Najnowsza Gazeta Kociewska już w Waszych kioskach!

  • 18.11.2020, 11:19
  • redakcja
Najnowsza Gazeta Kociewska już w Waszych kioskach! Dtp Wydawnictwo Pomorskie

Podziel się:

Oceń:

Święto 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich - Jak co roku, pułkowe święto Szwadronu Kawalerii 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich było okazją wręczenia wielu odznaczeń, podziękowań i wyróżnień dla osób szczególnie zasłużonych dla kultywowania tradycji kawaleryjskich pułku (ich wręczenie nastąpi w pozwalającym na to czasie). Tegoroczne Święto Pułkowe przesunięte  z czerwca na listopad, ze względu na panującą pandemię koronawirusa SARS-COV-2 odbyło się w ub. sobotę, w formie transmisji online. 

To cud, że nikt nie zginął -  Znacznie ograniczona widoczność oraz nadmierna prędkość to prawdopodobne przyczyny wypadku drogowego, do którego doszło w podczas minionego weekendu na terenie powiatu starogardzkiego. Mimo poważnych uszkodzeń pojazdu kierowca oraz pasażer kompletnie rozbitego na drzewie volkswagena uszli z życiem. Na miejscu interweniowała policja, straż pożarna oraz zespół ratownictwa medycznego. Obecnie śledczy wyjaśniają bliższe okoliczności tego groźnie wyglądającego zdarzenia.

Potwierdzono 687 zgłoszeń -  Policjanci z Komendy Powiatowej w Starogardzie Gdańskim podsumowali funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w okresie 10 miesięcy bieżącego roku. Podliczono liczbę zgłoszeń zamieszczonych na mapie przez internautów oraz zweryfikowano je pod kątem najczęściej występujących zagrożeń.

Profanacja pomnika „Jaszczurki” i flagi narodowej - Od 1981 r. w lesie w Zelgoszczy mieści się pomnik „Jaszczurki”. Znajduje się on nieopodal miejsca spotkań konspiratorów „Jaszczurki” (założono ją 29 czerwca 1941 r.). Założycielami byli: Zygmunt Bączkowski ps.„Zyga”, Izydor Gencza ps. „Junak” i Paweł Wyczyński ps. „Wrzos”. Początkowo kierowali nią wspólnie. Chodziło o to, ażeby wszelkimi sposobami wspierać rodaków w walce z okupantem niemieckim oraz by uchronić majątek narodowy. Oczywiście działalność jaszczurkowców była o wiele szersza. Od 1942 r. Izydor Gencza kierował samodzielnie „Jaszczurką” jako jej komendant, ponieważ Bączkowski uciekł przed służbą w Wehrmachcie do Generalnej Guberni, gdzie konspirował na rzecz niepodległego państwa polskiego, a Wyczyński został wcielony do niemieckiego wojska, w którym werbował kolejnych jaszczurkowców.

Wybudują wodociąg w Koteżach - Gmina Starogard Gdański podpisała umowę na budowę sieci wodociągowej wraz z przyłączami w miejscowości Koteże. Inwestycja rozpocznie się od ulicy Towarzyskiej.

Zmarł ks. prałat Zdzisław Benedict -  Kuria Diecezjalna Pelplińska poinformowała, że dnia 4 listopada 2020 roku zmarł  w Chojnicach, w wieku 89 lat i 63 roku kapłaństwa śp. ks. prałat Zdzisław Benedict, były proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Zblewie, wikariusz biskupi oraz oficjał Sądu Biskupiego w Pelplinie.

10-lecie KGW Semlin -  We wtorek, 17 listopada przypadła 10. rocznica reaktywacji Koła Gospodyń Wiejskich w Semlinie. Przewodnicząca KGW Semlin Teresa Gnutek nie kryje radości, bo – jak mówi – koło pełne jest życia, pasji, aktywności i chęci działania. A także uśmiechu!

Teleporady Państwowej Inspekcji Pracy -  Od kilku lat Redakcja Gazety Kociewskiej współpracują z Państwową Inspekcja Pracy, która udziela mieszkańcom miasta bezpłatnych porad w zakresie  prawa pracy. Podobnie będzie i w tym roku, choć porady będą prowadzone telefonicznie. Specjaliści PIP doradzą i odpowiedzą na trudne pytania, także te związane z pracą w czasie pandemii. Gorąco zachęcamy do skorzystania z porad.

Rodacy Bohaterom - Rodacy Bohaterom to program stworzony w 2010 roku przez Stowarzyszenie Odra-Niemen. Celem akcji jest zbiórka darów dla Polaków mieszkających na Kresach. Przez 10 lat udało się wysłać blisko 30 tys. paczek, wyremontować 18 miejsc pamięci narodowej, czy zapalić ponad 36 tys. zniczy na mogiłach bohaterów.

Sprawdź jakość powietrza - Przed siedzibą Urzędu Miasta Starogard Gdański pojawił się wyświetlacz LED informujący mieszkańców o jakości powietrza oraz możliwości wystąpienia alertów smogowych za pomocą mierników pomiarowych oraz ekranu informacyjnego.

Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu - Pani Natalia zawsze służy dobrą radą i pomocną ręką, jest wspaniałą nauczycielką, tłumaczy najtrudniejsze rzeczy w prosty sposób. Lubię te lekcje, bo czuję się na nich swobodnie i uczę się tego co lubię - mówi jedna z uczennic.

Wieczorek z kulturą żydowską - W Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliskach, 6 listopada, odbył się Wieczorek Kultury Żydowskiej  zorganizowany przez  grupę „Exodus” w ramach projektu Kaliskie Inicjatywy Kulturalne 2020.

Moim marzeniem jest... - O utalentowanych muzykach dowiadujemy się zazwyczaj, gdy mają okazję wystąpić publicznie. Wówczas dostają ogromną szansę i mogą zaprezentować swoje umiejętności. Niektórzy mają to coś... Jedną z takich osób jest 17-letni starogardzianin Marcin Baska, który pochodzi ze Starogardu Gdańskiego, a swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku 10 lat.

Coraz bliżej Kocborowa… - Dyskurs publiczny w Polsce przybiera coraz bardziej wulgarne formy. Odpowiedzią na chamstwo staje się jeszcze większe chamstwo. Takie kryterium jak dobro państwa w obliczu zagrożeń nie robi już na wielu ludziach żadnego wrażenia. Szkoda, bo jesteśmy świadkami największej od roku 1939 agresji na Polskę. Na razie tylko słownej, ale wszystko jest możliwe -pisze w swoim felietonie Piotr Szubarczyk.

Trzy srebra zawodników z Kociewia - Jubileuszowy XXV Turniej bokserski im. J. Kruży odbył się w Knybawie w gościnnym Hotelu nad Wisłą & Gościniec. Poprzedziły go walki sparingowe. W turnieju głównym odbyło się dziewięć walk. Trzy srebrne medale zdobyli zawodnicy z Kociewia.

Sportowe podsumowanie tygodnia. - O sukcesach i porażkach w pigułce (2)

_redakcja

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

SYGNALISTA
SYGNALISTA 21.11.2020, 09:30
GAZETA KOCIEWSKA - TO BYŁA KIEDYŚ A TERAZ JEST PRO PISOWSKIM PERIODYKIEM Z MORAŁAMI PIOTRA SZU. . Z IPN - FACHOWCA OD HISTORII I ETYKI - PO PROSTU PORAŻKA
antyszwoleżer
antyszwoleżer 18.11.2020, 12:28
przebierańcy znowu kasę wyciągają? mało im że budynek w centrum miasta za damski dostali?

Pozostałe