(FOTO) Remont inwestycji za blisko 43 miliony złotych?! Przy pomniku Mickiewicza trwają prace

  • 07.05.2020, 12:41
  • redakcja
(FOTO) Remont inwestycji za blisko 43 miliony złotych?! Przy pomniku Mickiewicza trwają prace

Podziel się:

Oceń:

Do widoku remontów w naszym mieście zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Jednak wielu mieszkańców – w tym i nas – w osłupienie wprawił widok prac wykonywanych przy pomniku Adama Mickiewicza. – Jak to, przecież niedawno inwestycja za grube miliony złotych została odebrana? – nasuwało się pytanie.

W tej sprawie postanowiliśmy zwrócić się do Urzędu Miasta. Poniżej publikujemy odpowiedzi udzieloną nam przez Magdalenę Dalecką, rzecznika prezydenta miasta w Starogardzie Gd.

Prace przy pomniku Mickiewicza prowadzone są z kilku przyczyn:
- w wyniku zaplanowanej kontynuacji rozpoczętych w zeszłym roku prac związanych z nasadzeniami krzewów i bylin ozdobnych w obszarze pomnika i ul. Kolejowej. W zeszłym roku zagospodarowano teren pomiędzy aleją Wojska Polskiego, a ul. Sikorskiego oraz wysepki po płn str. zaplecza pomnika. Od poniedziałku powinny być te prace kontynuowane i cały obszar wokół pomnika nabierze zupełnie innego wyglądu,

- z potrzeby przeniesienia elementów małej architektury w postaci ławek, które notorycznie są brudzone przez ptaki bytujące na zlokalizowanych tam dużych drzewach i chęci zwiększenia powierzchni przyjmującej wodę, ponieważ zauważyliśmy opóźnioną wegetację najstarszych drzew w tamtej okolicy co może być spowodowane niewystarczającą ilością zasilania systemu korzeniowego wodą,

- w wyniku poczynionych uzgodnień, prowadzonych z PINB.

 

Przypomnijmy, że budowa węzła integracyjnego w Starogardzie Gdańskim (Dworzec PKP, Aleja Wojska Polskiego, ulica Kolejowa) pochłonęła 43 miliony złotych. Budynek dworca i deptak zmieniły się całkowicie. Przebudowany został również skwer przy pomniku Adama Mickiewicza (vis a vis Urzędu Miasta).

W pierwszej połowie 2019 roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego skontrolował  inwestycję i stwierdził znaczne uchybienia w pracach prowadzonych na działce przy pomniku Adama Mickiewicza.

Jak wówczas poinformował powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Piotr Cychnerski, pozwolenia budowlane na przebudowę Alei Wojska Polskiego i dworca kolejowego nie obejmowały dwóch działek, w tym także tej, na której znajduje się pomnik Adama Mickiewicza. Prace zostały tam jednak przeprowadzone.

Ponownie skontaktowaliśmy się dziś z inspektorem nadzoru budowlanego w Starogardzie.
- Nie wiem, jaki zakres robót jest w tym momencie wykonywany, ale faktem jest, że po przeprowadzonym postępowaniu wydaliśmy nakaz pewnych robót budowlanych. Być może właśnie w tej chwili Miasto wypełnia obowiązek, który na nich nałożyliśmy – powiedział nam Piotr Cychnerski.

 

 

_redakcja

Zdjęcia (6)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (36)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

tutam
tutam 09.05.2020, 23:11
Wiele hałasu o nic. Prace już zakończone, trwały raptem 3-4 dni.
aa
aa 08.05.2020, 22:00
a ja mysle, ze zapomnieli o slupkach, aby utrzymac srednia ilosc z rynku. Oslupkowac caly STG !!
Lina555
Lina555 12.05.2020, 17:24
Masz rację, Rynek sknocili kompletnie! Z ładnego starego elementu śródmieścia została kupa osłupkowanych betonowych płyt i dziura przy ratuszu! Jeszcze parę lumpeksów do kompletu proponuję!
Januszek Stankowiak "Samowola"
Januszek Stankowiak "Samowola" 08.05.2020, 09:53
To nie są roboty mające na celu doprowadzenie terenu do stanu pierwotnego po nielegalnym jego przebudowie co z pewnością wynika z nakazu PINB. Poprzednio "właściciele" Miasta dopuścili do samowoli budowlanej bo te działki nie były objęte pozwoleniem na budowę. Obenie tak z fotek jak i oglądu na miejscu, a także z pokrętnej wypowiedzi pracownika Wydziału Propagandy, wynika iż "właściciele" Starogardu ("nasz Starogard") podjęli kolejna przebudowę tych działek a nie doprowadzenie do stanu pierwotnego. Jeśli nie mają pozwolenia na budowę to jest to kolejna samowola budowlana w ich wykonaniu.
Te roboty są legalne czy nielegalne?
Te roboty są legalne czy nielegalne? 08.05.2020, 10:10
Co na to Wydział Budownictwa Starostwa Powiatowego i jego Kierownik Pan J. Badziag?
gość
gość 08.05.2020, 13:59
Za samowole budowlane w powiecie odpowiada powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. To on stwierdza czy coś jest budowane zgodnie z pozwoleniem na budowę czy też nie.
Wywieźć typów z NS na taczkach jak najdalej
Wywieźć typów z NS na taczkach jak najdalej 10.05.2020, 10:58
Weselny grajek otrzymał z PINB decyzję o wstrzymaniu robót zwiazanych z remontem Rynku i jego zaplecza. Roboty prowadzone były niezgodnie z pozwoleniem na budowę i projektem będącym podstawa decyzji o pozwoleniu. Może "właściciel Starogardu" wyjaśni dlaczego dupuscil do samowoli budowlanej. Złożył co prawda odwołanie ale faktu samowoli to nie zmienia.
Lex
Lex 08.05.2020, 15:39
Myśl godna nagrody Nobla. Według gościa za kradzież odpowiada prokurator a nie złodziej. W Starogardzie, od prawie sześciu lat za samowolę budowlane przy miejskich inwestycjach odpowiada niejaki Stankowiak. I ma w tym nieźle osiagniecia. Komu Starostwo wydaje pozwolenie na budowę?. Inwestorowi czy Inspektorowi Nadzoru Budowlanego?. Kto jest zobowiązany do prowadzenia budowy zgodnie z pozwoleniem i projektem technicznym?. Inwestor!!!. Gościu przestań bredzić.
dsa
dsa 09.05.2020, 02:33
Inwestorem jest miasto, a nie osoba fizyczna, więc sam bredzisz.
Lex
Lex 09.05.2020, 07:59
Miasto to kto?. Wszyscy mieszkańcy?. Miasto to ani osoba prawna ani osoba fizyczna. Miasto to jednostka administracyjna zarządzana przez Prezydenta7Burmistrza. Kto występuje o wydanie decyzji o budowę?. Prezydent. Kto odpowiada za naruszenie prawa czy też dyscypliny finansów publicznych?. "Prezydent. Jakim cudem można postawić zarzuty Miastu?. Miastu czyli komu?. Kto wydaje zarządzenia i decyzję Miasto czy Prezydent?. Prezydent. Kogo i dlaczego ludzie wybierają w wyborach Miasto czy Prezydenta? dsa uruchom lrpetyne jeśli masz tam mózg a nie sieczkę.
magnus dux
magnus dux 09.05.2020, 18:44
Lex ma absolutną rację. Miasto to pojęcie potoczne, ogólne. W imieniu miasta występuje i podpisuje pisma, wnioski i inne dokumenty prezydent. A to co napisał gość to jest mega "Za samowole budowlane w powiecie odpowiada powiatowy inspektor nadzoru budowlanego" . Inspektor nadzoru to raczej kolego odpowiada za to żeby te samowole wyłapywać i pociągać winnych do ich naprawy.
Estakada grajka
Estakada grajka 08.05.2020, 09:10
W trakcie wyborów mieszkańcy popełnili wielki błąd wierząc, że weselny grajek jest w stanie ogarnąć swoim intelektem zarządzanie miastem. Czekam też na informacje weselnego grajka kiedy rozpocznie się obiecana w Osiedlowym Domu Kultury inwestycja budowy estakady nad parkiem od ul. Hallera do ul. Chojnickiej.
o
o 08.05.2020, 17:08
Moim zdaniem nie popełnili żadnego błędu.
krzysztof
krzysztof 08.05.2020, 09:30
Jak w osiedlowym domu kultury to pewnie w obecności kierowniczki danielka podobno przyszłego prezesa spółdzelni? To nic z tego nie będzie
Ogrodnik
Ogrodnik 08.05.2020, 09:59
Te brednie wygłaszał w kampanii jak pierwszy raz udało mu się oszukać wyborców Weselny grajek to totalny laik i narcyz.
Dzesika z Bączka
Dzesika z Bączka 08.05.2020, 08:47
Mój głos oddany na Mr. President Stankowiak był ogromnym błędem. Wstydzę się za to.
o
o 08.05.2020, 17:10
Twój poziom intelektualny to błąd. Stankowiakowi do pięt nie dorastasz.
hdy
hdy 08.05.2020, 08:46
No proszę, jednak jest kasa, ale jak mieszkańcy jednej z dzielnic prosili i zrobienie 500 metrowej ulicy wraz z wymianą az***owych, tak az***owych rur wodociągowych to na spotkaniu z łzami w oczach zarzekali się, że kasa miejska jest pusta.
kolo
kolo 08.05.2020, 08:42
Właściciele mieszkań i posesji przy Alei Wojska Polskiego dziękują Prezydentowi za tą inwestycję. Dzięki niej wartość ich nieruchomości wzrosła o 30%. Tak się żyje w tym mieście za kasę podatników.
Majster
Majster 23.05.2020, 18:15
To chyba dobrze, że wartość posiadanej nieruchomości wzrosła. Miliony inwestorów i maklerów na świecie głowi się, jak lokować kapitał aby rosła wartość ich inwestycji, a właściciele posesji przy Al. WP taki prezent dostali od pozostałych obywateli miesta.
Kolobelo
Kolobelo 09.05.2020, 08:04
Koło uważaj co czynisz. Zachęcasz Stankowiak do uchwały Rady Miasta o opłacie adiacenckiej. Chcesz ja płacić?.
U
U 08.05.2020, 17:08
A to niby dlaczego? Co się zmieniło na lepsze że wartość miała wzrosnąć? No proszę wytłumacz.
Moim zdaniem jesteś normalnym półgłówkiem co pier..d..li głupoty.
Mieszczuch
Mieszczuch 09.05.2020, 12:28
Opłata adiacencka to wnoszenie przez właścicieli nieruchomości (działka, budynek, lokal uzytkowy, lokal mieszkalny) na rzecz budżetu Miasta z tytułu wzrostu wartości nieruchomości na skutek inwestycji samorządu. Wysokość opłaty określa uchwała Rady, a uchwałę przygotowuje Prezydent. Ten ma poddaną większość radnych więc może spokojnie wprowadzic taką opłatę.
urzednik
urzednik 08.05.2020, 08:39
Kurła, czy szwagier Prezydenta ma jakąś firmę brukarską czy skład kostki brukowej? Wszędzie w tym smutnym mieście kostka, kostka, kostka.
Roman
Roman 07.05.2020, 23:20
Stankowiak miał być taki dobry a to zwykły laser który nie szanuje naszej kasy i szata nią na lewo i prawo
M.
M. 07.05.2020, 20:17
Kociewiak, lepiej zainterweniuj i niech UM zainteresuke sie nieczystosciami ktore pozostawiaja ptaki w parku na placu zabaw. Cala zjezdzalnia obsr**a, lawki tak samo... To sa jaja
yyycz
yyycz 07.05.2020, 18:36
Poprawiają udaną i nielegalną, bo bez pozwolenia na budowę, którą nadzorował Przemysław "fachowiec" z Czerska. Pozostaje nadal pytanie czy aktualnie wykonywane roboty są prowadzone na podstawie pozwolenia na budowę i projektu technicznego czy też to kolejna samowola budowlana "właścicieli"Starogardu z Gdańskie 6.
ma
ma 07.05.2020, 17:48
Chyba każdy starogardzianin cieszy się, że prowadzone są inwestycje, ale......z całym szacunkiem Aleja Wojska Polskiego jest tak niechlujnie zrobiona, że nie zapłaciłbym za to złotówki. Zobaczcie jak nierówno ułożona jest kostka. Wykonawca zlecił pracę podwykonawcy, który to zlecił wykonanie jeszcze innemu podwykonawcy - a kto kładł kostkę mogliśmy widzieć w czasie inwestycji - przypadkowi ludzie (żadni fachowcy). I za to wszystko 43 miliony - "inwestycja na lata".
eh
eh 07.05.2020, 21:32
To już słyszeliśmy w ubiegłym roku, a co poza tym? Czy w swoim mieszkaniu masz wszystko idealnie proste i równe ? Wszystko do centymetra pasuje? Radzę sprawdzić, to może zweryfikujesz swoje niezdrowe podejście.
abc
abc 08.05.2020, 07:26
Tu nie chodzi o niezdrowe podejście, tylko o to, że jak za coś płacisz, to wymagasz aby usługa była wykonana dokładnie - tym bardziej jak płacisz za to 43 miliony.
ta....
ta.... 09.05.2020, 18:35
Przeciwnicy Stankowiaka w natarciu. Żałosne... ta wasza dokładność niedługo bokiem wam wyjdzie
j-27
j-27 07.05.2020, 17:53
ale premie sobie wypłacili , a jak się chwalili - nieroby i kolesie
Dred
Dred 07.05.2020, 21:42
Jakie premie?
kociewiak
kociewiak 07.05.2020, 15:31
znowu kolesiowskie układziki i zaprzyjażnione z kolesiami firemki dostają robotę - skandal , kto i kiedy ich rozliczy , bo nie rozliczono jeszcze poprzednich robót z udziałem kolesiów !!!!!
eh
eh 07.05.2020, 21:34
Jak zazdrościsz, to się zgłoś i sam zrób i potem pokaż rozliczenie. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
yokis
yokis 07.05.2020, 14:17
To już są jaja!

Pozostałe