Co z odkrytymi murami koło ratusza? Wkrótce zostaną zabezpieczone

  • 01.04.2020, 05:22
  • redakcja
 Co z odkrytymi murami koło ratusza? Wkrótce zostaną zabezpieczone

Podziel się:

Oceń:

Do widoku ogrodzonych fundamentów dawnego Ratusza na Rynku przywykli już niemal wszyscy mieszkańcy. Jednym obecny sposób zabezpieczenia murów płotem odpowiada, innym mniej. Niezmiernie jednak dziwią się turyści, robiąc masę zdjęć. Zdaniem archeologów, którzy pracowali na terenie wykopalisk, mury nie przetrwają kolejnej zimy i zwyczajnie się rozsypią. Przypomnijmy, że m.in. właśnie przez warunki atmosferyczne zawaleniu groził Ratusz, który obecnie został tymczasowo zabezpieczony drewniano-betonową konstrukcją od strony południowej.

Mury należy zabezpieczyć jak najszybciej, w przeciwnym wypadku ulegną całkowitej degradacji.
- Jeśli nie ma środków na ich wyeksponowanie, powinny zostać zasypane, ale w taki sposób, aby w przyszłości można było z łatwością je odkopać. Preferujemy metodę umieszczenia kruszywa w workach – mówią archeolodzy.

Władze miasta planują do końca czerwca zabezpieczyć wykop, choć termin ten – ze względu na pandemię koronawirusa – może ulec zmianie.
Początkowo w workach miał znajdować się żwir, jednak władze chińskiego Foshan (miasta partnerskiego Starogardu Gd.) zaproponowały, że w geście przyjaźni przekażą ryż, który może zostać umieszczony w parcianych workach, a następnie w wykopie. Ryż ze względu na swoje właściwości higroskopijne doskonale zabezpieczy mury i pozwoli im przeczekać do kolejnych prac na tym terenie. Miasto nie podaje jednak dokładnego terminu dostawy surowca z Chin.


O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy architekt Annę Lembicz, przedstawicielkę Stowarzyszenia Starogard 2030, które działa na rzecz zabytków w mieście. 
- Wielka szkoda, że piwnice nie zostaną wyeksponowane w takim zakresie, w jakim początkowo zakładano. Najważniejsze teraz jednak jest, by zabezpieczyć mury przed dalszym niszczeniem. Popularną metodą jest zasypanie ruin czystym piaskiem; lepiej, gdy jest on w płóciennych workach, bo to ułatwia późniejszą eksplorację. Pomysł z ryżem jest innowacyjny i miejmy nadzieję, że jego zastosowanie wpłynie korzystnie na zachowanie ruin - komentuje Anna Lembicz.


Przypomnijmy, że odkryte relikty gotyckiego Ratusza pod rynkiem w Starogardzie Gdańskim stanowią cenny nabytek dla dziedzictwa kulturowego miasta, jak i dla dalszych badań naukowych nad budownictwem municypalnym w miastach średniowiecznych.
Mury ceglane najprawdopodobniej pochodzą z XIV wieku, a we wschodniej części archeolodzy dokopali się do posadzki.
- Nasze wcześniejsze przypuszczenia, że pierwotny ratusz był dwa razy większy od obecnego, się potwierdziły – mówiła podczas wizytacji wykopalisk Wojewódzka Konserwator Zabytków – Agnieszka Kowalska. - Stan zachowania murów w poziomie jednej kondygnacji wraz z historyczną klatką schodową jest wyjątkowy. Bardzo często obserwujemy, że relikty zniszczonej dawniej architektury gotyckiej zachowują się wyłącznie w poziomie ław fundamentowych.

O wszelkich nowych ustaleniach będziemy informować na bieżąco.

_redakcja

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ja
Ja 01.04.2020, 12:13
Prima aprilis
wera
wera 06.04.2020, 11:04
głupi niestosowny do sytuacji na świecie żart

Pozostałe