Najnowszy numer Gazety Kociewskiej już w sprzedaży!

  • 26.01.2022, 12:35
  • redakcja
Najnowszy numer Gazety Kociewskiej już w sprzedaży!

Podziel się:

Nie żyje 2-miesięczna Maja z ul. Piłsudskiego. Noworodek był przed śmiercią okrutnie katowany - Była mała, niewinna i jak wszystkie dzieci miała wolę życia. Bezwarunkowo kochała i choć nie umiała tego wyrazić - ufała, że ci, którzy dali jej życie, dadzą jej wszystko, czego  potrzebuje, a potrzebowała niewiele... Mała Maja przyszła na świat w listopadzie ubiegłego roku, miała starsze rodzeństwo. W swoim krótkim, 10-tygodniowym życiu przeżyła piekło na ziemi, które zgotowali jej rodzice: 22-letnia Karolina P., jak sama o sobie mówiła – koralowa dama, i 23-letni Dominik P. Dziewczynka w ubiegłym tygodniu przestała oddychać i trafiła do szpitala. Mimo długiej reanimacji nie udało się jej uratować. Lekarze na jej ciele zauważyli liczne obrażenia i zmiany ortopedyczne. Jak się później okazało, niemowlę od dłuższego czasu było w bestialski sposób katowane. Miało m.in. połamane ręce, siniaki i zadrapania. Szpital niezwłocznie powiadomił o swoich podejrzeniach policję i prokuraturę. Śledczy zatrzymali młodych rodziców, ciocię i jej konkubenta oraz babcię. 22-latka i jej o rok starszy partner usłyszeli zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, pozostałe osoby zarzut nieudzielenia dziecku pomocy. Jak się później okazało, w podobny sposób katowane było starsze rodzeństwo 2-miesięcznej Mai. Wszystko to działo się w domu wielorodzinnym przy ul. Piłsudskiego w Starogardzie. Niestety, nikt nie dostrzegł - lub nie chciał dostrzec - tego, co dzieje się za ścianą. Oskarżonym rodzicom grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności. Sprawę badają policjanci pod nadzorem starogardzkiej prokuratury.


Sam obliczysz składkę zdrowotną. ZUS udostępnił specjalny kalkulator - Aby pomóc przedsiębiorcom w ustaleniu nowej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił specjalny kalkulator. Dzięki niemu można samodzielnie obliczyć składkę.

Ponad 800 policyjnych interwencji wobec osób niezasłaniających ust i nosa - Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się pandemii Covid-19 wymaga od nas wszystkich podejmowania zdecydowanych działań. Najprostszymi z nich są m.in. stosowanie się do obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej oraz zachowanie dystansu społecznego. Cel jest jeden — ochrona życia i zdrowia! Jednak nie wszyscy mieszkańcy naszego powiatu czują się współodpowiedzialni i dbają o zdrowie swoje i innych osób. Świadczy o tym liczba ponad 800 interwencji, które przeprowadzili od początku roku policjanci na terenie powiatu starogardzkiego.

Pijany 20-latek jeździł autem wokół parkingu - Policjanci ze starogardzkiej drogówki zatrzymali prawo jazdy kierowcy osobowego renault, który jeździł zygzakiem na parkingu przy targowisku miejskim. Badanie alkomatem wykazało, że 20-latek był nietrzeźwy. Policjanci przypominają, że jazda pod wpływem alkoholu stanowi ogromne zagrożenie, nie tylko dla samych kierujących, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Niestety mimo wielu policyjnych apeli o rozwagę i odpowiedzialność są osoby, które ryzykują życie własne i innych.

Pożar w bloku przy ul. Osiedlowej - W piątek, 21 stycznia do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Starogardzie Gdańskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze w jednym z mieszkań bloku przy ul. Osiedlowej w Starogardzie. Na miejsce natychmiast skierowano liczne siły i środku z Państwowej Straży Pożarnej. Dzięki szybkiej reakcji, ogień nie rozprzestrzenił się na pozostałe mieszkania.

Groźny wypadek na trasie Starogard Gd. - Skarszewy - Zima to szczególnie niebezpieczny i trudny dla kierowców czas. Szubko zapadający zmrok, mgły, oblodzone i ośnieżone jezdnie utrudniają poruszanie się. Boleśnie przekonali się o tym kierowcy, którzy spotkali się na jednym pasie ruchu na trasie Starogard Gd. - Skarszewy.  W wyniku zderzenia dwóch pojazdów jedna osoba trafiła do szpitala. Wypadek spowodował również duże utrudnienia w ruchu.

Poseł Kacper Płażyński spotkał się z mieszkańcami - We wtorek poseł Kacper Płażyński zwołał przed ratuszem miejskim konferencję prasową dotyczącą podwyżki opłat za śmieci w Starogardzie. Na spotkanie przybyli również mieszkańcy i radni, którzy wyrazili swoje oburzenie.

Rajmund Pałkowski? Był jak wino - Rajmund Pałkowski (8.10.1944 - 19.01.2022). Urodzony w Starogardzie saksofonista, mistrz gry na klawiszach i wokalista, wychował się w rodzinie muzyków. Pogrzeb odbył się w ubiegłą sobotę.

Nowy blok operacyjny już gotowy! W poniedziałek odbyła się pierwsza operacja - Na tę wiadomość mieszkańcy regionu czekali od dawna. Po kilku latach oddany do użytku został nowoczesny i bardzo dobrze wyposażony blok operacyjny wraz z centralną sterylizatornią przy Kociewskim Centrum Zdrowia. W ostatnim czasie inwestycja ta stała się kluczowym przedsięwzięciem dla władz powiatu. W poniedziałek, 24 stycznia zespół lekarzy pod kierownictwem doktora Roberta Wierzby przeprowadził w nowym bloku pierwszą udaną operację. Wszystko poszło zgodnie z planem. Budowa bloku wraz z wyposażeniem pochłonęła 32 miliony złotych.

Sentymentalne wspomnienia babci i dziadka z lat 80. - Przed kilkoma dniami obchodziliśmy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Z tego tytułu, w Rajskich Łąkach zorganizowano dla seniorów i wnucząt (i jak się okazało nie tylko) niecodzienne obchody wspomnianych świąt. Motywem przewodnim były szalone lata 80., a przenieść się w nie można było dzięki przygotowanej starannie aranżacji i zgromadzonym przez pomysłodawczynię - Panią Elżbietę - przedmiotom z tamtych lat. Czas spędzony na gospodarstwie był więc okazją zarówno do wspominek czy przekazania bezcennych opowieści młodszym pokoleniom, ale także możliwością pokazania wnukom nieznanych urządzeń, z którymi dziadkowie obcowali w tamtym czasie.

Więcej niż dwie krople krwi… - Józef Piłsudski miał szczególny stosunek do Powstania Styczniowego, choć urodził się trzy lata po jego upadku. Znał dobrze jego przebieg, napisał monografię powstania. Nieustannie je analizował, badając przyczyny niepowodzenia.

Troszeczkę ziemi, troszeczkę nieba... - W niedzielę 23 stycznia w parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Eleni, polskiej królowej greckiej piosenki. Piosenkarka zaczarowała swoim głosem i sprawiła, że wszyscy przybyli na to wydarzenie śpiewali wraz z nią.

Najsłodszy owoc - Najsłodszy owoc znajdziesz w ogrodzie u sąsiada. A gdyby się tak zamienić: rolami, partnerami, życiem. Ten owoc w ogrodzie sąsiada słodszy! Za ścianą mają lepiej, na pewno... Jesteście Państwo przekonani? Prapremiera austriackiej sztuki „Najsłodszy owoc” Stefana Vogla, pełna zaskakujących zakrętów akcji i przezabawnych perypetii, spróbuje poddać te pomysły analizie.

„Powróćmy jak za dawnych lat” - W niedzielę 23 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie widzowie zobaczyli sentymentalny program słowno-muzyczny zatytułowany „Powróćmy jak za dawnych lat”. Usłyszeć można było piosenki i wiersze na czas karnawału. Wybrzmiały interpretacje wierszy twórców takich jak Julian Tuwim, Tadeusz Boy-Żeleński czy Agnieszka Osiecka. Oklaskom oraz słów podziękowań nie było końca.

Zimowisko ‘22 - W sobotę, 22 stycznia odbył się w Starogardzie Miejski Marsz na Orientację zorganizowany przez Kociewski Klub Turystyczny. W wydarzeniu wzięło udział kilkanaście osób. Organizatorzy przygotowali do wyboru kilka tras o różnym stopniu trudności.  

Sport w pigułce -  Siatkarski maraton młodzieżowych zespołów KaEmKi zakończony; Punkty po sobotnim meczu Kociewskich Diabłów zostają w Starogardzie; Ośrodek Sportu i Rekreacji, przeprowadził Miejskie Igrzyska Dzieci w piłce ręcznej chłopców; Siedem tygodni pozostało do inauguracyjnego meczu rundy wiosennej Klubu Piłkarskiego Starogard z Błękitnymi Stargard.; Kamil Roll, wychowanek trenera Marcina Drewsa z klubu Beniaminek 03 otrzymał powołanie kadry polski.

_redakcja

Komentarze (0)


Pozostałe