Dziś dzień bez opakowań foliowych (23.01). Sprawdź, dlaczego warto zrezygnować z „jednorazówek”

  • 23.01.2020, 11:28
  • Wawrzyniec Mocny
Dziś dzień bez opakowań foliowych (23.01). Sprawdź, dlaczego warto zrezygnować z „jednorazówek”

Podziel się:

Oceń:

Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton. Szczególnie dużo wytwarzanych jest tzw. jednorazówek, które dodatkowo nie zawsze trafiają do recyklingu. Przypadający 23 stycznia „Dzień bez opakowań foliowych” to dobry moment, by samu zacząć ograniczać zużycie materiałów rozkładających się przez setki lat.

Dzięki niskim kosztom produkcji oraz wygodzie użytkowania, różnego rodzaju opakowania z tworzyw sztucznych zyskały bardzo dużą popularność na całym świecie. Jak wynika z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, każdego roku wytwarza się 400 milionów ton plastiku. 36 proc. przypada na opakowania jednorazowe, w tym foliowe.[1] Szacowana liczba zużywanych rocznie toreb plastikowych, tylko w samej Unii Europejskiej, wynosi 100 miliardów. Oznacza to, że przeciętny Europejczyk w ciągu 12 miesięcy wykorzystuje aż 200 „jednorazówek”.[2]
 

Realne zagrożenie dla naszej planety

Według szacunków, jedna torba foliowa rozkłada się przez 500 lat. Biorąc pod uwagę, jak wiele takich opakowań jest produkowanych, a także fakt, że „reklamówkę” użytkuje się średnio przez nie więcej niż 30 minut[3], można zauważyć, że skala wytwarzanych w ten sposób odpadów jest ogromna. – Tylko niewielka część produktów z tworzyw sztucznych, w tym „foliówek”, jest poddawana recyklingowi. W Unii Europejskiej ponownie wykorzystuje się ok. 30 proc. odpadów z plastiku. Reszta trafia do spalarni (39 proc.) lub na składowiska (31 proc.) – mówi Radosław Żuk, prezes zarządu Fundacji BOŚ.

Problemy związane z oficjalną utylizacją to niejedyny kłopot związany z produktami wykonanymi z tworzyw sztucznych. Zdarza się, że odpady nie trafiają do specjalistycznych zakładów, takich jak spalarnie i składowiska. Tylko w Polsce, na koniec 2018 roku, istniało 1607 „dzikich” wysypisk, przy czym w ciągu 12 miesięcy jego trwania zlikwidowano 10,5 tys. tego typu miejsc[4]. To oznacza, że składowane w nieodpowiedni sposób odpady tworzyw sztucznych i innych mogą w negatywny sposób oddziaływać na środowisko naturalne przez setki lat. Śmieci nadal wywożone są m.in. do lasów, gdzie zanieczyszczają glebę. Z kolei na świecie część plastiku trafia do oceanów, stanowiąc zagrożenie dla zwierząt – np. żółwie spożywają „foliówki”, myląc je z meduzami[5], a uwięzione w torbach ryby umierają w męczarniach.  Takie opakowanie znaleziono nawet w najgłębszym miejscu na Ziemi – na dnie Rowu Mariańskiego[6].

Jak zmniejszyć liczbę „jednorazówek”?

Działania zmierzające do ograniczenia konsumpcji opakowań foliowych są podejmowane w wielu częściach świata. W zgodzie z unijną dyrektywą, odnoszącą się do zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy, w Polsce wprowadzono obowiązkowe opłaty za tego typu produkty. Bezpłatne pozostają tylko tzw. zrywki, czyli najcieńsze „foliówki”, przeznaczone do pakowania pieczywa, warzyw czy owoców.

Jak podkreśla Radosław Żuk, wiele zależy również od nas samych. – Powinniśmy nie tylko używać jak najmniejszej liczby toreb z tworzyw sztucznych w codziennym życiu, zastępując je np. papierowymi, ale także w ogóle rezygnować z plastiku na rzecz innych, bardziej przyjaznych środowisku produktów. Rozwiązaniem może być też wykorzystywanie opakowań wielokrotnego użytku, zamiast „jednorazówek”. Niezwykle istotnym elementem jest również odpowiednia segregacja odpadów, tak by jak najwięcej surowców, zwłaszcza tych rozkładających się przez wiele lat, mogło być przetwarzanych – tłumaczy prezes Fundacji BOŚ.

Mateusz Patola

 

[1] Single-use plastics. A roadmap for sustainability, United Nations Environment Programme (UNEP), 2018, s. 4.

[2] Measures to reduce the consumption of plastic bags and disposable tableware, European Union (EU), 2017, [dostęp: 14.01.2020 r.], .

[3] https://wfos.gdansk.pl/wiadomosci/badz-eko-zrezygnuj-foliowek-naprawde-warto

[4] bdl.stat.gov.pl

[5] Co ma wspólnego torebka foliowa ze śmiercią żółwi morskich?, [dostęp: 14.01.2020 r.], .

[6] https://www.national-geographic.pl/aktualnosci/odpady-starsza-nawet-w-glebinach-plastikowa-torebka-na-dnie-rowu-marianskiego

Wawrzyniec Mocny

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

D.O.C
D.O.C 25.01.2020, 04:19
Ale najśmieszniejsze jest to, że uparli się na Polskę (czyli kraj mikroskopijny w porównaniu do usa, rosji czy chin, w których nic nie jest eko.
Nawet gdybyśmy my Polacy wyrzucili wszystkie plastiki, nie jeździli dieselami, nie palili śmieciami i wszystko idealnie segregowali to na skalę światową i tak to jest malutki pikuś, który nie dałby żadnej zmiany.
o
o 23.01.2020, 20:56
Jest to jawny i bezprawny bojkot towarów legalnie produkowanych i dopuszczonych do obrotu handlowego.
Jurek
Jurek 23.01.2020, 17:05
Najpierw zalali świat plastikiem, ktoś się porządnie obłowił, a teraz doszli do wniosku, że jest szkodliwy.Chcą zmieniać świat to niech zaczną od sklepów, nie będzie dostępny w sklepie to nie będą w niego pakować.Wprowadzić opakowania papierowe, ale to wycięte drzewa , miedzy innymi temu szukano czegoś zastępczego.A co z butelkami szklanymi je można szerzej wprowadzać zamiast plastikowych.W Prl miało się torbę wielokrotnego użytku z materiału, koszyk i człowiek sobie radził.
Sławek EU07
Sławek EU07 23.01.2020, 17:19
Plastik jest śmiertelnie groźny dla zwierząt morskich które go zjadają.
d-d
d-d 23.01.2020, 16:54
Najczęściej o segregacji, eko produktach, eko torebkach, wszystko EKO i BIO wypowiadaja się bardzo zamożni ludzie, którzy zarabiają od 4 tyś w górę.Np.nie każdego stać na soki w szklanych butelkach za 10 zł/l
Tak samo nie każdy ma duże mieszkania/dom, by wszystko idealnie segregować, bo by musiał cały przedpokój miej zawalony śmieciami.
Piotr
Piotr 23.01.2020, 18:52
Oddając puste opakowanie, powinno się dostawać pieniądze,a u nas płacisz ciężkie pieniądze segregujesz, myjesz i jeszcze trochę każą ci dowozić swoje śmieci na wysypisko.Dziecko bez pojęcia daje wykłady na temat dbania o środowisko, a reszta słucha jak mentorki .Powoli idziemy w stronę wycofania aut spalinowych, kogo nie stać niech jeździ rowerem.Węgiel sprowadzają do kraju z Rosjii i nikt się nie bulwersuje.
Xx
Xx 26.01.2020, 17:07
Masz racje i jeszcze do tego stary las musi na swoje bizancjum zarobić pensje po 10000 tys
Sławek EU07
Sławek EU07 26.01.2020, 13:40
Nie każdy sklep jest chętny przyjmować puste butelki szklane od piwa, a dużo ich leży gdzie popadnie.
k
k 23.01.2020, 20:52
Dopóki jest internet i towar na półce w sklepie to ludzie mają to w ***.
Ustawa Śmieciowa
Ustawa Śmieciowa 23.01.2020, 16:38
Wszelkie opakowania z tworzyw sztucznych, papieru oraz nierozdane ulotki marketów można wyrzucać za sklepem Biedronka przy ul. Skarszewskiej lub w lesie pomiędzy ul. Skarszewską a Kokoszkowami.
Śmiechłem
Śmiechłem 24.01.2020, 09:13
Gruz, styropian, az***, stare agd i elementy z pociętych samochodów na żwirowni Szteklinek

Pozostałe