piątek, 29 marca 2024 15:25
Reklama
Reklama
Reklama

Kryminalni zatrzymali 65-latka, który kłusował w rezerwacie przyrody "Jezioro Udzierz"

GM. OSIEK. Kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2 grozi mieszkańcowi powiatu świeckiego, który kłusował na terenie ponad 200-hektarowego rezerwatu przyrody "Jezioro Udzierz". Mężczyzna został zatrzymany przez kryminalnych na gorącym uczynku, podczas wyciągania z wody zastawionych wcześniej, na jeziorze Udzierz, sieci.
Kryminalni zatrzymali 65-latka, który kłusował w rezerwacie przyrody "Jezioro Udzierz"

Samo jezioro położone w oddaleniu od ruchliwych dróg, trudno dostępne, jest bardzo dogodnym miejscem lęgów i odpoczynku licznego ptactwa- zainwentaryzowano 70 gat., w tym 34 lęgowe. Szata roślinna liczy ponad 500 gatunków roślin naczyniowych. Średnia głębokość wynosi 0,5m, a maksymalna 2,1m - czytamy na stronie Nadleśnictwa Lubichowo.


Dzięki dokładnie zaplanowanej akcji kryminalni ze Starogardu Gdańskiego zatrzymali 65-latka, który kłusował na jeziorze w rezerwacie przyrody. Do zdarzenia doszło w minioną środę nad ranem, na terenie Borów Tucholskich. Współpracujący z funkcjonariuszami Straży Leśnej Nadleśnictwa w Lubichowie policjanci, od pewnego czasu obserwowali miejsca, w których mogło dochodzić do nielegalnego połowu ryb oraz szkodnictwa leśnego. Na podstawie zebranych w ostatnim czasie informacji, funkcjonariusze ustalili, że na jeziorze Udzierz dochodzi do kłusowania ryb. W wyniku kontroli linii brzegowej policjanci ujawnili tam rozstawioną ponad 100-metrową siatkę. Teren ten został objęty szczególnym nadzorem.

W środę, 3 sierpnia, nad ranem, obserwujący to miejsce kryminalni, zauważyli mężczyznę, ubranego w strój wędkarski, który chodził w jeziorze i zwijał rozstawione wcześniej sieci. Kłusownik został zatrzymany, a policjanci zabezpieczyli sieć używaną do nielegalnego połowu ryb. 65-letni mieszkaniec powiatu świeckiego został doprowadzony do posterunku w Skórczu, gdzie śledczy od razu przedstawili mu zarzuty.

Teraz mężczyzna stanie przed sądem, gdzie odpowie za złamanie przepisów Ustawy o rybactwie śródlądowym. Za nielegalny połów ryb grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Warto podkreślić, że policjanci od wielu już lat wspólnie z pracownikami Straży Leśnej pilnują i dbają o to, by las nie był niszczony, a w przypadku zagrożenia działają, chroniąc jego charakter. W czasie wspólnych służb mundurowi zwracają szczególną uwagę między innymi na osoby, które nagminnie naruszają zakaz wjazdu do lasu pojazdami mechanicznymi. Tereny patrolowanych lasów objęte są coraz częściej monitoringiem wizyjnym, z którego materiał filmowy stanowi dowód w prowadzonych postępowaniach.

 

Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie zróżnicowanej gatunkowo i ilościowo ornitofauny, flory oraz interesujących zbiorowisk roślinnych Jeziora Udzierz i części otaczających je szuwarów, torfowisk i łąk.

Rzadkie ptactwo wodne występujące w rezerwacie to: gęś gęgawa, żuraw, bąk, perkoz, łabędź niemy, cyraneczka i wiele innych. Z ptaków drapieżnych – orzeł bielik, trzmielojad, gołębiarz, krogulec, sokół wędrowny, kobuz, rybołów, kania czarna i błotniak stawowy. Ornitolodzy doliczyli się 22 gatunków ptaków przelatujących. Rezerwat jest dla ptaków wspaniałym siedliskiem. Rzadkimi gatunkami są przedstawiciele storczyków (Orchidaceae), ginących nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie: lipiennik Loesela, listera jajowata, kruszczyk szerokolistny, kruszczyk błotny, stoplamek krwisty i szerokolistny. Stwierdzono występowanie na tym obszarze 44 zbiorników roślinnych. Na uwagę zasługuje fakt, że nie rośnie tu zespół "lilii wodnych" - jeden z najpospolitszych w Polsce zbiorowisk roślin wodnych, powszechny w płytkich wodach eutroficznych, uznawany za główne stadium sukcesji prowadzącej do lodowacenia zbiorników. Świadczy to o odmiennie przebiegającej sukcesji na tym terenie. Obecność niektórych zbiorowisk jak Sciretummaritimiw postaci z oczeretem, a brak innych pospolitych zbiorowisk wodnych i szuwarowych, występowanie licznych grzybów, bogactwa flory roślin niższych, a przede wszystkim naczyniowej na stosunkowo małej powierzchni i przy zawężonym wachlarzu siedlisk, czyni z rezerwatu obiekt o ciągach sukcesyjnych rzadziej spotykanych w naszym kraju, obiekt interesujący pod względem przyrodniczym - czytamy z kolei na stronie Gminy Osiek.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Stefan Omernik 05.08.2022 17:09
Ale wyczyn ! Lepiej niech robią zasadzki i łapią groźnych przestępców. Dziadka co łapał ryby w sieć.!

o 05.08.2022 20:46
Nie łapał tylko kradł. To złodziej.

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: jolka demolkaTreść komentarza: Zauważ,że nikt z tych "prawicowych"fanatyków nie wyzywa was od świrów i pijaków.I co jest smutniejsze?Data dodania komentarza: 24.02.2024, 09:21Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” TuskaAutor komentarza: RomanTreść komentarza: Cześć, oby ten remont zakończył się lepszym efektem niż remont ul. Zielonej. Zasłonięto studzienki kanalizacyjne i przy okazji spowodowało to zalanie domu...Data dodania komentarza: 23.02.2024, 15:12Źródło komentarza: Będzie remont trzech ulic w KokoszkowachAutor komentarza: alkohole świataTreść komentarza: oni wszyscy w trójkę są siebie warci... , wstyd , skandal , żenada...Data dodania komentarza: 23.02.2024, 08:39Źródło komentarza: Spotkanie starogardzkich samorządowców z nowa wojewodą pomorskąAutor komentarza: IcemarkTreść komentarza: Nie brakuje tez prawicowych fanatyków to jeszcze bardziej smutneData dodania komentarza: 23.02.2024, 00:34Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” TuskaAutor komentarza: AdamekTreść komentarza: Wiem To jak jesteś z nami to mozesz kraść brać lapowki i nic Ci nikt nie zrobi. To słowa tego na N. PozdrawiamData dodania komentarza: 22.02.2024, 17:00Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” TuskaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Ty masz chyba coś z głową. Przecież nowy premier ma wiele do zaoferowania rolnikom. Wszystko zlikwidować doprowadzić ludzi do bankructwa bo niemcy muszą się bogaci nie Polacy.Data dodania komentarza: 22.02.2024, 16:56Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” Tuska
Reklama
Reklama