FOTO: Mieszkańcy sami wybudowali drogę! Gmina zapewniła jedynie budulec. Zajęło im to 600 godzin!

  • 10.02.2020, 13:12
  • redakcja
FOTO: Mieszkańcy sami wybudowali drogę! Gmina zapewniła jedynie budulec. Zajęło im to 600 godzin!

Podziel się:

Oceń:

RYWAŁD. Mieszkańcy wsi w 600 godzin społecznie wyremontowali 430 metrów ul. Lipowej. Dzięki aktywistom udało się ułożyć nawierzchnię drogi i poprawić bezpieczeństwo.

 Sołtys Andrzej Czarnecki na niecodzienną formułę przeprowadzenia remontu wpadł w sierpniu 2017 roku. Podczas krótkiej narady z mieszkańcami ustalono, że najpilniejszego remontu wymaga ul. Lipowa i taki wniosek zgłoszono do budżetu. Inwestycję rozpoczęto w maju 2018 roku bezpośrednio po dostawie materiałów budowlanych.

- Prace realizowano w soboty, bowiem był to najlepszy dzień, abyśmy mogli zebrać się w większym zespole. Dzięki takiemu podejściu już w czerwcu udało się zakończyć pierwszy etap modernizacji ulicy o długości 112 metrów – relacjonuje sołtys.
Następny etap   był jeszcze trudniejszy. Do remontu wyznaczono kolejny, 300-metrowy odcinek tej samej drogi. We wrześniu 2018 podjęto decyzję o zapewnieniu środków na dalszą modernizację   ulicy.   Kolejne   materiały   trafiły   na   teren   inwestycji.   Prace   podobnie   jak wcześniej realizowano w systemie weekendowym i zakończono w październiku.
Całkowity koszt zadania wyniósł 85,5 tys. zł, w tym z funduszu sołeckiego na lata 2008-2019 przeznaczono 28,5 tys. zł. Z przeznaczonych środków zakupiono i ułożono 2 tys. płyt yomb oraz przepracowano 600 roboczogodzin. W efekcie udało się zmodernizować 430 metrowy odcinek,   co   przełożyło   się   na   podniesienie   komfortu   użytkowników   i   obniżyło   koszty utrzymania.

Jak podkreśla sołtys  Rywałdu, zadanie modernizacji ulicy Lipowej dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu mieszkańców i wsparciu Urzędu Gminy udało się zrealizować w zakładanym zakresie, terminie oraz, co bardzo istotne, budżecie. - Pragnę jeszcze raz gorąco podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w tą budowę – mówi Czarnecki. - Ja zaś gratuluję pomysłu na przeprowadzenie inwestycji i dziękuję za trud włożony w upiększanie swojej miejscowości – dodaje Marek Brejza, gminny radny.
 

_redakcja

Zdjęcia (3)

Komentarze (35)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

... taka to gmina
... taka to gmina 12.02.2020, 14:02
"Gmina zapewniła budulec". Pytanie: skąd gmina ma budulec? Ano z pieniędzy od podatników, czyli nie gmina a mieszkańcy płacący podatki do gminy ufundowali budulec. Po co w takim razie jest gmina skoro i tak mieszkańcy muszą sobie wybudować drogę z materiałów, za które sami zapłacili? Wynika z tego, że gmina podobnie jak było w przypadku śmieci i ZGW Wierzyca jest niepotrzebnym pośrednikiem pożerającym pieniądze mieszkańców.
Mirek
Mirek 12.02.2020, 09:07
Też mieszkam na zaniedbanej ulicy, ale nie mam zamiaru gdyby była nawet możliwość angażowania się w takie akcje.Po pierwsze pracuje fizycznie po 10h, płacę składki, podatki , po drugie utrzymuje socjal dla tych zdrowych nierobów, mam nawet takich kilka rodzin na ulicy, po trzecie do takich akcji włączyliby się pewnie sami emeryci nauczeni ciężkiej pracy oraz aktywni zawodowo.Większość podatków idzie na pensje i premie dlatego brakuje na szpitale, drogi,Wośp zbiera, rodzice na chore dzieci i ciągle brakuje.Po rowach i lasach tez śmieci nie wyrzucam i nie mam zamiaru po kimś sprzątać.
Leszek
Leszek 12.02.2020, 07:34
Odpowiedzcie sobie ludzie na pytanie, gdzie idą wasze pieniądze , skoro podatki i ceny rosną, a ciągle na wszystko brakuje, po prostu za dużo przy korytach i socjal wypłacany masowo.
antykler
antykler 12.02.2020, 07:39
do tego jeszcze zboczona pedofilska banda w koloratkach bierze nie należny szmal - wypowiedzieć konkordat i opodatkować kościółek - NATYCHMIAST !!!!!!
Do oszalałego antyklerykała
Do oszalałego antyklerykała 12.02.2020, 14:15
Co ma Kościół do budowy dróg? Jesteś zapewne jednym z tych, którzy mają obsesję na punkcie kościoła i za całe zło tego świata odpowiada twoim zdaniem kościół? Ta wichura, która akurat przechodzi nad Polską, to pewnie też wina księży i tego, że Polska podpisała konkordat z Watykanem.

PS. Kościół płaci podatki od każdego mieszkańca parafii, czy chodzi do kościoła czy nie, więc nawet za ciebie płacą. Doucz się, zanim się wypowiesz
miś gogo
miś gogo 12.02.2020, 15:58
idz do szkoły kościelny manijaku , watykańskie menele i złodzieje !!!
miś pajacogo
miś pajacogo 13.02.2020, 08:03
A na jakiej podstawie twierdzisz, że powinienem iść do szkoły? Liczę na dobre argumenty ;)
szafarz
szafarz 13.02.2020, 09:18
do seminarium i kariera jak cholera...
Anioł
Anioł 11.02.2020, 13:53
niewolnictwo większe niż za PRL-u... Ta ulica powinna nazywać się Alternatywy.
byte
byte 11.02.2020, 12:56
Komuna wraca pełną gębą:D
Do wszystkich płaczków
Do wszystkich płaczków 11.02.2020, 08:25
Żaden wstyd i żadna hańba dla nikogo, prosty sposób jak zrealizować coś czego oczekują bez narzekania i płaczy w komentarzach, powinniście się od nich uczyć i szukać wspólnych rozwiązań a nie płakać anomimowo w komentarzach. Gratulacje dla pomysłodawcy, jak i dla Gminy że potrafili znaleźć rozwiązanie!
Płaczek
Płaczek 12.02.2020, 14:17
W takim razie od jutra płać za wywóz śmieci, ale wywoź je sam do Starego Lasu :)
beka
beka 11.02.2020, 08:22
Proponuje teraz obwodnice Starogardu tak zbudować - będzie szybciej niż za rządów PiS!!!
rokosz
rokosz 11.02.2020, 08:27
tylko kto wystąpi w czynie społecznym - "fachowcy z wielkimi pensjami " ze starostwa , albo urzędu miasta uhahaha...
ha, ha...
ha, ha... 11.02.2020, 08:36
"Fachowcy z wielkimi pensjami" wystąpią, na zdjęciach w Kurendzie po wykonaniu roboty.
miks
miks 11.02.2020, 09:07
I w Ratuszu
felix
felix 11.02.2020, 09:05
jeszcze trochę szujów z czerwonymi książeczkami PZPR zostało...
Przodownik pracy z Wijkowyj
Przodownik pracy z Wijkowyj 11.02.2020, 06:42
To wstyd i hańba dla włodarzy gminy wiejskiej Starogard, że mieszkańcy jak za PRL w czynie społecznym muszą sobie drogi budować. Gmina pobiera podatki, dostaje kasę od państwa i jeszcze ludzie sami muszą zadbać o to, żeby mieli drogę. W sumie to może tak nawet być, ale niech gmina wtedy zwolni mieszkańców-budowniczych z podatków, które od nich pobiera
Społecznik
Społecznik 10.02.2020, 16:16
W Żabnie też mieszkańcy wyręczyli gminę, sami układali płyty w czynie społecznym:) Ach ta nasza gmina!!!
absurd
absurd 10.02.2020, 16:26
Mieszkańcy się napracowali, wyręczyli gminę, a urzędnicy zgarnęli za to kasę. Ludzie gdzie my żyjemy!
tak nie powinno sie pisac artykułów
tak nie powinno sie pisac artykułów 10.02.2020, 15:29
o tym ze artykuł dotyczy wsi Rywałd, dowiedziałam sie dopiero na koncu artykułu. Po przeczytaniu całości.
pinia
pinia 11.02.2020, 15:01
Już nie mówiąc o tym,że to było robione latem zeszłego roku.
o
o 10.02.2020, 21:37
A co to za różnica gdzie to?
Jan
Jan 10.02.2020, 15:24
Powróciły czyny społeczne rodem z PRL? Nawet zwrot cyt."aktywisci" pojawia sie w artykule ???
Mam ambiwalentne spojrzenie na sprawę.Mieszkańcy zaangażowali się to plus,ale patrzac na władze ,która pobiera bardzo wysokie pensje i nie ma pomysłu jak zdobyć pieniędzy na wykonanie remontu to mnie wkurza.
absurd
absurd 10.02.2020, 16:18
Chylę czoła przed mieszkańcami, którzy wzięli sprawy w swoje ręcę, ale dla Gminy Wiejskiej, urzędników i włodarzy tylko jedno słowo przychodzi mi do głowy- wstyd!
U
U 10.02.2020, 21:39
Gdyby wzięli sprawy w swoje ręce to by ***li tych urzędasów na zbity pysk. Na wój mi taki gospodarz , że ja płacę do kasy podatki i jeszcze mam sobie sam drogę wybudować? No proszę.
Gal Anonim
Gal Anonim 10.02.2020, 13:29
Brawo !!! Zamiast narzekać i czekać czasem wystarczy odrobina chęci i fakt że nikt nie przeszkadza z zewnątrz.
leon
leon 10.02.2020, 13:33
tak , a drogowcy dostają premie za nieróbstwo , to dopiero jaja jak berety...
kociewiak
kociewiak 10.02.2020, 13:41
za to będzie bal drogowców pod auspicjami starostwa uhahaha
alkomat
alkomat 11.02.2020, 09:39
i znowu jaśnie wyświechtany będzie rzygał ???
jan+mac+prz
jan+mac+prz 10.02.2020, 14:37
Janusze patrzcie jak można jumby układać! Uczyć się!

Pozostałe