KORONAWIRUS: Policjanci apelują o rozwagę i stosowanie się do obostrzeń

 • 16.10.2020, 12:24
 • redakcja
KORONAWIRUS: Policjanci apelują o rozwagę i stosowanie się do obostrzeń

Podziel się:

Oceń:

Od 17 października 2020 roku Starogard Gdański objęty jest czerwoną strefą. Dla mieszkańców i turystów wiąże się to z dodatkowymi obostrzeniami. Każdego dnia starogardzcy policjanci prowadzą wzmożone działania poświęcone walce z covid-19. W odpowiedzi na widok braku przestrzegania przepisów i zaleceń sanitarnych mundurowi stale interweniują i zwracają uwagę na zagrożenie, z jakim wszyscy mamy do czynienia. W czasie minionej doby mundurowi interweniowali wobec blisko 40 osób, które naruszyły wprowadzone obostrzenia. Apelujemy! Bądźmy odpowiedzialni i stosujmy się do przepisów sanitarnych.

Z uwagi na wzrost liczby zachorowań na covid-19 powiat starogardzki od 17 października 2020 roku został objęty czerwoną strefą. Wiąże się to z dodatkowymi obostrzeniami dla mieszkańców oraz osób goszczących na Kociewiu. Starogardzcy policjanci każdego dnia prowadzą wzmożone działania, które mają na celu zaniechanie rozprzestrzeniania się koronawirusa i apelują o przestrzeganie przepisów sanitarnych. W odpowiedzi na widok braku przestrzegania przepisów i zaleceń sanitarnych mundurowi stale interweniują i zwracają uwagę na zagrożenie, z jakim wszyscy mamy do czynienia. Tylko minionej doby policjanci interweniowali wobec blisko 40 osób, wobec których stosowali mandaty, pouczenia i zwrócenie uwagi.

NOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W CAŁYM KRAJU.

Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od 19 października.

 

STREFA ŻÓŁTA (cały kraj, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej):

 • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
 • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
 • od 19.10 – ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej;
 • w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4m2;
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 25 osób;
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
 • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

 

STREFA CZERWONA:

 • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych - w sklepach o powierzchni do 100 m2 - 5 osób na kasę, w sklepach o powierzchni powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 m2;
 • od 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
 • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

 

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

 • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
 • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
 • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

 

Już w najbliższy weekend funkcjonariusze będą sprawdzać, jak mieszkańcy i osoby przebywające na terenie powiatu starogardzkiego stosują do obostrzeń, a każdy przypadek naruszenia obowiązujących przepisów spotka się z reakcją Policji. W działania zaangażowani będą funkcjonariusze z różnych pionów, m.in. prewencji i ruchu drogowego oraz kryminalni. Będą to patrole piesze i zmotoryzowane. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na kwestię zasłaniania twarzy i zachowania dystansu. Policyjnych kontroli należy spodziewać się w sklepach, lokalach gastronomicznych, środkach komunikacji publicznej oraz w pozostałych miejscach uczęszczanych przez mieszkańców. Funkcjonariusze kontrolować będą też lokale pod kątem prowadzenia imprez.

 

Bądźmy odpowiedzialni. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje, bliskich oraz osób, które są obok nas.

 

Informacje na temat obowiązujących przepisów w danym regionie znajdują się na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/koronawirus.


 

_redakcja

Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

M
M 22.10.2020, 23:39
A czy ktos mysli o ludziach pracujacych w sklepach .Sklepy sa coraz dluzej otwarte i tam sie nikt nie zaraża
Wolnyczlowiek
Wolnyczlowiek 19.10.2020, 20:37
Mam taką wątpliwość. Skoro ten wirus pochodzi od ssaka innego niż człowiek (niby od nietoperza), to dlaczego inne ssaki nie chorują?

Co do obostrzeń to większość jest wprowadzona bez podstawy prawnej. W przypadku napotkania policji, max co mogą zrobić to wniosek o ukaranie do sądu. Sąd oczywiście sprawę umarza. Nie wierzcie w kary z SANEPIDu, to bujda. Policja nie ma podstawy prawnej do przetwarzania danych osobowych.
*****PO
*****PO 20.10.2020, 09:23
Wolisz mieć podstawę,czy zdrowie?Co za ludzie!
Stg.
Stg. 17.10.2020, 21:38
Wszystko zamykają tylko nie kościoły? a tam ciemny ludek ściśięnty ponad normy i nikt tego nie pilnuje. Od soboty cała branża fitness zostaje zamknięta w związku z wprowadzeniem przez rząd nowych obostrzeń. Branża nie kryje wściekłości i protestuje. Krakowski klub fitness znalazł sposób na nowe obostrzenia. W związku z zakazem funkcjonowania branży zmienił się w... "kościół zdrowego ciała" i zamiast zajęć sportowych oferuje "nabożeństwa". Właściciele otworzyli też w sobotę "sklep ze sprzętem do ćwiczeń", który oczywiście można do woli testować. - Odzew jest olbrzymi - słyszymy od właścicieli klubu.Zapraszają wszystkich, którzy chcą testować odpłatnie ich maszyny".
SebA
SebA 17.10.2020, 11:56
Jakaś podstawa prawna na takie dzialania jest ?? Pytanie retoryczne...
Widz.
Widz. 17.10.2020, 21:16
Artykuł : Chronić Życie i zdrowie ludzi , ale czy warto również Twoje ,....ja mam wą........i.
A...
A... 17.10.2020, 11:04
Prosze kontrolowac kasjerki w sklepach . Te ich maski noszone pod nosem lub na brodzie to standart to samo seniorzy. Tym ktorzy nie wierzą w wirusa poprosze na oddzial zakazny do gdanska lub krakowa no i przyjemnych dusznosci im życzę szybko zmienia zdanie ze to nie jest zwykla grypa.
Stg
Stg 17.10.2020, 11:37
Daj innym żyć. Jak tak strasznie się boisz, to nie wychodź i po sprawie.
Klaudia
Klaudia 17.10.2020, 09:43
W weekend byłam z chłopakiem nad Borównem na spacerze i widziałam jak ludzie bez masek chodzą całymi stadami.Kwarantanna, maseczki a kto ma pilnować porządku?.Na Skarszewskich parkingach dochodzi regularnie do wyłamywania klapek od wlewu i kradzieży paliw z zaparkowanych aut.
Damian
Damian 17.10.2020, 11:17
Ktoś kradnie, bo ktoś to kupuje.Przypominam, że złodziejstwo i paserstwo, czyli kupowanie kradzionego jest przestępstwem.Dziwię się ludziom kupują szlam niewiadomego pochodzenia a potem remont silnika, bo na paliwie chce zaoszczędzić.
Aneta
Aneta 18.10.2020, 08:35
Płaczą w necie, że ich okradają, a pewnie na Policje nie zgłaszają.Potem okazuje się, że taki złodziej wpada i ma znacznie więcej na sumieniu niż jedno czy dwa auta, i to już nie jest mała szkodliwość społeczna.Porobić zdjęcia, dogadać się z innymi poszkodowanymi złożyć zawiadomienie i nie narzekać.Interesujące jest to, że jak dewastują coś, kradną , pobiją kogoś nawet w centrum to nikt nic nie widzi, ale kto z kim i jak żyje to wiedzą dokładnie nie znając człowieka.Kupować paliwa ze stacji paliw gdzie można dostać paragon lub fakturę nie wspierać złodziejstwa i paserstwa!!!.
Morda
Morda 16.10.2020, 21:40
Obywatel masz prawo do takiego zdania jednakże proszę poszperaj trochę w internecie na temat tego niby wirusa . Zmienisz zdanie chyba że jesteś totalnym dzbanem który wierzy tv
zen
zen 17.10.2020, 14:15
cały świat jest w pandemii a ten coś tu o kłamliwej telewizji :)
Czyli według ciebie cały swiat uwierzył w Polska tv - no jesteś naprawdę nie dzban :))))))))
jar
jar 16.10.2020, 19:59
dzisiaj widzialem jak maseczki nosza niech policja do carefura wejdzie pic na wode a moja ciocia wlasnie ma respirator 56 lat
Morda
Morda 16.10.2020, 14:25
Tylko głupi wierzą w tego wirusa i nosza maseczki
Obywatel
Obywatel 16.10.2020, 17:54
Takich jak ty trzeba przymusowo wysyłać do szpitala byś pobył w skórze lekarzy, którzy leczą chorych na COVID i widzą na własne oczy co się dzieje. Zmądrzejesz, gdy ktoś z bliskiego ci otoczenia ciężko zachoruje. Życzę zdrowia wszystkim ogarniętym ludziom, którzy mają szacunek do innych i respektują zasady.
ta....
ta.... 16.10.2020, 14:19
Właśnie wczoraj widziałam patrol mknący samochodem - bez maseczek. To jak to jest, hmm?
TURYSTÓW???
TURYSTÓW??? 16.10.2020, 13:50
Tu są jacyś TURYŚCI? :)))
Pewnie wysiedli na nowym wspaniałym dworcu PKP
no popatrz!
no popatrz! 16.10.2020, 14:21
Masz coś do dworca? Ten rozpadający się był bardziej efektowny?

Pozostałe