WSPOMINAMY: I rocznica śmierci Jana Kiliana - polityka, przedsiębiorcy i działacza społecznego

  • 28.11.2021, 07:00
  • redakcja
WSPOMINAMY: I rocznica śmierci Jana Kiliana - polityka, przedsiębiorcy…

Podziel się:

28 listopada 2020 roku mieszkańców Kociewia obiegła bardzo smutna wiadomość. W wieku 66 lat zmarł poseł na Sejm RP, przedsiębiorca, lokalny działacz i przewodniczący struktur Prawa i Sprawiedliwości w Starogardzie – Jan Kilian. W 2010 roku z sukcesem ubiegał się o mandat radnego miejskiego, a w 2014 roku o mandat do Rady Powiatu. W 2015 roku wszedł do Sejmu RP.

Jan Kilian urodził się 27 grudnia 1953 r. w Starogardzie Gdańskim. Był absolwentem Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej. Kształcił się na studiach podyplomowych na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Ukończył również studium farmaceutyczne. Pracował w gdańskim drogownictwie, a później w Państwowym Ośrodku Maszynowym. Prowadził własną działalność gospodarczą, a następnie wraz z żoną prowadził aptekę. Chętnie angażował się w działalność społeczną i polityczną.


Przewodniczący, radny, poseł
W 2010 roku śp. Jan Kilian został radnym Rady Miasta, a 4 lata później radnym Rady Powiatu Starogardzkiego. W tym samym czasie - w 2014 roku - po raz pierwszy ubiegał się o urząd prezydenta Starogardu. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku z ramienia Prawa i Sprawiedliwości kandydował do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. W okręgu gdańskim otrzymał 6 675 głosów i został wybrany na posła VIII kadencji. W 2018 roku w wyborach samorządowych ponownie ubiegał się o urząd prezydenta miasta, zdobył wówczas 10,43 proc. głosów, zajmując trzecie miejsce. Przez wiele lat stał na czele miejskich i powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości.


Skromny i zawsze uśmiechnięty
Działacz Prawa i Sprawiedliwości do samego końca aktywnie angażował się w życie społeczne i gospodarcze, brał udział w uroczystościach patriotycznych i historycznych. Do codziennych problemów podchodził z uśmiechem, którym zarażał wszystkich dookoła. Choć nie wszyscy zgadzali się z jego poglądami w regionie darzony był dużym szacunkiem i uznaniem.
Z pewnością miał jeszcze wiele planów i marzeń, których  nie zdążył zrealizować.
Był człowiekiem skromnym i spokojnym – tak żył i tak odszedł – cicho i bez słów pożegnania.
W ostatnim czasie trafił do szpitala, zmagając się z koronawirusem. W ostatnim wpisie śp. Jan Kilian pisał: „Maseczka tlenowa wybawieniem” i dziękował personelowi medycznemu za opiekę.

W ostatniej drodze śp. Janowi Kilianowi towarzyszyli bliscy krewni, znajomi, mieszkańcy miasta, samorządowcy, posłowie, senatorowie oraz poczty sztandarowe. Urna z prochami oddanego społecznika spoczęła na cmentarzu Srebrzysko  w Gdańsku.
 

Dziś (28 listopada) o godzinie 15.00 w Kościele pw. Świętej Katarzyny odbędzie się Msza Święta w intencji pokoju duszy śp. Jana Kiliana.

 

_redakcja

Pozostałe