UWAGA! Nadciąga wichura. Synoptycy ostrzegają przez silnym wiatrem, wysokim ciśnieniem i opadami deszczu ze śniegiem

  • 28.01.2022, 17:30
  • Bartek Zastawny, Pomorski Alarm Pogdowy
UWAGA! Nadciąga wichura. Synoptycy ostrzegają przez silnym wiatrem, wysokim… Pomorski Alarm Pogodowy

Podziel się:

Oceń:

To, co widzicie teraz za oknem jest jedynie preludium silnej wichury, która dotknie nas w najbliższy weekend. Aktualnie nad Bałtykiem przechodzi niż #MARIA, który generuje porywy wiatru sięgające w pasie nadmorskim 70-80 km/h. Wiatr zmieni kierunek na północno-zachodni (NNW), a porywy nadal będą odczuwalne, choć w nieco mniejszym stopniu. Sytuacja w piątkowy wieczór nieco się uspokoi, lecz nie na długo, gdyż w sobotę nadejdzie #NADIA.
W sobotnie popołudnie centrum niżu NADIA znajdzie się u wybrzeży Norwegii, a silny wiatr odczują m.in. mieszkańcy Danii, północnych Niemiec i południowej Szwecji. W kolejnych godzinach centrum niżu będzie wędrować przez Szwecję nad Bałtyk, w rejon Gotlandii, cały czas się pogłębiając. W sobotni wieczór wichura uderzy w Polskę, a ciśnienie w centrum może spaść wówczas nawet do ok. 958 hPa.
 
Wkraczanie dynamicznego niżu do kraju objawi się początkowo nadejściem wielkoskalowych opadów, związanych z wędrującym z zachodu na wschód frontem ciepłym. Już w godzinach porannych od strony Słupska i Koszalina postępować będą opady mieszane, punktowo mokrego śniegu, przechodzące w deszcz, które pozostaną z nami aż do popołudnia. Po przerwie w opadach, w sobotni wieczór nasunie się chłodny front atmosferyczny, przynosząc kolejne opady i rozpoczynając wichurę. Za frontem chłodnym, postępować będą opady przelotne, które mogą przyjąć ponownie postać mieszaną, choć głównie nad Kaszubami. Niewykluczone będą sporadyczne wyładowania.
 
Wraz z nadejściem frontu chłodnego, kierunek wiatru zmieni się wyraźnie z południowo-zachodniego na zachodni, a porywy gwałtownie wzrosną. Na Wybrzeżu Słowińskim mogą zacząć przekraczać 90-100 km/h, natomiast nad Kaszubami, w rejonie Trójmiasta oraz na Półwyspie Helskim 80-90 km/h. Na Żuławach wiatr będzie w tym czasie sięgać 65-75 km/h. Z każdą kolejną godziną wichura ma nabierać na silę, a kulminacyjna faza ma rozpocząć się jeszcze przed północą i potrwać do niedzielnego poranka. W najgwałtowniejszym momencie wichury, wiatr może osiągnąć 100-115 km/h w pasie nadmorskim, 90-105 na Półwyspie Helskim, okolicach Trójmiasta, Kartuz i Mierzei Wiślanej oraz 80-95 w pozostałej części Pomorza. Lokalnie i chwilowo wartości te mogą zostać przekroczone. W tym samym czasie, nad otwartym morzem porywy mogą zbliżyć się nawet do 115 - 125 km/h! W niedzielny poranek nastąpi zmiana kierunku wiatru na północno-zachodni i bardzo stopniowe jego słabnięcie. Mimo wszystko, niedzielne warunki nadal będą niebezpieczne, a w przeważającej części Pomorza porywy będą mogły jeszcze przekraczać 80 km/h. Silne porywy wiatru pozostaną z nami aż do poniedziałkowego poranka, a najdłużej utrzymają się nad Zatoką Gdańską i Mierzeją Wiślaną.
Złe wieści pogodowe, to także złe wieści dla meteopatów. W piątek ciśnienie będzie bardzo szybko rosnąć, aby w nocy z piątku na sobotę przekroczyć 1020 hPa na północy regionu. Jednakże tuż po osiągnięciu maksymalnych wartości rozpocznie się jego dynamiczny spadek. Te spadnie nawet o ponad 30 hPa w ciągu doby, gdyż już kolejnej nocy, tj. z soboty na niedzielę może spaść do poniżej 990 hPa na wybrzeżu.
 
Bartek Zastawny, Pomorski Alarm Pogdowy

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

oko ono
oko ono 29.01.2022, 09:29
Na tej mapie nie ma Starogardu Gdańskiego więc tego miasta wiater ominie.
ono oko
ono oko 29.01.2022, 13:55
u nas nie potrzeba wiatrów , wystarczą jelenie z magistratu i po grajdole , wstyd politruki , wstyd...
kiker
kiker 30.01.2022, 17:27
Haha...bez huraganu powalili więcej drzew w parku niż było trzeba!!! Ale winnych do dzisiaj nie ma na Gdańskiej.
heh..
heh.. 30.01.2022, 19:13
Może i dobrze... po takiej wichurze jak ta ..straty byłyby jeszcze większe. O bezpieczeństwie ludzi nie wspomnę. Myślenie nie boli.
Umop
Umop 29.01.2022, 06:11
W Polsce nie ma huraganów
Umop
Umop 30.01.2022, 08:41
Aktualizacja - zmienili tytuł i już nie ma mowy o huraganie. Za to ostrzegają przed wysokim ciśnieniem. Zawsze myślałem, że niże oznaczają niskie ciśnienie, ale pewnie się nie znam
no cóż..
no cóż.. 30.01.2022, 19:11
Przeczytaj do ostatniego zdania

Pozostałe