Odurzony narkotykami 11-latek trafił do szpitala! Gdyby nie szybka reakcja świadków i pomoc służb, mogłoby dojść do tragedii...

  • 27.07.2022, 14:33
  • redakcja
Odurzony narkotykami 11-latek trafił do szpitala! Gdyby nie szybka reakcja… fot. poglądowe

Podziel się:

Oceń:

STAROGARD GD. W miniony piątek do szpitala w Starogardzie Gdańskim trafił 11-latek odurzony narkotykami. Chłopiec leżał nieprzytomny na jednej z ulic w centrum miasta. Służby ratunkowe o tym fakcie poinformowały osoby postronne. Do zdarzenia doszło około godziny 22. Na miejsce przybyli strażacy, ratownicy medyczni i policjanci, którzy ustalają obecnie bliższe szczegóły tego zdarzenia. Z naszych ustaleń wynika, że ten sam chłopiec w czerwcu tego roku został zatrzymany przez policję, po tym, jak razem z kolegami zdemolował kawiarniany ogródek i próbował podpalić domek dla kotów. - Gdzie byli rodzice?! - pytają oburzeni Czytelnicy.

Nieprzytomnego chłopca, leżącego pod płotem przy ulicy Podgórnej w Starogardzie Gd. odnalazły osoby postronne, które niezwłocznie powiadomiły służby ratunkowe. Do zdarzenia doszło około godziny 22. Wszystko wskazuje na to, że chłopiec w tym czasie przebywał poza domem bez opieki dorosłych. Jako pierwsi na miejsce dojechali strażacy, którzy przystąpili do udzielania 11-latkowi pomocy. Chwilę później na ulicę Podgórną dotarł Zespół Ratownictwa Medycznego i Policja. Decyzją ratowników, nieletni został przewieziony do miejscowego szpitala.

- 22 lipca w godzinach wieczornych przywieziono do Kociewskiego Centrum Zdrowia nieletniego chłopca, który w przeprowadzonym wywiadzie przyznał się do wypalenia substancji zabronionej, co potwierdziły przeprowadzone badania laboratoryjne - informuje Gazetę Kociewską Sylwia Neubauer-Borzyszkowska ze starogardzkiego szpitala.
- Chłopiec był przytomny i następnego dnia (w sobotę) w stanie dobrym został wypisany do domu. W momencie wypisu, jego życiu i zdrowiu nie zagrażało niebezpieczeństwo - uspokaja rzecznik KCZ.
 




Sprawa trafi do sądu rodzinnego

Czynności w tej sprawie prowadzą policjanci, którzy ustalają, gdzie 11-latek nabył substancję zakazaną.

- Nasi policjanci zostali poinformowani przez pogotowie ratunkowe o interwencji podejmowanej wobec nieletniego mieszkańca Starogardu Gdańskiego, z którym miał być utrudniony kontakt. Chłopiec trafił do szpitala, gdzie został objęty opieką medyczną. O zaistniałej sytuacji policjanci powiadomili sąd rodzinny, który będzie podejmował dalsze decyzje w tej sprawie - mówi oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim. 


Jak ustalili nasi dziennikarze, ten sam chłopiec w czerwcu tego roku brał udział w dewastacji ogródka kawiarnianego, próbie podpalenia domku dla kota i krzewów przy ulicy Hallera w Starogardzie. Wówczas sprawa 11-latka i jego rówieśników została również skierowana do sądu rodzinnego.
 



Gdzie są rodzice, gdzie pracownicy socjalni?!

Zdaniem naszego informatora, chłopiec tłumaczy, że dostał papierosa z dopalaczem od osoby dorosłej pod jedną ze starogardzkich galerii. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że rodzina 11-latka jest pod kuratelą sądu i asystenta rodzinnego. Łącznie w domu przebywa ósemka dzieci, które zdaniem naszych rozmówców, biegają samopas po ulicach od świtu do nawet godziny 2-3 w nocy.

- Niekiedy kradną, żeby przeżyć. W domu nie brakuje przemocy. Wiedzą o tym wszyscy dookoła, a mimo to służby powołane do pomocy rodzinie nic z tym nie robią. Czy musi wydarzyć się coś strasznego, aby podjęto jakieś konkretne działania, żeby dzieci otrzymały w końcu pomoc?! - pyta nasz informator.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie w naszym mieście doszło do wielu groźnych, a nawet tragicznych sytuacji związanych z dziećmi. Nieletni byli katowani przez najbliższe osoby.
W wielu przypadkach były to rodziny pobierające liczne świadczenia, będące pod kontrolą pracowników socjalnych.


Nawiązaliśmy kontakt z PCPR

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Jak poinformował nas Bartosz Szadokierski, dyrektor PCPR, ze względu na ochronę danych osobowych, nie może nam udzielić odpowiedzi na zadane, szczegółowe pytania dot. rodziny małoletniego, jednakże zapewnia nas, że odpowiednie procedury są w toku.

- W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Starogardzie Gdańskim widzimy, że od kilku lat rośnie liczba dzieci umieszczanych w pieczy zastępczej, jednocześnie bardzo mało dzieci wraca pod opiekę rodziców naturalnych. Taka sytuacja powoduje braki w kandydatach do stanowienia rodzinnej pieczy zastępczej szczególnie, gdy trzeba umieścić w pieczy zastępczej np. liczniejsze rodzeństwo, czy dzieci zdemoralizowane. Taka sytuacja dotyczy bardzo wielu miast i powiatów nie tylko z województwa pomorskiego. Na szczęście zdarzają się sytuacje gdzie następuje duża mobilizacja członków rodziny i innych osób bliskich, którym nie jest obojętny los dzieci i którzy pragną stanowić dla nich rodzinę zastępczą. Taka osoba może zostać rodziną zastępczą jeżeli zostanie przez sąd pozytywnie zweryfikowana pod względem możliwości zapewnienia dziecku właściwej opieki – tłumaczy nam dyrektor PCPR w Starogardzie.
 
- W momencie kiedy otrzymujemy postanowienie o potrzebie zabezpieczenia dzieci, rozpoczynamy procedurę poszukiwania rodziców zastępczych, którzy muszą wyrazić zgodę na przyjęcie dziecka lub w ostateczności placówki która pełniła by pieczę instytucjonalną dla małoletnich.
Kiedy podmiot pieczy zastępczej potwierdzi możliwość przyjęcia dzieci, organizowane jest ich przekazanie, które odbywa się w PCPR lub w miejscu zamieszkania rodziny. Zdarzają się przypadki gdzie w przekazaniu dzieci do pieczy zastępczej uczestniczy policja, zapewniająca bezpieczeństwo w danej sytuacji
– dopowiada B. Szadokierski.

_redakcja

Komentarze (51)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

tutam
tutam 02.08.2022, 10:56
Dlaczego zamazujecie twarze tych gówniarzy? Tak się boicie, że ta patologia pójdzie do sądu? Dlaczego nie mogę wiedzieć kogo unikać na ulicy w obawie o swoje zdrowie i życie?
tutam
tutam 31.07.2022, 11:46
Czytam "gdzie byli pracownicy socjalni". Nie są oni od tego, by ustawiać takie rodziny na właściwe tory. Oni są tylko od tego, by dawać kasę i chronić przed eksmisją. Porządny człowiek musi sam płacić wszystkie swoje rachunki i sam się martwić żeby nie stracić mieszkania. Rodziny z marginesu społecznego nie muszą - mają tzw. pracowników socjalnych.
tutam
tutam 30.07.2022, 22:10
Zróbcie coś z tą drugą stroną komentarzy, której nie można włączyć, bo strona przełącza się na widok kodu. Jest jakiś błąd w bazie danych. Z tego samego powodu nie można korzystać z klawiszy strzałkowych. Ruszcie *** panowie informatycy, zarabiający 10 razy więcej ode mnie.
tutam
tutam 30.07.2022, 22:06
A jak tam "Ciul" z Chojnickiej z garbatym nosem? Dalej terroryzuje Rynek? Ostatni raz zaczepił mnie jakieś 10 lat temu, wcześniej zdarzało się, że groził pobiciem. Chyba jest moim rówieśnikiem (prawie 50 lat). Nie do wiary, że w tym naszym niby-kapitaliźmie można tak żyć tyle lat kosztem innych.
tutam
tutam 30.07.2022, 21:59
Janusz Korwin-Mikke kiedyś powiedział: "pewnych ludzi trzeba zabić, żeby oni nie pozabijali nas". Dlatego jestem za karą śmierci, także dla tego gówniarza.
tutam
tutam 30.07.2022, 21:54
Takich gówniarzy to pamiętam jeszcze z głębokich lat 80-tych. Włóczą się takie po dwóch trzech i zaczepiają każdego kto wygląda im na słabszego. Żądają kasy i grożą pobiciem. W sumie w Starogardzie nic się z tym nie zmieniło od czasów komuny. Bez względu na system społeczny, terroryzują miasto. Póki są młodzi - na starość pewno opiekunka i renta socjalna. Ja też tak bym chciał - nie narobić się, a żyć. Sam jestem niepełnosprawny, a muszę tyrać jak głupi za minimum krajowe i bez prawa do renty. Do emerytury jeszcze 15 lat, jak złodzieje z PO znowu nie podniosą wieku emerytalnego. Może też zacznę robić tak jak ci gówniarze?
tutam
tutam 30.07.2022, 21:38
Do pierdla gówniarza i tyle! Prędzej czy później kogoś zamorduje za 5 złotych jak będzie na głodzie narkotykowym lub alkoholowym.
Pedagog
Pedagog 30.07.2022, 16:32
Wszystkim szkoda chłopca. Takich dzieci jest okropnie dużo. Kto winien ? Powiecie rodzice. Nie do końca. Ten system , który zamiast mobilizować rodziny kupuje ich głosy. To 500+ robi więcej zła aniżeli korzyści. Są rodziny , które wykorzystają te pieniążki. Jednak większość dzieci nigdy ich nie zobaczy. Życzymy chłopcu , aby na swojej drodze spotkał mądrych ludzi.
mędrzec
mędrzec 01.08.2022, 15:50
Niestety to nie zadziała już na takiego "starego" chłopca, który już ma utarte pewne schematy. Gdyby on miał 6-7 lat, ale nie 11.
Nauczycielka
Nauczycielka 30.07.2022, 16:10
Nie napiszę , ponieważ od jakiegoś czasu zamknęłam się na ludzi. Niby demokracja a o 100% gorzej niż za PRL . Takim towarzystwem lepiej się kieruje( i to główny powód ). Szkoda młodzieży. Rodzice sami wybrali taką drogę ( a taki Szubarczyk im w tym pomaga )
Ewka1
Ewka1 28.07.2022, 15:45
Hahah to ja coś też wam powiem. Jestem w mięsnym i gadam z sąsiadką i obok stoi jej 15 letni syn. Dyskutujemy sobie o prawie (w sumie o bezprawiu) i o tej sytuacji. Po czym Pani sklepowa mówi do syna tej sąsiadki. Dobrze, że Ty nie jesteś zdemoralizowany i nie masz kontaktu z narkotykami, po czym on się uśmiecha i mówi:
"Ja nic nie biorę, ale w sekundę mogę Pani załatwić co tylko Pani chce od trawki po białe proszki. Nawet u mnie w klasie jest parę osób, które biorą @mfetamine lub mefedr0n przed egzaminami, bo ponoć pomaga to się lepiej skupić"

Nam wszystkim szczęki opadły.

I teraz rodzi się pytanie. Jeśli "szczawiki" 15 letnie z pełną swobodą mówią, że znają takich ludzi, to gdzie jest POLICJA?!?
Tom
Tom 02.08.2022, 08:25
Policja łapie żuli pijących piwo po krzakach. takie robią wyniki
Qwerty
Qwerty 28.07.2022, 13:29
Może pora na zmianę nazwy miasta na "PatoStarogard Gdański "???
Dzisiejsza młodzież (oczywiście nie wszyscy bo są również normalni ) to totalne dno które myśli że im wszystko wolno. Nie ma się co dziwić bo w większości przypadków to szury z rodzin w których rodzice nigdzie nie pracują żyją z tego jeb....go socjalu a potem ta super latorośl widzi że po co pracować jak państwo i tak daje . Rośnie nam pokolenie bezmózgów .
Wracajac do narkotyków to skąd ten idiota je miał . Gdzie są rodzice .
Zatroskany mieszkaniec
Zatroskany mieszkaniec 28.07.2022, 13:28
Cyt: Służby ratunkowe o tym fakcie poinformowały osoby postronne. To teraz jest na odwrót ??
lilu
lilu 28.07.2022, 12:46
Ja przypomnę historyjkę mojego rówieśnika, który w 2001 roku w wieku 13 lat chodził koło rynku i emerytów zaczepiał. W końcu zwyzywał i chyba opluł Panią, która mieszkała nieopodal. Problem w tym, że opowiedziała to swojemu 21 letniemu synowi, który od paru lat trenował sporty walki/siłownie i był po prostu silny.
On się o tym dowiedział i tego samego dnia (w sobotę) wyśledził chłopaczka, gdzieś na sambora. Tak go zlał w zaułku, że chłopaczek miał połamane 2 żebra, rozcięty łuk brwiowy i mocny krwotok z nosa. Zabrała go karetka do szpitala.
Od tamtej pory zmienił się diametralnie! Zaczął mówił ładnie dzień dobry do nauczycieli, zapisał się na jakiś kurs malowania i chodził pomagać do schroniska jako wolontariusz.. Skończył (chyba 2 LO), a co dalej nie wiem.
Morał ? Prawdopodobnie, gdyby nie ta akcja, to młody dzisiaj nadal niemiałby szacunku do ludzi i zwierząt.

Oczywiście nic nie sugeruje i tym bardziej nie nawołuję do niczego, aleee....... :)

Pozdrawiam!
Qwerty
Qwerty 28.07.2022, 13:30
Tak powinno być . Wpier....l załatwia wiele .
ania do stukania
ania do stukania 28.07.2022, 08:54
Kiedyś za komuny było takie powiedzenie wśród patoli" heh, dziś łatwiej o dzieciaka niż o świniaka" i ta sentencja nadal przyświeca temu środowisku.
Koń z Valony
Koń z Valony 28.07.2022, 08:29
Qurła jprdl, wszyscy wszystko wiedzą, łacznie z PCPR ale nadal będziemy dawać socjal, kolejne plusy z budżetu i przymykać oko.
z tego nic nie będzie, to kolejny kryminalista z tego smutnego miasta.
Gość
Gość 28.07.2022, 08:00
To nie jest dobry czas dla tego miasta.
Kojarze rodzine i wiem do jakich niebezpiecznych sytuacji tam dochodzi.
Matka i ojciec wyjeci spod prawa. Narkomania, alkoholizm, defraudacja wszystkich swiadczen dzieci na kasyna i inne atrakcje rodzicow. Dzieci dopuszczaja sie takich rzeczy najczesciej z glodu. Mops i pcpr jest o tym poinformowany. Ale dopoki nie wydarzyło sie nic co bezposrednio zagraża bezpieczeństwu dzieci nie moga przyjsc i zabrac ich do no wlasnie gdzie?! Skoro w rodzinach nie ma miejsc w placowkach nie ma miejsc.... decyduja sie na odwlekanie tego w czasie z uwagi na mniejsze zlo pozostawiajac je w domu a nie w pogotowiu opiekunczym.
Wspolczuje dzieciakom ktore od tylu lat borykaja sie z bieda biciem i maltretowaniem psychicznym. Mam nadzieje ze wreszcie poznacie co to smak dziecinstwa i jak beztroskie potrafi ono byc, ze traficie na dobrych ludzi ktorzy zadbaja o wasze podstawowe wartosci uzupelnia deficyty i otocza was miloscia i troska. Z calego serca wam tego zycze.
lilu
lilu 28.07.2022, 12:31
"jak beztroskie potrafi ono byc" No właśnie widać jak potrafi być....
TVN Uwaga
TVN Uwaga 28.07.2022, 11:44
Witam, Jeśli zna Pan/Pani tę rodzinę proszę o kontakt. Jestem dziennikarzem programu Uwaga. [email protected] Chcielibyśmy jakoś pomóc bo wygląda na to, że instytucje czekają aż któremuś z dzieci stanie się krzywda...
Jestem osobą wierzącą
Jestem osobą wierzącą 30.07.2022, 16:20
Nie znam rodziny. Niestety takich rodzin są tysiące. Tak jak powiedziała pewna kobieta w kolejce Polacy przestali sami myśleć i to im wszystkim przydałaby się pomoc. U nas taki Szubarczyk ma przebicie. Krzyczy , obraża , do Kościoła chodzi i ma poważanie wśród niektórych księży.
lilu
lilu 28.07.2022, 12:30
tylko nie wy!!!!!!!
SYGNALISTA
SYGNALISTA 28.07.2022, 00:39
PATOLOGIA , PIJAŃSTWO I NARKOTYKI CORAZ GORZEJ W MIEŚCIE
Polka
Polka 30.07.2022, 16:21
To nie jest problem Starogardu. Widzi to pewna grupa ludzi , ale niestety ta bardzo kąśliwa propaganda z nami wygrywa. Większość ludzi nie rozumie co dzieje się wokół nich. ( Obecnie mają tylko TVP ) i po ptokach. My starzy już wkrótce zejdziemy z tego świata , a wy z tymi klapkami na oczach zostaniecie.Poczytajcie I.Kraszewskiego może chociaż on do Was przemówi.
Podpis
Podpis 27.07.2022, 22:57
Brawo chlopaki. Trzymajcie sie!
Hexx
Hexx 27.07.2022, 21:38
A teraz już nie piszcie głupot o tym chłopcu którego nie znacie i nie wiecie czemu to zrobił. Dzisiaj jeżeli te niby instytucje które powinny mu pomóc , pozwolą bym to zrobił ja. To niektórzy z was piszący te bzdury , palną sobie w te puste głowy że on wyszedł na człowieka. A jak będzie trzeba wydać na leczenie tego chłopca to spoko poradzę sobie jest tego wart. Znak go i napewno ma większy iloraz inteligencji niż pewne osoby niby dorosłe które tutaj się rozpisują. Teraz zajmijcie się sobą ja pomogę temu chłopcu bo tak chcę i znam go jest wart mojego czasu.
TVN Uwaga
TVN Uwaga 28.07.2022, 11:45
Witam, Jeśli zna Pan/Pani tę rodzinę proszę o kontakt. Jestem dziennikarzem programu Uwaga. [email protected] Chcielibyśmy jakoś pomóc bo wygląda na to, że instytucje czekają aż któremuś z dzieci stanie się krzywda...
gg
gg 28.07.2022, 10:41
Skoro go znasz, to dlaczego do tej pory się nim nie zająłeś, nie pomogłeś? Musieli napisać o nim w gazetach?
Ja
Ja 27.07.2022, 21:00
Kręcił się pewnie koło Basementu i dostał, tam to się zdarza.

Pozostałe