Koncert „Głos Niepodległej – Paderewski” w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku

  • 16.03.2022, 09:03
  • Źródło: Polska Filharmonia Bałtycka
Koncert „Głos Niepodległej – Paderewski” w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej…

Podziel się:

Oceń:

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza na interdyscyplinarny projekt „Głos Niepodległej – Paderewski”. Dzięki niemu 18 marca w gmachu Filharmonii przy ul. Ołowianka 1 w Gdańsku odbędzie się prelekcja i koncert symfoniczny poświęcone postaci Ignacego Jana Paderewskiego, natomiast w foyer Filharmonii podziwiać będzie można wystawę „Ignacy Paderewski”, zrealizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Początek o godz. 18:00. Wstęp bezpłatny.

Projekt „Głos Niepodległej - Paderewski” wszechstronnie przybliża sylwetkę Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego kompozytora, ale też wytrawnego polityka i polskiego męża stanu. Nie sposób objąć wszystkich jego zasług dla Polski i polskiej kultury. Ignacy Jan Paderewski osobiście nakłonił prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrowa Wilsona do umieszczenia w swoim ultimatum w sprawie podpisania przez USA Traktatu wersalskiego (kończącego I wojnę światową) kluczowego punktu 13, zapewniającego zgodę stron traktatu na suwerenność Polski. Dzięki Paderewskiemu zapisano w nim utworzenie niepodległego państwa polskiego. O tym i wielu innych działaniach Ignacego Jana Paderewskiego w swojej prelekcji mu poświęconej opowie Michał Kopczyński, profesor Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, koordynator projektów badawczych Muzeum Historii Polski oraz redaktor Magazynu Historycznego „Mówią wieki”. Prelekcja odbędzie się o godzinie 18:00 na Sali kameralnej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

O godzinie 19:00 będzie okazja do poznania muzycznego dorobku tego wybitnego Polaka podczas koncertu symfonicznego z udziałem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, prowadzonej przez dyrygenta Mirosława Jacka Błaszczyka. W roli solisty zobaczymy pianistę Michała Szymanowskiego. W repertuarze znalazła się oczywiście polska muzyka. Zabrzmi Uwertura Es-dur na orkiestrę symfoniczną oraz Fantazja polska gis-moll op. 19 Ignacego Jana Paderewskiego oraz Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz. Prelekcji i koncertowi towarzyszyć będzie wystawa prezentowana na foyer Rozeta Filharmonii, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu. Wystawa „Ignacy Paderewski” na szesnastu planszach przybliży działalność artystyczną, niepodległościową i polityczną głównego bohatera projektu. Wstęp za okazaniem bezpłatnej karty wstępu, do odbioru w kasie biletowej PFB (naprzeciwko głównego gmachu Filharmonii), a w przypadku wolnych miejsc także bezpośrednio przed wejściem. Zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

 

 

 

 

 

 

Źródło: Polska Filharmonia Bałtycka

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe