Na Jasną Górę z Grupą Kociewską

  • 29.07.2021, 10:45
  • redakcja
Na Jasną Górę z Grupą Kociewską

Podziel się:

Oceń:

W tym roku już po raz 30. wyruszy z naszej diecezji Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Jubileuszowy Rok Jakubowy stał się nadzieją na powrót do ruchu pielgrzymkowego w Polsce i na świecie.

To już tradycja
Od blisko trzydziestu lat Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę  wpisana jest w tradycję Kociewia. Dla wielu okres od 31 lipca do 13 sierpnia jest szczególnie wyjątkowy i kojarzy się z aktywnym „wypoczynkiem”. Kociewscy pielgrzymi wędrują przez 14 dni, by u kresu stanąć przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. To wspaniały czas rekolekcji w drodze, poznania ciekawych osób oraz przezwyciężenia własnych słabości. Mimo istniejących trudności pandemicznych organizatorzy dokładają wszelkich starań, by pielgrzymka wyruszyła i tego lata.

Pandemiczne zmiany
W poprzednim roku pandemia koronawirusa mocno pokrzyżowała plany pątnikom chcącym pielgrzymować do tronu Jasnogórskiej Pani. Główny Inspektorat Sanitarny wydał wytyczne dla organizatorów grup pielgrzymkowych. Maksymalna liczba pątników biorących udział w pielgrzymce wynosi 300 osób (do tej liczby nie wlicza się tych, którzy otrzymali pełny cykl szczepień przeciwko COVID-19 szczepionką zarejestrowaną w Unii Europejskiej). 

Jeżeli chodzi o zakwaterowanie pielgrzymów w świetle wytycznych GISu, dopuszcza się nocowanie w miejscach autonomicznych (namioty lub pokoje wieloosobowe pod warunkiem przebywania w nich wspólnie pielgrzymujących rodzin np. u swoich stałych gospodarzy). W związku z tym organizator pielgrzymki nie zapewnia noclegów ani ewentualnych pryszniców, należy je załatwić we własnym zakresie. Może być i tak, że w niektórych miejscowościach do dyspozycji będą remizy lub świetlice.

Osoby poniżej 18 r. życia mogą pielgrzymować tylko z rodzicem lub opiekunem prawnym bądź za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna prawnego, na której wskazana będzie osoba odpowiedzialna za uczestnika w trakcie pielgrzymki.

Co? Gdzie? Kiedy?
Pielgrzymka wyruszy 31 lipca 2021 (sobota) o godz. 6:00 z parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim
. Koszt całości trasy to 120 zł. Dla rodzeństwa i służb pielgrzymkowych opłata wynosi 60 zł. Cena dla osób pielgrzymujących nie na całej trasie zależy od ilości dni. Kwota zawiera pakiet pielgrzyma oraz ubezpieczenie.

Przewodnikiem pielgrzymki grupy Kociewie jest ks. Piotr Pruski, wikariusz parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim. Trasa liczy ok. 436 km. Grupę Kociewie tworzą w większości młodzi ludzie, lecz nie brakuje również doświadczonych pielgrzymów, którzy liczą już 40. rok pielgrzymowania.

W tym roku istnieje możliwość dołączenia do grupy poprzez duchową łączność w kościele stacyjnym. Codziennie w dni powszednie o godz. 18:30 oraz w niedzielę o godz. 18:00 w parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gd. zostanie odprawiona Msza św. oraz apel Jasnogórski w intencji pielgrzymów.

Jako, że region Kociewie słynie z zabarwienia regionalnego wyszła propozycja, aby w tym roku Kociewiacy wchodzili na Jasną Górę w strojach kociewskich. Nie ma potrzeby zabierania stroju na całą trasę. Można złożyć je przez pielgrzymką (należy podpisać imieniem i nazwiskiem). Ubrania dojadą prawdopodobnie w czwartek 12 sierpnia.

Wszelkie informacje dot. regulaminu, wytycznych Inspektoratu Sanitarnego oraz wgląd do pisemnych kwestionariuszy osobowych można sprawdzić na stronie: www. pielgrzymkakociewie.pl

Zachęcamy do śledzenia wieści z trasy na Twitterze @GrupaKociewie oraz na stronie internetowej.

 

 

_redakcja

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Qwerty
Qwerty 31.07.2021, 14:37
Ja pierdykam. Ludzie opanujcie się. Szczepionka wam do tych pustych łbów uderzyła ??
hulaj dusza
hulaj dusza 30.07.2021, 08:29
czy rodzice wiedzą , co się dzieje na tych pielgrzymkach , jak nie to babcia becia ma wiedzę
figaro
figaro 30.07.2021, 07:52
alleluja i od tyłu...
ministrant
ministrant 30.07.2021, 07:56
ciekawe , kiedy ukarani zostaną pedofile i ich mocodawcy z kk ???

Pozostałe