
Podziel się:
Oceń:
Mury należy zabezpieczyć jak najszybciej, w przeciwnym wypadku ulegną całkowitej degradacji.
- Jeśli nie ma środków na ich wyeksponowanie, powinny zostać zasypane, ale w taki sposób, aby w przyszłości można było z łatwością je odkopać. Preferujemy metodę umieszczenia kruszywa w workach – mówią archeolodzy.
Władze miasta planują do końca czerwca zabezpieczyć wykop, choć termin ten – ze względu na pandemię koronawirusa – może ulec zmianie.
Początkowo w workach miał znajdować się żwir, jednak władze chińskiego Foshan (miasta partnerskiego Starogardu Gd.) zaproponowały, że w geście przyjaźni przekażą ryż, który może zostać umieszczony w parcianych workach, a następnie w wykopie. Ryż ze względu na swoje właściwości higroskopijne doskonale zabezpieczy mury i pozwoli im przeczekać do kolejnych prac na tym terenie. Miasto nie podaje jednak dokładnego terminu dostawy surowca z Chin.
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy architekt Annę Lembicz, przedstawicielkę Stowarzyszenia Starogard 2030, które działa na rzecz zabytków w mieście.
- Wielka szkoda, że piwnice nie zostaną wyeksponowane w takim zakresie, w jakim początkowo zakładano. Najważniejsze teraz jednak jest, by zabezpieczyć mury przed dalszym niszczeniem. Popularną metodą jest zasypanie ruin czystym piaskiem; lepiej, gdy jest on w płóciennych workach, bo to ułatwia późniejszą eksplorację. Pomysł z ryżem jest innowacyjny i miejmy nadzieję, że jego zastosowanie wpłynie korzystnie na zachowanie ruin - komentuje Anna Lembicz.
Przypomnijmy, że odkryte relikty gotyckiego Ratusza pod rynkiem w Starogardzie Gdańskim stanowią cenny nabytek dla dziedzictwa kulturowego miasta, jak i dla dalszych badań naukowych nad budownictwem municypalnym w miastach średniowiecznych.
Mury ceglane najprawdopodobniej pochodzą z XIV wieku, a we wschodniej części archeolodzy dokopali się do posadzki.
- Nasze wcześniejsze przypuszczenia, że pierwotny ratusz był dwa razy większy od obecnego, się potwierdziły – mówiła podczas wizytacji wykopalisk Wojewódzka Konserwator Zabytków – Agnieszka Kowalska. - Stan zachowania murów w poziomie jednej kondygnacji wraz z historyczną klatką schodową jest wyjątkowy. Bardzo często obserwujemy, że relikty zniszczonej dawniej architektury gotyckiej zachowują się wyłącznie w poziomie ław fundamentowych.
O wszelkich nowych ustaleniach będziemy informować na bieżąco.
Prima aprilis
głupi niestosowny do sytuacji na świecie żart