Czy leasing samochodów używanych jest opłacalny?

  • 20.03.2020, 12:56
  • Materiał partnera
Czy leasing samochodów używanych jest opłacalny?

Podziel się:

Leasing samochodów to stosunkowo nowy sposób finansowania pojazdów, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Przedmiotem umowy leasingowej mogą być nie tylko nowe auta, ale również używane. Czy leasing samochodów używanych jest opłacalny?

Na czym polega leasing samochodów?

W ramach umowy leasingowej, firma leasingowa oddaje do użytku samochód lub inny pojazd leasingobiorcy. Ten w zamian za możliwości użytkowania środka trwałego, płaci comiesięczne raty w wysokości, która określona jest w umowie. Przez cały okres umowy właścicielem pojazdu pozostaje leasingodawca. Po wygaśnięciu umowy, leasingobiorca może, ale nie musi, wykupić pojazd na własność. Firmy leasingowe chętnie finansują nowe samochody. jednak wiele z nich, chcąc wyjść na przeciw oczekiwaniom swoich klientów, finansuje również auta używane. Wiąże się to z tym, że w Polsce wiele obrotów w branży motoryzacyjnej generuje właśnie rynek wtórny. Firmy leasingowe mają mniej restrykcyjne wymagania niż banki, ale i tak należy spełnić kilka wymogów, aby móc zawrzeć umowę.

Jak wziąć w leasing samochód używany?

Leasing samochodów używanych dostępny jest dla osób fizycznych oraz firm. Cała procedura niewiele różni się od zawarcia umowy w klasycznym leasingu. Zmianie ulega jedynie wysokość wpłaty własnej i czas trwania umowy. Firmy leasingowe same ustalają dokładne warunki leasingowania aut używanych, ale większość z nich stosuje te same kryteria:

  • Wiek auta – firmy leasingowe zazwyczaj nie finansują samochodów starszych niż 5 lat,
  • Stan oraz wartość samochodu – zanim auto będzie finansowane, jego stan sprawdzają eksperci. Im gorszy stan, tym mniejsza szansa na jego finansowanie
  • jeżeli stan samochodu jest zły, to szanse na jego finansowanie są niskie,
  • pochodzenie pojazdu – firmy leasingowe, jako właściciele środka trwałego, chcąc się zabezpieczyć finansują pojazdy ze sprawdzonych źródeł.

Czy leasing samochodów używanych jest opłacalny?

Leasing samochodów używanych to opłacalna forma finansowania, którą doceniają zarówno osoby fizyczne, jak i prowadzące działalność gospodarczą. Przede wszystkim są rozwiązaniem dla tych osób, które mają ograniczony budżet, potrzebują samochodu, a nie mają możliwości lub nie chcą zaciągnąć kredytu. Zalety leasingu aut używanych są dokładnie takie same, jak w przypadku leasingu nowych samochodów. Przede wszystkim firmy leasingowe ograniczają formalności do minimum, co znacznie przyśpiesza całą procedurę.

Weryfikacja wniosku oraz wydanie decyzji jest o wiele szybsze w porównaniu do tradycyjnego kredytu. Atutem są także niskie raty, które wynikają z tego, że leasingobiorca nie musi kupić pojazdu. Leasing samochodów używanych, jak każdy inny, nie jest raportowany do banków, a wiec nie ma wpływ na zdolność kredytową. Przedsiębiorca ma również możliwość skorzystania z dodatkowych usług takich jak zastępcze auto na czas naprawy po stłuczce oraz ze zniżek u partnerów leasingowych na ubezpieczenie OC czy AC. Leasing samochodów używanych, tak jak i nowych, oferuje korzyści podatkowe. Przedsiębiorca może odliczyć podatek VAT od rat leasingowych.

Materiał partnera

Pozostałe