylko Starogardu. Strażnik miejski w Warszawie wystawia średnio 1,5 mandatu dziennie, gdzie pracownik obsługujący strefę płatnego parkowania w tym samym czasie kilkadziesiąt. Strażnicy działają prawie wyłącznie na wezwanie, sami nie podejmują prawie żadnych działań, a na wezwany patrol czeka się około dwóch dni. W Polsce panuje mit mówiący, że Straż Miejska istnieje tylko po to żeby łatać dziurę w budżecie, a w praktyce mandatów jest tak mało, że nie utrzymaliby się z tego przez miesiąc. Druga sprawa, że wiele osób wciąż chętniej piętnuje zgłaszającego wykroczenie niż kierowcę, który nielegalnym parkowaniem blokuje chodnik, zasłania przejście dla pieszych, czy niszczy trawnik. Nie wiem co musiałoby się stać, żeby zmieniła się nasza mentalność.Data dodania komentarza: 26.01.2026, 09:25Źródło komentarza: [FOTO, WIDEO] Parkują gdzie chcą i jeżdżą po chodnikach między pieszymi! Rynek - wizytówka miasta czy centralny parking Starogardu?Autor komentarza: teraz jaTreść komentarza: Po pierwsze : Ameryka Północna to nie Stany Zjednoczone Po drugie : Na mocy konstytucji duńskiej z 1953 roku Grenlandia jest integralną częścią Królestwa Danii, posiadającą od 1979 roku szeroką autonomię. W kwestii duńskich władz centralnych, które na Grenlandii reprezentuje wysoki przedstawiciel, są: sprawy konstytucji, obrony, polityki zagranicznej i monetarnej. Grenlandia wybiera 2 deputowanych do parlamentu duńskiego (Folketing). Lokalnym organem władzy ustawodawczej jest Landsting (kadencja 4 lata, z wyborów powszechnych), władzy wykonawczej – rząd, odpowiedzialny przed Landstingiem Po trzecie : mam nadzieję , że tym razem opublikujecie ten komentarz . PozdrawiamData dodania komentarza: 25.01.2026, 11:45Źródło komentarza: FELIETON: Grenlandia i Port HallerAutor komentarza: WTreść komentarza: 😉Data dodania komentarza: 24.01.2026, 18:53Źródło komentarza: Bluzy firmowe z logo - jakie wybrać?Autor komentarza: MAŻORETKI ŻANDARMETKI Spółdzielczego Domu Kultury w TczewieTreść komentarza: ŻANDARMETKI to nasza nazwa zespołu, ale dziękujemy za artykuł. 🙂Data dodania komentarza: 24.01.2026, 18:52Źródło komentarza: Mażoretki i Żandarmetki zapraszają do drużyny. Nowa oferta Spółdzielczego Domu Kultury w TczewieAutor komentarza: taka prawdaTreść komentarza: Port Haller -nowy pomysł PIS na ograbienie polskiego podatnika.Data dodania komentarza: 24.01.2026, 17:23Źródło komentarza: FELIETON: Grenlandia i Port HallerAutor komentarza: gratulujęTreść komentarza: Ogródki restauracyjne wśród śmierdzących samochodów. Fantastyczny pomysł.Data dodania komentarza: 23.01.2026, 13:00Źródło komentarza: [FOTO, WIDEO] Parkują gdzie chcą i jeżdżą po chodnikach między pieszymi! Rynek - wizytówka miasta czy centralny parking Starogardu?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama