Ocieplanie domu od wewnątrz – od czego zacząć i jakich błędów unikać?

  • 28.08.2018, 15:00
Ocieplanie domu od wewnątrz – od czego zacząć i jakich błędów unikać?

Ocieplanie domu od środka jest odpowiedzialnym zadaniem. To dosyć spora inwestycja finansowa, która może jednak przynieść realne korzyści w zasadzie już pierwszej zimy – gdy zobaczysz rachunki za zużycie prądu. Niestety, błędy przy ocieplaniu domu od wewnątrz pojawiają się dosyć często. Sprawdź, o czym należy zatem pamiętać.

 

Izolacja wewnętrzna domu jest bardziej skomplikowana niż izolacja zewnętrzna. Dlatego, o ile to możliwe, zaleca się stosowanie ocieplenia zewnętrznego. Jeśli nie jest to jednak możliwe, do przeprowadzenia profesjonalnej izolacji warto wybrać sprawdzoną firmę. Do całego przedsięwzięcia należy podejść kompleksowo i wykonać je możliwie szybko – nie warto odkładać tego na później. Co ważne, w niektórych przypadkach zaleca się wykonywać ocieplenie od środka tylko części domu.

 

Projekt ocieplenia domu – od czego zacząć?

Chcesz zrobić ocieplanie domu od wewnątrz? A może zastanawiasz się, kiedy konieczne jest ocieplanie domu od wewnątrz? Specjalista, który Ci w tym pomoże, powinien najpierw sporządzić analizę stanu technicznego budynku i zdecydować, czy w przypadku Twojego budynku nie sprawdzi się lepiej izolacja zewnętrzna. Osobą uprawnioną do przygotowania takiej analizy jest m.in. audytor energetyczny. Zatrudnienie fachowca znacznie zmniejszy – lub właściwie wyeliminuje – ryzyko, że wystąpią problemy związane z metodą ocieplania ścian od wewnątrz.

Sporządzanie pomiarów powinno odbyć się podczas tzw. wizji lokalnej. Część z nich jest wykonywana przy udziale kamery termowizyjnej, dzięki której możliwe jest poznanie charakterystyki termicznej budynku. W ten sposób wyeliminowane zostają zarówno błędy przy ocieplaniu domu od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Zapoznanie się ze stanem technicznym i zaplanowanie prac, które wpłyną na zmniejszenie ucieczki ciepła, to podstawa. Warto w końcu pamiętać, że projekt ocieplenia domu powinien być zgodny z obowiązującymi normami.

 

Kiedy konieczne jest ocieplanie domu od wewnątrz?

Co musisz wiedzieć przed ociepleniem domu od wewnątrz? Istnieją trzy najczęstsze sytuacje, w których szczególnie zaleca się wykonanie ocieplenia od środka. Pierwszy przypadek występuje, gdy nie możemy – lub nie chcemy – zniszczyć położnej już wcześniej izolacji. Drugi zdarza się wtedy, gdy budynek znajduje się pod nadzorem konserwatorskim. Z kolei trzeci występuje w momencie, kiedy współwłaściciele budynku nie chcą zgodzić się na jego ocieplenie – może się to zdarzyć także w przypadku zabudowy bliźniaczej.

 

Ocieplanie domu od wewnątrz - mapa ciepła domu

 

Problemy związane z metodą ocieplania ścian od wewnątrz – mostki termiczne

Jak wspomnieliśmy wyżej, nie trzeba zawsze wykonywać ocieplenia całego budynku. Można zdecydować się na ocieplenie od środka tylko części domu. O zakresie prac decyduje inwestor, często w porozumieniu ze specjalistami. Bez względu na to, jaką decyzję ostatecznie podejmiesz, warto pamiętać o kilku problemach, które mogą się pojawić w obu przypadkach. Nieumiejętne ocieplanie domu od wewnątrz może wiązać się z tym, że powstaną tzw. mostki termiczne, przez które ucieka ciepło. Warto postawić zatem na materiał, który polecany jest szczególnie do ocieplania wewnętrznego.

Jednym z nich jest pianka poliuretanowa otwartokomórkowa. Pianka (jako przykład posłużyć może Purios FR – która posiada najniższy deklarowany dostępny na rynku współczynnik przewodzenia ciepła) dokładnie wnika we wszelkie szczeliny. Właściwy montaż sprawi, że zapomnisz, czym są mostki termiczne.

 

Paroizolacja – dlaczego musisz o niej pamiętać?

W przypadku ocieplania wewnętrznego należy zadbać o paroizolację. A czym właściwie jest paroizolacja? To dodatkowa warstwa materiału, która zabezpiecza ścianę (lub strop) przed przedostawaniem się do niej pary wodnej. Mówiąc wprost, chodzi o zapewnienie ochrony przed wilgocią. Fachowcy sugerują różne metody zabezpieczania – a także różne materiały – zarówno podstawowe, jak i pomocnicze. I tak, obok folii paroizolacyjnej często wymienia się np. piankę poliuretanową, która cechuje się odpowiednim współczynnikiem oporu dyfuzyjnego. Pytanie, jakich materiałów użyć, najlepiej zadać wcześniej specjaliście.

 

Ocieplenie od środka tylko części domu – a może całego?

Jak widzisz, ocieplanie domu jest nieco trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do prac wcześniej zdecydować, czy ocieplisz od wewnątrz część domu czy jego całość. Od tego zależy bowiem przebieg remontu.

--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: