Złóż deklarację o źródłach ogrzewania budynków

  • 13.01.2022, 18:10
  • redakcja
Złóż deklarację o źródłach ogrzewania budynków

Podziel się:

Oceń:

Do końca czerwca 2022 roku właściciele budynków muszą złożyć deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Trzeba w nich określić, jakich źródeł ogrzewania się używa. Deklaracje można złożyć w Urzędzie Miasta lub Gminy albo za pośrednictwem internetu. Za niedopełnienie obowiązku grozi kara grzywny.

Celem Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest zgromadzenie danych o tym, jak ogrzewamy swoje domy. Sporządzana na tej podstawie mapa emisyjności ma pomóc w walce z zanieczyszczeniem powietrza.

Deklaracja obowiązkowa
Taka baza pozwoli określić rejony potrzebujące szczególnie intensywnych działań związanych z wymianą źródła ciepła. Ma umożliwić także skuteczne dostosowanie programów modernizacji.
Każdy właściciel lub zarządca budynku, zarówno mieszkalnego jak i niemieszkalnego, ma obowiązek złożenia deklaracji w wersji elektronicznej lub papierowej w ciągu 12 miesięcy od uruchomienia bazy, czyli od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. w przypadku istniejących urządzeń grzewczych.

Budynki wielorodzinne
W przypadku budynków wielorodzinnych obowiązek złożenia deklaracji powinien wypełnić zarządca zbiorczo dla części lub całego budynku. Do bazy należy zgłosić wszystkie używane źródła ogrzewania, takie jak sieć ciepłownicza, kocioł grzewczy z wymienieniem jego typu, piec węglowy, podgrzewacz, kominek. Trzeba zarejestrować także odnawialne źródła energii: pompy ciepła, geotermię, panele słoneczne podgrzewające wodę, z wyjątkiem fotowoltaiki.

Terminy
-deklaracje dotyczące źródeł ciepła, uruchomionych od 1 lipca 2021 r. należy składać w ciągu 14 dni od dnia uruchomienia źródła ogrzewania,
-deklaracje dotyczące źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 r. należy składać do 30 czerwca 2022 r.
Deklaracje do CEEB można złożyć w formie papierowej wypełniając formularz odręcznie i wysyłając go pocztą albo doręczyć do urzędu. Osoby, które chcą zgłosić źródła ogrzewania za pośrednictwem internetu, muszą wejść na stronę www.zone.gunb.gov.pl. Należy pobrać formularz zgłoszeniowy i go wypełnić, podpisać przez profil zaufany lub e-dowód osobisty i wysłać.

 

_redakcja

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tomek
Tomek 14.01.2022, 09:19
Wy po prostu lubicie jak się was robi w .... uja .Świetnie to podsumował Wojciech Sumliński., mówiąc że w Polsce obowiązuje system 0-1.Z góry zakładają, że jeśli nie jesteś za Pis, to musisz być za Po, jeśli nie oglądasz Tvp, to oglądasz Tvn.Jeden z tych światowych proroków mówi wprost że chce wprowadzić zasadę "Nie będziesz mieć nic i będziesz szczęsliwy".Otwartym tekstem mówią o Nowym Porządku Świata,Misce Ryżu,Ludzie są tak głupi, że to działa a wy dalej śpicie.Którą to już szczypawkę przyjeliście a to nie koniec.Ceny wszystkiego pójdą w górę a to unia winna a to Rosja a to poprzednicy a to przeciwnicy szczypawek tylko nie oni.Włącz internet i zobacz jak na świecie ludzie wychodzą domagać się normalności.
houk
houk 14.01.2022, 10:11
Chłopaczku.Polacy jeszcze pamiętają,jak jeden taki wyprowadził i ch na ulice w 70 roku i pamiętamy jak to się skończyło.Więc zamknij ryj i śledż sobie internety,a nie podburzaj ludzi.
Stanisław
Stanisław 15.01.2022, 10:42
Odezwał się znawca Grudnia 70, może też nam opowiesz o Radomiu 76 ?. Naucz się dokładnie historii , dowiedz po co ludzie wyszli na ulicę i nabierz szacunku dla tych którzy odeszli przez system, przecież mogli grzecznie znosić wszystko. Zdaję sobie sprawę, że jak się jest przy korycie, to życie leci znakomicie a plebs niech zasuwa na Panów.
xxcz
xxcz 15.01.2022, 13:55
ale bredzisz.
Wielki brat patrzy
Wielki brat patrzy 14.01.2022, 07:04
Pierwszy krok do likwidacji węgla
Niebezpieczeństwo
Niebezpieczeństwo 13.01.2022, 19:17
To jest robione po to, żeby władze wiedziały, kto pali węglem jak już będą na dobre chcieli go zakazać i wycofać z obrotu
xxcz
xxcz 14.01.2022, 09:06
To nie "władza"chce zakazać węgla,tylko ta zasr.... unia komunistyczna!!!!!!!!!!!!!!
ZSRE
ZSRE 14.01.2022, 14:45
Władza na siłe pcha się do tej komunistycznej unii, mimo że ją tam opluwają na każdym kroku, więc jest współodpowiedzialna. Dopiero jak ceny energii i opału zaczęły błyskawicznie rosnąć, to Miękiszon się obudził, ze coś tu nie gra z tą Unia

Pozostałe