Na targu: Świeże kaczuszki, prosto z gospodarstwa, i jajka

  • 24.01.2020, 11:02 (aktualizacja 26.01.2020, 13:31)
  • J. Rokiciński
Na targu: Świeże kaczuszki, prosto z gospodarstwa, i jajka   JRok

Podziel się:

Oceń:

W ubiegły piątek pogoda zachęcała do spaceru po targowisku. Przed 12.00 ruch był mniejszy. Na dolnym targu nabiałem handlowała już tylko pani Jola, a naprzeciw niej „rybacy”.

Na nie osłoniętych od wiatru stołach od rana handlowało dziewięciu gospodarzy. Właściwie gospodyń, bo ten jeden pan był w tym towarzystwie rodzynkiem.

”Ministerstwo  rolnictwa pozwoliło rolnikom sprzedawać produkty żywnościowe wprost z gospodarstwa. Rolniczy handel detaliczny (RHD) umożliwia sprzedaż surowców i żywności przetworzonej konsumentowi końcowemu pod warunkiem, że wyprodukowana żywność w całości lub w części pochodzi z własnej uprawy, chowu lub hodowli. Nowe regulacje prawne obowiązują już ponad rok (od 1 stycznia 2019).

Gospodyni z Klonówki
Na stoisku pani Joli, z Klonówki, wybór towaru był spory: jajka 0,60-0,80 zł za sztukę, kaczuszki od 30 do 40 zł, gęsi 100 - 120 (waga 4-5 kg), kury od 20 do 35 zł, krew na czerninę – 5 zł słoik a smalec z gęsi 40 - 50 zł za kg.
- Najlepiej sprzedają się kaczuszki i jaja, kury słabiej – mówi pani Jola. - Mam zezwolenie i korzystamy z tego pozwolenia na handel dla rolników. We wtorki jest na cztery, w piątki handluje nawet dziewięć osób, siedem z różnych stron powiatu starogardzkiego a dwie panie z  kościerskiego.
- Ma pani kurki? – pyta klientka.
- Tak. Są ładne świeżutkie, podroby w środku. Śmiało w chłodnym miejscu pani poleżą, jak od razu trafią do lodówki – dodaje pani Jola. - Sezonowo mamy nawet perliczki, po 50 zł.
    
Dorsz podrożał?
Naprzeciwko, na stoiskach w „rybowozach”: dorsz bez głowy – 24 zł/kg, śledź - 8 zł/kg, pstrąg - 20 zł/kg,  filet z pstrąga 33 zł/kg, sandacz 29 zł/kg, marynowane śledzie – 19,50 zł/kg.
- Jak z rybą - pytam Ryśka.
- Zadzwoń w poniedziałek.
Zadzwoniłem, około 21.00 [...]

Janusz Rokiciński

 

J. Rokiciński

Zdjęcia (1)


Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

PIS
PIS 07.02.2020, 21:06
a gdzie kasy fiskalne na straganach PIS ma być prawo i sprawiedliwość jak płacić to wszyscy!!
franek
franek 27.01.2020, 08:53
gdzie jest urząd skarbowy ???
Bronek
Bronek 26.01.2020, 09:41
Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę, ale każda sprzedaż czy zakup bez paragonu jest szarą strefą.Kupując u gospodarza worek ziemniaków, od sąsiada wiertarkę, czy inny sprzęt.Jak ci ktoś po znajomości wymieni uszczelkę w kranie, czy pomoże wnieść szafę na piętro a nie prowadzi działalności gospodarczej, a płacisz mu za to -czy to nie jest szara strefa.No i dokonywanie napraw we własnym zakresie dla siebie, małych lub większych to też szara strefa, bo nawet jeśli jesteś z zawodu mechanikiem a nie masz założonej działalności i nie odprowadzasz za każdą usługę podatku -szara strefa.Samemu sobie naprawisz to za wykonaną dla siebie usługę trzeba odprowadzić podatek.Sami chcecie opodatkowania wszystkiego i transakcji kartą podobno dla wygody ale czy na pewno...?.
eh
eh 30.01.2020, 12:25
Mam kupić kasę fiskalną czy lecieć do skarbówki od razu po sprzedaży tej wiertarki? Człowieku - istnieją przepisy na drobne sprzedaże, jest kwota wolna od podatku, istnieje opodatkowanie ryczałtowe. Człowieku, zazdrościsz ludziom tych groszy. Poza tym bredzisz, nikt mnie nie zmusi do płacenia podatku za usługiwanie sobie samej.
d-d
d-d 26.01.2020, 18:14
Dzisiaj dokonałem u siebie w pokoju usługi wymiany żarówki, bo poprzednia się przepaliła.
Myślisz, że powinienem to zgłosić do urzędu w celu opodatkowania.
Teraz siedzę i się boję, że zostanę namierzony i stanę przed sądem ....
Zenek
Zenek 25.01.2020, 15:52
Dalej oglądajcie tv i słuchajcie polityków to daleko zajedziecie.Wchodze w neta a tam " Politycy Przyznali Sobie Podwyżki,Polacy Zapłacą Miliony", a miało być skromnie i uczciwie,a wy się Prostego handelku na targu czepiacie.Ktoś słyszał o przepisach które zakładają iż bank który upada może sięgnąć po oszczędności klientów aby się ratować???,no tego wam nie powiedzieli nie wierze a tacy pobożni z nich katolicy.
Piotr
Piotr 25.01.2020, 15:24
Złość piękności szkodzi !!!.Pracuję na umowę , płacę podatki i zdarza mi się kupować na takim czy innym targu, czy to znaczy, że tacy jak ja wspierają szarą strefę, nie wydaje mi się.Nie zazdroszczę stania i sprzedaży w różnych warunkach atmosferycznych.Taki sprzedawca idzie potem do sklepu i kupuje, przynajmniej nie kradnie i nie czeka na socjal.Co do socjalu ilu z was pracuje i płaci podatki?.Szara strefa to ludzie zdrowi, leniwi nie chcący podejmować zatrudnienia i żyjący z socjalu czyli na koszt podatnika a te pieniądze nie liczą się do dochodu czyli to jest szara strefa.Państwo nie potrzebuje wysyłać kontroli wystarczy kilku zawistnych donosicieli którym w życiu nie wyszło.
123456
123456 28.01.2020, 09:55
Masz rację tylko że inny sprzedawca który sprzedaję gacie na tym samym rynku już musi płacić ZUS , posiadać kasę fiskalną oraz odprowadzać podatek
Janina
Janina 25.01.2020, 14:40
Zerowe warunki sanitarne.
Gdzie jest Sanepid?!
Jan
Jan 25.01.2020, 12:56
Pytanie do autora powyższego artykułu PO CO napisaliście, przecież widać po komentarzach, ze to sól w oku małego procenta zawistnego społeczeństwa.Ci ludzie nie czekają na socjal sami biora sprawy w swoje ręce.
jajo
jajo 25.01.2020, 12:29
szara strefa - psia krew...
Waldemar
Waldemar 25.01.2020, 11:18
Kasa fiskalna się nie podoba nie kupuje a nie się czepiać
Kaśka
Kaśka 25.01.2020, 08:14
Ale kasy fiskalnej nigdy tam nie widziałem. I w razie reklamacji to do Pana Boga.I czy to nie jest szara strefa?
danka
danka 25.01.2020, 14:28
Kupuj sobie w biedronie,tam aż smierdzi i będziesz miala paragon fiskalny.
obywatel
obywatel 25.01.2020, 15:53
W biedronce lidlu i innych takich często ci co mają stragany kupują np. warzywa , a potem sprzedają na straganie drożej bo niby że mają lepsze :) . Wolę kupować w marketach jak większość społeczeństwa bo wiem bynajmniej kto to wyprodukował. I jakoś mi tam nie śmierdzi. Kiedyś w upale widziałem jak ktoś miał jajka wystawione chyba 30 stopni było ! Czy takie przechowywanie produktów jest bezpieczne ?
Jacek
Jacek 25.01.2020, 16:11
W marketach masz wszystko zdrowe, pyszne, przechodzące restrykcyjne kontrole, wszystko od Polskiego Rolnika,Gospodarz płakał jak sprzedawał.
Radek
Radek 25.01.2020, 15:42
Kupiłem kiedyś flaki z lodówki te w tym plastiku.Termin był w porządku, przyjeżdżam do domu wrzucam do garnka gotuje i smród jakbym się w kiblu wykasztanił i nie spłukał.Mamy wolność nie możemy nikomu narzucać co ma jeść i gdzie kupować.Według mnie jak ktoś cche to niech skonsumuje kaczuszke na miejscu bez smażenia czy gotowania.
kedar
kedar 26.01.2020, 15:10
po tych pseudo flakach musiałeś mieć niezły odlot na kiblu

Pozostałe