Opłaty za śmieci dwa razy wyższe niż w Gdańsku?! Poseł Kacper Płażyński spotkał się z mieszkańcami

  • 26.01.2022, 12:09
  • redakcja
Opłaty za śmieci dwa razy wyższe niż w Gdańsku?! Poseł Kacper Płażyński…

Podziel się:

Oceń:

We wtorek poseł Kacper Płażyński zwołał przed ratuszem miejskim konferencję prasową dotyczącą podwyżki opłat za śmieci w Starogardzie. Na spotkanie przybyli również mieszkańcy i radni, którzy wyrazili swoje oburzenie.

We wtorkowe przedpołudnie poseł Kacper Płażyński razem z radnymi Sebastianem Kucharczykiem i Tomaszem Cylkowskim spotkali się z mieszkańcami miasta i przedstawicielami mediów. Spotkanie to dotyczyło nowego sposobu naliczania opłat za odbiór odpadów.
- Rozmawiamy o tym, bo w Starogardzie płaci się dwa razy więcej niż w Gdańsku, więcej niż w Tczewie i chyba płaci się, Szanowni Państwo, kwotę zbliżoną albo nawet trochę większą niż w Warszawie. - Ja się z czymś takim do tej pory na Pomorzu nie spotkałem, żeby w jakimkolwiek samorządzie były w tym roku takie podwyżki – mówił podczas konferencji poseł Płażyński. - Chciałem się spotkać z panem prezydentem Stankowiakiem. Chciałem z nim porozmawiać o tej niedobrej, niesprawiedliwej i niemądrej uchwale, która została z jego inicjatywy przyjęta. Dzwoniliśmy do niego w poniedziałek koło południa. Nie dostaliśmy żadnej zwrotki. We wtorek koło godz. 8.30 dyrektor mojego biura otrzymał informację, że pan prezydent może się ze mną spotkać o godz. 9.00. Niestety nie teleportuję się z Gdańska.  Ta sytuacja sama się komentuje i pokazuje, jak pan prezydent Stankowiak nie chce rozmawiać z parlamentarzystami o sprawach być może dla niego niewygodnych, ale niezwykle istotnych z punktu widzenia mieszkańców Starogardu Gdańskiego – podkreślił.

Osoby samotne płacą tyle, co wielodzietne rodziny
Poseł zwrócił również uwagę, że przed wprowadzeniem tak kolosalnych podwyżek, nie przeprowadzono żadnych konsultacji społecznych.
- Rozumiem, że pan prezydent żyje w pewnej bańce, jak każdy polityk, jak każdy włodarz, który usiadł i już długo sprawuje swój urząd i być może otacza się nie najlepszymi doradcami… Dlaczego jak wprowadzono zmiany, to nie wprowadzono ich uczciwie? Dlaczego nie wprowadzono opłaty naliczanej w zależności od zużytej wody? - pytał Kacper Płażyński. - Wtedy to osoby najsłabsze nie byłyby poszkodowane… Obecnie osoby samotne, które mają ponad 40-metrowe mieszkanie, płacą tyle samo, co wielopokoleniowa rodzina, która mieszka na podobnym metrażu. To jest zwyczajnie nieuczciwe! - zaznaczył poseł i zapytał: - Jak to jest możliwe, że zakłady, które zajmują się polityką śmieciową, wydawały setki tysięcy złotych na imprezy organizowane przez miasto Starogard Gd.? Czy pieniądze, które mają iść na politykę śmieciową, mogą być wydawane na sponsoringi i imprezy?

Olbrzymie wypłaty prezesów miejskich spółek
Swoje oburzenie wyrazili również radni z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.
- Trzeba zaznaczyć, że radni klubu PiS byli przeciw tej uchwale. My nie godzimy się na taki system poboru opłat. Nie godzimy się, żeby osoby, które samotnie zamieszkują lokale, finansowały nieszczelność systemu – podkreślił radny Sebastian Kucharczyk.
- Prezydent i jego zaplecze polityczne nie skorzystali z dwóch możliwości przeniesienia tych kosztów na inne źródła. Prezesi miejskich spółek zarabiają olbrzymie pieniądze. To była pierwsza możliwość. Miasto jako gmina ma opcję dofinansowania tego systemu – rządzący również z tego nie skorzystali. Wcześniej prezydent i jego zaplecze zaciągnęli kredyt na ponad 100 mln złotych. Tutaj też pan prezydent się nie konsultował, nie pytał – dodał radny Tomasz Cylkowski.

Prezydent upokarza seniorów?  
Najwięcej kontrowersji wzbudziły wypowiedzi mieszkańców, którzy również nie zgadzają się na taki system poboru opłat.
- 40 złotych więcej miesięcznie za śmieci to jest rozbój w biały dzień! Po 40 latach ciężkiej pracy żenujące jest dla mnie chodzenie do MOPSu po dodatek na śmieci. Nie mogę się z tym zgodzić, że 5-osobowa rodzina w takim samym mieszkaniu płaci tyle, co ja sama. Śmieci nie produkują metry, tylko osoby – mówiła jedna z mieszkanek miasta.
- Pan prezydent powiedział, że dostaliśmy 13, 14, to będzie nas stać… My nie chcemy zasiłku z pomocy socjalnej, my chcemy godnie żyć! - dodała kolejna osoba.
- Ja wynoszę jedną małą siateczkę na tydzień, bo skąd ja mam mieć te śmieci? Nie produkuję na tych metrach kwadratowych tych odpadów – podkreśliła jedna z samotnych emerytek.
Największe emocje wywołały jednak słowa jednego ze zgromadzonych mieszkańców.
- Pan prezydent powiedział, żeby ludzie kupili sobie mniejsze mieszkania, jak ich nie stać – mówi mieszkaniec miasta.
- Napisałam dwa pisma. Jedno do spółdzielni, a drugie do pana prezydenta. Ze spółdzielni dostałam odpowiedź. Pan prezes odpisał, że to nie jego wina, że zwrócił uwagę panu prezydentowi na osoby samotne, ale pan prezydent – brzydko mówiąc - olał to… A od pana prezydenta nie dostałam odpowiedzi do dzisiaj – skwitowała samotna właścicielka mieszkania.  


O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do władz miasta. Odpowiedź otrzymaliśmy na chwilę przed zakończeniem składu bieżącego wydania GK.

W odpowiedzi na pytania odnoszące się do zarzutów kierowanych pod adresem prezydenta, jakie padły podczas dzisiejszej konferencji zwołanej przez posła Kacpra Płażyńskiego, Rzecznik Prezydenta Miasta Magdalena Dalecka odpowiada:

- Czy to prawda, że prezydent miasta unika spotkania z posłem?
- Nie. To nieprawda. Pan Prezydent chciał się spotkać z posłem Kacprem Płażyńskim. Panowie umówili się dzisiaj na godz. 9:00. Pan Prezydent czekał do godz. 10:00 ale Pan Poseł się nie pojawił. Wychodzi na to, że w tym przypadku to Pan Poseł unikał konfrontacji z Panem Prezydentem.

- Jak władze miasta skomentują fakt, iż mieszkańcy Gdańska płacą dwa razy mniej za odbiór odpadów niż mieszkańcy Starogardu?
- Pan poseł Płażyński mija się z prawdą twierdząc, że w Starogardzie Gdańskim za śmieci płaci się dwa razy więcej niż w Gdańsku. W Gdańsku obowiązuje stawka 88 groszy za metr kwadratowy i w przedziale lokali między 40 a 80 metrów kwadratowych opłaty mieszczą się w przedziale 35-80 zł, podczas gdy u nas w Starogardzie Gd. opłata jest jedna i wynosi 74 zł. Więc o podwójnej stawce można mówić tylko w grupie osób zamieszkujących powierzchnię  40 - 42 metry kwadratowe.  Z każdym kolejnym metrem ta cena jest zbliżona. W przypadku powierzchni powyżej 110 metrów kwadratowych opłata w Starogardzie jest o 31 zł niższa niż w Gdańsku.

- Czy zdaniem przedstawicieli miasta spółki odpowiedzialne za politykę śmieciową w mieście stać na to, aby finansować kosztowne imprezy w mieście, o czym w swojej wypowiedzi mówił poseł Płażyński?
- Każda Spółka prowadzi własną politykę gospodarczą, społeczną  i promocyjną.  Firma Starkom odbiera i transportuje odpady od mieszkańców Starogardu Gdańskiego do zakładu utylizacji na podstawie przetargu nieograniczonego, który wygrała.

- Jak władze miasta odniosą się do komentarzy mieszkańców, którzy mówili: cyt. „Pan prezydent powiedział, że dostaliśmy 13, 14, to będzie nas stać… My nie chcemy zasiłku z pomocy socjalnej, my chcemy godnie żyć!” oraz „Pan prezydent powiedział, żeby ludzie kupili sobie mniejsze mieszkania, jak ich nie stać”?
- Żadne z cytowanych tu stwierdzeń nie padły z ust prezydenta miasta Janusza Stankowiaka, ale oczywiście Pan Prezydent bierze pod uwagę wszystkie opinie mieszkańców i wsłuchuje się w ich głos. Dlatego już na najbliższej sesji zaproponuje wniesienie na sesji specjalnego projektu uchwały w sprawie wprowadzenia nowego sposobu naliczania opłat, który ma nadzieję, będzie bardziej satysfakcjonujący dla wszystkich.

_redakcja

Komentarze (74)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

NASZCION
NASZCION 05.04.2022, 10:58
zabieraj strażaków i innnych wymoczków i fora ze szwarcogrodu on nie jest wasz tylko NASZ do nas on należy znaczy do księcia najjasniejszego kokoszkowskiego ale łaskawy pan dobrze nas karmi dlatego poślemy kandydatów na radnych znowu na ulice niech łażą od domu do domu i opowiadaja ludziom jaki ten NASZ starogard jest NASZ i zrobi się festyn ze zenkiem i otworzy jakąś niedokończona inwestycje(może łaskawy pan pozwoli schody do parku otworzyc przy łaskawie nam wybudowanej kamienicy) a jak nie to radny jeden z drugim bystrzejszy jeden od drugiego coś wymyśli znaczy odgapi i zmałpuje z innego miasta bo wymiślic to nikt z NASZYCH nic nie potrafi wystarczy że wymyśliliśmy NASZstarogard i wszyscy w niego uwierzyli i sie zachłysneli i łykaja
Tańczący z trollami
Tańczący z trollami 05.04.2022, 11:14
Fajne :)
alik
alik 23.02.2022, 06:07
dobże , że nie podnieśli podatku od kota
skunks
skunks 05.04.2022, 10:37
obrzydliwe dziadostwo , chore ...
tłuścioch
tłuścioch 05.04.2022, 12:49
trole śmierdzące , skąt to się bierze
kapiszon
kapiszon 06.04.2022, 13:49
wstrętne chore trole , fuj
syfiarz
syfiarz 06.04.2022, 15:43
paskudne dziadostwo , ciagle się potszywasz , srollu na dziecięcym rowerku
kociewiak
kociewiak 06.02.2022, 10:47
i co dalej w temacie śmieci , czy "osłowo" poszło wreszcie po rozum do głowy , czy dalej palą głupa ?
albin siwak
albin siwak 22.02.2022, 18:44
oni nigdy nie zmądrzeją , czas na zmiany
stary człowiek
stary człowiek 03.02.2022, 14:47
Czytam, dziśiaj w gazecie, że jedno osobowe bedą płacic mniej, ale są dwu osobowe ludzi po 70 latach, którzy nie wywożą z biedronki ton śmieci w plastykach, może by tak prezydwnt popatzrył przez godz przy 4 sklepach bo sprzedał dla wosiU 4 godz swoje stanowisko to będzie miał czas -- ile z poszczegółnych marketów wywożą w przekroju wiekowym ludzie zakupów i dwa osoby mają tyle samo płacić co koło nas mieszka kilka rodzin od 5do 9 dzieci, ludzie, gdzie wy mata rozum i brak serca dla nas starych.
jasam
jasam 31.01.2022, 08:06
a prezydent zamiast up... pensje w spółkach miejskich i urzedach to teatralnie zwala winę na pis ... no cóż dba o elektorat bo urzędnicy pracownicy spółek miejskich i ich rodziny to pokaźny elektorat a w kebabie mu nie dadzą warszawskiej pensji ...
Kaśka
Kaśka 29.01.2022, 06:22
A ja zapytam? Czy Urząd Miasta ma jakiś układ z Pocztą Polską?Dziwi mnie że jest problem z oddaniem owych wniosków.Urząd prosi aby wysłać pocztą lub elektronicznie.Starsze osoby będą zmuszone iść na pocztę i wydać pieniądze bo urząd zamknięty.Abym miała potwierdzenie że złożyłam wniosek muszę wysłać listem poleconym. A kto mi zwróci za tą przesyłkę? Postawcie urnę przed urzędem i po sprawie. A czy to ktoś rozumie?
Mórzynek bambo
Mórzynek bambo 28.01.2022, 13:39
Mi sie podobać wywjezienie śmieci we Starogard. U Afryka ja trzeba hodzić wyżucać śmieci na sawanna a potem uciekać przed lwy. Teras być lepiej.
Wierszyk
Wierszyk 31.01.2022, 06:45
Murzynek Bambo w Starogardzie mieszka,
dużo śmieci wyrzuca ten nasz koleżka.
Teraz zastanawia się pilnie przez całe ranki,
czemu przez podwyżki za śmieci nie będzie miał na zachcianki.
upokorzona
upokorzona 28.01.2022, 12:32
Mam płacić po nowemu 74 zł/mies. Żeby dostać od nich połowę (maksymalnie połowę, bo mogą dac mniej), muszę sie zgłosic do MOPSu po zapomogę. Słyszałam też że będa przeprowadzać wywiady środowiskowe u tych którym dadzą pieniadze. Dla 37 zł musze się tak upokarzać? Na muzeum Deyny za to mają bez ograniczeń. LITOŚCI
Norbert
Norbert 28.01.2022, 12:12
Kto płaci za śmieci osobom które nie pracują, chleją, ćpają, pobierają socjal, dostają żywność i inne benefity z Mopsu? .Oni oczywiście nie produkują śmieci bo nie pracują a wy tutaj skaczecie sobie do oczu o ceny. Mało tego tacy ludzie nie sortują śmieci, dostają ubrania, mebelki które lądują za jakiś czas na śmietnikach a kto za to płaci?.Za programy socjalne płaci każdy podatnik rząd swoich pieniędzy nie ma Zapamiętaj to oporny człowieku!!!.
podatnik
podatnik 28.01.2022, 08:04
czy ktoś kontroluje te spółki miejskie i wypłaty , oraz premie prezesów , dyrektorów i kierowników ???
Norbert
Norbert 27.01.2022, 11:05
Zazdroszczę zacofania i debilizmu, oraz ślepego wierzenia politykom. Kilka lat temu ja Po było u władzy, to ludzie narzekali na nich i z entuzjazmem przyjęli Pis. Teraz okazuje się ,że tęsknią za Po bo było lepiej. Właśnie dlatego w tym kraju jest tak jak jest, wy lubicie być dymani, żyć w systemie niewolniczym żeby móc narzekać. Pis nie rządzi w Starogardzie, ale widać jak rządzi Polską.
a
a 27.01.2022, 12:54
PiS pod wieloma względami jest lepsze od PO, co wcale nie znaczy że dobre. Zasadniczo to żadnej partii nie chodzi o nas, tylko o stołki, władzę i wynik wyborczy, a ludzie są potrzebni tylko do oddania głosu raz na cztery lata. Ludzie wiedzą, że są oszukiwani, a mimo to nic z tym nie robią i nie chcą zmian
Norbert
Norbert 27.01.2022, 13:08
Życie to nie tylko oglądanie Tvp i Tvn, niestety większości to wystarcza.Jak ludzie zaczną tracić dobytek, państwo zacznie zabierać oszczędności dla ratowania kraju i dobra ogółu wtedy się obudzą.Możliwe wyłączenia prądu tzw Lokdowny energetyczne z powodu braku paliwa do produkcji energii o tym też mało kto słyszał.Afera burdelowa gdzie politycy i nie tylko korzystali z usług tez ucichła jak każda.
abcde
abcde 27.01.2022, 13:08
pis - najgorsze dziadostwo w historii naszego kraju , złodzieje , łobuzy , krętacze , myślą tylko o sobie i swoich kieszeniach , kolesiostwo , kumoterstwo i nepotyzm , szkoda na nich czasu , ż.ygać się chce myśląc o ich przedstawicielach...
Kociewski Pegasus - Łowca trolli
Kociewski Pegasus - Łowca trolli 27.01.2022, 14:08
abcde i wyborcza, ale wytoczyłeś ciężkie działa przeciwko pisowi :)
re
re 27.01.2022, 20:56
bo to szczera prawda , dlaczego nikogo nie rozliczyli z poprzedniej ekipy ? , bo sami są 100 x bardziej umoczeni w różne szwindle i świństwa , o układach mafijnych nie wspominając , a do tego bronią i chronią kościelnych zboczeńców...
wyborcza
wyborcza 27.01.2022, 13:28
chcieli też rozliczyć poprzednią złodziejską ekipę i co , jak zwykle nic nie zrobili , skończyli na obietnicach i sami doją ten biedny kraj , no ale lenin też wiecznie żywy...
księgowy
księgowy 28.01.2022, 08:29
łatwo się rozdaje nie swoje pieniądze - prawda w oczy kole pisiory , wszystko po to by zachować władzę i gdzie tu prawo i sprawiedliwość ?????
Kociewski Pegasus - Łowca trolli
Kociewski Pegasus - Łowca trolli 28.01.2022, 08:35
Mogłeś odpowiedzieć w jednej wiadomości zamiast trzech. Tym bardziej, że jakoś ci się w nich poglądy rozjechały :)
...
... 28.01.2022, 08:47
słaby jesteś w kumaniu bazy
a-fuj
a-fuj 10.02.2022, 20:29
sroll jest wręcz beznadziejny
belfer
belfer 28.01.2022, 08:39
zostałeś obrońcą pis...ców ??? proponuję uzupełnić wiedzę i wykształcenie
tutam
tutam 27.01.2022, 08:42
Bardzo dobrze, że poseł z Gdańska zajmuje się Starogardem. Głosowałem na Kacpra i na razie się nie zawiodłem.
mk
mk 27.01.2022, 13:05
a co on takiego robi dla Starogardu? niekompetentny chłopczyk i zadymiarz.
obatel
obatel 27.01.2022, 08:45
dokładnie , wcześniej był leń i nieudacznik kilian , nic nie robił i tylko palił głupa !!!
eliasz
eliasz 26.01.2022, 23:01
Ciekawi mnie jak wygląda kwestia premii za 2021 w um i spółkach miejskich a konkretnie zarządach tych spółek. W listopadzie na sesji rm dość szybko przegłosowaliście 20 tys. brutto dla prezydenta!!! Pensje co niektórych dyrektorów spółek miejskich w tej mieścinie są kosmiczne, chociażby wodociągów miejskich 284 tysiące ale ma to swoje drugie dno!!! 203 tysiące wiceprezydenta to moim zdaniem sporo za dużo jak na takie miasteczko!!!
drogowiec
drogowiec 27.01.2022, 08:08
patałachy z gdańskiej też dostali podwyżki - ciekawe za co ???
agapit
agapit 27.01.2022, 07:42
to skandal , żeby nierobom i dyletantom tyle płacić
Bogaty starogard
Bogaty starogard 27.01.2022, 07:32
Nawet Czajkowski z Warszawy zarabia mniej niż prezydent urzędujący w Starogardzie
o
o 26.01.2022, 19:58
Płażyński? Nie. Dziękuję. Dla mnie to zwykły kolejny "piękny Lolek" co to na garbach tych paru starszych osób się tylko lansuje.
Kwestia śmieci wymaga świadomości społecznej a jak ktoś głupi i tylko wszystko krytykuje to tera niech buli. A co taki płażyński z tymi śmieciami wam zrobi? Nic. Jeszcze więcej wam podniesie.
Bzdury opowiadasz
Bzdury opowiadasz 26.01.2022, 20:18
Płażyński nie podniesie nam opłat za śmieci, bo nie rządzi w Starogardzie.
obywatel
obywatel 26.01.2022, 20:03
lolki i szafarze , to wy w magistracie , wstyd przynosicie naszemu miastu
Lolo
Lolo 26.01.2022, 16:39
Czas wygnać Januszka i jego kolesiostwo
kociewiak
kociewiak 26.01.2022, 19:52
a co robi rada miasta , za co biorą ciężki szmal , nepotyzm , kolesiostwo i wielkie parcie na szmal - SKANDAL !!!!!
szumana
szumana 26.01.2022, 14:47
chcieliście piSS i bandy stanki, to macie
tt
tt 26.01.2022, 18:04
wydaje kasę na lewo i prawo już od kilku lat, więc trzeba robic podwyzki by wystarczyło ! Januszek i jego ugrupowanie to taki mały pisek :)
PiSS to masz w głowie
PiSS to masz w głowie 26.01.2022, 14:55
PiS nie rządzi w Starogardzie
Gargamel
Gargamel 26.01.2022, 14:04
Piniędzy nie ma i nie będzie
Fan koszykówki
Fan koszykówki 26.01.2022, 13:58
Dzieciaku Płażyński daleko ci do Preydenta Starogardu a won z naszego miasta gnido pIs-owska.
Piłka do koszykówki spadła ci z dużej wysokości na głowę
Piłka do koszykówki spadła ci z dużej wysokości na głowę 26.01.2022, 14:09
Dowaliłeś Płażyńskiemu takimi argumentami, że już się nie pozbiera.
Ps. Kto przezywa, ten się tak samo nazywa :)
ktoś
ktoś 26.01.2022, 14:26
Tralalalalalla i trąbka w ***
ona
ona 26.01.2022, 14:29
@ktoś
Tam sobie wsadzasz? Współczuję...
fiona
fiona 26.01.2022, 14:05
komuszy syn koszykarz ?
ktoś
ktoś 26.01.2022, 14:27
taki komuch jak wasz Kaczyński Jarek
Ubek
Ubek 26.01.2022, 14:30
Wąski, do budy!
alicja
alicja 26.01.2022, 13:26
A co tu dużo mówić. Jest debilna ustawa to są debilne konsekwencje. Ten pan zamiast przychodzić i ludziom nadzieję robić niech napisze poprawkę do debilnej ustawy aby płacić tylko za to co się oddaje. Jest tak w cywilizowanym świecie więc u nas też może. A nie jest tak - bo tak ma być, mamy być nadal robieni w trąbę. Tyle w temacie!
biznesmen
biznesmen 26.01.2022, 13:59
mądra alicjo, pomstujesz na debilną ustawę, która ponoć zmusza miłościwie nam panujących w Starogardzie do takich, a nie innych opłat za śmieci. jak w takim razie wytłumaczysz to, że jednak w innych miastach i gminach te opłaty mogą być niższe? da się taniej, ale do tego trzeba umieć odpowiednio zarządzać kasą miasta i spółek miejskich, a nie wydawać pieniądze na głupoty i pensje prezesów i potem zwalać wszystko na jakąś ustawę
alicja
alicja 27.01.2022, 08:48
takich głupot długo nie czytałam. Naucz się czytać ze zrozumieniem. Płace tylko za to co oddaje. Potrafisz to zrozumieć? Z Twoich wypocin czuje że nie. Ubolewam.
biznesmen
biznesmen 27.01.2022, 10:45
wybitna intelektualistko, jak chcesz obliczać to co oddajesz? śmieciarz ma chodzić za wagą i ważyć twoje śmieci? może ma wysypać wszystko na podłogę i przeliczać na sztuki? a może zakupimy inteligentne kible na śmieci, które powyższe czynności wykonają za śmieciarza i przez internet prześlą wszystko do starkomu, gdzie skomplikowane algorytmy obliczą twoją comiesięczną opłatę?
alicja
alicja 28.01.2022, 11:21
Od razu widać, że najdalej gdzie byłeś to szara doopa! Świat już dawno potrafi ważyć to co ludzie oddają na śmietnik. To nie zabieraj głosu w tematach których nie ogarniasz! Jak idziesz do sklepu, kupując litr mleka to też płacisz za całą zgrzewkę?
biznesmen
biznesmen 28.01.2022, 11:46
starogardzka noblistko, to oświeć mnie, jak waży się śmieci wyrzucane do śmieciarki. bo gdaczesz jak stara baba na targu, obrażasz mnie, że się nie znasz, ale jakoś do teraz nie wyjawiłaś tych świetnych pomysłów na ważenie śmieci znane na całym świecie. także popisz się intelektem i zaproponuj rozwiązanie
Justyna
Justyna 26.01.2022, 13:15
Polecam stronę Ban Bye podawajcie dalej

Pozostałe