SPROSTOWANIE

  • 12.02.2020, 10:39
  • redakcja
SPROSTOWANIE

Podziel się:

Oceń:

W związku z opublikowanym w „Gazecie Kociewskiej” (nr 3/1553 z 15 stycznia 2020 r) artykułem red. Jacka Trzosowskiego oraz w dniu 16.01.2020 r. na portalu Kociewiak.pl pt. „Urząd kupuje nagrody i chwali się nimi przed mieszkańcami?!”otrzymaliśmy pismo od Prezydenta Miasta.

SPROSTOWANIE

Autor artykułu zatytułowanego „Urząd kupuje nagrody i chwali się nimi przed mieszkańcami?!”, sugeruje,  zarówno w tytule jak i treści artykułu, że doszło do kupowania nagród przez władze Miasta Starogard Gdański w tym przyznawanej przez Europejskie Zgromadzenie Biznesowe w Oxfordzie oraz, nagrody przyznawanej przez Wojewodę Pomorskiego – za „Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Pomorskiego 2019”
Powyższy artykuł stanowi naruszenie rzetelnego dziennikarstwa, które polegało na licznych stwierdzeniach zawartych w artykule m.in. „Czy warto było wydać tak duże pieniądze na niewiele znaczącą statuetkę? czy poprzez użycie wypowiedzi przedstawiciela innych gmin w takim kontekście, który sugerował odpłatność za przyjmowanie nagrody.
Informuję, że twierdzenia autora artykułu są nieprawdziwe i nie zostały przez w/w w żaden sposób zweryfikowane, czego wymaga zasada rzetelności dziennikarskiej uregulowana w art. 10 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 roku – Prawo Prasowe. Wskazać należy, że konkurs „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2019” organizowany jest przez Zarząd Województwa Pomorskiego, pod Patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego. Nagrodzone przedsięwzięcie Miasto Starogard Gdański – „Budowa i skomunikowanie węzła integracyjnego w Starogardzie Gdańskim” zostało wyłonione spośród innych projektów zgodnie z Regulaminem Konkursu, dostępnym na stronie internetowej Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego, z którego wprost wynikają kryteria oceny projektu. Kryteria wyboru laureatów mają charakter merytoryczny i nie przewidują odpłatności za udział w konkursie ani za przyznanie nagród.
Sugestia, że nagroda mogła zostać „kupiona” narusza zasady etyki dziennikarskiej. Odnosząc się do drugiego wyróżnienia przyznanego przyznawanego przez Europejskie Zgromadzenie Biznesowe w Oxfordzie, autor artykułu nie zwrócił się do organizatora o udzielenie informacji o kryteriach doboru uczestników Szczytu, ani przyznawania nagród, metodzie selekcji kandydatów do nagrody oraz przebiegu debaty i wydarzeń towarzyszących, w ramach Szczytu. Przede wszystkim autor mija się z prawdą wskazując, że Miasto zapłaciło za nagrodę kwotę 11 700 zł. Wydatek poniesiony przez Gminę obejmował możliwość promocji gminy i miasta przed szerokim gronem przedstawicieli międzynarodowego biznesu, polityki oraz nauki, pozwalając na przedstawienie kluczowych inwestycji i atutów Miasta, dając tym samym możliwość nawiązania współpracy oraz pozyskania zagranicznych inwestorów, także przez lokalnych przedsiębiorców. Koszt ten obejmował przygotowanie i wysłanie materiałów promocyjnych, przedstawiającej potencjał gospodarczy, oraz społeczny Miasta, najważniejsze informacje dotyczące działalności, inwestycji i wprowadzonych innowacji na przestrzeni ostatnich czterech lat przeprowadzonych w Starogardzie Gdańskim. Prezentacja materiałów promocyjnych Starogardu Gdańskiego odbyła się podczas Szczytu Liderów 2019 w dniach 17-18 grudnia 2019 roku wraz z wydarzeniami towarzyszącymi, a więc nie jedynie w ramach przeprowadzonej debaty oxfordzkiej jak wskazuje artykuł, która była jednym z wydarzeń w ramach Szczytu.


                                                                                                                                                                                                        Z poważaniem
                                                                                                                                                                                            PREZYDENT MIASTA
                                                                                                                                                                                                  Janusz Stankowiak


Od Redakcji. Odpowiedź autora tekstu za tydzień.

 

_redakcja

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Janusz
Janusz 16.02.2020, 21:18
Masakra wstydu oni nie mają sprostowanie,trudno rozmawia się z faktami np to co piszę dziennik "The Times o tej tzw Ukraińsko-brytyjska organizacja The Europe Business Assembly
gość
gość 12.02.2020, 16:22
Ukraińsko-brytyjska organizacja The Europe Business Assembly wykorzystuje reputację Uniwersytetu Oksfordzkiego i zarabia miliony funtów na rozdawaniu fałszywych tytułów i wyróżnień - pisze dziennik "The Times

https://www.bankier.pl/wiadomo…
tv
tv 12.02.2020, 15:25
Ale farsa. Urząd miasta nie powinien tak postępować. wszystko w górę,śmieci w górę, kubłów 6, a my za to płacimy!!!! Dosyć tego!!!
xoxo
xoxo 12.02.2020, 14:30
Miasto swoje a mieszkancy juz swoje wiedzą. slaba linia obrony.
ciekawski
ciekawski 12.02.2020, 13:39
"Wydatek poniesiony przez Gminę obejmował możliwość promocji gminy i miasta przed szerokim gronem przedstawicieli międzynarodowego biznesu, polityki oraz nauki, pozwalając na przedstawienie kluczowych inwestycji i atutów Miasta, dając tym samym możliwość nawiązania współpracy oraz pozyskania zagranicznych inwestorów, także przez lokalnych przedsiębiorców." - i co osiągnęło miasto i lokalni przedsiębiorcy? Proszę o konkrety.
obserwator
obserwator 12.02.2020, 15:36
Wiadomo, jeden przedsiębiorca szczególnie kręci się wokół prezydenta
czerń
czerń 12.02.2020, 17:08
Czyżby chodziło o blackiego?
obserwer
obserwer 12.02.2020, 14:02
trele-morele , a gdzie konkrety ???
malik
malik 12.02.2020, 14:13
Oni i konkrety, no proszę, bądź poważny.

Pozostałe