20 NURKÓW I PARĘ WORKÓW ŚMIECI. Podwodne porządki w Jeziorze Niedackim [FOTO FAUNY I FLORY]

  • 16.08.2021, 12:42
  • Magdalena Paszek
20 NURKÓW I PARĘ WORKÓW ŚMIECI. Podwodne porządki w Jeziorze Niedackim… Fot. GOOD DIVE

Podziel się:

Oceń:

TWARDY DÓŁ. Jezioro Niedackie uznawane jest za jedno z najpiękniejszych jezior pod względem fauny i flory na Pomorzu i przede wszystkim cechuje się wspaniałą widzialnością pod wodą. Zlokalizowane na północnym krańcu Borów Tucholskich, o głębokości maksymalnej około 30,0 m ma pierwszą klasę czystości wód. Jako ciekawostkę, dodać można, że z jeziora tego wypływa jeden z cieków źródłowych rzeki Piesienicy (prawy dopływ Wierzycy o długości 23,26 km).

Grupa Morsów ze Zblewa wiosną br. uprzątnęła brzeg jeziora oraz las (o które dbają w zasadzie przez cały rok), a teraz ekipa nurków pasjonatów zabrała się za porządkowanie dna!

Mimo, iż jezioro okazało się być mało zaśmiecone, jak przypuszczali przedstawiciele Centrum Nurkowego GOOD DIVE i tym samym pomysłodawcy oraz organizatorzy przedsięwzięcia, udało się pozbierać wraz z Klubem Nurkowym IOWA parę worków śmieci, znalezionych na dnie jeziora. Na podwodne sprzątanie zeszła łącznie grupa 20 nurków. Teraz jezioro jest czyste i gotowe do nurkowania!

- Jezioro Niedackie to już jedno z nielicznych akwenów o tak bogatej florze i faunie, jak i przejrzystości wody. Jestem w stanie zaryzykować stwierdzenie, że to jedyne takie jezioro w całym pomorskim, dlatego jako płetwonurkowie czujemy się w obowiązku dbać o nie – powiedział nam Wojciech Pruski, członek zespołu GOOD DIVE.

- Była to pierwsza akcja tego typu, ale z pewnością nie ostatnia, jak zapewnia Urząd Gminy w Zblewie, który wraz z partnerami: ZUOK Stary Las oraz firmą Starkom ze Starogardu Gdańskiego włączyli się do pomocy w oczyszczaniu ze śmieci dna, poprzez m.in. zadbanie o worki na śmieci, wywóz śmieci i eco upominki dla uczestników akcji. Inicjatywę wsparł także Ośrodek Twardy Dół, który przygotował posiłki dla wszystkich biorących udział w tym przedsięwzięciu. - Podziękowania należą się także dla ECN – Systemy Nurkowe za ufundowanie nagród, które zostały rozlosowane między uczestnikami – czytamy na stronie Urzędu Gminy Zblewo.

Dzięki współpracy z ośrodkiem wypoczynkowym w Twardym Dole, nad Jeziorem Niedackim powstała wyżej wspomniana Szkoła Nurkowa GOOD DIVE, do której na szkolenia do Twardego Dołu zaprasza wykwalifikowana ekipa instruktorów z bardzo bogatym bagażem doświadczeń, wiedzą i zdobytymi w kraju oraz zagranicą umiejętnościami.

Dzięki uprzejmości Pana Wojciecha, prezentujemy Państwu przepiękny, podwodny obraz Jeziora Niedackiego oraz kadry z akcji sprzątania akwenu [GALERIA PONIŻEJ].

 

Magdalena Paszek

Zdjęcia (33)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe