Policja ostrzega: uwaga na kradzieże rowerów

 • 22.05.2020, 10:55
 • redakcja
Policja ostrzega: uwaga na kradzieże rowerów

Podziel się:

Oceń:

Sezon rowerowy w pełni, co widać na drogach i ścieżkach rowerowych powiatu starogardzkiego. Zwiększa się też zagrożenie kradzieżami jednośladów. Chcąc zapobiec utracie roweru, warto go odpowiednio zabezpieczyć. Należy też unikać sytuacji, w której nasz jednoślad pozostawiony będzie, choćby na chwilę, bez odpowiedniej ochrony, np. w klatce schodowej czy pod sklepem. Z obserwacji policjantów wynika, że rowery giną najczęściej z tych właśnie miejsc. Co zatem zrobić, by uchronić nasz rower przed kradzieżą?

Jak wynika z policyjnych statystyk, kradzieże rowerów są zazwyczaj przypadkowe. Złodzieje wykorzystują fakt pozostawienia jednośladu na tzw. „chwilkę” bez żadnych zabezpieczeń i nadzoru. Do kradzieży dochodzi także z miejsc, w których rowery są przechowywane, czyli z garaży, klatek schodowych, piwnic oraz balkonów. Aby ustrzec się przed takimi zdarzeniami, a jednocześnie ograniczyć ich ryzyko, należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu naszego jednośladu.

Policjanci informują o kilku zasadach, które mogą uchronić nas przed kradzieżą naszego jednośladu:

 

 • nigdy nie pozostawiajmy niezabezpieczonego roweru na klatce schodowej, pod sklepem, bankiem itp.
 • jeżeli zostawiamy rower w piwnicy dopilnujmy, aby drzwi były dobrze zabezpieczone, wyczulmy sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnicy,
 • zachowajmy kartę gwarancyjną roweru, a jeśli już jej nie posiadamy to sfotografujmy swój rower i zapiszmy jego numer fabryczny, nazwę i cechy szczególne – te dane znacznie ułatwią policjantom odzyskanie roweru w przypadku kradzieży,
 • jeżeli posiadamy drogi rower, warto zastanowić się nad jego ubezpieczeniem przed kradzieżą w firmie ubezpieczeniowej,
 • o ile to możliwe, zawsze zostawiajmy rower w miejscach objętych monitoringiem, kamery odstraszają złodziei, a w przypadku kradzieży jest szansa, że zarejestrują wizerunek sprawcy.

 

Dobrym sposobem na zabezpieczenie roweru przed kradzieżą są najprostsze metody takie jak:

 

 • przemalowanie fragmentu jego ramy,
 • oznakowanie roweru za pomocą specjalnego mazaka w tzw. tajnopis widoczny w promieniach ultrafioletowych,
 • wyposażenie jednośladu w solidne zabezpieczenie mechaniczne pozwalające na przypięcie go do trwałego elementu np. znaku drogowego, parkometru, balustrady, itp.
 • zostawiając rower przed sklepem, stawiajmy go w widocznym i uczęszczanym miejscu,
 • łańcuch zawsze przekładajmy przez ramę roweru, a nie tylko przez przednie lub tylne koło,
 • nie stosujmy do zabezpieczenia cienkich linek czy łańcuchów - można je łatwo przeciąć,
 • pamiętajmy, gdy pozostawiamy rower w miejscu ogólnie dostępnym, demontujmy mocowane zatrzaskowe oświetlenie i licznik.

 

Jak zabezpieczyć się przed kupnem kradzionego roweru?

Kupując rower, zwłaszcza używany, trzeba koniecznie sprawdzić jego numery fabryczne, które są zazwyczaj wybite na ramie i porównać je z podanymi w karcie gwarancyjnej - daje to pewność, że nie kupujemy roweru kradzionego.

Jeżeli oferowana cena sprzedaży roweru jest bardzo niska, rozsądnym będzie rezygnacja z transakcji, albowiem możemy mieść do czynienia z "opychaniem kradzionego towaru". Decydując się na kupno roweru z tzw. drugiej ręki, jeżeli nie posiada on karty gwarancyjnej, należy odnotować w umowie kupna-sprzedaży jego numery fabryczne, które mogą okazać się przydatne przy ewentualnym zgłoszeniu kradzieży lub gdy rower był skradziony.

Nie istnieje 100% zabezpieczenie przed kradzieżą. Jednak, jak wynika z policyjnych statystyk większość z utraconych jednośladów nie była w żaden sposób zabezpieczona. Pamiętajmy o tym, że okazja czyni złodzieja. Stosując się do powyższych porad, znacząco utrudnimy złodziejom kradzież naszego pojazdu.

 

_redakcja

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

dętka
dętka 22.05.2020, 20:03
poproś miejscowych pedałów o ochronę i już rower ci nie zginie , stare barany na rowerkach udający sportowców - wstyd...
antyplatfus
antyplatfus 23.05.2020, 13:54
Dziwne PO pada,a rowery giną.

Pozostałe